تهرانتو کجاست

حالت شب

شنیده بودیم در شهر تورنتو در شرق کانادا جایی هست به اسم تهرانتو، در اینجا از گروهی از ایرانیان ساکن این شهر پرسیدیم: تهرانتو کجاست. جامعه ایرانی در کانادا در چند مرحله شکل گرفته است، ابتدا مهاجرین و تبعیدی های خودخواسته به اینجا آمدند. اما آنچه اینجا را تهرانتو کرده در چهار، پنج سال گذشته اتفاق افتاده است.

این مربوط می شود به مهاجرت قانونی گروه جدیدی از ایرانی ها که با امکانات مالی مناسب و در بخشی هم با تحصیلات مناسب بدور از دغده های گروه اول اینجا آمدند و این جامعه را در همه ابعاد گسترش داده اند و البته توازن یک جامعه عادی را بهم زده و مقداری هم فرهنگ خاصی را با خودش آورده که با فرهنگی که این جامعه با آن ساخته شده بود، همخوانی ندارد. برای آشنایی بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

تهرانتو

تهرانتو می تواند در تمام برون مرز باشد، یعنی از ترکیه گرفته تا تورنتو، نمی دانند تهرانتو کجاست؟

همانطور که به لوس آنجلس می گویند تهرانجلس، به تورنتو هم می گویند تهرانتو

خیابانی به نام یانگ است که درقسمتی در آن بیشتر مغازه ها ایرانی و تابلوهای آنها به فارسی است که مردم در آن احساس می کنند در تهران هستند.در این منطقه صبح می توانید کله پاچه داغ بخورید، نان بربری داغ یا تافتون داغ داشته باشید. کباب و چلوکباب و حتی بریانی اصفهان هم در اینجا پیدا می کنید. همچنین موزیک و رقص ایرانی موقع عید مردم در اینجا می زنند و می رقصند که باعث شده که خیلی از کانادایی ها با مراسم سال نو ایرانی آشنا شوند. همه اینها باعث شده که تورنتو را تهرانتو بنامند.تورنتو، پس از زادگاه ما، تبدیل شده به جایی برای دلتنگی های ما من چه در توکیو باشم چه در لندن چه در تورنتو فکر می کنم که دلم برای تورنتو تنگ شده است، برای دمای چهل درجه زیر صفر آن دلم تنگ شده است.

همچنین بخوانید : تهرانجلس کجاست

و می گوید که با واژه تهرانتو احساس هم هویتی نمی کند.

به گذشته ام طور دیگری نگاه می کنم.

ضمن اینکه از گذشته خودم احساس قوت می کنم به آن با دید انتقادی نگاه می کنم و این دید انتقادی سازنده ای است. بنا براین با فرهنگ تهرانتو و تهرانجلس و اینها احساس هم هویتی نمی کنم.
درباره جامعه ایرانی تورنتو می گویند جامعه ایرانی در کانادا در چند مرحله شکل گرفته است. و این جامعه را هم در بخش علمی و هم در بخش بازار شکل داده است.

تهرانتو یعنی یک شعبه از تهران در تورنتو؛ اینها کسانی هستند که با همان ذهنیت در اینجا زندگی می کنند، یعنی بسته هستند و با جامعه مالتی کالچرال چند فرهنگی کانادا ارتباط برقرار نمی کنند. نوعی توازن بین ارزش های خودشان با ارزش های کشوری که در آن زندگی می کنند به وجود نمی آورد. ایرانیان ساکن تورنتوی کانادا، امسال هم مثل سالهای گذشته و البته پر سر و صدا تر و پر رفت و آمد تر از سالهای گذشته نوروز را جشن گرفتند. گویا با ازدیاد تعداد مهاجران ایرانی به این شهر رنگ و بوی نوروز نیز در این شهر فراوانی می گیرد.ایرانیان تورنتو  یا همان تهرانتو غالبا در ناحیه نورث یورک، واقع در شمال  تهرانتو یا تورنتو، ساکن هستند و بیشتر گردهمایی ها و میهمانی های ایرانیان نیز در این ناحیه برگزار می شود.

ایرانیان کانادا همانند بقیه ایرانیان خارج از کشور که کمبود دید و بازدیدها و معاشرت با افراد فامیل را در غربت احساس می کنند، به برگزاری و شرکت در میهمانی های دسته جمعی بزرگ رو می آورند که به نظر می رسد تلفیقی از سنت برگزاری سال نو میلادی در غرب و دید و بازدید نوروزی باشد.امسال در تهرانتو یا تورنتو عده ای از ایرانیان تمام هم و غم خود را بر سر شناساندن نوروز به رسانه های کانادایی و سیاستمداران این کشور گذاشت. برای مثال گروه آی سی نت ورک ( IC Network) شنبه شب بیست و چهارم ماه مارس یک میهمانی بزرگ ترتیب داد. آی سی نت ورک گروهی غیر دولتی و کار آن تشکیل کلاسهای کاریابی و تسهیل کاریابی برای ایرانیان تازه وارد به کانادا است.

در میهمانی آی سی نت ورک بیش از هشتصد نفر حضور داشتند و به گفته رییس هیات مدیره آن بیش از سی نفر از رجال سیاسی کانادا نیز جزو مدعوین حاضر در میهمانی بودند که از جمله آنها می توان به خانم دیان فینلی، وزیر مهاجرت کانادا و جان توری، رییس حزب محافظه کار انتاریو اشاره کرد.پیامهای متعددی نیز از طرف سیاستمدارانی که حضور نداشتند، از جمله نخست وزیر کانادا، رهبر اپوزیسیون، استاندار انتاریو، و رهبر سابق لزب لیبرال فرستاده شده بود که قرائت شد.

تهرانتو

میهمانی نوروز در تهرانتو یا تورنتو

همان طور که برای سیاستمداران شرکت کننده در این میهانی، زیادی عده میهمان ها جالب بود، برای میهمانان هم جذابیت هایی از جمله خواننده پاپ و نوازنده های مختلف و هفت سینی زیبا در نظر گرفته شده بود. خواننده های میهمان در برنامه جوزف ملک مقیم تورنتو و فرامرز آصف مقیم لس آنجلس بودند. ژیان قمیشی، از چهره های جوان و شناخته شده در رادیو و تلویزیون ملی کانادا، مجری برنامه بود که با شوخ طبعی و بذله گویی خود میهمانی را برای میهمانان دلپذیر کرده بود.

قابل ذکر است که این میهمانی تنها میهمانی سال نو در میان ایرانیان تهرانتو یا تورنتو نبود بلکه میهمانی های زیادی به مناسبت نوروز در این شهر برگزار شد. برای مثال انجمن فردوسی بیست و هفتمین میهمانی بزرگ نوروز خود را در روز جمعه بیست و سوم ماه مارس برگزار کرد. سالومه محی الدین صاحب رستوران بانو در تورنتو یا همان تهرانتو  می گفت که او تمامی این بیست و هفت سال را در میهمانی انجمن فردوسی شرکت کرده است و کاری جز این نمی تواند بکند که در میهمانی حضور یابد به همین دلیل رستوران خود را در روز جمعه تعطیل می کند و به میهمانی می رود.

مواد غذایی ایرانی در تهرانتو

در منطقه تهرانتو شما به راحتی فروشگاه های ایرانی ای خواهید دید که همه مواد غذایی و مصرفی ایرانی در آن ها قابل دسترسی است.برای دانستن اینکه تهرانتو کجاست مواد غذایی ای که گاهی برای پیدا کردن آن ها باید بازار تجریش را زیر و رو کنید، در اغلب فروشگاه های ایرانی تورنتو یا تهرانتو یافت می شود. این لقب نباید باعث شود که به اشتباه گمان کنید فقط مواد غذایی تهران در این مناطق به فروش می رسد.از رشته خوشکار گیلان، تا کشک بروجن و از بریانی اصفهان تا کلمپه کرمان همه و همه قابل ابتیاع است آجیل فروشی های تواضع ساندویچ های هایدا دنبال چه می گردید.

همچنین بخوانید : نکات جالب در مورد بوسنی

اغلب سوپرمارکت های ایرانی علاوه بر مواد غذایی و لبنیات و حبوبات و غیره (پر و پیمان تر از دریانی های تهران) غذای طبخ شده و آماده هم برای بردن (Take out) و یا خوردن (Dine in) سرو می کنند. انواع چلوخورشت ها و کباب ها و دسرهای ایرانی قیمت برخی از این غذاها در سوپرمارکت های ایرانی به این شرح است.

۱- چلوکباب کوبیده با گوجه، دو سیخ کوبیده، نوشابه و سماق ۶-۷ دلار
۲- چلوکباب برگ با همان مشخصات ۹-۱۲ دلار
۳- باقالی پلو و ماهیچه با نوشابه ۹-۱۰ دلار
۴- ته چین مرغ با نوشابه ۶-۷ دلار
۵- چلو خورشت (در انواع مختلف) ۶-۷ دلار

در اغلب سوپرمارکت ها شما می توانید به جای نوشابه تقاضای یک ماست یا سالاد کوچک بکنید. علاوه بر سوپرمارکت ها، رستوران های ایرانی زیادی نیز در تورنتو  ویا همان تهرانتو وجود دارند که شما می توانید غذایی با کیفیت بهتر و قیمتی بالاتر را از آن تهیه کنید.

مواد غذایی ایرانی در تهرانتو

نان و سایر منابع نشاسته

در تهرانتو نان گران است.

اصولا هر فرآورده غذایی که نیاز به فرآوری داشته باشد، به دلیل اجرت بالای کارگر، گران تمام می شود. فرآورده های کارخانه ای ارزان تر هستند. ولی نان تازه معمولا فرآورده کارخانه ای نیست. زیرا در نانوایی و به روش سنتی تولید می شود. نان های کارخانه ای به مراتب ارزان ترند. قیمت یک نان ساندویچی کوچک یک جوان ۲۰ ساله در یک وعده غذایی به سه تا از این نان ها نیاز خواهد داشت ۴۰ تا ۶۰ سنت است.

گاهی در حراجی فروشگاه های بزرگ مثل فودبیسیک ۵ نان پیتای عربی را به یک دلار می توانید بخرید. قیمت یک نان بربری تقریبا مشابه بربری هایی که فانتزی پزهای تهران می فروشند. یک دلار است .قیمت سه عدد نان لواش (نه با کیفیتی که در تهران می توانید بخرید) ۲ دلار است. بهترین کیفیت لواش را از فروشگاه های بقالی روس با همان نام (Lavash) می توانید پیدا کنید.

چند نانوایی در سطح شهر وجود دارند که نان تازه سنگک (و تافتون) تولید می کنند.

کیفیت نان سنگک در بهترین این نانوایی ها هم به پای تهران نمی رسد و قیمت یک سنگک معمولی ۳ دلار است.

در حال حاضر بهترین کیفیت سنگک تورنتو  یا تهرانتو را در تقاطع Major Mackenzie و Bayview در Richmondhill می توان تهیه کرد. بهترین بربری فانتزی نیز در سوپرتهران قابل تهیه است. اگر قیمت نان برای شما اثرگذار است، پیشنهاد من این است که ذائقه غذایی خود را به تدریج عوض کنید. سعی کنید نشاسته روزانه را از سیب زمینی و انواع ماکارونی و پاستا و یا برنج تامین کنید. خوشبختانه برنج چندان گران نیست. برنج باسماتی ظاهری شبیه برنج شمال و حتی زیباتر از آن دارد. ولی عطر و بوی برنج شمال را ندارد. پختن نان صبحانه در منزل هم راه دیگری است. آرد به نسبت نان خیلی ارزان تر است. دستگاه پخت نان هم ۱۰-۲۰ دلار است.آب و آرد را از شب قبل در دستگاه می ریزید و ساعت تحویل نان را روی ۸ صبح تنظیم می کنید. ساعت ۸ صبح نان تازه حجیم آماده خواهد بود.

توزیع سیبزمینی در تورنتو

سیب زمینی نیز قیمت خیلی مناسبی دارد.

در فروشگاه های بزرگ ۵ کیلو سیب زمینی تمیز (بدون گل و آشغال) را به قیمت ۲ دلار می خرید. تنوع سیب زمینی در تهرانتو بیش از تهران است. علاوه بر سیب زمینی معمولی و سیب زمینی پشندی، سه نوع سیب زمینی استانبولی نیز در بازار موجود است که از سیب زمینی استانبولی های ایران کمی بزرگ تر است، ولی مانند آن پوست نازک دارد.

پوست این سه نوع سیب زمینی علاوه بر زنگ زرد (که در ایران وجود دارد) به رنگ قرمز تیره و سفید (در واقع کرم روشن) هم موجود است.

طعم این انواع مختلف تفاوت زیادی ندارد (دست کم من متوجه اختلاف آن نشده ام).

کانادایی ها این سیب زمینی استانبولی ها را پس از شستن به قطعات مکعب دو ساتنیمتری خرد کرده و با پوست، سرخ می کنند و با نمک و کمی پودر آویشن با اسم (Home-made fried potato) به عنوان نشاسته صبحانه، همراه با املت و بیکین یا سوسیس میل می کنند. نوع دیگری از سیب زمینی با عنوان سیب زمینی شیرین (Sweet Potato) در اینجا رواج دارد. که در ایران وجود ندارد. به نظر من این نوع، سیب زمینی نیست و چیزی شبیه چقندر است. رنگ آن نارنجی بوده و معمولا در سرخ کن مثل فرایز معمولی سرخ می شود. نوع دیگر آن زرد رنگ با پوست قرمز تیره است.

سیب زمینی ها

توزیع رشته در تورنتو

تنوع بسیار زیادی از انواع رشته های آردی در تهرانتو ومانند ماکارونی و پاستا در بازار وجود دارد.

قیمت آن هم مناسب است.

در ایران ما به اشکال مختلف این نوع خوراکی همان ماکارونی را اطلاق می کردیم. مثلا می گفتیم ماکارونی رشته ای یا ماکارونی پاپیونی ولی در اینجا فقط به نوع استوانه تو خالی ماکارونی گفته می شود. بقیه انواع برای خودشان یک اسم ایتالیایی سخت دارند. ماهیت همه آن ها همان آرد و تخم مرغ است و تفاوت نام به دلیل تفاوت شکل ظاهری است.

توزیع پروتئین در تورنتو 

تخم مرغ یکی از مواد غذایی خیلی ارزان درتهرانتو است.

قیمت هر عدد تخم مرغ بین ۱۵ تا ۲۰ سنت است.

صبحانه اغلب کانادایی ها نوعی از انواع املت است. املت ساده، با شیر، با پنیر، با اسفناج یا با قارچ و پیاز.

گوشت و مرغ در کانادا گران نیستند.

انواع محصولات پروتئینی حلال (همبرگر، شنیسل، ناگت،.غیره) در فروشگاه های بزرگ مانند والمارت در دسترس است. گوشت حلال اندکی گران تر از گوشت غیر حلال است. قیمت یک کیلو گوشت مرغوب بین ۵ تا ۱۰ دلار متغیر است. نوع دیگری هم دارند به نام کوشیر که همان گوشت حلال یهودی هاست و از همه گران تر است. قیمت یک کیلو مرغ در حالت عادی بین ۴ تا ۸ دلار و قیمت یک کیلو ران مرغ در حراجی ۲ دلار است. قیمت یک کیلو گوشت چرخ کرده کم چربی کارخانه ای نیز بیش از ۴-۵ دلار نیست. دقت کنید که اینجا قیمت مواد غذایی را بر حسب پوند (lb) که معادل ۴۵۴ گرم است اعلام می کنند.

توزیع لبنیات در تورنتو

لبنیات در تهرانتو برخلاف اروپا قیمتی بالا دارد.

قیمت سه لیتر شیر آبکی در فروشگاه های بزرگ حدود ۴ دلار است. اگر حاضرید برای شیر با کیفیت بهتر وجهی بیش از این مقدار بدهید، بهتر است به سراغ داروخانه زنجیره‌ای Shopper Drug Mart بروید. تنوع پنیر در تهرانتو از اروپا کمتر ولی از ایران بیشتر است. پنیر بز معمولی که در ایران به وفور یافت می شود، در اینجا قیمتی سرسام آور (هر کیلو حدود ۵۰ دلار) دارد.

انواع پنیرهای آبی (کپک زده و شور) نیز قیمت زیادی دارند.

در عوض پنیر فتا که در صبحانه ایرانی کاربرد زیادی دارد نسبتا ارزان است.

دو پنیری که در ایران برای طبخ پیتزا به کار می رود و به پنیر کشدار و پنیر عطردار معروف است (چدار و موزارلا) در تهرانتو جزء ارزانترین انواع پنیر است. پنیرهای سه گوش شیرین زرد رنگ که در ایران وجود دارد، پنیر بری است و قیمت آن کمتر از پنیر بز و بیشتر از پنیر فتا است. موقع خرید کره دقت کنید. اغلب کره ها در تهرانتو مارگارین هستند. کره حیوانی نیز در دو نوع معمولی و شور یافت می شود. ماست شیرین نسبتا ارزان است و در اغلب فروشگاه های بزرگ با مارک آسترو پیدا می شود.

لبنیات

توزیع سبزیجات در تورنتو

سبزیجات قیمت خیلی بالایی دارد.

بنابر این اگر کسی اینجا اشکنه یا آش سبزی درست کند، حتما آدم پولداری است.

سبزی را در دسته های خیلی کوچک ۵۰-۱۰۰ گرمی به قیمت ۱ تا ۴ دلار در فروشگاه های بزرگ و یا به صورت خشک شده و یخزده (با قیمت مناسب تر از سبزی تازه) در فروشگاه های ایرانی می توانید بخرید. همه جور سبزی در تهرانتو یافت می شود. بهترین کیفیت ریحون را از فروشگاه های چینی بخرید.

توزیع میوه در تورنتو

میوه بسته به نوع آن قیمت های مختلفی دارد.

و مانند ایران که موز، ویترین میوه فروش هاست و آن را با ضرر می فروشند تا نشان دهند که از بقیه ارزان فروش تر هستند (در عوض بقیه میوه ها را گران تر می فروشند) اینجا هم موز در فروشگاه های بزرگ میوه ویترینی محسوب شده و به قیمت خیلی ارزانی به فروش می رسد. گاهی در حراج قیمت هر کیلو موز به ۴۰ سنت هم می رسد.

بسته به فصل سایر میوه های معمولی فصل مثل سیب و پرتقال و هلو و شلیل و هندوانه را نیز با قیمت مناسب (زیر یک دلار) می توان خرید. ولی میوه های خاص گران هستند. کانادا کشور توت است. ده ها گونه توت در بازار وجود دارند که من فقط توت آبی، توت سیاه، توت فرنگی و شاه توت را در این میان شناخته ام. توت میوه گرانی است و قیمت ۱۰۰ گرم توت خوب ۵ دلار است. چندتا معروف ترین فروشگاه های مواد غذایی بزرگ  تهرانتو (Grocery) را به ترتیب در این فهرست می بینید. من سعی کرده ام آن ها را به ترتیب قیمت و کیفیت مواد غذایی مرتب کنم. فروشگاه های ارزانتر (و با کیفیت کمتر) پائین تر و فروشگاه های گرانتر و با کیفیت ممتازتر بالاتر خیلی از فروشگاه ها را از قلم انداخته ام و خیلی ها را هم نمی شناسم که بخواهم معرفی کنم.

۱- مترو Metro
۲- لابلاس Loblaws
۳- فرش کو Freshco
۴- والمارت Walmart
۵- تی اند تی (چینی است، ولی همه جور مواد غذایی دارد) T&T
۶- نوفریل Nofrills (از لحاظ کیفیت با فودبیسیک یکی است. ولی قیمت ها اغلب بالاتر است)
۷- فود بیسیک Food Basic
۸- سانی(باز هم چینی است. شعبه هایش هم خیلی کوچک و کثیف است. در عوض قیمت هایش اغلب پائین است.) Sunny

میوه

حراجی تهرانتو 

درتهرانتو باید عادت کنید که فقط وقتی چیزی حراج شد آن را بخرید و در عین حال از حراج های غیر واقعی هم دور بمانید.

در تهرانتو قیمت ها همیشه بالاست و فقط وقتی یک جنس حراج می شود به قیمت واقعی خود نزدیک می شود.

برای همین فروشگاه های بزرگ اجناس یا مواد غذایی حراجی خود را در یک بروشور هفتگی یا دو هفتگی به نام فلایر منتشر می کنند و این بروشورها را در صندوق پستی شما می اندازند. قبل از خرید این فلایرها را چک کنید و سعی کنید در خانه انتخابتان را بکنید. در غیر اینصورت و اگر بخواهید در فروشگاه قدم بزنید و جنس انتخاب کنید، هر بار مجبورید ۵۰۰ دلار آشغال به خانه بیاورید. چون این فروشگاه ها آنقدر حرفه ای و با جاذبه جنس خود را چیده اند که مقاومت در برابر خرید کار واقعا سختی است.

علاوه بر حراج های فلایری، آخر هفته ها هم قیمت ها تقلیل می یابند. بعضی از مواد غذایی خراب شدنی یخچالی (مانند گوشت و مرغ) با نزدیک شدن به پایان تاریخ مصرف با کاهش بین ۳۰ تا ۶۰ درصدی قیمت مواجه می شوند. بر روی برچسب قیمت این مواد غذایی معمولا برچسب جدیدی به رنگ قرمز یا زرد می زنند که قیمت جدید را نشان می دهد. بسیاری از فروشگاه های بزرگ غذای طبخ شده و آماده مصرف هم ارائه می کنند. با نزدیک شدن به ساعات پایانی شب، آن ها ناچارند این غذاها را با قیمت خیلی کم بفروشند. برای نمونه در حالی که قیمت یک عدد مرغ بریان بزرگ در رستوران های معمولی (مانند سوئیس شله) کمتر از ۱۸ تا ۲۰ دلار نیست، در ساعات پایانی روز همان مرغ با همان کیفیت را می توانید از فروشگاه Value Mart به قیمت ۵-۶ دلار خریداری کنید.

همچنین بخوانید : نکات جالب روستاهای سوییس

درتهرانتو برای خرید سوسیس و کالباس با کیفیتی که در ایران می خریدید، باید هرکیلو بیش از ۵۰ دلار پول بدهید. آرد پخته (مانند مارتادلاهای قدیم) با قیمت تا حدود کیلویی ۱۰-۵ دلار (حتی از نوع حلال) موجود است. اگرچه من هیچگاه نفهمیدم آرد چطوری می شود غیر حلال باشد.

رستوران و فرانچایز

بسیاری از کانادایی ها بیشترین وعده های غذایی را در خارج از خانه صرف می کنند.

ارزان ترین و البته غیر سالم ترین نوع غذا را هم در فرانچایزها پیدا می کنید.

فرانچایز ها رستوران های زنجیره ای هستند که با کیفیت یکسان در همه جای کانادا و حتی دنیا شعبه دارند.مک دونالد و کینگ برگر اگر مایلید ۱۰ دلار بدهید، سیر هم نشوید، این دو فرانچایز را برای شما ساخته اند. همبرگرهای این دو اندازه ای برابر با یک چهارم چیزی دارند که ما در ایران همبرگر می نامیم. اگر از تبلیغات دروغین (که همیشه راهی برای عملی نشدن آن در کیسه دارند) بگذریم، شروع قیمت همبرگرها از ۵ دلار است. یک جور لقمه نان و مرغ (نه ساندویچ بلکه لقمه) نیز دارند که از ۲-۳ دلار شروع می شود و به آن رپ می گویند. اجازه می خواهم از کیفیت مرغوب آن چیزی نگویم.

در ضمن مک دونالد و کینگ برگر حلال نیستند.

کی اف سیKFC- یا همان مرغ کنتاکی، نسبت به سایر فرانچایزها چند گام به جلو است.

در اینجا با ۸ دلار واقعا سیر می شوید.

ولی روغنی که مرغ ها در آن سرخ شده اند، تا چند روز میهمان معده شماست. بد نیست بدانید کی اف سی حرام بوده و فرانچایز حلال مرغ سوخاری Popeye’s است. کیفیت آن با KFC تفاوت زیادی ندارد. ولی قیمت آن اندکی بیشتر است.تفکر پیتزاهای پر مخلفات ایران را از سرتان به در کنید. در تورنتو یا همان تهرانتو چنین پیتزا هایی را پیدا نمی کنید. نان و پپرونی (خون و چربی خوک) معمول ترین نوع پیتزا است. قیمت آن هم برای سیر شدن کمتر از ۱۲-۱۴ دلار نیست. بدیهی است پپرونی حرام و پیتزای سبزیجات حلال است.

برای خوردن یک همبرگر (کمی بزرگتر و مرغوب تر از مک دونالد باید سری به Hero Burgers بزنید.

برای سیر شدن در این فرانچایز عمدتا حلال، بین ۱۲ تا ۲۲ دلار باید بپردازید.

دقت کنید که گریوی (آب گوشتی که روی سیب زمینی هایش می ریزد و با آن پوتین درست می کند)، بیکن (کالباس خوک) و ترکی (بوقلمون) این فرانچایز حلال نیست. ولی گوشت همبرگر و سینه مرغ آن حلال است.
سوئیس شله Swiss Chalet از دیگر فرانچایزهای ارزان و نسبتا خوب در شهر است ،که متاسفانه به غیر از مرغ بریان آن، بقیه غذاهایش حلال نیست.

رستوران ایرانی تورنتو

تورنتو، مونترال، ونکوور، ادمونتون و دیگر شهرهای بزرگ کانادا سالهاست که از مقصدهای مهم ایرانیان مهاجر بوده است. بخشی از خیابان یانگ تورنتو، به قدری حال و هوای ایران را پیدا کرده که بعضی نام تهرانتو را برای آن انتخاب کرده اند. هم به دلیل انبوه فروشگاه های ایرانی و هم به این خاطر که بخش عظیمی از ایرانیان در مناطق دو سوی همین خیابان زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام