آشنایی با یخ درمانی و اثرات آن

حالت شب

آشنایی با یخ درمانی و اثرات آن . همه ی ما به نحوی با ورزش و ورزشکار سرکار داریم، چه به عنوان بازیکن یا مربی و یا حتی یک تماشاگر. اولین فکری که پس از دیدن یک مصدومیت به ذهن ما می رسد، گذاشتن یخ بر روی موضع آسیب دیده است امروزه از سرما درمانی به طور گسترده برای جراحات حاد ورزشی و نیز توانبخشی ورزشکاران آسیب دیده استفاده می شود، اثرات سودمند این شیوه درمانی عبارتند از : کاهش جریان خون سطوم آسیب دیده( جهت کاهش تورم)، تسکین درد(عامل بی حی کننده و کاهش درد) و کاهش اسپاسم عضله و کاهش متابولیسم بافت. با فارسی خوان باشید.

تاریخچه یخ درمانی

یخ درمانی در اوایل دوره ی ۲۰۰۰ در مکزیک آغاز شده است و تکنیکی از یک ماساژ نوآورانه است، که همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن، می تواند تاثیر فوق العاده ای را بگذارد. آیا شما تا بحال در مورد این تکنیک، که یخ درمانی نامیده می شود و از سرما میتوان برای از دست دادن وزن استفاده کرد، چیزی شنیده بودید؟ در ادامه این بخش از سلامت فارسی خوان خواهیم گفت که یخ درمانی چگونه می تواتد در خانه به سفت شدن پوست شما و کاهش وزنتان کمک کند.

انواع یخ درمانی

انواع مختلف مدل های سرمازا شامل گاز های سرد کننده، شناوری در آب رسد و اتیل کلراید است و موثر ترین روش سرمادرمانی در صدمات حاد همان یخ درمانی است که می توان به مدت ۳۰ دقیقه آن را به کار برد و سپس به مدت ۹۰ دقیقه بسته یخ را برداشت تا دمای بافت به دمای عادی بدن برگردد. در صدمات اندام ها جایی که تورم متوسط تا شدید اطراف مفصل وجود دارد، شناوری در آب سرد می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد ضمن اینکه یکی از موثر ترین روش های سرمادرمانی برای کاهش درد و تورم در صدمات مزمن استفاده از ماساژ ملایم بافت با قلب یخ است.

یخ1

بسته به روش، دمای شروع و زمان کاربرد سرما ؛ دمای پوست، زیر پوست، بین مولکولی و مفصل تغییر می کند و نتایج مطالعات نشان می دهد که حتی بعد از برداشتن عوامل سرمازا، افت دمای بین مولکولی همچنان ادامه می یابد. همچنین نتایج تحقیقات روی سرما و جریان خون نشان می دهد که با کاربرد سرمای سطحی جریان خون افزایش می یابد و زمانی که سرما را برای یک ناحیه بزرگ از پوست به کار می بریم جریان خون کاهش می یابد.

همچنین عملکرد حرکتی نیز از سرما تاثیر می پذیرد در دمای بحرانی اطراف ۱۸ درجه سانتیگراد عملکرد عضله کاهش می یابد. همچنین با کاربرد سرمای زیر ۱۵ درجه سانتیگراد التهاب افزایش می یابد. در نتیبجه در زمان استفاده از عامل سرمازا باید احتیاط کرد چرا که کاربرد طولانی مدت از سرما در دماهای پایین می تواند اثرات زیان آوری داشته باشد.

همچنین بخوانید : راههای شفافیت پوست

نتایج مطالعات نشان می دهد که سرد کردن موضع آسیب دیده با یخ همراه با فشار باعث فلج گذاری اعصاب سطحی نوار مجاور می شود. به عنوان مثال سرد کردن پای آسیب دیده فوتبالیست ها با یخ همراه با فشار ناشی از حوله پلاستیکی به مدت ۹۰ دقیقه باعث فلج عصب پرونئال مشترک و در نتیجه آن باعث افتادگی پا می شود و بهبودی کامل عملکرد این عصب در ورزشکاران بعد از ۵ هفته صورت میگیرد

یخ2

فواید و خواص یخ درمانی چیست

اگر بخواهیم فواید و مزایای یخ درمانی را به صورت مختصر و مفید بیان کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. چربی ها را تخریب می کند.
 2. بافت ها را سفت تر و محکم تر می کند و به طور طبیعی، باعث تسکین پوست می شود.
 3. جریان خون را بهبود می بخشد.
 4. فقط در چند جلسه سایز را کاهش می دهد.

نتایج با اولین اعمال ها مشخص و قابل مشاهده هستند.

این نوع درمان، همراه با استفاده از گیاهان دارویی،سرعت چربی سوزی را بالا می بردو باعث تحریک ،برای ساخت سلولهای جدید می شود ، چند راه مختلف برای استفاده از یخ درمانی و بهره مندی از مزایای آن وجود دارد.

یخ درمانی در خانه

شما می توانید از یک کیسه و یا جعبه خاص ژل ها ، برای مناطق خاصی از بدن، مثل چشم ها و شکم استفاده کنید فقط کافی است که شما آنها را فریز کنید و سپس به مناطق مورد نظر اعمال کنید. اگر می خواهید که این درمان را در خانه امتحان کنید، چند تکه یخ را درون کیسه ای بریزید و در یک پارچه نازک قرار دهید و سپس روی مناطقی که می خواهید چربی سوزی شود، و یا باعث سفت شدن پوست شود، بگذارید. برای این کار در ابتدا نواحی مد نظر را از آلودگی ها تمیز می کنند و یخ درمانی را آغاز می کنند ، از این درمان هیچ گونه عارضه جانبی گزارش نشده است.

یخ3

با یخ درمانی پوست زیبا بسازید

یخ درمانی برای کسانی که خواهان کاهش وزن و سفت شدن پوستشان هستند، توصیه می شود این درمان فقط برای خانوم ها نیست،اگرچه ۹۵% از مراجعه کنندگان، زن هستند. این روش مخصوصا برای دوران بعد از زایمان نیز پرکاربرد می باشد، که هیچ گونه ضرری نخواهد داشت و شما می تواتید بلافاصله پس از زایمان، از این تکنیک استفاده کنید.

فواید یخ برای بزرگسالان

علاوه براین، یخ درمانی می تواند برای افراد بالای ۴۰ سال مفید باشد. که به جمع شدن و استحکام پوست شل کمک می کند و باسن و سینه و شکم و .. آنها که افتادگی پیدا کرده است را متناسب می کند.

یخ درمانی برای کاهش وزن

اگر شما تکنیک های دیگری ، مثل در معرض حرارت قرار گرفتن را امتحان کرده اید، و حتی یک گرم هم کم نکرده اید، ممکن است که به یخ درمانی علاقمتد شوید، و بخواهید که امتحانش کنید. مطالعات بسیاری نشان می دهد ، که استفاده از یخ، در بعضی از قسمت های بدن، به چربی سوزی کمک می کند و ظاهرا در کشیده شدن بافت پوست و کاهش سایز بسیار موثر هستند. اگر شما این را باور نمی کنید، درباره احساسی که بعد از یک حمام سرد، یا استخر آب یخ به دست می آورید، فکر کنید.

یخ4

یخ درمانی و درست کردن یخ مخصوص گیاهی برای زیبایی و جوانی پوست

موادهای مختلفی در بازار وجود دارد که در صورت استفاده از آنها در منزل، کارآیی یخ درمانی را افزایش می دهد برای مثال :انواع مختلفی از روغن ها و گیاهان طبیعی وجود دارند، که علاوه بر لایه برداری، به تقویت و سفت شدن پوست نیز کمک می کنند ؛ شما می توانید یخی بسازید با فواید زیر :

 1. یخ ضد کشش
 2. یخ برای صاف کردن شکم
 3. یخ برای کاهش سایز
 4. یخ صورت
 5. یخ برای بعد از زایمان

یخ گیاهی

شما به ۳قاشق غذاخوری اسطوخودوس ۱ برگ رزماری خرد شده ۳قاشق غذاخوری پودر قهوه ۲لیوان چای سبز و یک دوم لیتر آب

دستورالعمل:

عناصر را به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید سپس از روی گاز بردارید و اجازه دهید تا با دمای اتاق خنک شود و سپس در یک ظرف پلاستیکی پر کنید و داخل فریزر بگذارید تا منجمد شود. پس از یخ زدگی، آنها را به صورا دایره ای روی منطقه مورد نظر، ماساژ دهید در نهایت توجه داشته باشید که اگر پوست حساسی دارید، حتما یخ را درون کیسه یا پارچه ای قرار دهید، تا از سوزش خود جلوگیری کنید.

یخ5

مراحل یخ درمانی

 1. یک کاسه بزرگ تر از اندازه سرتان و با عمق حدود ۲۰ سانتی متر را با آب سرد پر کنید
 2. آن را با تکه های یخ مالامال کنید به طوری که اندازه ی یخ و آب در کاسه مساوی به نظر برسد
 3. به کمک یک کیسه رنگ مو یا گیر یا کش مو، موهای تان را عقب بزنید
 4. سر خود را در سه مرحله و هر بار بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه در کاسه فرو ببرید.

درحالی که درمان های طولانی مدت پوست می تواند وضعیت پوست شما را به وضع عالی رسانده و آن را بهبود دهد یخ درمانی در کوتاه ترین مدت مزایای ویژه ای برای شما دارد. حتی افرادی مثل Housewife Sonia Morgan و Lauren Conrad کسانی هستند که از یخ درمانی برای بازسازی سریع صورت خود استفاده می کنند

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام