مینی ربات های جاسوسی

حالت شب

اپلیکیشن‌هایی در برخی مینی ربات‌های جاسوسی و کانال‌های تلگرامی وجود دارد که نام‌های عجیب و غریبی یدک می‌کشند: صیغه یاب، دوست یاب و نذری یاب وغیره از جمله این موارد هستند و پلیس فتا نیز درباره آنها بارها هشدار داده است. در آخرین این هشدارها رییس پلیس فتا استان قم نسبت به عملکرد آنها تذکر داده و تاکید کرده که کاربران هوشمندانه با این ربات‌ها برخورد کنند تا به مشکل برنخورند. این ربات‌ها از راه‌های مختلف از کاربران سودجویی می‌کنند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات استان قم درباره این ربات‌هایی که در تلگرام با عناوین فریبانه دست به دست می‌شوند و انتشار گسترده‌ای پیدا کرده‌اند.برای اطلاعات بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

مینی ربات های جاسوسی

مینی ربات‌های جاسوسی هیچ کدام به هیچ وجه کارکردی ندارند و صرفا برای فریب افراد طراحی می‌شو. شگرد برخی از این ابزارها اینگونه است که با انتشار و تبلیغ ابزار جاسوسی و هنگام دانلود و نصب آن توسط کاربران در تلفن همراه جهت فعال شدن نرم افزار مبلغ ناچیزی را درخواست کرده و کاربر برای پرداخت آن به درگاه‌ها و صفحات جعلی بانکی منتقل می‌شود و بعد از وارد کردن اطلاعات بانکی، این اطلاعات به شخص سومی ارسال شده که می تواند از حساب بانکی وی برداشت کند.

کارشناس امنیت اطلاعات که چندی از این ربات‌ها را تست کرده نیز به دیجیاتو از صفحات فیشینگی که توسط این برنامه‌ها ساخته می‌شود می‌گویدبسیاری از این برنامه‌ها حتی بدون صفحه درگاه پرداخت و مسائلی از این قبیل به جاسوسی از کاربر روی می‌آورند و همان نصب اولیه‌شان کافی است تا بدافزار شروع به فعالیت کند. همچنین در برخی موارد پاک کردن اپلیکیشن هم تاثیری ندارد و برنامه مربوطه گوشی و برنامه‌های کاربر را به خود آلوده کرده است.

او همچنین تاکید می‌کند که برخی از برنامه‌ها کاربر را مجاب به پیوستن به شبکه‌های Vas یا همان ارزش افزوده می‌کند و باور دارد که حجم وسیعی از کلاهبرداری‌هایی که وزیر ارتباطات از آن صحبت کرده بود، از این طریق رخ داده است.

این کارشناس امنیت اطلاعات اکیدا توصیه می‌کند که کاربران تمامی اپلیکیشن‌ها را از مارکت‌های اندرویدی رسمی و یا گوگل‌پلی دانلود کنند و باور دارد که کاربران با وارد کردن کد، اطلاعات کارت، اطلاعات هویتی و غیره خود در این اپلیکیشن‌ها ناخودآگاه وارد یک جریان کلاهبرداری شده که اغلب آنها به ضرر مالی خواهد انجامید.

برخی مواقع بعد از گرفتن اطلاعات کاربر، لیستی بیگ دیتا از کاربران در دست سازنده مذکور ساخته می‌شود که با فروش آن به شرکت‌ها، فرد را در آینده دچار مشکلاتی از قبیل سرویس‌های ارزش افزوده و پیامک‌ها و ایمیل‌های آزاردهنده می‌کند.

مینی ربات های جاسوسی

ربات چیست

کلمه ربات توسط Karel Capek نویسنده نمایشنامه R.U.R (روبات‌های جهانی روسیه) در سال ۱۹۲۱ ابداع شد. ریشه این کلمه، کلمه چک اسلواکی(robotnic) به معنی کارگر می‌باشد.در نمایشنامه وی نمونه ماشین، بعد از انسان بدون دارا بودن نقاط ضعف معمولی او، بیشترین قدرت را داشت و در پایان نمایش این ماشین برای مبارزه علیه سازندگان خود استفاده شد.

البته پیش از آن یونانیان مجسمه متحرکی ساخته بودند که نمونه اولیه چیزی بوده که ما امروزه ربات می‌نامیم.امروزه معمولا کلمه ربات به معنی هر ماشین ساخت بشر که بتواند کار یا عملی که به‌طور طبیعی توسط انسان انجام می‌شود را انجام دهد، استفاده می‌شود.بیشتر ربات‌ها امروزه در کارخانه‌ها برای ساخت محصولاتی مانند اتومبیل؛ الکترونیک و همچنین برای اکتشافات زیرآب یا در سیارات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ربات یک ماشین الکترومکانیکی هوشمند است با خصوصیات زیر:
می توان آن را مکررابرنامه ریزی کرد.

۱- چند کاره است.
۲- کارآمد و مناسب برای محیط است.

قانون رباتیک مطرح شده توسط آسیموف:

۱- ربات ها نباید هیچگاه به انسانها صدمه بزنند.
۲- ربات هاباید دستورات انسانها را بدون سرپیجی از قانون اوّل اجرا کنند.
۳- ربات ها باید بدون نقض قانون اوّل و دوم از خود محافظت کنند.

ربات‌ها دارای سه قسمت اصلی هستند:

۱- مغز که معمولایک کامپیوتر است.
۲- محرک و بخش مکانیکی شامل موتور، پیستون، تسمه، چرخ‌ها، چرخ دنده‌ها و غیره.
۳- سنسور که می‌تواند از انواع بینایی، صوتی، تعیین دما، تشخیص نور، تماسی یا حرکتی باشد.
با این سه قسمت، یک ربات می‌تواند با اثرپذیری و اثرگذاری در محیط کاربردی‌تر شود.

همچنین بخوانید : تکنولوژی نرم افزار

اجزای یک ربات با دیدی ریزتر :

۱- وسایل مکانیکی و الکتریکی شامل :
شاسی، موتورها، منبع تغذیه،
۲- حسگرها (برای شناسایی محیط):
دوربین ها، سنسورهای sonar، سنسورهای ultrasound.
۳- عملکردها (برای انجام اعمال لازم).
بازوی ربات، چرخها، پاها،
۴- قسمت تصمیم گیری (برنامه ای برای تعیین اعمال لازم):
حرکت در یک جهت خاص، دوری از موانع، برداشتن اجسام
۵- قسمت کنترل (برای راه اندازی و بررسی حرکات روبات):
نیروها و گشتاورهای موتورها برای سرعت مورد نظر، جهت مورد نظر. 

ربات نظامی

ربات نظامی ایده‌ استفاده از ربات در میادین نظامی چندان هم جدید نیست و به جنگ جهانی دوم باز می گردد. نیروهای آلمانی با ارائه مینی تانک کوچک کنترل از راه دور goliath(جالوت) که حامل مقادیر مواد منفجره بود. اقدام به تخریب ماشین‌آلات و نیروهای دشمن می نمودند.

در جناح دیگر نیز روس‌ها با ربات مشابهی به نام teletank از این روش سود می برد. به طور کلی، ربات‌ها از حیث هدایت و کنترل به دو گروه خودمختار و کنترل‌شونده از راه دور توسط انسان، تقسیم‌بندی می شوند. از آنجا که هوش مصنوعی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده تا در مواقع حساس و موقعیت‌های جدید تصمیم صحیح و سریع را بگیرد، انسان همچنان نقش مهمی را در هدایت و کنترل ربات‌های نظامی ایفا می کند.

ربات نظامی

مزایای ربات ها

مزایا کاملا آشکار است. معمولا یک ربات می‌تواند کارهایی که ما انسان‌ها می‌خواهیم انجام دهیم را ارزان‌تر انجام‌ دهد. علاوه بر این ربات‌ها می‌توانند کارهای خطرناک مانند نظارت بر تاسیسات انرژی هسته‌ای یا کاوش یک آتش‌فشان را انجام دهند. ربات‌ها می‌توانند کارها را دقیقتر از انسان‌ها انجام دهند و روند پیشرفت در علم پزشکی و سایر علوم کاربردی را سرعت ‌بخشند.

ربات‌ها به ویژه در امور تکراری و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ریختن چسب روی قطعات یدکی وغیره  سودمند هستند. از مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رباتیک و اتوماسیون در بسیاری از موارد می توانند ایمنی، میزان تولید، بهره و کیفیت محصولات را افزایش دهند.
۲- ربات ها می توانند در موقعیت های خطرناک کار کنند و با این کار جان هزاران انسان را نجات دهند.
۳- ربات ها به راحتی محیط اطراف خود توجه ندارند و نیازهای انسانی برای آنها مفهومی ندارد. ربات ها هیچگاه خسته نمی شوند.
۴- دقت ربات ها خیلی بیشتر از انسانها است آنها در حد میلی یا حتی میکرو اینچ دقت دارند.
۵- ربات ها می توانند در یک لحظه چند کار را با هم انجام دهند ولی انسانها در یک لحظه تنها یک کار انجام می دهند.

معایب رباتها

۱- ربات ها در موقعیتهای اضطراری توانایی پاسخگویی مناسب ندارند که این مطلب می تواند بسیار خطرناک باشد.
۲- ربات ها هزینه بر هستند.
۳- قابلیت های محدود دارند یعنی فقط کاری که برای آن ساخته شده اند را انجام می دهند.برای مثال امروزه برای بررسی وضعیت داخلی راکتورها از ربات استفاده می شود تا تشعشعات رادیواکتیو به انسانها صدمه نزند.

تأثیر رباتیک در جامعه

علم رباتیک در اصل در صنعت به‌کار می‌رود و ما تاثیر آن را در محصولاتی که هر روزه استفاده می‌کنیم، می‌بینیم. که این تاثیرات معمولا در محصولات ارزان‌تر دیده می‌‌شود.ربات‌ها معمولادر مواردی استفاده می‌شوند که بتوانند کاری را بهتر از یک انسان انجام دهند یا در محیط پر خط فعالیت نمایند مثل اکتشافات در مکان‌های خطرناک مانند آتش‌فشان‌ها که می‌توان بدون به خطر انداختن انسان‌ها انجام داد.

مشکلات رباتیک

البته مشکلاتی هم هست. یک ربات مانند هر ماشین دیگری، می‌تواند بشکند یا به هر علتی خراب شود. ضمنا آن‌ها ماشین‌های قدرتمندی هستند که به ما اجازه می‌دهند کارهای معینی را کنترل کنیم. خوشبختانه خرابی ربات‌ها بسیار نادر است زیرا سیستم رباتیک با مشخصه‌های امنیتی زیادی طراحی می‌شود که می‌تواند آسیب‌ آن‌ها را محدود ‌کند.در این حوزه نیز مشکلاتی در رابطه با انسان‌های شرور و استفاده از ربات‌ها برای مقاصد شیطانی داریم. مطمئناربات‌ها می‌توانند در جنگ‌های آینده استفاده شوند. این می‌تواند هم خوب و هم بد باشد.

اگر انسان‌ها اعمال خشونت آمیز را با فرستادن ماشین‌ها به جنگ یکدیگر نمایش دهند، ممکن است بهتر از فرستادن انسان‌ها به جنگ با یکدیگر باشد. ربات‌ها می‌توانند برای دفاع از یک کشور در مقابل حملات استفاده می‌شوند تا تلفات انسانی را کاهش دهد. آیا جنگ‌های آینده می‌تواند فقط یک بازی ویدئویی باشد که ربات‌ها را کنترل می‌کند.

ربات چیست

تاثیرات شغلی

بسیاری از مردم از اینکه ربات‌ها تعداد شغل‌ها را کاهش دهد و افراد زیادی شغل خود را از دست دهند، نگرانند. این تقریبا هرگز قضیه‌ای بر خلاف تکنولوژی جدید نیست. در حقیقت اثر پیشرفت‌ تکنولوژی مانند ربات‌ها (اتومبیل و دستگاه کپی وغیره) بر جوامع ، آن است که انسان بهره‌ورتر می‌شود.

آینده رباتیک

جمعیت ربات‌ها به سرعت در حال افزایش است. این رشد توسط ژاپنی‌ها که ربات‌های آن‌ها تقریبادو برابر تعداد ربات‌های آمریکا است، هدایت شده است.همه ارزیابی‌ها بر این نکته تاکید دارد که ربات‌ها نقش فزاینده‌ای در جوامع مدرن ایفا خواهند کرد. آن ها به انجام کارهای خطرناک، تکراری، پر هزینه و دقیق ادامه می‌دهند تا انسان‌ها را از انجام آن‌ها باز دارند.

تاریخچه تحولات حوزه رباتیک

نمایش نامه نویس چک اسلواکی Karl capek، کلمه ربات را در نمایشربات‌های جهانی روسیه استفاده کرد این جمله از کلمه چکی « Robota» به معنی کوشش ملال آور‌ آمده است. نخستین الگوی قابل برنامه‌ریزی که یک دستگاه سم‌پاشی بود، توسط دو آمریکایی به نام‌های Willard pollard و Harold Roselund برای شرکت devilbiss طراحی شد. ایزاک آسیموفRunaround را منتشر کرد و در آن قوانین سه‌گانه رباتیک را تعریف کرد.

ظهور کامپیوتر: George Devol، با استفاده از ضبط مغناطیسی، یک دستگاه playback همه منظوره، برای کنترل ماشین به ثبت رساند. John Mauchly اولین کامپیوتر الکترونیکی (ENIAC) را در دانشگاه پنسیلوانیا ساخت. در MIT، اولین کامپیوتر دیجیتالی همه منظوره (Whirl wind) اولین مسئله خود را حل کرد. در فرانسه Reymond Goertz اولین بازوی مفصلی کنترل از راه دور را برای انجام ماموریت هسته‌ای طراحی کرد.

طراحی آن مبتنی بر کلیه روابط متقابل مکانیکی بین بازوی اصلی و فرعی با استفاده از روش متداول تسمه و قرقره بود که نمونه‌هایی برگرفته از این طرح هنوز هم در مواردی که نیاز به لمس نمونه‌های کوچک هسته‌ای است، دیده می‌شود. George Devol اولین ربات قابل برنامه‌ریزی را طراحی و عبارت جهانی اتوماسیون را ابداع کرد. این امر زمینه‌ای برای نام‌گذاری این شرکت به Unimation در آینده شد. Marvin Minsky و John McCarthy آزمایشگاه هوش مصنوعی را در MIT بنا نهادند.

Unimation توسط شرکت Coudoc خریداری شد و توسعه سیستم ربات‌های آن آغاز گردید. کارخانجات ساخت تراشه مانند AMF پس از آن شناخته شدند و اولین ربات استوانه ای شکل به نام Versatran که توسط Harry Johnson&Veljkomilen kovic طراحی شده بود، فروش رفت. جنرال موتورز اولین ربات صنعتی را از Unimation خریداری کرد و آن را در خط تولید خود قرار داد. John Mccarthy آزمایشگاه هوش مصنوعی دیگری از دانشگاه استنفورد بنا کرد. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی هوش مصنوعی در M.I.T ،موسسات تحقیقاتی استنفورد (SRI)، دانشگاه‌ استنفورد و دانشگاه ادین برگ گشایش یافت. رباتیک C&D پایه گذاری شد.

دانشگاه Carnegie Mellon مؤسسه رباتیک خود را تأسیس کرد. حرکت یک نواخت ( Homogeneous Trans formation) در شناخت نحوه حرکات ربات به کار رفت. این روش امروزه به عنوان نظریه اسامی رباتیک وجود دارد. ژاپن ربات Verstran ( نخستین رباتی که به ژاپن وارد شد) را از AMF خریداری کرد.

کاوازاکی مجوز طراحی ربات‌های هیدرولیک را از Unimation گرفت و تولید آن را در ژاپن آغاز کرد. SRI،Shakey (یک ربات سیار با قابلیت بینایی و کنترل با یک کامپیوتر به اندازه یک اتاق) را ساخت. پروفسور victor sheinman از دانشگاه استنفورد بازوی استاندارد را طراحی کرد. ساختار ترکیب حرکتی او هنوز هم به بازوی استاندارد معروف است. اولین مینی کامپیوتر قابل استفاده تجاری که با ربات های صنعتی کنترل می شد(T3) را عرضه کرد. ( طراحی توسطRichard Hohn ) پروفسور Victor Scheinman، سازنده بازوی استاندارد، Inc Vicarm را جهت فروش یک نسخه برای کاربردهای صنعتی ساخت. بازوی جدید با یک مینی کامپیوتر کنترل می‌شد.

کاوشگر فضایی وایکینگ ۱و۲ استفاده شد. یک میکرو کامپیوتر هم در طراحی vicarm به کار رفت. یک شرکت ربات اروپایی (ASEA)، دو اندازه از ربات‌های قدرتمند الکتریکی صنعتی را عرضه کرد که هر دو ربات از یک کنترلر میکرو کامپیوتر برای برنامه ریزی عملکرد خود استفاده می‌کردند.

Inc, Unimation vicarm را فروخت. unimation با استفاده از تکنولوژی Vicarm ‌ ( puma) ماشین قابل برنامه‌ریزی برای مونتاژ( puma) را توسعه داد . امروزه همچنان می‌توان puma را در بسیاری از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی یافت. ۱۹۷۸: ماشین خودکار Brooks تولید شد.
۱IBM و SANKYO ربات با بازوی انتخاب کننده، جمع کننده و مفصلی (SCARA) که در دانشگاه Yamanashi ژاپن برنامه‌ریزی و تولید شده بود، را فروختند.

Cognex تولید شد. گروه ربات‌های CRS عرضه شد. Fanuc از ژاپن و جنرال موتورز درGM Fanuc برای فروش ربات در شمال آمریکا قرار داد بستند.

تاریخچه تحولات حوزه رباتیک

تکنولوژی Adept عرضه شد. Joseph Engelberger ایجاد تغییرات در رباتیک را آغاز کرد و پس از آن نام ربات‌های کمکی (Helpmate) به ربات‌های خدماتی توسعه یافته (developed service Robots) تغییر یافت. با خاتمه یافتن مجوز ساخت Unimation، کاوازاکی خط تولید ربات‌های الکتریکی خود را توسعه داد. گروه Staubli، Unimation را از Westing house خرید. تکنولوژی Sensable عرضه شد. یک ربات متحرک شش پا از موسسه رباتیک CMUیک آتشفشان در آلاسکا را برای نمونه‌برداری از گازهای آتشفشانی کاوش کرد.

۱۹۹۷: ربات راه‌یاب مریخ ناسا از زمانی‌که ربات وارد مریخ شد تصاویری از جهان را ضبط و ربات سیار Sojourner تصاویری از سفرهایش به سیاره‌های دور را ارسال کرد. Honda نمونه ای از p3 (هشتمین نمونه در پروژه طراحی شبیه انسان ) که در ۱۹۸۶ آغاز شده بود را عرضه کرد. Honda نمونه آسیمو نسل بعدی از سری ربات‌های شبیه انسان را عرضه کرد.

Sony از ربات شبیه انسان خود که لقب SDR ( Sony Dream Robots) را گرفت، پرده برداری کرد. Sony دومین نسل از ربات‌های سگ Aibo را عرضه کرد. سیستم کنترل از راه دور ایستگاه فضایی(SSRMS ) توسط مؤسسه رباتیک MD در کانادا ساخته و با موفقیت به مدار پرتاب شد و عملیات تکمیل ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز کرد.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام