بوتاکس چیست

حالت شب

بوتاکس چیست

امروزه در کشورهای اروپایی از ترکیبات تزریقی متعددی جهت رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن استفاده می شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودی در این باره وجود دارد. یک نوع از این ترکیبات،ترکیبات فلج کننده هستند که با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، اسپاسم آن ناحیه را رفع می کنند و مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین ۳ تا ۶ ماه می باشد.

بوتاکس یک نوع سم به نام بوتولینوم است که تزریق آن در زیر پوست، سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد خواهد کرد .اثرات بوتاکس بسته به تزریقات قبلی بین ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد و به طور متوسط هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تجدید می شود .

همچنین بخوانید : بوتاکس مو چیست

بوتاکس چیست ۱) عوارض بوتاکس

بوتاکس به خودی خود عوارض چندانی ندارد اما اگر افراد ناوارد و غیر متخصص تزریق بوتاکس را انجام دهند و یا دز مناسب برای دارو را رعایت نکرده باشند و یا در محل نامناسب تزریق کرده باشند امکان دارد عوارضی با خود به همراه داشته باشد .مهمترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا میگردد.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست

 1. افرادی که سن آنها زیر ۱۸ سال است .
 2. افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند.
 3. افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند .
 4. افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند .
 5. افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .
 6. افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.
 7. افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 8. کسانی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند .
 9. کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .
 10. کسانی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند .
 11. کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.
قبل از بوتاکس                                       بعد از بوتاکس
بوتاکس چیست-بوتاکس چگونه اثر می کند

بوتاکس چیست ۲) بوتاکس چگونه اثر می کند

ماهیچه ها برای حرکت از اعصاب دستور می گیرند و این فرمان توسط یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه ها می رسد . بوتاکس از ترشح استیل کولین و در نتیجه منقبض شدن ماهیچه جلوگیری می کند و باعث صاف شدن جای چین و چروک می شود .

همچنین بخوانید : بوتاکس مو چیست

بوتاکس چیست ۳) چه محل هایی برای تزریق بوتاکس مناسب است

خطوط اخم (بین دو ابرو)
خطوط افقی پیشانی
چین و چروک های کنار چشم
چین و چروک های گردن
خطوط خنده

بوتاکس چیست ۴) بعد از تزریق بوتاکس چه مراقبت هایی لازم است

روی محل تزریق را نباید ماساژ داد .
به مدت ۴ ساعت نباید دراز کشید .
به مدت چند ساعت از کمپرس سرد در محل های تزریق استفاده کرد .
عضلاتی که در آنها تزریق صورت گرفته است به طور ارادی منقبض کرد .

بوتاکس چیست ۵) کاربردهای دیگر بوتاکس

۱. درمان تعریق موضعی بیش از حد :در این مورد بوتاکس به جای اینکه در داخل عضله تزریق شود در داخل پوست تزریق می شود و شروع اثر آن برای جلوگیری از تعریق ، حدود ۷ روز و ماندگاری آن حدود ۷ ماه است و اگر تزریق آن به طور مرتب تمدید شود ، ماندگاری آن تا حدود ۱۶ ماه به طول خواهد انجامید .
۲. کاهش درد های مزمن ( درد گردن ، شانه ، میگرن ) :هنگامی که بوتاکس به عضلات تزریق می شود فرمان عصبی که توسط مغز به منظور سفت شدن عضلات به ماهیچه ها می رسد ، مسدود خواهد شد و منجر به شل شدن عضلات و کاهش درد می شود .

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. پژوهشگران گفته‌اند بوتاکس ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد.

همچنین بخوانید : بوتاکس مو چیست

اگر از شکنندگی و ضعیف بودن موهای خود خسته شده اید و به دنبال راهکاری برای برطرف کردن آن هستید می توانید مطلب بعدی ما را با عنوان بوتاکس مو مطالعه نمایید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام