بهداشت محیط کار

حالت شب

از مباحث مربوط به HSE گرفته تا تعاریف مختلف بهداشت، میتوان اندازه چند کتاب درباره بهداشت محیط کار صحبت کرد اما قصد داریم درباره اولین موضوعی صحبت کنیم که با شنیدن بهداشت محیط کار به ذهنتان می آیند. و آن همان مفهوم نظافت و پاکیزگی محل شماست که در آن کار میکنید. برای رعایت بهداشت فردی در محل کار باید از دو نگاه فردی و جمعی به آن نگاه کرد.

امروز فارسی خوان تصمیم گرفته از تجریبات شخصی خودش بهره بگیرد.

بهداشت در محیط کار

علت دسته بندی این مطلب به دو شاخه فردی و جمعی به این علت است که هریک مکمل یکدیگرند، برهم تاثیر میگذارند و عدم رعایت یکی از آنها موجب اختلال در دیگری میشود.

خودتان را جای یک فرد وسواسی بگذارید.

به این فکر کنید که چه کاری میتوانید انجام دهید و چه کاری نباید انجام دهید تا درصد میکروب و باکتری تمام میدان دیدتان کاهش یابد. بسته به شغلتان وسایلی که در میدان دیدتان قرار گرفته متفاوت است. اگر شغل اداری یا به اصطلاح پشت میزی دارید خب وسایل محیط کار شما شامل میز و سیستم و سطل زباله و چوب رختی و پنجره و گلدان و احتمالا وسایل برقی است.

و اگر محیط شما کارگری ست بسته به نوع محصولتان، ابزارتان متفاوت است.

بهداشت محل کار

بهداشت محل کار

محیط نباید شلخته باشد زیرا :

اگر در محیط کارخانه کار میکنید و راهرو ها پر از وسایل مختلف مانند مواد خام یا ابزارتان باشد احتمال آلوده شدن آنها وجود دارد. همچنین احتمال برخورد با وسایل و آسیب دیدن آنها بالا میرود.

اگر در محیطهای باز مشغول به کار هستید این آسیبهای احتمالی ممکن است توسط جانوران باشد.

اگر در محیطهای اداری شاغلید تاثیر روانی این کار را فراموش نکنید. فرض کنید در اداره تان یک مسئول خدماتی پس از تعویض لامپ سوخته راهرو، جعبه ابزار و نردبان خود را رها کند. اولین چیزی که به ذهن کارمندان خطور میکند عدم مدیریت صحیح سرپرست بخش است و زمینه سخن چینی ها را فراهم میکند.

همین تاثیر برای کسانی که شغل آزاد دارند نیز صدق میکند.

کف محیط کار باید تمیز باشد زیرا :

اولین و بیشترین سطحی ست که کارکنان با آن در تماسند و ارتباط مستقیمی با سلامت فرد دارد.

اگر در محیطهای فنی مانند تعمیرگاههای خودرو کار میکنید مراقب روغنهای و مواد لیز ریخته شده روی زمین باشید.

اگر در محیطهای اداری کار میکنید حواستان به گرد و غبار باشد. گرد و غبار به راحتی دیده نمیشوند اما به راحتی وارد ریه ها و بروز انواع بیماری های ریوی میشود.

اگر شغل آزاد دارید یا به نوعی کارتان با ارباب رجوع سروکار دارد ورود مشتریان به محیط کار بسیار حساستر است. زیرا در این بین افرادی هستند که گل کفش یا بیماری یا … را با خود ناخواسته به محیط وارد میکنند.

برنامه نظافت تعیین کنید زیرا :

ضمن فرهنگسازی مناسب، موجب بالا بردن سحط کیفیت محل کارتان میشود.

نظافت محیط کار

در این میان آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی اهمیت ویزه ای دارند.

شستن سرویسهای بهداشتی و گردگیری از سطوح جز الزامات بهداشت و نظافت است. تمیز بودن اجاق گاز و سرویس بهداشتی ارتباط مستقیمی با سلامت فرد دارد. این محیطها منبع بسیار خوب انتقال بیماری هستند و اگر به موقع و اصولی نظافت نشوند انواع بیماری ها و قارچهای پوستی را به همراه خواهد داشت.

خرده های غذای ریخته شده در کف سالن غذاخوری ها فرصت خوبی برای رشد میکروبهاست.

بهداشت فردی محیط کار

بهداشت فردی محیط کار

رعایت این نکته نه فقط در محیط کار بلکه در تمام محیطهای دسته جمعی واجب است.

ای امر پیش از هر چیز به فرهنگسازی و پیاده سازی مناسب نیاز دارد و بستر آن را میتوان در آموزش جستجو کرد. این آموزش میتواند از طریق مدارس یا رسانه ها یا حتی نصب بنرها و تابلوهای مرتبط، صورت گیرد. بهتر است در محیط کارهای نسبتا شلوغ با نصب تابلوهایی نکات ریز رعایت بهداشت فردی را در قالب تصویر یا طنز یاداوری کرد.

ازجمله موارد مهم:

  1. کسانی که بوی عرق تندی دارند بهتر است فکری به حال این موضوع کنند.
  2. کسانی که سرما خورده اند حتما بینی و دهان خود را بپوشانند.
  3. افراد نسبت به شستن جورابهای خود حساس باشند.
  4. هنگام اجابت مزاج به تمیز بودن سرویس بهداشتی دقت کنند.
  5. در محیطهای کارگاهی به تمیز بودن لباس کار خود توجه کنند.
  6. اگر کار به نوعی باشد که نیاز به تمرکز بالا دارد کارکنان نباید آلودگی صوتی ایجاد کنند.

بیاید با خودتان روراست باشید. واقعا تا چه اندازه از نکات بهداشتی محیط کار رعایت میکنید. آن را مشروط نکنید و برای آن قانون و قاعده وضع نکنید. تک تک کارکنان همپای نظافتچیهای محیط کار موظف به حفظ بهداشت محیط هستند. همانطور که میدانید بسیاری از مدارس ژاپن مستخدم برای نظافت ندارند و خود دانش آموزان کلاسهای خود را تمیز میکنند.

ارتقای عمومی سطح بهداشت حتی باعث رشد بهتر فکری میشود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید. همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام