انواع اسپری بینی

حالت شب

انواع اسپری بینی

اسپری بینی کاربرد های متفاوتی دارند. معمولا این داروها به صورت مایع تحت فشار در ظرف تولید می‌شوند که در صورت نیاز به داخل بینی یا ریه وارد می‌شوند. چون این داروها به صورت موضعی مصرف می‌شوند اثرات سیستمیک کمتری دارند لذا تولید و استفاده از این شکل دارویی رو به گسترش است. معمولترین داروهایی که به این شکل تولید می‌شوند داروهای تنفسی مانند افشانه سالبوتامول و اسپری فلوتیکازون هستند. اگر مایلید که به یک منبع جامع برای انواع اسپری بینی دسترسی داشته باشید مطلب امروز فارسی خوان بهترین گزینه برای شماست.

اسپری آزلاستین

این دارو یک آنتی هیستامین است که علاوه بر فعالیت بلوک کردن گیرنده H2 هیستامین، آزادسازی میانجی های التهابی را از ماست سل ها مهار می کند. از این دارو در درمان علامتی حالات آلرژی مثل رینیت و ورم ملتحمه و هم چنین در درمان رینیت غیر آلرژیک (وازوموتور)استفاده می شود.

دارو های هم گروه آزلاستین

Alcaftadine Bepotastine

Cromolyn

Sodium-Ophthalmic

Emedastine

Epinastine-EENT

Lodoxamide

Nedocromil

Sodium

Olopatadine

Pemirolast-Ophthalmic

اسپری بینی آزلاستین

اسپری‌ بینی بکلومتازون‌

به‌ عنوان‌ درمان‌ نگهدارنده‌ در افراد دچار اختلالات‌ بینی‌ نظیر رینیت‌ فصلی‌ یا رینیت‌ دایمی ‌، علایم‌ حساسیتی‌ در بینی‌، یا پولیپ‌های‌ بینی‌ تجویز می‌شود. استفاده‌ منظم‌ آن‌ به‌ کاهش‌ التهاب‌ بینی‌ کمک‌ می‌کند و واکنش‌ مخاط‌ بینی‌ به‌ مواد حساسیت‌زا (یا محرک‌) را کاهش‌ می‌دهد. به‌ این‌ اثرات‌ بکلومتازون‌ علایم‌ خارش‌، سوزش‌، عطسه‌، و آبریزش‌ بینی‌ را کاهش‌ می‌دهد. بکلومتازون‌ در واقع‌ یک‌ کورتیکواستروئید است‌.

اسپری بینی فلوتیکازون

(Fluticasone) نوعی ضد التهاب استنشاقی و موضعی است که به منظور کاهش التهاب و جلوگیری از حملات آسم و رینیت آلرژیک بکار می‌رود. توجه داشته باشید که فلوتیکازون یک اسپری و داروی پیشگیری کننده است. فرد بیمار برای پیشگیری از بروز علائم باید هر روز از این اسپری استفاده کند.

دارو های هم گروه فلوتیکازون

Beclometasone

Betamethasone

Budesonide

Cortisone Acetate

Dexamethasone

Fludrocortisone

Flunisolide

Salmeterol+Fluticasone

Hydrocortisone-Systemic

Methylprednisolone

Prednisolone

Pred-nisone

Triamcinolone

Budesonide+Formoterol

Tetracosactide

اسپری بینی فلوتیکازون

اسپری بینی رینوکسان

موارد مصرف کرومولین سدیم کرومولین برای پیشگیری از آسم، حساسیت غذایی و اسپاسم نایژه ای ناشی از حساسیت مصرف می شود. مکانیسم اثر کرومولین سدیم به نظر میرسد که دارو با دخالت در انتقال کلسیم از غشای ماستوسیت ها و جلوگیری از عمل دگرانوله شدن وابسته به کلسیم، مانع از آزاد شدن هیستامین، لوکوترین ها و سایر موادی که موجب بروز واکنش های حساسیت مفرط می شوند، می گردد.

اسپری رستانکس

این اسپری بینی برای جلوگیری و یا تسکین رینیت استفاده می‌شود. رینیت بیماری است که در آن، درون بینی ملتهب و تحریک می‌شود. علائم شایع این بیماری شامل عطسه، گرفتگی بینی ، آبریزش و خارش بینی هستند. این علائم معمولاً توسط آلرژی‌هایی مانند تب یونجه ایجاد می‌شود. مومتازون متعلق به گروهی از داروها به نام کورتیکواستروئیدها است. اسپری بینی مومتازون التهاب و تورم را تسکین می‌دهد و به همین ترتیب خارش، عطسه، سوزش و ناراحتی رینیت کاهش می‌یابد.

اسپری بینی سدیم کلراید

در سال ۱۹۷۰ طراحی شد. سدیم کلراید تحت عنوان سالین، یک عامل مرطوب کننده ایمن و مؤثر است که به هر اندازه که لازم باشد بدون داشتن عارضه جانبی می‌توان از آن استفاده کرد. شستشوی بینی با سالین یک راه ساده برای درمان اختلالات بینی از جمله Atrophic rhinitis، Rhino sinusitis، Allergic rhinitis و نوزادان مبتلا به مشکلات بینی و افرادی که جراحی آندوسکوپیک سینوس انجام داده اند، می‌باشد.

اسپری بینی سدیم کلراید

اسپری بینی سزالین

سرماخوردگی از بیماری هایی است که هر فرد در زندگی خود حداقل چند بار به آن مبتلا شده است و همه با علائم آن شامل گرفتگی و خشکی بینی آشنا هستند. اسپری بینی سزالین رها حاوی ماده موثره روغن کنجد است. روغن کنجد خالص که از طریق فشردن سرد تولید میگردد، حاوی در صد بالائی از آنتی اکسیدان و ویتامین E و لیگان ها شامل سزآمین و سزامولین است که موجب نرم شدن و جلوگیری از خشک شدن مخاط بینی می شود.

اسپری بینی سزالین

اسپری نازونکس

نازونکس (مومتازون) دارویی است که برای درمان علائم مربوط به بینی به‌طور فصلی یا آلرژی در طول سال، ازجمله گرفتگی و عطسه و آبریزش بینی استفاده می‌شود. این دارو برای این کاربردها در بزرگ‌سالان و کودکانی که حداقل ۲ سال سن دارند، تائید شده است.

موارد مصرف اسپری بینی اکسی متازولین
محلول اسپری بینی اکسی متازولین برای درمان احتقان و گرفتگی بینی تجویز می شود. 

مومتازون یک استروئید است و این دارو مانع از انتشار موادی در بدن می‌شود که باعث التهاب می‌شود. اسپری بینی نازونکس نیز برای جلوگیری از علائم آلرژی فصلی در بزرگ‌سالانی و کودکانی که حداقل ۱۲ سال سن دارند، استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود.

اسپری بینی الوپاتادین

از دسته دارویی آنتی هیستامین ها می باشد و اسپری بینی آن در درمان علامتی آبریزش بینی ناشی از حساسیت فصلی به کار می رود.

اسپری بینی

اسپری بینی بودزوناید

درمان آسم مزمن، پروفیلاکسی و درمان علامتی رینیت آلرژیک، درمان سندروم کروپ ( croup syndrome) در کودکان. بودزوناید یک استروئید است. بودزوناید خاصیت ضد التهابی دارد. بودزوناید در کنترل علائم رینیت های آلرژیک فصلی و دائمی کودکان با سن بیش از ۵ سال و بزرگسالان (اسپری بینی) و نیز درمان نگهدارنده و پیشگیری کننده آسم بزرگسالان (اسپری استنشاقی) و کودکان ۱۲ ماهه تا ۸ ساله ( نبولایزر) استفاده می شود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

  1. سلام من باردارم الرژی شدید دارم نفس تنگی شدید چ دارویی استفاده کنم ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام