بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان

حالت شب

بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان، اهمیت اسباب بازی در رشد کودک طی سنین مختلف بازی کردن و جنب و جوش کودکان در هر شرایط, مهم ترین ویژگی یک کودک محسوب می شود. البته بازی کردن تنها مختص کودکان نیست و انسان در هر سنی سرگرمی و بازی های مناسب سن خود را پیدا می کند. ولی اگر بدانیم بازی و نوع اسباب بازی که در اختیار کودکانمان قرار می دهیم تاثیر مستقیم در رشد ذهنی و افزایش مهارت های حرکتی او دارد حساسیت بیشتری در انتخاب اسباب بازی های او به خرج می دهیم. برای دانستن مطالب بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

کودکان در جریان بازی پرورش فکری، عاطفی و جسمی و اجتماعی می یابند زیرا بازی راهی برای ابراز و نشان دادن احساسات است و باعث تخلیه فشار و استرس‌های عصبی کودک می‌شود. بازی، روش طبیعی شرکت کودکان در فعالیتهایی است که سرانجام سبب کسب مهارت و ورزیدگی برای مقابله با مشکلات زندگی می شود.

کودکان از طریق بازی احساسات، ناکامیها و اضطرابهای خود را بیان می دارند. همه کودکان فارغ از رنگ پوست و مو یا تعلق به نژاد و قوم خاص در هر کجای دنیا که باشند بازی می کنند فعالیت بازی در واقع تلاش کودک برای کنار آمدن با محیط است که از این طریق او خود را می یابد و دنیا را درک می کند.

بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان ۱) نقش بازی در رشد شخصیت کودکان

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – رشد هوشی

بازی رشد هوشی را تسریع می کند. کودکانی که فاقد هر گونه اسباب بازی می باشند و یا امکانات اندکی برای بازی دارند، از لحاظ شناختی از همسالان خود عقب تر هستند. اگر بپذیریم که بازی برای رشد هوشی اهمیت دارد در این صورت آشنا کردن کودکان با بازی یکی از عواملی است که رشد شناختی را تسهیل می کند.

کودکان در زمان بازی بطور کلی ۳ چیز را یاد میگیرند:۱ یادگیری درباره خود ۲ یادگیری درباره جهان پیرامون و اطرافیان ۳ یادگیری حل مسائل پیش آمده.

کودک اجتماعی

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – رشد اجتماعی

بازی در رشد اجتماعی کودکان تاثیر چشمگیری دارد. کودکان اغلب برای اولین بار از راه بازی یاد می گیرند که چگونه از طریق بازی یکدیگر را قبول داشته باشند. درباره قوانین بازی توافق کنند و گروهی به بازی بپردازند. مفهوم همکاری، پیروزی بر گروه رقیب، شکست و برتری طلبی اغلب در بازیهای جمعی و گروهی به رشد لازم می رسد.

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – مهارتهای فیزیکی

کسب مهارت هایی مانند دویدن, حفظ تعادل, پریدن, پرت کردن, چرخیدن و … که به رشد فیزیکی کودک کمک میکند.

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – مهارتهای زبانی

زمانی که کودک بازی ‌می‌کند و در تعامل با دیگران قرار می‌گیرد مهارتهای زبانی وکلامی او پرورش می‌یابد. شعر خوانی, داستان سرایی و صحبت کردن های معمولی سبب رشد مهارت های زبانی کودک می شود.

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – مفاهیم شناختی

کودکان از طریق بازی کردن ، آموزش شمارش اعداد ، آموزش رنگها ، شکل و سایز‌ها را نیز می‌آموزند. بازی کردن مهارت حفظ کردن و دقت کودکان را افزایش می‌دهد. زمانیکه کودکان در محیط‌های محرک‌آمیز بازی می‌کنند سطح فکری آنها نیز بالا می‌رود.

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – تاثیر درمانی

کودک می تواند از طریق بازی، انرژی تحت فشار خود را بیرون بریزد. کودک می تواند احساساتی از قبیل ترس، رنجش، نگرانی، شادی و … خود را آن طور که دوست دارد در قالب شخصیت های دلخواهش بیان نماید و کدورت درونی خود را نیز از بین ببرد. همچنین اسباب بازی های مخصوصی در اختیار کودکانی که ناتوان هستند با هدف بهبود شرایط آن ها قرار می گیرد.

رشد شخصیت کودک

نقش بازی در رشد شخصیت کودکان – رشد تربیتی

کودک ۳ ساله بسیار کنجکاو است و سعی دارد از طریق دست کاری کردن بیشتر به شناخت جهان پیرامون خود بپردازد و با آن ارتباط برقرار کند و والدین با دقت و تربیت صحیح می تواند به درک و شناخت کودک از جهان پیرامون کمک کنند والدین باید برنامه های پربار و مفید برای کودک در نظر داشته باشند و محیطی پویا برای کودک فراهم کنند برنامه هایی که کودک در آن احساس خوشایند و سازنده ای دریافت نماید.کودک حین بازی با ارزش های انسانی مانند نیکی, امانتداری, درستکاری و … آشنا می شود.

بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان ۲) اسباب بازی برای کودکان۳ ساله

بازی های فکری زیر می تونه مورد علاقه و مفید برای این سنین باشه

اسباب بازی برای کودکان۳ ساله – بازی فکری مکعب هوش لبخند

مکعب هوش لبخند یک اسباب بازی فکری آموزشی است.اسباب بازی پلاستیکی که بر روی هر وجه آن یک چهره ی خندان طراحی شده است .کودک می بایست با توجه به اشکالی که روی هر وجه مکعب خالی است قطعه ی مشابه را تشخیص داده و در درون آن جاگذاری کند . قطعه داخل مکعب جای گرفته و به درون آن می افتد.

شاید در ابتدا پیدا کردن جای مناسب هر قطعه برای کودک سخت باشد، ولی در انتها وقتی کودک به نتیجه برسد، بسیار احساس غرور و اعتماد به نفس خواهد کرد. همچنین می توانید حین بازی اشکال را نام برده و از کودک بخواهید رنگهای اشکال را طبقه بندی کند.

بازی کودک

اسباب بازی برای کودکان۳ ساله – بازی فکری هوش چین یک تکه فانتزی

این بازی پازلی با هدف آشنایی با اشیای اطراف ، وسایل نقلیه ، میوه ها حیوانات و افزایش هوش طبیعت گرا و علاقمند کردن کودکان به زمینه های مختلف طراحی شده است .در بازی هوش چین یک صفحه پلاستیکی با ۱۵ پنجره مصور و ۶۰ مهره مصور در اختیار کودک است .با عوض کردن صفحه کودک می تواند به یک دسته از اطلاعات جدید دست پیدا کند.

در این بازی او باید هر یک مهره را بر روی تصویرخودش درون صفحه بازی قرار دهد. یادگیری رابطه و تناظر یک به یک ازمفاهیم مختلف از نتایج این بازی می باشد. با توجه به اینکه انگلیسی هر تصویر روی آن وجود دارد می توان ازاین بازی درجهت یادگیری زبان نیز استفاده کرد.

اسباب بازی برای کودکان۳ ساله – انواع خانه سازی، لگو و سازه

ابتدا به کودک ایده دهید تا با کمک این لگو ها چه شکلی درست کند مثلا برج یا پل یا شکل مورد نظر را از روی شکل الگو (راهنمای خود بازی) به کودک نشان دهید.بعد میتوانید در مرحله اول خودتان آن را یکبار در مقابل کودک درست کنید. در مرحله دوم آن را خراب کنید و دوباره شروع به ساختن آن کنید و از کودک بخواهید قسمت یا قطعه اخر را بسازد.

در مرحله سوم از خود کودک بخواهید تا شکل را خراب کند و خودش شروع به ساختن آن کند و در حین ساختن به او کمک کنید.این مدل ساختنی ها نمونه خوبی به عنوان اسباب بازی فکری برای کودکان ۳ ساله به شمار می آید.

بازی کودک زیر 3سال

اسباب بازی برای کودکان۳ ساله – بازی فکری شکل ها و رنگ ها

بازی شکل ها و رنگ ها توانایی کودکان در این سنین برای دسته بندی اشکال و رنگ ها کامل شده و می تواند اشیا را بر اساس ظواهر طبقه بندی کند و هم چنین می تواند شباهت ها و تفاوت ها را در اشیا تشخیص دهد.از بازی های فکری که مناسب این رده سنی است و به این فرآیند ذهنی کمک می کند می توان به بازی شکل ها و رنگ ها اشاره کرد.این بازی مهارت های ظریف دست کودکان را تقویت می کند و همچنین با شکل ها و رنگ ها آشنا می شوند.

تقویت مهارت الگو سازی به خصوص در سنین بالاتر برای کودک حائز اهمیت است. شما والدین باید در این بازی کودکانتان را همراهی کنید و در حین بازی در مورد رنگ ها و شکل های قطعات مختلف با آن ها صحبت کنید.با این روش قدرت تکلم،حس شنوایی،خلاقیت و میل به بازی در کودکانتان تقویت می شود. شکل ها و رنگها نمونه جذاب یک اسباب بازی فکری برای کودکان ۳ ساله است.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام