چرا هنگام نوشابه خوردن آروغ میزنیم

حالت شب

حتما کنجکاو هستید که چرا هنگام نوشابه خوردن آروغ میزنیم ,خب من به شما این نوید را میدهم که تیم فاسی خوان  برای هر سوال ذهن شما جواب علمی و منطقی ارائه میدهد. طی این مقاله ما سعی داریم حین توضیح دلیل اصلی بادگلو مضرات این نوشیدنی پر طرفدار را مطرح کنیم و شما را با راه های رهایی از دست پدیده ی آروغ زدن که به ایده ی بسیاری از مردم بسیار هم خجالت آور است,آشنا کنیم .متوجه میشویم نوشیدن نوشابه بدون بادگلو هم امکان پذیر است.

رابطه نوشیدن نوشابه با مشکلات معده

گرچه مکانیسم معده قادر به مقاومت در برابر محیط های اسیدی است, اما نوشابه در بدن محیط اسیدی ایجاد میکند ,اما همچنین لازم به ذکر است نوشیدن نوشابه اسید فسفریک موجود در خود را در تقابل با اسید هیدروکلریک معده قرار میدهد و عملکرد گوارشی شما را مختل میکند. خب این مختل شدن عملکرد چه نتایجی را به دنبال دارد غذای گوارش نیافته در معده ی شما باقی میماند و سبب نفخ معده و سوهاضمه میشود به وجود آوردن محیط اسیدی توسط نوشابه بر دیگر اعضای سیستم گوارشی بدن تاثیر ایجاد میکند.

 • مری
 • گلو

مخاط دهان تا معده,نسبت به اسید بسیار حساس و اسیب پذیر هستند.

نوشابه و بادگلو

دلیل اصلی اینکه چرا هنگام نوشابه خوردن آروغ میزنیم بسیار ساده است, نوشابه نوشیدنی ای با میزان قابل توجه ای کربن دی اکسید است .کربن دی اکسید دلیل گازدار شدن نوشیدنی های ماست. میزانی از این گاز با باز کردن در بطری خارج میشود,اما میزان زیادی از آن خیر… با نوشیدن نوشابه گاز وارد شده به معده ی شما باید راه خروجی بیابد پس راهی که آمده را دوباره برمیگردد و طی پدیده ی آروغ از دهان خارج میشود.

راه رهایی
نوشیدن نوشابه سر و صدای زیادی در معده ی شما راه میاندازد که بهترین راه رهایی آروغ زدن است.

طبیعتا معده ی شما راه حل درست را خوب میداند.

بادگلو چیست

گه گاهی هنگام خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی هایتان مقداری هوا همراه آنها به معده ی خود راه میدهید.

بادگلو چیست نوشیدن نوشابه خوردن نوشابه

 

معده از اسید,باکتری و مواد شیمیایی به نام آنزیم برای شکستن مواد غذایی به قطعه هایی که بتواند از آنها انرژی به دست آورد استفاده میکند زمانی که معده  پر از گاز باشد باید آن را به نحوی خارج کند. بادگلو اینجا به کمک معده ی شما می آید. آروغ زدن در بعضی مواقع میتواند نشانه ی بیماری ها باشد.تا اینجا میدانیم که بادگلو یکی از عکس العمل های معده ی ماست پس زمانی که این پدیده رخ میدهد بدن با زبان بی زبانی میخواهد با ما سخن بگوید .اینکه بعد از خوردن نوشابه بادگلو میزنیم قاعدتا باید طبیعی باشد اما اگر این آروغ زدن همراه با تهوع و سوزش سر دل باشد به احتمال زیاد شما دچار رفلاکس اسید شدید.

برای کاهش رفلاکس :
 1. مدت زمان ۳ ساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید .
 2. وعده های غذایی خود را کمتر کنید .
 3. مرکبات,کافیئن یا مواد غذایی اسیدی نخورید .

سرعت خوردن نوشابه و غذا

میتوانید خودتان حرفم را آزمایش کنید امروز غذای خود را تند تند بخورید یا سرعت نوشابه خوردن خود را افزایش دهید تعداد بادگلو ها به نسبت زیاد میشود چراکه واضح ترین و ثابت شده ترین علت آروغ زدن بلع هوا میباشد . شما که نمیخواهید وزن اضافه کنید؟؟اگر زیبایی اندامتان دغدغه ی ذهنی شماست ,خوب است بدانید تند تند غذا خوردن,علاوه بر ایجاد بادگلو های متعدد باعث مصرف کالری بیشتری میشود , سرانجام چاقی و اضافه وزن را به دنبال دارد .

همچنین بخوانید : روش رفع سکسکه

آروغ زدن با شل شدن بالای عضله ی مری همراه است.

دلایل آروغ زدن

آروغ زدن دلایل متعددی میتواند داشته باشد

دلایل آروغ زدن بادگلو

 

 • آدامس جویدن
 • کشیدن سیگار
 • سریع غذا خوردن
 • داشتن پروتز های دندانی که متناسب فک شما نباشند
 • غذاهای پرچرب

راه های پیشگیری از آروغ زدن

مطمینم که شما جز دسته آدم هایی هستید که بسیار برای آداب معاشرت ارزش قائل هستید پس بگذارید به شما راه هایی پیشنهاد کنم که در موقعیت خجالت آور هنگام آروغ زدن در یک مهمانی بزرگ قرار نگیرید .ساده بگویم از هر روشی که میتوانید جلوی ورود هوای اضافی به معده ی خود را بگیرید میپرسید چطور ؟ کار سختی نیست,اگر در حال نوشابه خوردن یا هر نوشیدنی دیگری هستید آرام بنوشید. هنگام جویدن آدامس یا لیسیدن آبنبات های سفت و محکم هم راه ورود هوا را باز میذارید. خب اگر پروتز های دندانی ای دارید که متناسب فکتان نیست حتما آنها را تعویض کنید.

و سرانجام تیم فارسی خوان توجهتان را به نکته ی آخر جلب میکند. ورود گاز به معده ی شما هنگام نوشیدن نوشابه ممکن است نتیجه ی طریقه ی نوشیدن آن باشد به یک باره مقدار زیادی نوشابه را وارد دهان خود نکنید بدن نمیتواند نسبت به این حجم از کربن دی اکسید عکس العمل نشان ندهد.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است، امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

 1. من خونه یکی از بازیگرا کار میکنم حالا اسم نمیبرم کیه باید کف پاشو ماساژ بدم تازه بعد غذا من باید آروغشو بگیرم بعد آروغم که میزنه صداشو ب آسمون میرسونه معروفم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام