خرده فرهنگ بوهمین

حالت شب

خرده فرهنگ بوهمین

اگر اهل گوش دادن به آهنگ های سبک راک هستید حتما آهنگ << بوهمین راپسودی >> به گوشتان خورده است. شاید برایتان جالب باشد که ابتدا با خرده فرهنگ بوهمین آشنا شوید. حتما بعد از خواندن این مطلب دوست دارید در آرشیو آهنگهایتان دنبال این آهنگ بگردید و این بار با دانش جدید آهنگ را گوش دهید.

به تازگی نیز مستندی با همین نام ساخته شده است. تیم فارسی خوان با اطلاعاتی که در اختیار شما می گذارد این اطمینان رو به شما میدهد که بیش از پیش از این ترانه زیبا لذت ببرید. پس آن را از دست ندهید.

معرفی بوهمین

به کسانی گفته می شود که با روشی غیر متعارف و غیر قانونی همراه با مردمان هم مرامشان که اغلب به مسایلی از قبیل ادبیات، هنر و موسیقی علاقه‌مندند، زندگی می‌کنند. بوهمینها اغلب بی خانمان و همواره در سفر، ماجراجو یا ولگرد هستند. بوهمین در این معنا اولین بار در قرن ۱۹ در ادبیات انگلیسی، برای توصیف زندگی غیر متعارف هنرمندان، نویسندگان، موسیقی سازها و روزنامه نگاران فقیر و به حاشیه رانده شده در شهرهای بزرگ اروپایی ظاهر شد.

معرفی بوهمین

در وحله اول لازم است بدانید که بوهم یا بوهو یا بوهمین یا بوهمیا منطقه ای در بخش غربی جمهوری چک است که زمانی کوچنشینان در آن زندگی میکردند و سبک زندگی متفاوتی داشتند. مردم این منطقه با الهام از طبیعت رنگ های شاد را در پوشش خود استفاده میکردند و سبک زندگیشان به گونه ای بود که بیشتر به راحتی تا زیبایی اهمیت میدادند. برای اینکه به آسانی در میان کوها جابجا شوند به و امور روزانه رسیدگی کنند.

همچنین بخوانید : تمام سبک های موسیقی

در دهه ۶۰میلادی در آمریکا در نهایت این سبک به مردم شهرنشین سرایت کرد و به استایلی شناخته شده در بین مردم تبدیل شد و بین مردم کشورهای مختلف طرفداران ویژه ای پیدا کرد. بدین گونه اولین گروه های بوهمین در آمریکا ظهور پیدا کرد و هم اکنون به صورت یک خرده فرهنگ در دنیا شناخته میشود.

ریشه کلمه بوهمین

لغت بوهمین در اوایل قرن ۱۹ در فرانسه ظاهر شد، هنگامی که نویسندگان و هنرمندان شروع به متمرکز شدن در نواحی ارزان قیمت شهرها و محله‌های کولی‌ها کردند. بوهمین، لغتی معمول در فرانسه برای توصیف کولی‌ها بود که اغلب یا مستقیما از بوهمیا آمده بودند یا مسیر آمدنشان از بوهمیا گذشته بود. واژه فرانسوی به معنی هنرمند دوره گرد و بیشتر این واژه برای هنرمندان هیپی ها و گردشگران استفاده میشه،ترجمه دیگر این کلمه کولی هست.

خواستگاه بوهمین

بوهم سرزمینی تاریخی در اروپای مرکزی است که امروزه در بخش غربی جمهوری چک جای گرفته ‌است. این سرزمین به صورت یک پادشاهی در قلمرو امپراتوری روم اداره می‌شد و بعدها به عنوان استانی در امپراتوری هابزبورگ اتریش ضمیمه شد. بوهم از جنوب با اتریش، از غرب با باواریا، از شمال با ساکسونی و لاسوتیا، از شمال‌شرق با سیلسیا و از شرق با موراویا هم مرز بود.

از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۳۹ میلادی و دوباره از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۲، این سرزمین جزئی از خاک کشور چکسلواکی محسوب می‌شد و از ۱۹۹۳ به بعد بیشتر خاک کشور چک را دربر گرفته‌است.

نمادهای بوهمین

طبق فلسفه و مرامشان که به طبیعت نزدیک است نمادهایی برگرفته از عناصر طبیعت است. ازجمله نیمه ماه یا هلال ماه که این دو از بارزترین نمادهایشان است. در خیلی از الگوهای تاتو این نماد بین جوانها حتی جوانان ایرانی دیده میشود اما شاید خود ندانند این نماد دقیقا از کجا آمده. اگر به همچین موردی برخوردید بدونید که از نمادهای سبک بوهمین استفاده شده است.

نمادهای بوهمین

عناصری همچون درخت و نیمه ماه یا پر پرندگان الگوهای مناسبی برای نمادهای این فرهنگ است. از آنجا که شکلگیری اولیه این خرده فرهنگ در آمریکا صورت گرفته است اغلب نماد ها ادغام با عناصر بومی آمریکا بطور مثال سبک زندگی سرخپوست هاست. تا آنجا که تشخیص سبک زندگی سرخپوست ها و بوهمین ها برای کسانی که آشنایی ندارند مشکل است.

دیدگاه ها و عقاید بوهمین ها

بوهمین ها اغلب دیدگاه‌هایی بی پروا و ضد نهادهای موجود داشتند که از ویژگی های آن می‌توان به عشق آزاد، س ک س آزاد افراد، صرفه جویی و ساده زیستی و گاهی فقر اختیاری اشاره کرد.

استایل مورد استفاده بوهمین ها

همانطور که میدانید لباس پوشیدن هم سبک های مختلفی دارد و هر یک ازین سبک ها از قوانین خاصی پیروی میکنه. شناختن سبک های مختلف به شما کمک میکنه تا استایل مورد علاقه خود را با آگاهی هر چه بیشتر بشناسید و متناسب با آن به خرید اکسسوری و لباس بپردازید.

همچنین بخوانید : آداب لباس پوشیدن

سبک بوهو یکی از قدیمی ترین سبک ها در لباس پوشیدن است که شاید کمی متفاوت و عجیب به نظر برسد، اما همواره در سراسر دنیا ( حتی همین چهارراه ولیعصر معروف خودمون) طرفداران خاص خود را داشته است. و در عین زیبایی راحتی زیادی برای افراد فراهم می آورد.

جواهرات

استایل بوهو از پوشیدن لباس های راحت و گشاد شکل گرفته ( احتمالا از آنجایی نشات گرفته که فلسفه بوهو طرفدار آزادی و رهایی است) لباس هایی که معمولا به رنگ های سبز سدری، خردلی، عدسی ، قهوه ای ، قرمز ایرانی (Persian Red) هستند و از پارچه های نازک و الیافی دوخته شده اند. این سبک بعضا شبیه به سبک سرخپوستی هاست. و علاقه مندان به سبک های سرخپوستی میتوانند ازین سبک الهام بگیرند. فراموش نکنید اولین معیار انتخاب در سبک بوهو راحتی ست.

آیتم های پرکاربرد در سبک بوهو

 1. استفاده از پانچهای طرحدار و رنگی
 2. استفاده از پیراهن های ماکسی آستین بلند
 3. استفاده از دامن های پرچین و بلند جین یا نخی و پنبه ای طرحدار و رنگی
 4. استفاده از کت جیر ریش ریش دار و یا کت جین کوتاه
 5. استفاده از پوتین های سرخپوستی یا صندل های نگین دار
 6. استفاده از کیف پارچه ای یا جیر یا چرم که بعضا ریش ریش هستند
 7. استفاده از دستبند، پابند، گردنبندهای سنگدار چوبی که بیشتر سنتی هستند و از طرح های ظریف و مدرن فاصله دارند

استایل

مدل موهای بوهمین ها

موهای باز و فر و پرحجم در حالت طبیعی و نداشتن آرایش زیاد از ویژگی های بارز این سبک است. اگر میخاهید موهایتان را بیارایید از سربند های پارچه ای با رنگ های شاد استفاده کنید. همچنین میتوانید سر خود را با کلاه لبه دار بپوشانید و استایلتان را کاملتر کنید.

پیشنهاد
موی بافته شده به شکل گیس نیز میتواند گزینه خوبی باشد.

سبک بوهو بین معماری و طراحی لباس مشترک است و از قانون طرح های شلوغ و رنگارنگ پیروی میکنه و قابلیت تلفیق و ست کردن با دیگر استایل هارا دارد.سبک بوهمین رنگهای شاد و زنده دارد و برا یکسانی که می خوهند همه چیز نظم و تقادن داشته باشد مناسب نیست. و بالعکس برای کسانی که روحیه شلوغ و سرزدنه ای دارن خیلی پیشنهاد میشه.

ظاهر بوهمین ها در جامعه

لابد دیدید یه سریا شال سبز رو با مانتوی نارنجی و کفش آبی و جوراب زرد ست میکنن و یه عالمه اسسوری ازشون آویزونه ؟ (ناگفته نمونه خود من گاهی طرفدار اسسوری زیاد و شلوغم) بدونید و آگاه باشید که این موجودات از سبک بوهمین پیروی میکنن. مانتوهای گشاد و رنگی رنگی و گلگلی و طرحدار و ست کردنش با رنگ های متضاد و گرم میتونه سبک بوهمین رو بوجود بیاره.

بوهمین در جامعه

همون کولی واری خودمون که معمولا اونایی که یکم اهل دلن و جرات اوردن چند رنگ بطور همزمان کنار هم رو تو استایلشون دارن از طرفدارای اصلی این سبکن. اگه از این سبک خوشتون اومده و یه وقتایی واسه تنوع دوست داشتید بوهمین یا به اختصار بوهو بپوشید یادتون نره که:

 1. همه لباس هاتون رو گشاد انتخاب نکنید
 2. برایداشتن سبک بوهو بهتره از الیاف طبیعی برای لباسهاتون استفاده بشه
 3. موهای فر و پرحجم (آرزوی دیرینه خودم) برای این سبک لباس پوشیدن مناسبتر از موهای صاف است.
 4. خانمها تا جایی که ممکنه کمتر آرایش کنن
 5. آقایون تا جایی که ممکنه از خودشون دستبند و گوشواره و زنجیر آویزون کنن

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام