خاصیت جوش شیرین

حالت شب

خاصیت جوش شیرین

جوش شیرین ماده ای است شیمیایی که با طبیعت و ساختار بدن انسان ناسازگار است.برای کسانی که اطلاع ندارند بهتر است که بدانند جوش شیرین از ماده ایی به نام بی کربنات ساخته میشود. در افریقای جنوبی جوش شیرین را به عنوان ماده بی کربنات میشناسند هنگامی که بی کربنات با یک عامل اسیدی مانند سرکه یا آبلیمو ترکیب شود، فاسد میشود .این ترکیب اکثرا در شستشو و مواد شوینده استفاده می شود.با فارسی خوان همراه باشید تا به بررسی نکات اساسی در این مورد بپردازیم.

خاصیت جوش شیرین ۱) کاربرد های جوش شیرین

۱- با پاشیدن جوش شیرین به روی مواد شعله ور می تـوان آتش را فرو نشاند.
۲- از مـخلوط جوش شیرین و آب برای شستن میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.
۳- جوش شیرین خارش و سوزش گزش پشه، زنبور و سایر حشرات را تسکین میدهد.مخلوط آب و جوش شیرین یک خمیر غلیظ تهیه کنید و برای چند دقیقه بروی محل گزیدگی قرار دهید.
۴- جوش شیرین واکنشهای آلرژیک پوست مانند کهیر را التیام میبخشد.درون آب وان حمام ۲ فنجان جوش شیرین اضافه کنید.
۵- برای کاهش تب و یا خنک کردن بدن میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید.در آب وان حمام ۲ فنجان جوش شیرین مخلوط کنید.
۶- برای التیام جوش صورت نیز میتوان از جوش شیرین استفاده کرد.مخلوط جوش شیرین و آب یک خمیر تهیه کنید و روی جوش بمالید و بگذارید ۱۵-۱۰ دقیقه بماند تا خشک شود.
۷- از جوش شیرین بعنوان یک کاندیشنر مو نیز میتوان سود برد. کافیست ۲ قاشق سوپخوری جوش شیرین را با یک قاشق چایخوری شامپو مخلوط کنید و با آن سر خود را بشویید. جوش شیرین موها را روشنتر و درخشنده تر کرده و چربی آن را کاهش میدهد.

خاصیت جوش شیرین -انواع استفاده آسان از جوش شیرین

خاصیت جوش شیرین ۲) انواع استفاده آسان از جوش شیرین

جوش شیرین یکی از رایج‌ترین عوامل ورآورنده در شیرینی‌پزی است. این ترکیب شیمیایی ساده، با نام سدیم بی کربنات نیز شناخته می‌شود. این ماده به صورت کریستالی در طبیعت یافت می‌شود.و جوش شیرین در قنادی لوازم شیرینی پزی ها موجود می باشد.

همچنین بخوانید : خاصیت نیش زنبور عسل

انواع استفاده آسان از جوش شیرین – جوش شیرین برای سفید کردن دندانها

معروف ترین نوع استفاده از جوش شیرین است که در بسیاری از خمیر دندان های تجاری نیز وجود دارد.جوش شیرین یک عامل پاک کننده موثر است، کمک می کند تا پلاک را از دندان ها حذف کند و باعث می شود که رنگ دندان ها روشن تر شوند. فقط یک مسواک مرطوب را در جوش شیرین بگذارید و دندان هایتان را به آرامی با آن یک دقیقه بشویید پس از آن با خمیر دندان معمولی خود مسواک کنید ، این کار را یک بار یا دو بار در هفته انجام دهید.

انواع استفاده آسان از جوش شیرین-جوش شیرین به عنوان لایه بردار

انواع استفاده آسان از جوش شیرین – جوش شیرین به عنوان لایه بردار

فرآیند برداشت سلول های مرده پوست، لایه برداری نام دارد و از آنجایی که جوش شیرین قلیایی است، پوست را نرم می کند، سلول های مرده پوست را از بین می برد و باکتری ها را نیز می کشد. یک مقدار کمی از جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و پس از تمیز کردن صورت خود، به وسیله خمیر بدست آمده صورتتان را اسکراب کنید و با آب گرم بشورید. سپس آب سرد را بر روی صورت خود بریزید تا مطمئن شوید که منافذ پوست بسته شده اند.همچنین می توانید از این خمیر برای تمام بدن خود استفاده کنید فقط چند قطره از روغنهای ضروری را برای رایحه اضافه کنید.

انواع استفاده آسان از جوش شیرین – از بین بردن جوش های سرسیاه با جوش شیرین

جوش های سرسیاه هنگامی که یک عامل مسدود کننده روی منافذ ایجاد شده و بیش از حد روغن تولید می شود. جوش شیرین مانند یک اسکراب کار می کند زیرا گرانول های خوبی دارد وجوش های سرسیاه را از بین ببرد. فقط یک قاشق چایخوری جوش شیرین و شکر را با ۲ قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید تا خمیر شود و آن را در مناطق آسیب دیده بزنید و به آرامی برای مدت زمانی ماساژ دهید و بعد با آب گرم بشورید. همچنین می توانید با جوش شیرین و آب، یک خمیری بسازید و آنرا در ناحیه بینی خود با یک انگشت با حرکات دایره ای بمالید و سپس آبکشی کنید.

انواع استفاده آسان از جوش شیرین – جوش شیرین برای آفتاب سوختگی و برنز کردن

اشعه خورشید می تواند باعث آسیب جدی به پوست درخشان شما شود. جوش شیرین می تواند به طور کامل پوست را سریعا بهبود ببخشد ؛ برای این، فقط باید یک حمام جوش شیرین داشت، و یا آن را روی مناطق آسیب دیده زد و بعد شستشو داد و بهبوود می یابد.

همچنین بخوانید : خاصیت نیش زنبور عسل

انواع استفاده آسان از جوش شیرین – تسکین نیش زدگی و گزیدگی با جوش شیرین

یکی دیگر از استفاده های فوق العاده جوش شیرین در خارش و درد ناشی از نیش است. خمیری را با مخلوط کردن جوش شیرین و آب آماده کنید و آن را روی قسمت آسیب دیده بدن خود بمالید تا تورم را تسکین دهد. و درد وخارش را کمتر کند و به مرور مداوا شود.

خاصیت جوش شیرین ۳) جوش شیرین برای چه چیزهایی استفاده می شود

جوش شیرین برای بسیاری از محصولات و انواع نان و کیک و شیرینی استفاده می‌شود. البته محصولاتی که پخت سریعی دارند. خمیر  کیک و شیرینی‌ها به اندازه کافی برای حفظ شکل در مدت زمانی که مخمر نیاز دارد تا گاز تولید کند، قوی نیست.از آنجایی که جوش شیرین به سرعت گاز آزاد می‌کند، ضرورتی ندارد که مدت زمانی زیادی به کیک فرصت داده شود تا پف کند. به این ترتیب، وقتی خمیر در حرارت قرار گیرد، به خاطر وجود حباب‌های شکل گرفته در آن، پف می‌کند.اگر خمیر شامل جوش شیرین، در دمای اتاق گذاشته شود، به آرامی بالا می‌آید و تا حدی شکل کرکی مانند پیدا می‌کند. به این دلیل که اسید و باز در خمیر شروع به واکنش می‌کنند، پف قابل ملاحظه‌تر زمانی اتفاق می‌افتد که خمیر در حرارت فر قرار می‌گیرد. گرما واکنش اسید باز را تسریع می‌کند. همچنین موجب تجزیه جوش شیرین می‌گردد.

خاصیت جوش شیرین-مضرات جوش شیرین در پخت نان

خاصیت جوش شیرین ۴) مضرات جوش شیرین در پخت نان

جوش شیرین در طول زمان تجزیه می‌شود، ممکن است بخواهید قدرت و تازگی آن را تست نمایید. برای تست جوش شیرین، یک قاشق سوپ‌خوری، جوش شیرین را به مقداری سرکه در یک کاسه اضافه کنید. اگر به شدت به جوش و خروش افتاد، جوش شیرین هنوز سالم است. این واکنش مقدار زیادی کف ایجاد می‌کند. بنابراین آن را در یک لگن یا سینک ظرفشویی یا … انجام دهید.

الف- اثرات سوء جوش شیرین بر کیفیت نان

 مصرف توام جوش شیرین و مایه خمیر که بعضی نانواها به آن اقدام می نمایند عملا اتلاف هزینه و تحدید فرآیند تخمیر میباشد.کربنات سدیم باقی مانده در نان سبب تیرگی رنگ مغز نان شده و نان بوی نامطبوعی به خود میگیرد.کربنات سدیم باقی مانده در نان در موقع مصرف مزه نامطبوعی میدهد که به نام نیش سودا شناخته میشود. مصرف بیکربنات سدیم از آن رو که سبب رسیدن سریع و کاذب خمیر و تولید خمیر نارس در نهایت موجب سریع بیات شدن نان و منجر به دور ریز هر چه بیشتر نان میگردد. نانهای حاصله از جوش شیرین فاقد طعم و مزه طبیعی نان هستند.

ب- اثرات سوء جوش شیرین بر بهداشت و سلامت مصرف کنندگان

عوارش گوارشی معده بیانگر غلظت اسید کلریدریک مترشحه توسط سلولهای جدار معده میباشد و ماده قلیایی جوش شیرین این تعادل را بر هم میزند.نرمی و پوکی استخوانها و افزایش فساد دندانها اخلال در تجویز رژیمهای غذایی خاص محدودیت بودن سدیم در رژیم غذایی بیماران قلبی و عروقی معضلی است که بیماران حتی با مصرف نانهای رژیمی بدون نمک به دلیل استفاده جوش شیرین در فرمولاسیون خمیر نان تهدید میشوند.

جوش شیرین یک ماده جایگزین برای مواد شیمیایی میباشد که با آن می توانید وسایل را تمیز کنید به نمونه های زیر دقت کنید.مقدار کمی از جوش شیرین می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و می توانید در تمیز کردن از آن استفاده کنید به یاد داشته باشید که استفاده کردن از بی کربنات روی آلومینیوم خودداری کنید زیرا لایه نازک ناپایدار آلومینیوم را از بین میبرد.مقدار کمی از بیکربنات و آب در رفع سطوح زنگ زده بسیار تاثیر گذار می باشد. توجه داشته باشید که درجه آب باید کم باشد.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام