آموزش مسائل جنسی به کودکان

حالت شب

آموزش مسائل جنسی به کودکان

ما همه روزه از رسانه ها میشنویم که آموزش مسائل جنسی به کودکان باید به روشی باشد که کودک در عین گرفتن پاسخ قانع کننده دچار اختلال فکر در مورد مسائل جنسی نشود. اما ذهن کنجکاو کودکان را چگونه میتوان مدیریت کرد؟

تابو بودن صحبت در مورد مسائل جنسی ، ناآگاهی والدین از چگونگی صحبت در این باره، ناتوانی آنها از پاسخ به بر خی سؤالات کنجکاوانه کودکان، عدم وجود منابع آموزش غیررسمی (کتاب، سی دی، مجله و برنامه های تلویزیونی) برای والدین و کودکان همگی منجر به نبود آگاهی در کودکان و نوجوان در زمینه مسائل جنسی شده است. برای رفع این مسئله بسیار مهم امروز فارسی خوان به یاری شما شتافته است.

علت اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان

ورود تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی به زندگی های نوین در سال های اخیر، موجی از آگاهی ها و اطلاعات درست و نادرست جنسی و زناشویی را در اختیار افراد مختلف قرار داده است. از سوی دیگر پیچیدگی ها و گسترش روابط انسانی در دنیای معاصر، خود راه دیگری شده است تا چرخش اطلاعات میان افراد به سادگی و به سرعت، رو به افزایش رود و درواقع هرگونه اطلاعاتی که از طریق ابزارهای مدرن ارتباطاتی همچون اینترنت و ماهواره به شخص داده می شود، به سرعت از طریق افراد به یکدیگر هم منتقل گردد.

همچنین بخوانید : انواع انحرافات جنسی

در این میان آسیب پذیرترین گروه هدف به عنوان مخاطبان این وسایل مدرن ارتباطاتی، کودکان و نوجوانان هستند که کمترین آگاهی و پیش زمینه ذهنی قبلی را در مورد مسائل جنسی داشته و خود به خود نیز دارای کنجکاوی های جنسی هستند.

آموزش جنسی کودکان

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

در واقع آنچه میان روانشناسان در این گونه مسائل اساسا بر آن تاکید می شود، آموزش مسائل جنسی به کودکان بر اساس سن وی و مرحله به مرحله است. دکتر لیلا حیدری نسب، روانشناس و مشاور اختلالات جنسی در این زمینه می گوید:

آموزش مسائل جنسی به کودکان به صورت ناگهانی شروع نمی شود، بلکه والدین بایستی از دوران کودکی، این آموزش را آغاز کنند و بدانند که چگونه به تناسب سن فرزند خود به سؤالات جنسی وی پاسخ دهند و این آگاهی بخشی و آموزش فرزند در هر سنی متفاوت است.

اگر والدین با برنامه ریزی درست و بلندمدت اطلاعاتی در خصوص بلوغ و مسائل جنسی در اختیار فرزندان خود قرار دهند و آرام و آرام و به تناسب سنشان این اطلاعات را در اختیار وی قرار دهند، از بروز بسیاری از مشکلات رفتاری و اختلالات جنسی در فرزندانشان جلوگیری خواهند کرد.

سن مناسب آموزش مسائل جنسی به کودکان

سن مناسب آموزش مسائل جنسی به کودکان

تا ۵ سالگی: نام درست اعضای جنسی شان را به آنها بگویید و آنها را با اندام خصوصی بدنشان آشنا کنید . طوری درباره تولد نوزاد توضیح دهید که درک درستی از اینکه نوزادان از کجا می آیند داشته باشند و نسبت به هویت جنسی خود احساس مثبتی داشته باشند.

بین ۶ تا ۹ سالگی: در این سنین کودکان باید از تولیدمثل حیوانات و گیاهان درک درستی داشته باشند و تفاوت هر دو جنس را بدانند و برای نام گذاری نواحی جنسی از کلمه های درستی استفاده کنند.

تاکید میشود
در هر سنی، کودکان باید اطلاعات جنسی خاصی را درباره جنسیت بدانند.

بین ۹ تا ۱۳ سالگی: در این سن کودک باید بداند جنسیت بخش طبیعی زندگی است ، با تغییرات جنسی دوران بلوغ آشنا شوند و از روند تولید مثل به درک درستی برسند همچنین نسبت به مقوله سوءاستفاده جنسی آگاهی داشته باشند.

آموزش جنسی به کودکان

آموزش عملکرد مناسب در برابر تهدیدهای جنسی

* به او یاد دهید بگوید نه!
به کودکان تان یاد دهید در چنین موقعیتی داد بزنند و با صدای بلند بگویند نه و سپس مکان را ترک کنند و به پدر و مادرشان قضیه را بگویند . اگر به فرزندتان یاد دهید از داد زدن نترسد و به او بگویید کسی که کار اشتباهی می کند، باید بترسد و این فرد کسی است که او را اذیت می کند ، کودک اعتماد بنفس بیشتری می یابد و بلند نه می گوید.

** نقش بازی کنید
برای پیشگیری، از سوء استفاده جنسی از فرزندتان ،نقش بازی کنید و از او بپرسید که «اگر کسی خواست به اندام خصوصی تو دست بزند، یا لباس زیر تو را ببیند، چه کار می کنی؟». دقت کنید ببینید که همه راهکارهایی که به او گفته اید را اجرا می کند یا نه. در نقش بازی کردن به احساساتی که موقع نزدیک شدن به یک غریبه می تواند داشته باشد اشاره کنید و به او آموزش دهید وقتی چنین احساساتی داشت نترسد.

آموزش مسائل جنسی به کودکان

نشانه های سوءاستفاده جنسی از کودکان

بعد از سوءاستفاده جنسی بچه ها گوشه گیر می شوند، تغییر رفتار می دهند و زیاد گریه می کنند.

مثلا بچه ای که از قبل بازیگوش بود، ممکن است اسرارآمیز و خشمگینانه رفتار کند و یا رفتارهای جنسی نا هنجار و نا مناسب با سنش از خود بروز دهد. اگر کودکتان مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته ، آرام باشید و به او بگویید که بی گناه است و هیچ گاه او را مقصر اعلام نکنید یا توبیخ اش نکنید. این اتفاق برای کودکان بسیار ناراحت کننده است و باید از متخصصان سلامت روان کمک حرفه ای بگیرید.

جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی

با کودکان تان حرف بزنید تا اگر به چنین مواردی برخوردند ، واکنش نشان دهند:

 1. وقتی یک نفر به تو می گوید به مادر و پدرت چیزی نگویی و رفتاری را به صورت راز نگه داری.
 2. هنگامی که یک نفر با تو رفتاری می کند که حس بدی نسبت به آن داری.
 3. هنگامی که کسی اندام خصوصیش را به تو نشان می دهد.
 4. هنگامی که کسی بزرگ تر از خودت از تو می خواهد کاری انجام دهی که مایل به انجام آن نیستی.
 5. وقتی کسی به بدن تو نگاه کند.
 6. هنگامی که کسی به اندام خصوصی تو دست می زند .
 7. وقتی کسی می خواهد به اندام های خصوصی او دست بزنی.
 8. وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می کنی یا احساس عجیبی داری.

کنجکاوی

نشانه های کنجکاوی کودکان درباره مسائل جنسی

از نشانه های کنجکاوی بچه ها نسبت به مسائل جنسی، تمایل به دیدن آ ل ت تناسلی جنس مخالف است، به خصوص در سنین ۵ تا ۶ سالگی این موضوع بیشتر دیده می شود. پنهان کردن، سرکوب کردن، سرزنش و ایجاد ترس باعث می شود کودک شما فقط احساس گناه کند و در ذهنش این باور شکل بگیرد که اگر بعدها اتفاق بدی برایش افتاد هرگز نباید آن را در خانه مطرح کند.

البته در این مورد اگر بچه ای خواهر یا برادر کوچک تر دارد که در سن نوزادی و بدون درک کافی است، می توانید گاهی به بهانه تعویض پوشک از فرزند بزرگ تر بخواهید به شما کمک کند و در همان حین برایش توضیح دهید .

ممکن است باعث خجالت شدید او شود
ولی پوشک بچه ای را که با جنسش آشنا شده و بالای یک سالگی است هرگز در حضور هیچ فرد غریبه ای عوض نکنید. 

نشانه های کنجکاوی

بچه چه جوری درست می شه

من چه چوری رفتم تو شکمت

من چه جوری از شکمت اومدم بیرون

چرا تو و بابا با هم تنها می خوابین

نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

کنجکاوی درباره مسائل جنسی

از دیگر کارهایی که ممکن است در این سن از بچه ها ببینید بازی کردن با آ ل ت تناسلی است. تحریک این ناحیه با دست یا مالیدن پاها به همدیگر یک امر نسبتا شایع و طبیعی است. اقدامی که والدین باید در این مواقع انجام دهند این است که بدون انگشت گذاشتن روی آن کار به نحوی ذهن کودک را منحرف کنند مثلا همان لحظه برای کاری صدایش بزنند، به او خوراکی تعارف کنند، بازی جدیدی را برپا کنند و به هر شکلی که می توانند او را از این مسئله دور کنند.

پسرها دوست دارند بدن عریان مادر را ببینند و تماس های فیزیکی نزدیکی با او برقرار می کنند، همین طور دخترها در مورد پدرشان این حس را دارند و از طرف دیگر حسادت شدیدی به همجنس خود دارند. چون تصور می کنند پدر یا مادر را از آن ها می گیرد. برای اینکه کودک به درستی این مرحله را پشت سر بگذارد باید با والد همجنس خود همانندسازی کند.

برای این همانندسازی باید نکات زیر را رعایت کرد:

 1. والدین باید خیلی دقت کنند که کودک متوجه ارتباط جنسی شان نشود.
 2. از حدود سن ۲ تا ۲.۵ سالگی به بعد والدین از پوشیدن لباس های خیلی باز در خانه خودداری کنند و حمام بچه ترجیحا با والد همجنس باشد. در صورت بروز هر نوع رفتار غیرعادی کودک با والد غیرهمجنس باید بلافاصله و خیلی زیرکانه از آن موقعیت خارج شد. مثلا اگر پسربچه سه ساله ای می خواهد خود را به مادر بچسباند یا روی شکم و پاهای او دراز بکشد باید به هر طریقی مادر از آن موقعیت خارج شود و ذهن کودک با کمک پدر منحرف شود
 3. از بوسیدن لب ها خودداری کنید. چون لب جزو اعضای خصوصی بدن بچه محسوب می شود و او باید این نکته را بداند.
 4. مدت زمانی که والد همجنس با بچه می گذراند و کارهای مطابق جنسیتشان انجام می دهند باید بیشتر شود.
 5. هرگز رفتارهایی را که حس طردشدگی در کودک ایجاد می کند انجام ندهید فقط به شکلی زیرکانه او را به سمت همسرتان سوق دهید.

آشنا کردن کودک با اندام های جنسی

یک کودک تا قبل از دوران دبستان، باید اندام جنسی خود را بشناسد. بجای استفاده از اسامی این اندام‌ها، می‌توانیم از کلماتی مثل عضو خصوصی استفاده کنیم. مهم‌ترین چیزی که کودک باید بداند این است که اندام‌های جنسی‌اش در کجای بدنش قرار دارد. معمولا کودکان در سن دوسالگی به بعد کارکردهای همه اعضای بدن مثل گوش و چشم را می‌شناسند.

در معرفی اعضای بدن به کودکان، می‌توان از عروسک، اطلس‌های پزشکی یا آینه استفاده کرد. یک روز پس از معرفی اعضای بدن مانند دست و پا و چشم و پرسیدن از کارکرد آن‌ها، برای فرزندتان با عنوان کردن نام علمی عضو خصوصی‌شان، شروع به توضیح دادن کنید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام