چگونه متوجه شویم که یک فرد دروغ میگوید

حالت شب

چگونه متوجه شویم که یک فرد دروغ میگوید ؟ قطعا خیلی از ما به دنبال جواب این سوال هستیم و میخواهیم که یک فرد دروغگو را بشناسیم. جالب است بدانید یک فرد دروغ گو را با کمی مهارت میتوان تشخیص داد به طوریکه ابتدا باید نشانه های یک فرد دروغ گو را بدانیم و با کسب مهارت، دروغ گویی یک فرد را شناسایی کنیم. اگر شما هم به دنبال پاسخ به سوال چگونه بفهمیم یک فرد دروغ میگوید ، هستید این مطلب از مجله فارسی خوان را که هدف از آن پرداختن به نشانه های یک فرد دروغ گو است را دنبال کنید.

چرا میخواهیم متوجه شویم که یک فرد دروغ میگوید

ما انسانها ذاتا از شنیدن دروغ ناراحت می شویم خصوصا اگر این دروغ از طرف نزدیکترین افراد زندگی مان باشد.

مهم ترین دلیلی که باعث ناراحتی ما از دروغ می شود ترس از فریب خوردن است.

فکر کنید شما چندین سال از زندگی تان را به کسی دل بستید و به یکباره متوجه شوید تا به حال دروغ های زیادی به شما گفته است، اولین فکری که به ذهن تان می رسد این است که این یک فرد دروغگو است و قصد فریب دادن شما را دارد. یا اینکه همکارتان در محل کار به شما دروغ بگویند، باز هم فکر می کنید که همکارتان در حال دور زدن شما است و می خواهند شما را فریب دهد.

دروغ چیست ؟

تقریبا تمام افراد جامعه با واژه ی دروغ  آشنا هستند و برای همه حداقل یک بار پیش آمده است که دروغ بگویند و یا دروغ بشنوند اما اگر بخواهیم تعریفی کوتاه و دقیق از دروغ داشته باشیم میتوان گفت:

تعریف دروغ
دروغ به معنای گفتن صحبتی بر خلاف حقیقت و درست آن است.

چگونه بفهمیم یک فرددروغ میگوید

دروغ گویی یکی از بدترین و زننده ترین عمل ها از نظر دین مبین اسلام است و یکی از آسیب های اجتماعی محسوب می شود، از این رو دین اسلام به مسلمان ها سفارش کرده است که از ان دوری کنند.

آیه ۱۱۶ سوره نحل
برخورداری کمی است در دنیا دروغگو ها را و برای ایشان عذابی دردناک است در آخرت

آیه بالا یکی از آیه هایی است که ما را از دروغ گویی منع کرده است و همان طور که گفته شده است دروغ می تواند ما را از بسیاری نیکی ها و خیر ها در این دنیا دور کند و آثار بدی در زندگی ما خواهد داشت.

چگونه متوجه شویم که یک فرد دروغ میگوید

در این مطلب از انگیزه یک فرد برای دروغ گویی صحبت نمی کنیم زیرا دلایل دروغ گویی یک فرد بسیار گسترده است و افراد انگیزه های متفاوتی از دروغ گفتن دارند که این خود به بحث های روانشناسی و روان شناختی نیاز دارد و خارج از موضوع ما می باشد، هدف ما در این مطلب تنها پرداختن به نشانه های یک فرد دروغ گو است و این که چگونه متوجه شویم فرد دروغ میگوید.

چگونه بفهمیم یک فرد دروغ میگوید

 1. یک فرد که دروغ میگوید گاهی مکث میکند
 2. یک فرد که دروغ میگوید کم حافظه است
 3. یک فرد که دروغ میگوید میترسد
 4. یک فرد که دروغ میگوید عرق میکند
 5. یک فرد که دروغ میگوید میخواهد فرار کند
 6. یک فرد که دروغ میگوید عصبی میشود
 7. یک فرد که دروغ میگوید لکنت دارد
 8. یک فرد که دروغ میگوید حرف تکراری میزند
 9. یک فرد که دروغ میگوید تاکید می کند
 10. یک فرد که دروغ میگوید حرفتان را نمیشنود
 11. یک فرد که دروغ میگوید حرکات بدنی زیادی دارد
 12. یک فرد که دروغ میگوید قسم می خورد

 یک فرد که دروغ میگوید گاهی مکث میکند

یک فرد که قرار است دروغ بگوید برای پاسخ دادن کمی مکث میکند.

کمی زمان لازم است تا یک فرد که قصد دروغ گفتن دارد بتواند پاسخ خودش را آماده کند و به قولی دروغ خود را جفت و جور کند تا کسی متوجه دروغش نشود. البته سعی او بی فایده است چون این مکث و تامل تا حد زیادی او را لو میدهد و نیاز به مهارت خاصی برای تشخیص دروغش نیست.

یک فرد که دروغ میگوید کم حافظه است

حتما شما هم شنیده اید که می گویند:

دروغ گو کم حافظه است

این یک جمله کاملا درست است. اگر شما شک دارید که کسی در رابطه با یک موضوع به شما دروغ گفته است یا خیر امتحانش کنید. برای امتحانش فقط کافیست چند روز بعد همان سوال یا حرف را پیش بکشید، و جواب های الان و قبلش را با هم مقایسه کنید، اگر مفهوم پاسخ ها یکی است شک شما بی مورد است. اما اگر خیلی با هم تناقض دارند پس شک شما خیلی هم بی مورد نبوده است.

یک فرد که دروغ میگوید میترسد

آشکارترین و قابل مشاهده ترین نشانه در یک فرد دروغ گو ترس و نگرانی است.

یکی از نشانه های یک فرد دروغ گو  ترسی میباشد که گاهی در چهره خود دارد و با کمی دقت میتوان آن را تشخیص داد این ترس گاهی باعث رنگ پریدگی فرد دروغگو یا به هم خورد چهره اش میشود

 

دروغگو

ترس و نگرانی فرد دروغگو چند دلیل مختلف دارد:

 1. ترس از اینکه مخاطب دروغ ما را متوجه شود.
 2. ترس از عذاب وجدانی که ممکن است به سراغ ما بیاید.
 3. ترس از اینکه بخاطر این دروغ مجبور باشیم دروغ های دیگری بگوییم.
 4. و…

در ادامه همچنان به  پاسخ های  سوال چگونه بفهمیم یک فرد دروغ میگوید را داریم:

یک فرد که دروغ میگوید عرق میکند

یک فرد که دروغ می گوید ممکن است ردی از عرق را بر بدنش داشته باشد.

این جمله به این معنا نیست که هر کس عرق کرد فکر کنید در حال دروغ گفتن است. ولی معمولا یک فرد که در حال دروغ گویی است بخاطر بالا رفتن دمای بدنش که ناشی از استرس است عرق میکند.

محسوس ترین قسمت هایی که می توانید رد عرق را ببینید پیشانی و کف دستانش  است.

یک فرد که دروغ میگوید میخواهد فرار کند

یک فرد دروغگو هر طور که شده می خواهد از موضوع یا محیط پیش رو فرار کنند.

معمولا یک فرد که دروغ می گوید تمایلی به ادامه بحث ندارد و هر چه سریع تر می خواهد از شر آن خلاص شود، و یا اگر احساس کند حضور داشتن در محیط او را مجبور به ادامه بحث می کند و ممکن است دروغ او آشکار شود و یا مجبور به گفتن دروغ های بعدی کند سعی می کند آن جا را ترک کند.

یک فرد که دروغ میگوید عصبی میشود

کسی که در حال دروغ گفتن است از سوال پیچ کردن عصبی میشود.

کافیست در هنگام صحبت کردن فردی که در حال دروغ گفتن است چند سوال بپرسید و واکنش او را ببینید. قطعا آشفته و عصبی میشود، در بهترین حالت اگر بتواند خود را کنترل کند ممکن است کمی دست پاچه شود و سعی می کند بحث را عوض کند.

یک فرد که دروغ میگوید لکنت دارد

یکی از ویژگی های یک فرد دروغ گو لکنت زبان است.

این ویژگی ممکن است برای همه ی اقراد قابل مشاهده نباشد چون همان طور که میدانیم دروغگویی برای برخی از انسان ها به یک عادت تبدیل شده است و میتوانند با کمال آرامش و بدون لکنت صحبت کنند.

دروغ گویی

اگر دیدید یک فرد در هنگام صحبت کردن لکنت دارد یا خیلی نمی تواند شمرده شمرده حرف بزند به صداقت او میتوانید شک کنید یا حداقل می توان حدس زد که تمام حقیقت را نمی گوید.

یک فرد که دروغ میگوید حرف تکراری میزند

فردی که در حال دروغ گویی است یک مطلب را چندین بار تکرار می کند. شما یک سوال را به چندین مدل مختلف از فرد دروغ گو بپرسید، به نظرتان پاسخ او به شکل است؟

تمام جواب ها دقیقا مثل هم هستند و انگار که این جواب را از رو میخواند زیرا نمی خواهد دستش رو شود. در صورتی که زمانی انسان راستش را میگوید در چندین صحبت مختلف ممکن است جملات را جابجا کند و حتی بعضی قسمت ها را جا بندازد اما مفهوم تمام آن ها یکی است.

یک فرد که دروغ میگوید تاکید می کند

افراد دروغ گو خیلی روی صحبت شان تاکید می کنند.

کسی که حرف راست را نمی زند باید ثابت کند که دروغ نمی گوید یعنی نمی خواهد دستش برای فرد مقابل رو شود بنابراین تمام تلاشش را می کند تا مخاطب حرف او را باور کند به همین از جملات تاکیدی استفاده میکند تا شما را متقاعد کند حرف او را باور کنید.

یک فرد که دروغ میگوید حرفتان را نمیشنود

معمولا یک فرد دروغ گو شنونده خوبی نیست.

وقتی با کسی که دروغ گفته است صحبت می کنید به ظاهر شما فکر می کنید شنونده خوبی است چرا که اصلا وسط حرف تان نمی پرند و به شما نگاه می کند ولی او اصلا به صحبت شما توجهی ندارند و درگیر دروغ خودش در ذهنش است.

نشانه های یک فرد دروغ گو چگونه متوجه شویم فرد دروغ میگوید

برای گیر انداختن کسی که فکر می کنید که دروغ می گوید چند سوال در رابطه با صحبت های خودتان از او بپرسید تا متوجه شوید او حتی یک کلمه از حرف های شما را نشنیده است و نمی تواند پاسخ سوال های شما را بدهد.

همچنین بخوانید : ۱۵۰ نکته مهم موفقیت

در قسمت بیشتر بخوانید نحوه ی ارتباط برقرار کردن با دیگران را داریم.قطعا دروغ گویی یکی از زشتترین کارهایی است که در ارتباطمان با دیگران می توانیم انجام دهیم.

یک فرد که دروغ میگوید حرکات بدنی زیادی دارد

پاها و دست ها هنگام دروغ خیلی درگیر میشوند.

یک فرد هنگام دروغگویی برای تعادل خود سعی میکند از دست ها و پاها کمک بگیرد و با تکان دادن آن ها به بالا بردن اعتماد به نفس خود کمک کند و کنترل خود را در اختیار داشته باشد. گاهی این حرکات بیش تر از حد نرمال می شوند و کار را بدتر می کنند.

یک فرد که دروغ میگوید قسم می خورد

قسم خوردن یکی از ویژگی های افراد دروغگو است.

یک فرد دروغگو برای اثبات دروغش ممکن است به هر چیزی متوسل شود و یکی از این ابزار قسم خوردن است. خیلی وقت ها در یک جمله اش ممکن است چندین قسم بخورد تا شما را گمراه کند.

دیگر موارد چگونه بفهمیم یک فرد دروغ میگوید

 1. رنگش کمی پریده به نظر می رسد
 2. ممکن است ضربان قلبش بالا رود
 3. کمی گیج به نظر می رسد
 4. به شما زل میزند
 5. و…

برای حفظ احترام و شخصیت خودمان هم که شده سعی کنیم در هر موقعیت و جایگاهی که هستم از دروغ گفتن دوری کنیم، حتی اگر راست گویی باعث به خطر افتادن موقعیت مان را دارد بهتر از دروغ گفتن است چرا که با دروغگویی متعدد کم کم احترام و اعتبار ما به خطر افتاده و پس از مدتی کوتاه یا طولانی افراد زیادی را ممکن است از دست بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام