تفریح بانجی جامپینگ

حالت شب

بانجی جامپینگ یکی از تفریحاتی ست که جوانان علاقه و گرایش زیادی به آن نشان داده اند و جزو گزینه های اول برای یک تفریح خاص و پر هیجان می باشد که در ادامه خواهیم دید که این کار علاوه بر تفریح نوعی ورزش که فواید جالبی نیز دارد.

کلمه بانجی اصطلاحا به معنی هر چیزی هست که دارای ضخامت و قابل ارتجاعه و جامپینگ هم به معنای پرش هست. بانجی جامپینگ (Bungee Jumping)، تفریح یا ورزشی هست که در اون شخص ورزشکار یا به عبارتی فرد حادثه طلب، خودش رو توسط محافظ و طناب فنرداری از ارتفاع بلند به سمت پایین پرتاب میکنه.وبرای آشنایی بیشتر با این مطلب با فارسی خوان همراه باشید.

تجهیزات بانجی جامپینگ

۱- طناب فنری که ظرفیت فشار ناگهانی رو داره و دارای پوشش لاستیکی هست.
۲- پوششی مثل ژاکت روی تن
۳- ساق بند و قوزک بند که رو پا پوشیده میشه و اجباری هستن. طناب هم به ژاکت و قوزک بند متصل میشه.
۴- هارنس فول بادی

تجهیزات بانجی جامپینگ

نکات ایمنی در بانجی جامپینگ

بهتره قبل از سقوط، جیبهاتون رو خالی کنین تا پولهاتون رو به باد ندین! این ورزش پرهیجانیه اما پرخطر نیست، فقط طناب‌های استفاده شده باید استانداردهای ایمنی رو داشته باشن قبلا از انجام این ورزش بهتره تو باشگاه بانجی جامپینگ هم تمریناتی برای آمادگی داشته داشته باشین. سال ۲۰۱۵ آمار کشته‌شدگان این رشته از ۱۲۸۰ مورد پرش، فقط یک نفر بوده که خود ورزشکار موارد ایمنی را رعایت نکرده بود.

علاوه بر اون اگر شما دارای مشکلاتی در ناحیه ستون فقرات، مچ پا، گردن و غیره هستین، این ورزش همون قدر که مشکل قلبی یا تنفسی داشته باشین، می تونه براتون خطرناک باشه بنابراین عاقلانه تصمیم بگیرین.

فواید بانجی جامپینگ برای بدن

این ورزش پر هیجان باعث بالا بردن اعتماد به نفس، تعادل و کنترل حرکات روانی و اعصاب و آزاد کردن انرژی بسیار بالا از فرد پرنده، از بین رفتن ترس، تجربه شیرین پرواز و سقوط آزاد تو فضایی طبیعی میشه و اینها تنها چند مورد از فوائد پرش از ارتفاع هستن! پس بهتره زودتر دست به کار شین.

بانجی جامپینگ در ایران

سال ۱۳۸۶ بود که اولین باشگاه بانجی جامپینگ در ایران ایجاد شد. باشگاه توچال در سال ۸۶ کار خود را آغاز کرد و فعالیتش از سال بعد رسمیت یافت. اولین فردی که طعم هیجان پرش از سکوی این باشگاه را چشید، پیمان ابدی، بدلکار مشهور ایرانی بود که از کارهای مهمش می توان به سریال تلویزیونی «هشدار برای کبری ۱۱» اشاره کرد.

همچنین بخوانید : نکات جالب روستاهای سوییس

اگر بخواهید این هیجان را در ایران تجربه کنید می توانید به مکان های زیر بروید:

بلندترین سکوی طبیعی بانجی جامپینگ کشور در چهارمحال و بختیاری

بلندترین بانجی ایران در گنجنامه همدان

سکوی بانجی جامپینگ پارک ولایت تهران

بانجی جامپینگ جزیره زیبای کیش

بانجی جامپینگ مجموعه چالی دره مشهد

این ورزش لذت بخش در تهران هم وجود داره، بام تهران «ارتفاع سکوی پرتاب: ۴۰ متر، پرش از ارتفاع به کمک طناب، ویژه آقایان، محدوده سنی: بالای ۱۴ سال، وزن: حداکثر ۹۹ کیلو، شرایط جسمی: نداشتن مشکل قلبی و دیسک کمر، نداشتن پلاتین در قوزک پا، در شش ماه اخیر عمل چشم نداشته باشه» باشگاه بانجی جامپینگ در تهران هم در توچال سال ۱۳۸۶ برای اولین بار در ایران برگزار شد. البته علاوه بر تهران بانجی جامپینگ در ایران هم وجود داره و به شهرهای توچال، همدان، اصفهان، شهرکرد روستای دوپلان هم رسیده.

بانجی جامپینگ در ایران

بانجی جامپینگ در همدان

توچال، اما تنها جایی نیست که مجهز به این امکانات است. در شهر همدان و مجموعه دیدنی گنجنامه هم می توان همراه با خشایارشای پرش آزاد داشت کتیبه های گنجنامه در پنج کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره عباس آباد قرار دارد. یادگارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی که بر دل یکی از صخره های کوه الوند حکاکی شده و پایتخت تابستانی هخامنشیان را نام و نشاندار کرده است.

اما شما با سفر به گنجنامه، فقط با یادگارهای هخامنشی دیدار نمی کنید. در نزدیکی گنجنامه، چشم انداز زیبایی از آبشار گنجنامه و دره های سرسبز عباس آباد، تاریک دره و کیوارستان دیده می شود که می تواند گزینه خوبی برای طبیعت دوستان باشد.

تله کابین گنجنامه هم در میدان گنجنامه و در پنج کیلومتری شهر همدان قرار دارد.

جایی درست در مجاورت کتیبه های کهن این شهر و آبشار گنجنامه که هر سال مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند. در این مجتمع تفریحی ورزشی سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرودل، دیواره سنگ نورید، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری وغیره هم تدارک داده شده و علاوه بر آن، شهربازی سرپوشیده، باغ گیاهان، پارکینگ های روباز و سرپوشیده وغیره به خانواده های مسافر امکاناتی می دهد.

بانجی جامپینگ کیش

مناطق گردشگری در هر کجای دنیا که باشند جهت جذب بیشتر گردشگر یک سری خدمات ویژه به مسافران و بازدیدکنندگان ارائه می دهند. جزیره زیبای کیش نیز به عنوان یکی از جاذبه های زیبای گردشگری دارای امکانات فوق العاده ای از جمله مکان های تفریحی، سواحل زیبا، تفریحات آبی و غیرآبی، رستوران ها و مراکزخرید لوکس و غیره می باشد.

بانجی جامپینگ یکی از ده ها تفریحات بازی در کیش می باشد، با اینکه شهرهای مختلف از جمله تهران نیز بانجی جامپینگ دارند، اما چیزی که بانجی جامپینگ کیش را خاص می کند پرش بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس است.

بانجی جامپینگ کیش در کنار دریا و در مجاورت مراکز خرید و رستوران های معروف کیش قرار گرفته است. زمینی که بانجی جامپینگ در آن واقع شده حدود ۱۵۰۰ مترمربع می باشد. ساخت سکوهای پرش بانجی جامپینگ کیش مطابق با استاندارد های جهانی بوده و به همین جهت یکی از امن ترین سکوهای بانجی جامپینگ منطقه محسوب می شود که در سال ۱۳۹۵ افتتاح گردیده است.

بانجی جامپینگ کیش

بانجی درمانی

تنها انگیزه پریدن از ارتفاع مربوط به ماجراجویی و هیجان پذیری نمی شود و بسیاری آن را به این دلیل انجام می دهند که انرژی های منفی و اضطراب هایشان را تخلیه کنند. به عنوان مثال، بسیاری از ورزشکارانی که در آستانه رقابت های حساسی هستند با انجام این ورزش تمام استرس های پیش از بازی را از خود دور می کنند و بعد از آن به راحتی می توانند در رقابت های اصلی خود شرکت کنند. پس اگر قصد دارید در حرفه تخصصی خود موفق شوید.

اگر می خواهید تصمیمات بزرگ بگیرید یا اگر می خواهید با از بین بردن تنش ها روحیه ای شاد و سالم داشته باشید، بانجی جامپینگ پیشنهاد ما به شماست.

آماده برای پرش

برای انجام این رشته، فردی آماده برای پرش است وقصد پریدن دارد باید طنابی کشی یا فنری را توسط محافظی به تن و بدن و قوزک پای خود ببندد. البته این کار به تنهایی امکان پذیر نیست و معمولا مربیان این رشته به مجهزشدن فرد موردنظر کمک می کنند.

همچنین بخوانید : نکات جالب در مورد بوسنی

زمانی که فرد مورد نظر از سکو سقوط کند، خاصیت فنری ریسمان باعث می شود انرژی پرشی فرد به هنگام سقوط آزاد آرام آرام دفع می شود تا جایی که شخص کاملا بایستد. اما پس از سقوط و رسیدن به انتهای مسیر، همین انرژی چون قابلیت فنری دارد باعث برگشت فرد می شود و او را تا حدی به بالا می کشد. هیجان این ورزش تا اندازه ای است که تا دقایقی پس از پایین آمدن هم فردی که این پرش را تجربه کرده هیجان زده می شود و معمولا از لحظات شگفت انگیزش با حرارت برای تماشاچیان صحبت خواهدکرد.

هیجان با بانجی جامپینگ

این ورزش شاید در طبقه ورزش های مخاطره آمیز طبقه بندی شود اما در حقیقت طرفداران زیادی بین بانوان ایرانی دارد، به طوری که حتی بسیاری بر این باورند زنان ایرانی ساده تر از مردان برای سقوط از ارتفاع ۴۰ متری تصمیم می گیرند. بانجی چند سالی می شود که به ایران رسیده اما هنوز هم خیلی ها با این رشته ورزشی غریبه هستند.

شرایط استفاده از بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ در واقع ورزشی است که شخص با محافظ و همچنین یک طناب فنر دار از ارتفاع زیاد به سمت زمین می پرد، البته فرد هیچ برخوردی با زمین نمی کند و با نزدیک شدن به زمین به وسیله طناب ثابت مانده و بین زمین و آسمان معلق می ماند.

در صورتیکه بیماری خاصی از جمله ناراحتی قلبی نداشته و یا باردار نباشید و سنتان بالای ۱۴ سال باشد معمولا می توانید از بانجی جامپینگ استفاده کنید. البته حضور والدین افرادی که بین ۱۴ تا ۱۸ سال هستند در هنگام پرش الزامی است.

بهترین مکان ها برای بانجی جامپینگ

شاید بانجی جامپینگ یکی از بهترین راه های افزایش ناگهانی آدرنالین خون باشد. این ورزش عجیب در اصل از شهر وانوتا واقع در نیوزلند آغاز شد. در میان برخی از اقوام کهن این ناحیه رسم بوده که مردان جوان برای اثبات شجاعت خود، مچ پای خود را می بستند و از بالای برجی چوبی به پایین می پریدند.

دنیای مدرن امروزی این فعالیت تنها جنبه ای تفریحی دارد و به ورزشی همه گیر تبدیل شده که در هر نقطه ای از جهان قابل انجام است ولی معمولا مکان هایی انتخاب می شوند که منظره ای زیبا هم داشته باشند تا بر هیجان آن بیافزاید. بخاطر داشته باشید که این ورزش برای کسانی که فشار خون بالا یا بیماری های قبلی دارند اکیدا ممنوع و خطرناک است. در ذیل ۱۰ نمونه از بهترین مکان های مخصوص این ورزش را معرفی نموده ایم.

بهترین مکان ها برای بانجی جامپینگ

پل ویکتوریا فالز زامبیا

این پل یکی از بهترین و زیباترین مناطق جهان است که ارتفاعی حدود ۱۱۱ متر برای علاقه مندان به سقوط آزاد را فراهم می کند. این مکان که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی زمین معروف شده، با آبشارها و جنگل های فوق العاده تماشایی احاطه شده که نه تنها برای سقوط کنندگان بلکه برای ناظران عادی هم نفس گیر و جذاب است.

هزینه یک بار امتحان این ورزش ۱۱۰ دلار است و اگر بخواهید از پرش شما فیلم و عکس هم تهیه شود باید ۴۵ دلار دیگر بپردازید. هنگام پرش احساس می کنید که آبشار با سرعت سرسام آوری به سمت شما می آید.

پل رودخانه بلوکرانس آفریقای جنوبی

این پل در مرز شرقی و غربی شهر کیپ تاون قرار گرفته که نه تنها منظره دلفریبی دارد، بلکه محل استقرار سومین مقصد برتر ورزش بانجی جامپینگ دنیاست. این پل ۲۱۶ متر با سطح رودخانه فاصله دارد و در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است. مناظر زیبا و نیز ۷ ثانیه تجربه سقوط آزاد از دلایل محبوبیت این جاست. همچنین مربیان بسیار ماهری دارد که از نکات ایمنی لازم برای شما خواهند گفت: یک سیستم آونگی بسیار مطمئن هم دارد که ایمنی ورزشکاران را تضمین می کند.

سد ورزاسکا سوییس

این سد که اکثر مردم آن را از فیلم جیمز باند به خاطر دارند، ۲۲۰ متر ارتفاع دارد و از جمله برترین مکان هایی است که بانجی جامپرها جذب آن می شوند. ورزاسکا یک سد هیدروالکتریک است که بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ ساخته شد، پرش ۰۰۷ کلاسیک مخصوص مبتدیان و ۰۰۷ اولتیمو مخصوص پیشرفته هاست. برای پرش ۰۰۷ حتما باید از قبل مراحل رزرو، معاینات پزشکی و سنجش قد و وزن را انجام دهید.

اگر می خواهید در طی یک پرش، مناظر دیوانه کننده سوییس، کوهستان آلپ، دریاچه ای زیبا و رودخانه ای لاجوردی را در پایین مشاهده کنید، حتما به این سد سری بزنید.

سد ورزاسکا واقع در سوییس

برج ماکائو چین

این برج مسیری ۲۳۳ متری برای علاقه مندان به این ورزش فراهم کرده که حدود ۶ ثانیه طول می کشد و در کتاب گینس به عنوان مرتفع ترین مکان برای این پرش ثبت شده است. با استفاده از یک سیستم کابلی کنترل شده، قبال از این که به آرامی بر روی یک کیسه هوا فرود بیایید چند بار در هوا بالا و پایین خواهید رفت. این برج منظره ای دیدنی از ماکائو دارد. هزینه این پرش ۳۱۹ دلار می شود که تی شرت مخصوص، گواهینامه و یک کارت عضویت هم به شما تعلق خواهدگرفت.

پل رویال جورج ساسپنشن شهر کانن در کلورادو

این پل در سال ۱۹۲۹ به عنوان جاذبه ای توریستی ساخته شد تا جنگل و رودخانه آرکانساس را به همه مردم نشان دهد. پل حدود ۳۸۵ متر طول دارد و ارتفاع آن تا ابتدای پایه ها حدود ۴۶ متر است که مکانی رویایی برای علاقه مندان به بانجی جامپینگ در سراسر جهان به شمار می آید. برای برخی حتی قدم زدن بر روی این پل وحشت انگیز است.

پل رودخانه کلورادو کاستاریکا

این پل مکان دیگری است که تجربه ای فراموش نشدنی برایتان رقم خواهدزد. ارتفاع پل ۸۰متر است که بر بالای دره ای بسیار عمیق با مناظری زیبا ساخته شده و ۶۱ متر ارتفاع دارد که مساوی است با حدود ۵ ثانیه سقوط آزاد با سرعتی بی نهایت به سوی رودخانه سنگلاخی کلورادو، دیدن جنگل های بارانی این اطراف هنگامی که از این پل سقوط می کنید حقیقتا خاطره انگیز است.

ورزشبانجی جامپینگ از سال ۱۹۹۱ در این جا آغاز به کار کرد و نکات ایمنی به شدت رعایت می شود. برای پرش اول ۶۵ دلار و برای پرش دوم ۳۰ دلار خواهید پرداخت.

کانال کورنیت یونان

این کانال دو خلیج بزرگ کورنیت و سارونیک را به هم متصل می کند و پل مستقر بر روی این کانال مکانی ایده آل برای سقوط آزاد است و کارکنانی فوق العاده مودب و مهمان نواز دارد. کسانی که دوست ندارند این ورزش را تجربه کنند، بهتر است از بالای پل شاهد پرش دیگران باشند و از آن بالا منظره زیبای رود و کشتی هایی که از زیر پل عبور می کنند را ببینند.

کانال کورنیت واقع در یونان

پل پرین آمریکا

تنها پل آمریکاست که به دست بشر ساخته شده و بانجی جامپینگ در تمام طول سال در آن در جریان است. این پل ۱۵۰ متر ارتفاع دارد که از روی رودخانه مار عبور می کند و هر ماجراجویی را خرسند می سازد. این پل قبلا با نام تووین فالز اینترکانتی در ۱۹۲۷ افتتاح شد و در آن زمان مرتفع ترین پل جهان بود.

ولکانو بانجی سقوط آزاد روی آتشفشان شیلی

خطرناک ترین و نیز گران قیمت ترین مقصد بانجی جامپینگ دنیاست که تجربه ای همانند مرگ دارد. هزینه ای معادل ۱۰ هزار دلار از شما اخذ می شود تا ۶ روز در این جا اقامت کنید و به فعالیت هایی کم هیجان تر بپردازید و در آخر پرشی هیجان انگیز را تجربه کنید.

 افراد در این جا سوار بر یک هلی کوپتر می شوید و بر فراز یک کوه آتشفشان فعال به پایین می پرید و کابل حدود ۱۰۵ تا ۱۳۰ متر کش می آید و شما تا ۲۱۴ متر پایین می روید. بعد از این که مرگی قرمزرنگ و داغ را بر صورت خود احساس کردید، هلی کوپتر اوج گرفته و با سرعت ۸۰ متر بر ساعت شما را از روی زیباترین مناظر شیلی عبور می دهد.

رودخانه بوت کوسی هیمالیا

این پل که ساخت سوییس است و چهار ایکس استحکام دارد، مکان مناسبی است برای کسانی که می خواهند ۱۶۰ متر پایین بپرند و به رودخانه لاجوردی برسند. این مکان توسط برخی از ماهرترین مربیان سقوط آزاد اداره می شود. در این جا هیجان اصیل نپالی و طولانی ترین سقوط آزاد جهان را تجربه خواهیدکرد.

قربانی های بانجی جامپینگ

هر ورزشی در عین هیجان انگیز بودن با خطرات زیادی هم همراه است و باید طبق قوانین بازی و با رعایت کامل مسائل ایمنی انجام شود.بانجی جامپینگ هم از این قاعده مستثنا نیست، با این حال افرادی که در پرش هایشان دچار آسیب دیدگی می شوند.

کسانی هستند که از وسایل مطمئن و استاندارد استفاده نمی کنند و یا کسانی اند که با وجود وسایل خوب به درستی پایین نمی پرند. یکی از این افراد بدشانس مایکل لاش بود که در سال ۱۹۸۶ به خاطر جراحات زیادی که در زمان پرش اشتباه روی بدنش به وجود آمد، از دنیا رفت.

در سال ۱۹۷۷ لورا پترسون یکی از ۱۶ عضور تیم قهرمانی بانجی جامپینگ آمریکا به خاطر آسیب شدیدی که به جمجمه اش وارد شد، جانش را از دست داد. او به خاطر پرش اشتباهی که انجام داد نتوانست خودش را کنترل کند و سرش به شدت با دیواره سکوی پرش لوینزیانا برخورد کرد.

ریشی باوجا هم یکی از قربانیان ورزش بانجی جامپینگ است که بعد از پرش از پل ۸۰متری نتوانست تعادلش را حفظ کند و پس از چند بار بالا و پایین رفتن ناگهان طنابش رها شد و از ارتفاع ۵۰ متری به درون آب سقوط کرد. البته ضربه ای به سرش وارد نشد اما از ناحیه سینه به شدت با سطح آب برخورد کرد و همین امر باعث پارگی طحال، ترکیدگی جگر و شکستی های کوچک شد. با توجه به آسیب دیدگی های شدید هیچ کس باور نمی کرد که او بتواند از مرگ حتمی نجات پیدا کند.

اسم یک زوج انگلیسی به نام های تیزیانا آکورا ۲۵ ساله و آلبرتو گالتی ۲۶ساله هم در فهرست قربانیان ورزش بانجی ثبت شده است. آن ها که برای ماه عسل خود به ایتالیا رفته بودند، پس از پرش بانجی جامپینگ جان خود را از دست دادند. بعد از تحقیق از صاحب برج پرش مشخص شد که این برج برای تعمیرات جزئی بسته بود و او با اصرار زوج جوان مجبور شده بود برج را برای پرش آماده کند. این برج چهار سال متوالی مورد استفاده قرار گرفته بود و تا آن زمان هیچ حادثه ای در آن جا اتفاق نیفتاده بود.

نکته عجیب این بود که با این که طنابی که به پای زوج بسته شده بود تحمل وزن ۲۰۰۰ کلیوگرم را داشت اما از شانس بد آن ها، وزن ۹۰ کیلوگرمی آلبرتو را تحمل نکرد و پاره شد. تیزیانا هم که همزمان با شوهرش از بالای برج پایین پریده بود از دیدن این صحنه وحشت زده شده و به خاطر از دست دادن تعادلش به شدت با دیوار برج برخورد کرد و به خاطر ضربه ای که به سرش وارد شد جانش را از دست داد.

یکی دیگر از مشکلات شایع بانجی جامپینگ تعویق گردش خون در قسمت ران پا بعد از پرش است. خوان پابلو یکی از بانجی جامپرهایی بود که پس از گذشت چند روز از پرشش از برج معروف بانجی در کلمبیا دچار دردی خفیف در پاهایش شد ولی به آن اهمیت نداد. اما بعد از پنج ماه درد پایش آن قدر زیاد شد که راه رفتن برای او دشوار شده بود.

پزشکان بعد از بررسی مشکل خوان به این نتیجه رسیدند که گردش خون در قسمت ران پای او دچار مشکل شده و همین امر باعث خشکی در رگ های این ناحیه شده است و پنجمین نفر در کل دنیا بود که دچار این مشکل شده بود. او برای درمان خود به بیمارستان های زیادی رفتن و با مشهورترین پزشکان مشورت کرد اما هیچ کدام از آن ها نتوانستند راه حلی به خوان پیشنهاد کنند. به خاطر همین خوان ۳۶ ساله مجبور است تا آخر عمر از عصا برای راه رفتن استفاده کند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام