پردرآمدترین رشته های تحصیلی

پردرآمدترین رشته های تحصیلی

حالت شب

پردرآمدترین رشته های تحصیلی

پولدار شدن مهم ترین دلیل دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه و انتخاب رشته های تحصیلی پردرآمد در ایران است. دکتر و مهندس شدن آرزوی خیلی از دانش آموزان امروز ما می باشد اما انتخاب رشته تحصیلی پردرآمد و مورد علاقه تنها تکه کوچکی از پازل تشخیص یک رشته تحصیلی ایده آل است و موارد دیگری چون هزینه های تحصیلی و اطلاعات شغلی نیز حائز اهمیت می باشد. متاسفانه امروز به این باور رسیده ایم که فقط رشته های مهندسی، دکتری و وکالت جزء رشته های پردرآمد در ایران می باشند.

اما از رشته های چون فنی و حرفه ای و اکثر رشته های علوم انسانی غافل شده ایم.

در نشریه نیوجاب نیویو که چند هفته پیش منتشر شد فهرستی از پردرآمدترین مشاغل دنیا در سال میلادی جدید منتشر شد که رشته های مدیریت، علوم ارتباطات، علوم کامپیوتر، طراحی و گرافیک، مهندسی نفت و مهندسی مکانیک در صدر بود. در این مطلب فارسی خوان میخواهیم شما را با رشته های تحصیلی پردرآمد آشنا کنیم.

رشته تحصیلی پردرآمد

رشته پردرآمد کامپیوتر

رشته کامپیوتر رشته روز و رشته آینده است که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است.

همانطور که مردم دنیا به نیروی برق وابسته اند در سال های آینده به شبکه اینترنت وابسته می شوند. اتفاقی که هم اکنون نیز افتاده است. روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه، اشتغال فارغ التحصیلان این رشته را فراهم کرده است که بتوانند در قالب شرکت های تولید کننده قطعات، شرکت های تولیدی و خدماتی، شرکت های تولید کننده نرم افزارها و هر شرکتی که نخواهد از این غافله عقب بماند، فعالیت داشته باشند.

رشته کامپیوتر دارای دو گرایش سخت افزاری و نرم افزاری است. فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار در صورتی که از برنامه نویسان حرفه ای باشند به دلیل نیاز هر شرکت به این گرایش، می تواند با درآمد بالا براحتی جذب بازار کار شوند.

رشته تحصیلی پردرآمد MBA

رشته MBA حدود ۱۰ سال است که در دانشگاه‌های کشور تدریس می شود. این رشته، یکی از پرطرفدارترین و پرسودترین رشته ‌های دانشگاهی است که در دوره کارشناسی ارشد، سومین مدرک در مدیریت کسب و کار به حساب می‌ آید و به‌ طور کلی برای ایجاد مهارت‌ های مختلف مدیریتی در مهندسان رشته ‌های مختلف به کار می‌ رود.

همچنین بخوانید : مشاغل عجیب

از آنجایی که در تمامی شرکت‌ ها و سازمان‌ های دولتی و غیر دولتی نیاز به نیروی دارای مهارت در زمینه مدیریت بازاریابی و مارکتینگ، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، تجارت و کارآفرینی احساس ‌می‌شود، این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است.

رشته تحصیلی تکنسین پروتزهای دندانی

تکنسین پروتزهای دندانی شاخه‌ای از علوم پزشکی (دندانپزشکی) است ؛ که در آن یک کاردان (تکنسین) پروتزهای دندانی بعنوان عضوی مؤثر در تیم درمان دندانپزشکی، عهده‌دار ساخت و ترمیم انواع پروتز که شامل انواع پروتزهای متحرک کامل و پارسیل، پروتزهای ثابت و روکش ‌ها، ایمپلانت ‌ها و اجزاء کاشتنی (implants)، پروتزهای فک و صورت و پلاک‌ ها و پروتزهای مربوط به ارتدنسی می ‌شود، می ‌باشد.

تکنسین پروتز هرگز بطور مستقیم کاری را بر روی بیمار انجام نمی‌ دهد و معمولاً تحت نظر دندانپزشک در امر درمان کمک می‌کند. با این حال تکنسین پروتزهای دندانی جزء شغل‌های پردآمد به حساب می آیند.

پردرآمدترین رشته های تحصیلی

رشته تحصیلی پردرآمد کاردرمانی

کاردرمانی، استفاده درمانی از کارها و فعالیت‌های روزمره زندگی برای افراد و گروه‌ ها با هدف تسهیل مشارکت آن ‌ها در نقش ‌های زندگی و موقعیت‌ های منزل، مدرسه، محیط کار و اجتماع است. خدمات کاردرمانی با هدف ارتقای سلامت و بهزیستی و برای کسانی که دچار یا در خطر بیماری، ضایعه، اختلال، عارضه، نقص، ناتوانی، محدودیت فعالیت یا محدودیت در مشارکت هستند، ارائه می ‌شود.

همچنین بخوانید : هرم قدرت در جهان

میزان درآمد حاصل از این رشته در سال ۲۰۱۷، بین ۴۹.۵۳۲ تا ۸۴.۹۷۰ هزار دلار بوده و همچنین، رشد این رشته از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴، ۲۷ درصد ذکر شده است.

رشته تحصیلی پزشکی

فارغ التحصیلان رشته پزشکی اگر فقط کمی صبر داشته باشند و بتوانند در دوران تحصیل مهارت و دانش خود را بالا ببرند می توانند در آینده یک پزشک سرشناس با درآمد بالا شوند. بعد از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان پزشک عمومی مطب زده یا در درمانگاه و بیمارستان های دولتی یا خصوصی مشغول بکار شوند. اما در صورتی که قصد ادامه تحصیل داشته باشند می توانند برای ادامه تحصیل، یکی از رشته های زیر را که به عنوان رشته های پردرآمد پزشکی محسوب می شوند انتخاب کنند.

رشته های پردرآمد پزشکی

رشته های پزشکی پردرآمد
متخصص زیبایی که گوش، حلق و بینی و متخصص پوست و مو است که امروز در صدر لیست ما قرار دارد و دلیلش هم کاملا واضح است. گرایشی که امروز مردم به زیباتر شدن و زیباتر دیده شدن در جامعه پیدا کرده اند دلیل پولساز بودن این رشته می باشد.

متخصص بیمای های قلبی و عروقی

متخصص مغز و اعصاب

متخصص بیماری های عمومی

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری

متخصص بیماری های گوارشی

رشته پیراپزشکی

رشته پیراپزشکی با درآمد سالانه ۹۰ هزار و ۹۳۰ دلار درآمدی بالاتر از میانگین درآمد ملی سالانه دارد و پیش بینی می ‌شود نرخ استخدام در این رشته به سرعت رشد کند. فارغ التحصیلان این رشته بر خلاف پزشکان محدودیت ‌هایی نظیر هزینه کردن در دانشکده‌ های پزشکی، شرکت در طرح‌ های پزشکی و پرداخت هزینه بیمه تخلفات پزشکی احتمالی را ندارند. چشم‌ انداز پیشرفت این رشته حد فاصل سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ میلادی ۳۷ درصد پیش بینی می‌ شود.

دندان پزشکی

رشته تحصیلی پردرآمد دندان پزشکی

با وجود اینکه فارغ التحصیلان زیادی در این رشته فارغ التحصیل شده اند و یجورایی باید گقت این رشته از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، به مرز اشباع رسیده است منتها همچنان در کشورهای جهان سوم نیاز به این رشته احساس می شود. پیش بینی شده است در ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد شد که دیگر نیاز به دندان پزشکی عمومی نخواهد بود و فقط بصورت تخصصی افراد در این حرفه فعالیت می کنند. اما در حال حاضر دندان پزشک های ما جزوء افراد پردرآمد جامعه محسوب می شوند.

مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل داشتن اطلاعات وسیعی در مورد بازرگانی و بازاریابی، روابط انسانی و امور مالی و اقتصادی بخصوص بیمه، می توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت های بیمه مشغول بکار شوند. یا به عنوان مشاور بیمه ای با این موسسات همکاری داشته باشند. اگر فارغ التحصیلان رشته مدیریت بیمه از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند و خودمانی تر بگوییم زبر و زرنگ باشند می تواند به عنوان عامل فروش شرکت های بیمه وارد بازار کار شوند.

رشته تحصیلی پردرآمد علوم آزمایشگاهی

شناخت علل ایجاد بیماری ها ی مختلف و عوامل ایجاد کننده آنها از وظیفه مهم رشته علوم آزمایشگاهی است. رادیولوژی، رشته های توان بخشی و … از گرایش های این رشته است. این رشته از نظر کاربرد و بازار کار، یکی از رشته های خوب و البته پردرآمد محسوب می شود. اغلب فارغ التحصیلان این رشته براحتی می توانند وارد بازار کار شوند.

رشته تحصیلی پردرآمد مهندسی محیط زیست

مهندسی محیط زیست، کاربرد علوم مهندسی برای بررسی و ارزیابی شرایط و بهبود محیط زیست است. این علوم، در امور اجرائی و ساختمانی در زمینه طرح ‌های عمرانی زیر بنایی، شهری، صنعتی و مسکونی کاربرد دارند. تخریب محیط‌ های طبیعی و افزایش درصد آلودگی‌ های گوناگون ناشی از اجرای طرح‌ های زیر بنایی و صنعتی به ‌خصوص در نواحی شهری و روستایی و به خطر انداختن منابع طبیعی و انسانی، از مسائل مورد توجه در مهندسی محیط زیست هستند.

مهندسی محیط زیست

رشد این رشته از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۱۵ درصد پیش ‌بینی شده و میزان درآمد فارغ‌ التحصیلان آن تا سال ۲۰۱۷، ۵۳.۹۰۰ تا ۹۲.۸۰۰ هزار دلار گزارش شده است.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام