فواید زبان بدن

حالت شب

فواید زبان بدن

برخلاف تصور رایج، بخش قابل توجهی از ارتباطات اجتماعی ما نه از طریق کلام، بلکه به صورت غیر کلامی و از طریق زبان بدن ما است. این مسأله اهمیت زبان بدن را نشان می دهد و ما می توانیم برای موفقیت در روابط خود از زبان بدن مان استفاده کنیم. بسیاری از عادت های و رفتارهای به ظاهر ساده ی ما پیام های مهمی را در مورد ما به دیگران انتقال می دهند. در این مقاله فارسی خوان به تعدادی از این عادت ها و معنای آن ها در روانشناسی زبان بدن می پردازیم.

تفاوت زبان بدن در مردان و زنان

زبان بدن معمولا در تمامی انسان ها از یک الگوی خاص تبعیت می کند ، اما در عین حال در مردان و زنان تفاوت هایی نیز دارد ، بحث زبان بدن یک بحث بسیار پیچیده است و برای کسب مهارت در این زمینه شما باید آموزش های زیادی را طی کنید ، اما ما در اینجا سعی می کنیم به صورت کلی تعریف و فواید یادگیری آن را برای شما بیان کنیم .

تفاوت زبان بدن در مردان و زنان

زبان بدن در مردان

معمولا تفاوت عمده زبان بدن مردان با زنان در مواقعی آشکارتر است که بحث جنسیت به وجود آید ، یعنی آقایان در برخورد با خانم ها زبان بدنی متفاوت از خود نشان می دهند . تفاوت دیگر در برخی از حالات است که به غریزه مردانگی باز می گردد . مثلا نوعی از رفتارها در آقایان وجود دارد که خانم ها از انجام آنها متنفر هستند اما برای آقایان کاملا عادی به نظر می رسد و علت اصلی این موضوع نیز کلی نگری مردان و ریز بینی خانم هاست .

زبان بدن در زنان

با توجه به این موضوع که خانم ها احساساتی تر از آقایان هستند و معمولا بروز احساسات در خانم ها بیشتر از آقایان است ، می توان گفت زنها که زبان بدن وسیع تری از مردها دارند . در واقع هر چقدر فرد در حالات احساسی بیشتری باشد ، ( عصبانیت ، غم ، شادی ، ترس ، عشق و … ) بهتر می توان بر روی زبان بدن وی استناد نمود .

کارایی زبان بدن در زندگی ما

امروزه از زبان بدن به عنوان یکی از رکن های اصلی مهارت های اجتماعی و ارتباطی یاد می شود . زبان بدن در انواع مختلف امور روزمره مانند تربیت کودکان ، روابط ما در محیط کار ، روابط با همسر و مهارت های دیگر اجتماعی کاربرد دارد . یکی از پر کاربرد ترین مزایای یادگیری زبان بدن در مورد مواجعه با افرادی است که در بیان احساسات خود مشکل دارند .

برخی از موارد پر کاربرد برای یادگیری زبان بدن
تشخیص دروغ گویی و یا صداقت در افراد

تشخیص ترس در افراد

تشخیص استرس در افراد

تشخیص انواع احساسات هیجانی

تشخیص احساس فرد نسبت به خود پیش بینی رفتار و یا تصمیمات افراد و …

دست به سینه

به سرنخ های زبان بدن حسابی دقت کنید. البته در همین خصوص باید شرایطی که فرد آن قرار دارد هم مورد بررسی قرار گیرد تا سپس بتوان برای زبان بدنش مصداق عینی پیدا کرد. وقتی فردی دست به سینه می نشیند می تواند به این معنا باشد که او خودش را بسته است چون در حالت دفاعی قرار دارد و چه بسا احساس خطر می کند.

با این حال باید این نکته را هم در نظر گرفت که گاهی سرمای هوا یا راحت نبودن صندلی ای که فرد روی آن نشسته می تواند سبب شود که وی دست به سینه بنشیند؛ پس ابتدا زمینه را بررسی و سپس زبان بدن را تعبیر کنید.

دست به سینه

تشخیص راست گویی

دریافتن این موضوع، بسیار راحت است. بدن افراد راستگو عاری از هرگونه گارد و حالت تدافعی است. آنها درست مانند دلشان، زبان بدنشان را هم باز می گذارند. به این ترتیب که وقتی فردی در حال گفت و گوست و درواقع درباره همه چیز راستش را می گوید از دست هایش استفاده می کند به طوری که مرتب کف دست هایش را به حالت باز رو به طرف مقابل می گیرد و ماجرا را برای او شرح می دهد.

این نشانه یعنی اینکه طرف مقابل شما چیزی برای پنهان کردن ندارد و به همان وضوحی که می توانید کف دست وی را ببینید می توانید راستگویی اش مطمئن باشید.

ارتباط چشمی

اگر می خواهید زبان بدن تان نشان دهد به صحبت های شخص مقابل تان گوش می دهید، با او ارتباط چشمی داشته باشید. اما این کار را باید به اندازه انجام دهید. قفل شدن نگاه شما روی شخص مقابل ممکن است حسی تهدید آمیز به او بدهد. اگر این کار را بیشتر از ۸۰ درصد زمان صحبت کردن شخص مقابل انجام دهید، او را معذب خواهید کرد.

همچنین بخوانید : عجایب جهان باستان

از طرفی، اگر ارتباط چشمی خیلی کم باشد (۴۰ درصد یا کمتر) ممکن است نشانه ی فریبکاری شما تلقی شود. بهترین حالت، ۶۰ درصد یا کمی بیشتر از ۵۰ درصد است. در عین حال که ارتباط چشمی تان را حفظ می کنید، گهگاه نگاه های کوتاهی به او بیندازید.

وقتی صدا بالا و پایین می شود

توناژ صدای افراد هم می تواند در جمع حرکت های با مفهوم زبان بدن بررسی می شود؛ یعنی فارغ از جملاتی که در قالب کلمات، رد و بدل می شود تن صدا هم یکی از نشانه های زبان بدن است. به این ترتیب اگر حین گفت و گو با فردی متوجه شدید صدای او مرتب اوج می گیرد و دوباره پایین می آید به این معناست که فرد مقابل شما به موضوع گفت و گو علاقه مند است و با لذت آن را دنبال می کند.

وقتی فردی شانه بالا می اندازد

یکی از سیگنال های جهانی زبان بدن، شانه بالاانداختن است؛ حرکتی که تقریبا در همه افراد وجود دارد و بارها دیده شده است. زمانی که فردی چنین حرکتی را انجام می دهد بدین معناست که او متوجه نمی شود و نمی داند چه خبر است، چه اتفاقی افتاده یا اینکه طرف مقابلش چه چیزی می گوید کارشناسان از این حرکت خاص در زبان بدن به عنوان یک واکنش بدنی مشترک در تمام دنیا یاد می کنند که از مفهوم مشابهی پیروی می کند.

روی هم انداختن پاها

روی هم انداختن پاها

پاهای یک فرد، مشخص ترین اعضا در زبان بدن هستند؛ بنابراین باید خیلی مراقب حرکات آنها بود. مردم معمولا هنگام نشستن پاهای خود را بر روی هم می اندازند و با یکی از پاها به آرامی ضربه می زنند. این کار نشانه ملال یا ناشکیبایی است. در عوض نشستن با پاهای جدا از هم، آرامش را تداعی می کند.

حالت چهره

چهره مانند جعبه‌ ی اعلانات است که به همه می‌ گوید که شما خوشحال، غمگین، هیجان ‌زده و غیره هستید. اجازه ندهید که فشارهای روز در ابروان شما چین ایجاد کند یا چهره شما خسته، کم انرژی یا نگران به نظر بیاید. برای مشتری مهم نیست که روز شما مانند جهنم بوده است. از نظر آن‌ ها این اولین ارتباط شما در روز است.

همچنین بخوانید : رفتار جالب دلفین ها

قبل از اینکه شروع به صحبت کنید مطمئن شوید که حالت چهره‌ی شما حالت مثبتی دارد. چهره ‌ی آرام و خوشایند در بیشتر اوقات ایده‌ آل است. ولی وقتی مشتری‌ ها ناراحت هستند شما لازم است که چهره‌ ی خود را با شرایط فکری آن ‌ها مطابقت دهید. داشتن چهره آرام و مطبوع در برخورد با همکاران به اندازه‌ی مشتری ‌ها اهمیت دارد. چنین چهره ‌ای همکاران شما را تشویق می ‌کند که برای مشورت، راهنمایی و گرفتن اطلاعات به شما مراجعه کنند.

فاصله فیزیکی

فضای شخصی، فاصله‌ای بین شما و فرد دیگر است که در آن احساس راحتی می ‌کنید. اگر فردی در برخورد با شما حریم خصوصی شما را در نظر نگیرد و زیاد به شما نزدیک شود، شما بدون هیچ فکری به طور خودکار عقب ‌تر می ‌روید. اگر می ‌بینید که مشتری‌ از شما فاصله می ‌گیرند شاید به این دلیل است که تلاش می‌ کنند فضای بیشتری برای خود داشته باشد. شما با ایجاد فضای مناسب ارتباط را آسان می ‌کنید و اعتماد می ‌آفرینید. بهترین فضای فاصله فیزیکی (۱۲۰-۶۰ سانتی‌متر) است.

فاصله فیزیکی

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام