بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد

حالت شب

بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد

حتما شما هم در زمان کودکی آدامس های زیادی قورت داده اید و از والدینتان هشدارهای مختلفی درباره مضرات قورت دادن آدامس شنیده اید . یکی از این هشدارها به باقی ماندن ۷ ساله آدامس در معده اشاره دارد . آدامس از مواد طبیعی و مصنوعی ضمغ آدامس یا رِزین، نگه دارنده ها، طعم دهنده ها و شیرین کننده ها تشکیل شده است.

بدن می تواند شیرین کننده ها مثل قند را جذب کند و اگر از آدامس های قنددار استفاده کنید، می تواند کالری خیلی زیادی وارد بدنتان کند.آدامس در معده توسط اسید هیدروکلریک هضم و نابود می شود اما ماده پلاستیکی موجود در آدامس که نوعی پلیمر به نام بوتیل است به طور کاملاً مصنوعی ساخته می شود ودستگاه گوارش بدن انسان قادر به هضم آن نیست و توسط روده ها از بدن دفع می شود..برای اشنایی بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

وقتی که آدامس را می جویم زبان مولکول های بزرگ آدامس را توسط آنزیم های خود می شکند و آن ها را تجزیه می کند اما وقتی به علت عدم تمرکز آدامس را قورت می دهید معده نمی تواند لاستیک موجود در آدامس را هضم کند و پس از گذشت یک یا دو روز آدامس مانند هر ماده خوراکی دیگری همان مسیر همیشگی را طی می کند و از طریق مدفوع از بدن دفع می شود.قورت دادن آدامس در بخش های داخلی بدن انسدادی را به وجود نمی آورد و باعث به هم چسبیدن اندام های داخلی شما نمی شود اما اگر یک آدامس خیلی بزرگ یا چند آدامس کوچک را با هم قورت دهید ممکن است دستگاه گوارش شما را مسدود کند.

بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد ۲) خطرات قورت دادن آدامس توسط کودکان

این اتفاق بیشتر در مورد کودکان که اندازه اندام های آنان کوچک تر است،صدق می کند. در موارد نادری، تکه های بزرگ آدامس بلعیده شده با یبوست در کودکان همراه شده و باعث انسداد گوارش در کودکان می گردد. آدامس مانند خوراکی های دیگری چون ماکارونی ، گوشت و یا دانه های آجیل هضم و خارج می شود با این تفاوت که کمی سخت تر جذب می شود.

بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد-خطرات قورت دادن آدامس 2

اگرچه آدامس برای جویدن ساخته شده است و طرحی برای بلعیدن و جذب گوارش در آن وجود ندارد اما کودکان به این امر واقف نبوده و بیشتر اوقات با جویدن آدامس و خوردن شیرینی آن بعد از مدت کوتاهی آدامس را قورت می دهند.نوشتن رپورتاژ آگهیاکثر والدین با این جمله باز هم آدامست را قورت دادی آشنا هستند و هفته ای چند مرتبه این حرف را به کودکان خود می گویند. بچه ها عاشق آدامس جویدن اند و ترک این عادت برای شان دشوار است.

ولی دندانپزشکان جویدن برخی آدامس ها را برای سلامت دندان ها مفید می دانند.این روزها آدامس هایی در سوپرمارکت ها پیدا می شود که نه تنها برای دندان کودکان مضر نیستند بلکه به سلامت آنها کمک هم می کنند:آدامس های بدون قند، فلورایددار و حتی آدامس های ضد پوسیدگی جدید.وقتی به یک فروشگاه می روید می مانید از بین این همه مارک تجارتی مختلف برای آدامس کدام یک را برای فرزندتان بخرید. ما انواع بدون قندSugar- free را به شما توصیه می کنیم.

آدامس های بدون قند، درواقع بدون قند و شکر نیستند بلکه از شیرین کننده های مصنوعی برای شیرین کردن آن ها استفاده شده است. این قندهای مصنوعی به وسیله باکتری های تولید کننده پوسیدگی دندان تخمیر نمی شوند، در نتیجه اسیدی در دهان تولید نمی شود و دندان کوچولوی شما به اصطلاح کرم نمی خورد. آدامس های دارای قند معمولی به دلیل تماس طولانی و نزدیک با دندان ها بسیار پوسیدگی زا هستند اما آدامس هایی که با شیرین کننده های مصنوعی مثل زایلیتول شیرین شده باشند نه تنها پوسیدگی زا نیستند، بلکه با تحریک بزاق به دوباره سازی مینای دندان کمک می کنند. محققان می گویند آدامس های زایلیتول کالری پایین تری هم دارند و باعث چاقی هم نمی شوند.

الف- توصیه های مفید در رابطه با جویدن آدامس

تا زمانی که کودک تان مفهوم آدامست را قورت نده را درک نمی کند یعنی تا حدود ۵ سالگی به او اجازه آدامس جویدن ندهید. آدامس های بدون قند (sugar- free) را برای فرزندتان تهیه کنید. این آدامس ها دندان های کودکان را از پوسیدگی در امان می دارند. اما اجازه ندهید بیش از یک تا دو عدد از این آدامس ها را استفاده کنند چون دچار اسهال می شوند. روش آدامس جویدن را به کودک تان آموزش دهید و از آنها بخواهید پس از خسته شدن از جویدن آدامس و یا هنگامی که شیرینی آن از بین رفت، باقیمانده آدامس را به شما تحویل دهند

ب- آدامس را بعد از غذا بجوید

دندانپزشکان به بسیاری از افراد توصیه می کنند پس از هر غذا، آدامس بجوند. اگر کودک شما آدامس جویدن را مانند بزرگسالان یاد گرفته و آداب و رسوم آن را می داند، شما می توانید این توصیه را هم به او داشته باشید. جویدن آدامس باعث افزایش ترشح بزاق می شود و یکی از وظایف بزاق شستشوی دندان ها از باقیمانده موادغذایی است.

بنابراین جویدن آدامس پس از خوردن غذا از باقی ماندن ذره های غذایی در سطوح دندان ها و بروز پوسیدگی پیشگیری می کند. شما حتی می توانید از این شگرد برای تشویق کودک تان به غذا خوردن استفاده کنید و با یک تیر ۲ نشان بزنید. هم او را با وعده جایزه دادن یک آدامس خوشمزه به غذا خوردن تشویق کنید و هم با جویدن آدامس بعد از غذا پوسیدگی دندان هایش را کاهش دهید.

 توصیه هایی در مورد جویدن آدامس - آدامس هایی که حساسیت ایجاد می کنند

بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد ۳) توصیه هایی در مورد جویدن آدامس

چرا بعضی از بچه ها بعد از جویدن آدامس دل درد می گیرند خیلی آسان است هوا. جویدن آدامس باعث نفخ شکم کودک می شود.
چون هنگام جویدن آدامس، مقداری هوا وارد معده کودک می شود و به اصطلاح هوا را می خورد. به علاوه گاز شکم در اثر خروج گاز ناشی از شکر هضم نشده نیز به این ماجرا اضافه می شود این اتفاق بیشتر در مورد آدامس های بدون قند می افتد و چون هضم نمی شوند، پس از آن هم می توانند گاز تولید کنند. راه حل آن هم آسان است. باید روش درست جویدن آدامس را به کودک تان یاد دهید و به او آموزش دهید تا با دهان بسته آدامس بجود تا هوای اضافی وارد دستگاه گوارش او نشود.

 توصیه هایی در مورد جویدن آدامس – آدامس هایی که حساسیت ایجاد می کنند

برای خیلی از پدر و مادرها پیش آمده است که کودک شان با گلایه و شکایت از آدامسی که جویده است به سراغ شان آمده است و دیده اند که تمام مخاطش قرمز شده است و آفت هایی هم در کنار دهانش پیدا شده است. وقتی سرنخ این ماجرا را دنبال می کنید معمولا به آدامس های دارچینی می رسید.کودک شما در این صورت به این اسانس و اسانس هایی مانند این حساسیت دارد. برای حل این مشکل دیگر نباید این آدامس ها را برای فرزندتان بخرید چون به آن حساسیت دارد. قدم دوم این است که کودکتان را نزد دندانپزشک ببرید تا داروهای لازم برای رفع حساسیت را برای او تجویز کند.

بزرگ تر ها به شما می گفتند اگر آدامست را قورت بدهی در شکمت باد می کند و از این جور حرف ها. شاید شما هم برای این که فرزندتان آدامسش را قورت ندهد او را از همین چیزها می ترسانید ولی واقعیت این است که اتفاق خیلی بدی هم نخواهد افتاد. آدامس از صمغ اولیه آدامس، نگه دارنده ها، طعم دهنده ها و شیرین کننده ها تشکیل شده است.اگر فرزندتان آدامسش را قورت دهد، شیرین کننده ها در بدنش جذب می شوند، همین طور مواد طعم دهنده و نگه دارنده. می ماند.

بخش اصلی آدامس که همان صمغ رزینی است. دستگاه گوارش کودک قادر به شکستن این بخش نیست و بنابراین بخش باقیمانده معمولا سر از توالت درمی آورد و جای نگرانی نیست. اما اگر توده بسیار بزرگی از آدامس شامل چند توده به هم چسبیده بلعیده شود و یا آدامس های زیادی با فواصل زمانی کوتاه و پشت سر هم بلعیده شود، می توانند دستگاه گوارش را مسدود کنند از طرفی اگر جسم خارجی غیرقابل جذبی داخل آدامس قرار داشته باشد که از آن توده بزرگی بسازد، امکان انسداد دستگاه گوارش افزایش پیدا می کند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام