تشخیص سلامت بدن از روی آب منی

حالت شب

تشخیص سلامت بدن از روی آب منی

طبق تحقیقات حجم و مقدار و ویژگی های ظاهری مایع منی هر فرد با بقیه فرق دارد اما تشخیص سلامت بدن از روی آب منی از رویخصوصیات کلی برای این است معمولا رنگی سفید و مات داشته باشد. مهمترین عامل تاثیرگذار بر سلامت آب منی تغذیه است. این واقعا شاخص خوبی از چیزی است که در داخل بدن شما اتفاق می افتد. و حاکی از آن است که درواقع چه اتفاقی درون بدن شما دارد می افتد. اگر به هر دلیل احساس نگرانی میکنید بدانید که امروز تیم فارسی خوان مطلبی را در پیش روی شما گذاشته تا آگاهی شما را افزایش دهد.

معاینه آب منی

خوب است بدانید مایع منی علاوه بر اسپرم از ۶۵ درصد مایع کیسه منی، ۳۰ تا ۳۵ درصد از پروستات، و ۵ درصد از رگ ها تشکیل شده است. مایع منی حاوی اسید سیتریک، اسید آمینه های آزاد، فروکتوز، آنزیم ها، فسفوریل کولین، پروتاگلاندین، پتاسیم و روی می باشد. برحسب مقدار انزال و مدت زمان ذخیره قبل از انزال، یکبار انزال می تواند حاوی ۴۰ تا ۶۰۰ میلیون اسپرم باشد.

همچنین بخوانید : تحریک پذیری مردان

اما با اینحال مقدار اسپرم تولید شده در کنار هم حتی نوک یک سوزن را هم نمی پوشاند؛ احتمالا یکی از آخرین چیزهایی است که در طول انزال به آن فکر می کنید, اما ظاهر, هماهنگی و بو منی در واقع می تواند به شما کمک کند که سلامت اسپرم و خود را حفظ کنید. آب منی محصول نهایی شما تنها حاوی ۱۰% اسپرم است. بقیه اش شامل آنزیم ها, ویتامین c, کلسیم, پروتئین, سدیم, روی و قند فروکتوز هستند.

تشخیص سلامت آب منی

تشخیص سلامت آب منی

منی طبیعی معمولا کدر سفید یا خاکستری با حالت ژله ای و یا بوی کلر مانند باشد.

گرچه این می تواند کمی بین افراد متفاوت باشد. یک مایع پیچیده است که معمولا سفید یا خاکستری است, گاهی زرد و بویی شبیه سفید کننده و یا مواد قلیایی را دارد. این موارد برای مبارزه با ماهیت اسیدی دستگاه تناسلی زنان مهم هستند. اما این مساله می تواند متفاوت باشد.

حجم متوسط منی که در یک انزال که شخص تولید می کند,از ۲ تا ۵ میلی لیتر متفاوت است.  این مایع معمولاً مایعی سفید کدر است که بعد از ۳۰ دقیقه رقیق تر و شفاف تر می شود.بوی کلر مانند این مایع کاملا طبیعی است. بعلت فروکتوز موجود در آن کمی شیرین است. مزه این مایع در افراد مختلف متفاوت است.

تشخیص آب منی غیر طبیعی

انزال با حجم کم: کاهش مایع منی یا فقدان مایع منی از کیسه منی می تواند گاها به خاطر انسداد باشد.

مایع منی رقیق: رقیق بودن مایع مـنی معمولا نشانه انزال برگشت دهنده است، یعنی انزالی که به مثانه برمی گردد. این خطرناک نیست اما رقیق شدن غیرطبیعی مایع منی می تواند به خاطر اختلالات پروستات باشد.

مایع منی غلیظ: چسبناکی مایع منی می تواند به علل مختلف متفاوت باشد. تداوم مایع منی غیظ توانایی اسپرم برای حرکت را محدود می کند و این مسئله درمواقعی که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید اهمیت پیدا می کند.

شایع ترین دلیل
کم آب بودن بدن هم ممکن است باعث غلیظ شدن مایع منی شود.

مایعاتی که حین سکس استفاده می شود منجر به انزل کم شده و اگر سکس یا انزال طی یک زمان کوتاه تکرار شود بر مقدار مایع منی تولید شده تاثیر می گذارد. تولید اسپرم با بالا رفتن سن کاهش می یابد اما این مسئله تاثیری بر توانایی جنسی ندارد.

تشخیص آب منی غیر طبیعی از روی رنگ

مایع منی قرمز یا قهوه ای: اگر در مایع منی شما لکه های قرمز یا قهوه ای دیده می شود ممکن است به خاطر خون باشد.

گاهی اوقات یک رگ خونی کوچک موقع انزال می ترکد. طی یک تا دو روز مایع منـی باید به حالت اولیه خود برگردد، پس نیازی به نگرانی نیست و اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مایـع منی می تواند علل مختلف داشته باشد مثل عفونت، زخم و به ندرت سرطان.

مایع منی سبز یا زرد رنگ: مایع منی طبیعی رنگ زرد بسیار کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید دارد. اما اگر مایع مـنی رنگ زرد یا سبز گرفت نشانه عفونت است که معمولا به خاطر بیماری هایی که با رابطه جنسی منتقل می شود مثل سوزاک می باشد. پس حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر بیماری مزبور سوزاک باشد خیلی ساده با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بوی بد مایع منی: بوی بد مایع منی همیشه نشانه عفونت است. در چنین مواردی آب منی غیر طبیعی است حتما به پزشک مراجعه کنید

تشخیص سلامتی از روی بوی آب منی

تشخیص سلامت از روی بوی آب منی

آب منی به طور معمول بوی آمونیاک، سفید کننده یا بوی کلر می دهد.

همیشه دارای بوی یکسان نیست‎.‎‏ اسپرم حاوی مواد متعددی است که بوی آن را تحت ‏تأثیر قرار میدهد در این میان رژیم غذایی فردی ، بهداشت و زندگی جنسی شما نقش بسزایی دارد.‏ برخی از غذاها می توانند به آن عطر و بوی (طعم و مزه) شیرین بدهند. اما خوردن یا نوشیدن مواد اسیدی باعث ‏بوجود آمدن بوی بد اسپرم می شود.

برخی از عفونت ها و بیماری ها نیز می توانند بوی آن را تحت تاثیر قرار ‏دهند.‏

اگر بوی منی همچون تخم مرغ گندیده و یا ماهی و … طبیعی نیست .

خوردن غذاهای خاص و یا نوشیدن مقدار زیادی کافئین یا الکل می تواند باعث بوجود آمدن بوی بد و تند و تیزی در ‏مایع منی شود.‏ سعی کنید این غذاها را محدود کنید و ببینید اگر بعد از چند روز بوی مایع منی به حالت طبیعی رسید جای ‏نگرانی نیست.‏ اما اگر این بوهای بد تداوم یابد، این می تواند نشانه ای از عفونت های منتقله جنسی یا سایر شرایط اساسی ‏باشد

علل آب منی غیر طبیعی

* عفونت ها شایع‌ترین دلیل تغییر رنگ آب منی ابتلا به یک عفونت است.

اگر به همراه مایع منی زرد رنگ بوی بدی نیز حس می کنید، احتمال ابتلا به عفونت بالا است. برای برطرف کردن این شرایط ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. با مراجعه به پزشک بهترین روش درمان پس از بررسی مایع منی تعیین می شود.

مایع منی در ترکیب با ادرار
گاهی اوقات رنگ زرد مایع منی می تواند از وجود ادرار در آن که داخل مجرای ادرار باقی مانده بوده است، حکایت داشته باشد. این شرایط ظاهر زرد رنگ و بوی نامطبوع مایع منی را موجب می شود. باقی ماندن ادرار در مجرای ادرار ممکن است به دلیل یک عفونت دستگاه ادراری رخ دهد، به ویژه اگر هنگام دفع ادرار احساس سوزش دارید.

حجم مایع منی
میزان مایع منی تولید شده از چند قطره تا ۶ میلی لیتر متغیر است

** با افزایش سن، رنگ مایع منی نیز احتمال بیشتری دارد به رنگ زرد متمایل شود. این شرایط بر باروری یا عملکرد جنسی فرد تاثیرگذار نیست. افزون بر این، ممکن است در هر بار انزال با رنگ زرد مایع منی مواجه نشوید. رژیم غذایی آن چه مصرف می کنید می تواند بر رنگ مایع منی تاثیرگذار باشد. اگر رژیم غذایی شما حاوی مواد غذایی غنی از گوگرد باشد، رنگ مایع منی ممکن است زرد شود

ادامه علل آب منی غیر طبیعی

مراقب باشید
اگر تغییر رنگ مایع منی در نتیجه بیماری های مقاربتی رخ داده است، احتمالا بوی ناخوشایند و احساس سوزش در زمان انزال را نیز تجربه خواهید کرد.

از جمله این مواد غذایی می توان به سیر، پیاز، و پیازچه اشاره کرد. مصرف برخی داروها نیز ممکن است موجب زرد رنگ شدن مایع منی شوند که از آن جمله می توان به مولتی ویتامین ها و داروهای مورد استفاده در درمان سل اشاره کرد.

*** اگر مدتی از نظر جنسی غیر فعال بوده اید، در نخستین انزال پس از این مدت احتمال دارد با رنگ زرد مایع منی مواجه شوید.

این شرایط به دلیل باقی ماندن مایع منی در کیسه های منی برای مدتی طولانی و غلیظ شدن آن شکل می گیرد. بیماری های مقاربتی برخی بیماری های مقاربتی می توانند به تغییر رنگ مایع منی منجر شوند. از جمله شایع‌ترین این بیماری ها می توان به سوزاک و کلامیدیا اشاره کرد.

درمان آب منی غیر طبیعی

مایعات فراوان بنوشید تغییر رنگ مایع منی ممکن است در نتیجه کم آبی بدن رخ داده باشد.
بر همین اساس، نوشیدن حداقل سه لیتر مایعات در روز از جمله آب و آبمیوه به منظور تامین آب مورد نیاز بدن را فراموش نکنید. سطوح تستوستورون را تقویت کنید نوسان در سطوح هورمون تستوسترون ممکن است به تغییر رنگ مایع منی منجر شود.

سطوح تستوسترون با افزایش سن کاهش می یابند، که بر کیفیت مایع منی و اسپرم تاثیرگذار است.
با مصرف تقویت کننده های تستوسترون به حفظ رنگ سفید مایع منی، میل جنسی و همچنین قدرت ماهیچه ای کمک خواهید کرد. از الکل و تنباکو پرهیز کنید سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را به منظور بهبود شرایط مایع منی کنار بگذارید. مصرف نوشیدنی های الکلی بدن را با سموم مختلف پر می کند، که برخی از آنها به مایع منی راه یافته و تغییر رنگ آن به زرد را موجب می شوند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام