درمان رفلاکس نوزاد

حالت شب

درمان رفلاکس نوزاد

بالا آوردن شیر نوزاد را گاهی اوقات، رفلاکس فیزیولوژیک می‌نامند که در نوزادان شایع است و امری طبیعی (اما نه همیشه) است. اغلب نوزادان، شیری که می‌خورند را بالا می‌آورند، زیرا از آنجایی که سیستم گوارش نوزاد نابالغ است، باعث می‌شود محتویات داخل معده از طریق مری به دهان بازگردد. رفلاکس نوزاد زمانی رخ می‌دهد که مواد غذایی از معده نوزاد به مری او برمی‌گردد (رفلاکس) و کودک بالا می‌آورد.

معمولا رفلاکس نوزاد مسئله جدی و نگران‌کننده‌ای نیست و با بزرگ‌تر شدن کودک و به‌تدریج برطرف می‌شود. ولی در موارد نادر، رفلاکس کودک پس از ۱۸ ماهگی نیز ادامه پیدا می‌کند که در این صورت به رسیدگی و توجه بیشتری نیاز دارد و باید به پزشک مراجعه کنیم. با فارسی خوان همراه باشید.

علائم رفلاکس نوزاد

استفراغ بعد از خوردن ، استفراغی که همراه با محتویات معده است و گاها از بینی هم خارج میشود سکسه های طولانی بیقراری در نوزاد حین شیر خوردن یا بلافاصله بعد از آن خروج شیر از گوشه لب بی قراری تاخیر در اروغ زدن یا آروغ به همراه گریه و درد گرسنگی مداوم مکیدن انگشتان دست ناله کردن در خواب پریدن از خواب با جیغ آبریزش مداوم از لبها زیاد تکان خوردن و تحرک داشتن نوزاد که بعضی والدین به اشتباه برچسب بیش فعالی روی آن میزنند‌ به شدت بغلی هستند و در جای خود آرام نمیگیرند

رفلاکس

روش های خانگی درمان رفلاکس نوزاد

خوابیدن: نوزادی که از ریفلاکس معده رنج می برد به سختی می خوابد. در واقع حالت خوابیدن نادرست و زمان بد خوابیدن باعث می شود نوزاد بهانه گیر شود. زیر سر نوزاد را بلند کنید یا زاویه تخت را سی درجه بالاتر بیاورید. هنگامی که قسمت بالاتنه نوزاد بالاتر است، جاذبه کار خود را انجام می دهد و مانع از برگشت محتویات معده به مری می شود. همچنین می توان نوزاد را به بغل خواباند.

همچنین بخوانید : علت سکسکه نوزاد
در حالتی که نوزاد در حالت خواب است به او شیر ندهید. بهتر است او را در حال نشسته قرار دهید و بلافاصله بعد از غذا خوردن او را نخوابانید. بعد از غذا خوردن حداقل نیم ساعت نوزاد را در حال نشسته قرار دهید.

ماساژ درمانی برای درمان رفلاکس نوزاد

ماساژ درمانی: ماساژ منظم به سیستم گوارشی و تنفسی نوزاد کمک می کند بهتر عمل کند. ماساژ عصب واگ را تحریک می کند؛ این عصب در مغز نقش کنترل سیستم گوارشی و تنفسی را برعهده دارد. همچنین این عصب باعث پیشرفت سریع بدن می شود بنابراین تمام قسمت های بدن سریع تر به حالت موثر خود می رسند. ماساژ باعث افزایش توانایی شناسایی، کاهش گریه و بهتر خوابیدن نوزاد می شود.

رفلاکس معده

نوزاد را در حالت خوابیده قرار دهید. بر روی شکم او مقداری روغن نارگیل یا زیتون قرار دهید. شکم را به مدت سه تا چهار دقیقه در چهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. سپس دو دقیقه پشت را ماساژ دهید. سپس دست ها و پاها را ماساژ دهید. این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید.

نکته: بعد از غذا خوردن نوزاد را ماساژ ندهید.

ورزش برای رفلاکس نوزاد

 1. برای کنار آمدن نوزاد با ریفلاکس معده چند حرکت ورزشی با او انجام دهید.
 2. ورزش به بهبود گوارش کمک می کند. به یاد داشته باشید بعد از ورزش حدود نیم ساعت به نوزاد غذا ندهید. پیش از ورزش نیز به او غذا ندهید.
 3. ورزش هایی مانند دوچرخه پا، ورزش های زانو برای از بین رفتن نفخ معده مناسب هستند.
 4. نوزاد را بخوابانید. پاهایش را به صورت خم در دست نگه دارید. طوری پاهایش را تکان دهید انگار در حال دوچرخه سواری است. این کار را ده دقیقه انجام دهید.

مواد طبیعی برای درمان رفلاکس نوزاد

سرکه سیب: سرکه سیب درمان خوبی برای ریفلاکس معده است. این ماده باعث می شود تعادل اسید معده حفظ شود بنابراین هضم غذا راحت تر انجام می شود. همچنین باعث قوی شدن سیستم ایمنی بدن و محافظت از نوزاد در برابر بیماری ها می شود. یک چهارم قاشق چایخوری سرکه سیب تصفیه نشده را داخل آب ولرم بریزید. چند قاشق پر در فاصله زمانی های منظم به نوزاد بدهید. برای نوزاد بالای یک سال، می توانید عسل نیز به محلول اضافه کنید.

روغن نارگیل: خواص ضدالتهاب روغن نارگیل به کاهش التهاب ناشی از ریفلاکس معده کمک می کند. این روغن به روغن کاری سیستم گوارشی می پردازد بنابراین عملکرد آن بهتر می شود. لاریک اسید موجود در روغن نارگیل سیستم ایمنی نوزاد را محافظت می کند. قاشق چایخوری روغن نارگیل را به نوشیدنی گرم بیفزایید و روزی دو تا سه بار به نوزاد بدهید.

رفلاکس نوزاد

مادرهایی که نوزاد شیر می دهند باید روزی دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بخورند. این کار به قوی شدن سیستم دفاعی بدن نوزاد کمک می کند. همچنین می توانید روغن زنجبیل را با روغن نارگیل به مقدار مساوی مخلوط کنید و به مدت یک دقیقه بر روی شکم نوزاد بمالید. این کار را روزی چند بار انجام دهید.

بابونه: بابونه درمان دیگری برای ریفلاکس معده است. خواص آرامش بخشی و ضدانقباض و تشنج آن به هضم کمک می کند و درد را کاهش می دهد. نصف قاشق چایخوری گل خشک بابونه را در آب داغ بریزید. پنج تا ده دقیقه روی آن را بپوشانید. سپس بگذارید سرد شود. در طول روز یک تا دو قاشق چایخوری به نوزاد بدهید. مادران شیرده نیز باید روزی دو تا سه بار چای بابونه بخورند.

نعناع: خواص ضد انقباض و تشنج و آرامش دهنده این ماده باعث آرام شدن سیستم گوارشی و کاهش علائم ریفلاکس معده می شود. همچنین التهاب نیز کاهش می یابد. دو قطره روغن نعناع را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون بریزید. شکم نوزاد را به شکل چرخشی با این روغن ها ماساژ دهید. این کار را حداقل روزی دو بار انجام دهید. مادرهای شیرده می توانند روزی دو تا سه بار چای نعناع بخورند یا از کپسول های نعناع با نظر پزشک استفاده کنند. علت رفلاکس نوزاد،علل رفلاکس نوزاد رفلاکس باعث می شود بعد از غذا بیشتر استفراغ اتفاق بیفتد

رازیانه: اگر معده درد نوزاد به دلیل ریفلاکس معده یا نفخ باشد، رازیانه بهترین روش درمان است. هم مادر و هم نوزاد می توانند از این ماده استفاده کنند. یک قاشق چایخوری دانه رازیانه را در یک لیوان آب داغ بریزید. بگذارید ده دقیقه بماند. روزی نصف تا یک قاشق چایخوری به نوزاد بدهید. همچنین می توانید پودر دانه رازیانه سرخ شده را به غذای نوزاد بیفزایید.

درمان رفلاکس نوزاد

زیره: زیره درمان دیگر ریفلاکس معده می باشد. دانه های آن باعث تحریک شدن سیستم گوارشی و کاهش مشکلات آن مانند گاز یا اسید می شود. یک قاشق چایخوری دانه زیره را در یک لیوان آب بریزید. لیوان را به مدت پنج تا ده دقیقه بپوشانید. بگذارید سرد شود. سپس یک تا دو قاشق چایخوری محلول را روزانه به نوزاد بدهید.

رژیم غذایی مادر شیرده برای رفلاک نوزاد

مادرهایی که به نوزاد شیر می دهند باید به دقت مراقب رژیم غذایی خود باشند. زیرا تاثیر مستقیم بر سلامتی و رشد نوزاد دارد. محصولات لبنی را کنار بگذارید زیرا پروتئین موجود در آن ها به سیستم گوارش نوزاد فشار می آورد. از موادی که حساسیت ایجاد می کنند مانند آجیل، سویا و تخم مرغ اجتناب کنید. غذاهای تند و چرب و نوشیدنی های گازدار و شکلات و کافئین مصرف نکنید. از سیگار و الکل دوری کنید. مادر باید ماست پروبیوتیک روزانه مصرف کند تا سیستم گوارشی خود را قوی کند. نوشیدن آب در طول شیردهی ضروری می باشد.

علائم رفلاکس

نکاتی در درمان رفلاکس نوزاد

 • بعد از غذا دادن به نوزاد به مدت بیست تا سی دقیقه او را نخوابانید. از زمین قرار دادن نوزاد بعد از شیر خوردن اجتناب کنید.
 • روزی چند بار در وعده های کوچک به نوزاد غذا بدهید.
 • بدون مشورت با پزشک هیچ غذای جامدی به نوزاد ندهید.
 • مراقب باشید نوزاد بیش از حد غذا نخورد.
 • به فرزندتان غر نزنید.
 • از لباس های تنگ برای نوزاد خودداری کنید.
 • غذاهای غلیظ تر برای نوزاد بهتر هستند.
 • درباره این مسئله با پزشک مشورت کنید.
 • اگر حدس می زنید غذایی حساسیت ایجاد می کند با پزشک مشورت کنید.
 • اگر نوزاد با شیشه شیر می خورد.
 • نوک شیشه را چک کنید. در صورتی که خیلی کوچک باشد موجب گرفتگی هوا می شود و اگر خیلی بزرگ باشد سرعت جریان شیر را زیاد می کند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید. همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام