آداب لباس پوشیدن

حالت شب

خانم باشید یا آقا باید قبل از حاضر شدن در مصاحبه کاری به این نکته اساسی که باید به آداب لباس پوشیدن در جلسات رسمی  توجه کنید لباسی که شما می‌پوشید پر است از نشانه‌های مخفی. وقتی در اولین برخورد بلوز و شلوار جین و کفش‌ ورزشی می‌پوشید زبان لباس شما می‌گوید من آدم بی‌تفاوتی هستم و نتیجه این قرار چندان برای من مهم نیست. وقتی آشفته و نامرتب لباس می‌پوشید زبان لباس شما می‌گوید این قرار اهمیتی برای من ندارد و علاقه‌ای هم به فهمیدن حرف‌های شما ندارم می‌بینید

که لباس‌ها قبل از خودتان شما را به دیگران معرفی می‌کنند.حالا فکر کنید پای یک قرارداد یا مصاحبه کاری در میان باشد. شما برای از دست دادن یک قرارداد یا حتی مصاحبه کاری ۲ شرط بیشتر نداریدآداب لباس پوشیدن اول اینکه سابقه کاری مناسبی نداشته باشید و دوم اینکه لباس‌ مناسبی نپوشیده باشید.

در حالت اول که کاری از دست ما برنمی‌آید جز آرزوی موفقیت اما دست‌کم در حالت دوم می‌توانیم به شما ترفندهایی را گوشزد کنیم که به کار بستن‌شان مساوی است با نتیجه دلخواه شما یعنی تاثیر گذاشتن روی طرف قرارداد و فرد مصاحبه کننده است. حالا برای اطلاعات بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

آداب لباس پوشیدن در جلسات رسمی

آداب لباس پوشیدن در جلسات رسمی

اگر در تصمیم‌تان برای بستن قرارداد مورد نظر جدی هستید باید جدی هم لباس بپوشید. آقایان وخانم ها باید به آداب  لباس پوشیدن در جلسات رسمی توجه کنند. یک دست کت‌وشلوار  رسمی مناسب و کفش‌های مردانه رسمی فکر کنند اما همین مناسب بودن  یا رسمی بودن چقدر به قرداد کاری شما کمک میکند.یعنی رفتن سراغ کت‌وشلواری درست به اندازه خودتان با برش‌‌های دقیق و خوش‌دوخت. پوشیدن یک کت‌وشلوار  رسمی تابی‌قواره که به تن‌تان گریه می‌کند یا دکمه‌هایش بسته نمی‌شود.

چیزی کم از حاضر شدن با لباس ورزشی ندارد. شما باید سراغ یک کت‌وشلوار تمیز، مرتب، شق‌ورق و  رسمی باقواره بروید. حتی می‌توانید بسته به نوع قرارداد یا مصاحبه به استفاده از دکمه‌ سردست یا پوشت پارچه‌ای که درون جیب کوچک کت جا می‌گیرد هم فکر کنید. با رعایت این نکته شما به طرف مقابل می‌فهمانید آمده‌اید که بازی را ببرید و با کسی هم شوخی ندارید. اما این رسمی پوشیدن در مورد خانم‌ها قواعد خاص خودش را دارد.

همچنین بخوانید : طراحی لباس

یک مانتوی  رسمی مناسب فصل یا حتی پالتوی رسمی نیم‌تنه، همانطور که توضیح دادیم با رنگ‌های گرم و پخته، یک شلوار پارچه‌ای راسته با خط اتوی درست و حسابی، یک کفش پاشنه بلند با پاشنه پهن مشروط به آنکه در راه رفتن به دردسرتان نیندازد و تق و تق هم صدا نکند. در این مواقع پوشیدن روسری بر شال ارجحیت دارد اما اگر ترجیح می‌دهید شال بپوشید حتما به یک شال رسمی کار شده  بپوشید.

با اقتدار و تاثیرگذار

شما باید بازی را طوری بچینید که در همان اولین ثانیه‌های مصاحبه کاری بدون برو و برگرد برنده میدان باشید. برای برنده بودن باید بتوانید در همان ۳۰ ثانیه اول یعنی  با اقتداروتاثیر گذار درست قبل از اینکه حرفی به میان بیاید تصویری درست از خودتان ارائه دهید و احترام مصاحبه کننده یا طرف قرارداد را برانگیزید. شما باید تصویری درست از شخصیت‌تان ارائه دهید؛ شخصیتی محکم، با اقتدار و تاثیرگذار بنابراین باید سخت مراقب لباس پوشیدن‌ باشید و فراموش نکنید سبک و سیاق لباس پوشیدن شما معتبرترین معرفی است که می‌توانید بدون هیچ دردسری برای خودتان دست و پا کنید.

با اقتدار و تاثیرگذار

پیروز میدان باشید

سبک لباس پوشیدن شما می‌تواند در یک قرار کاری از شما تصویر فردی جدی، حرفه‌ای و مترقی نشان دهد یا غیرحرفه‌ای و بی‌نظم. یادتان باشد خوب لباس پوشیدن به معنای مرتب بودن و در نظر گرفتن زمان و مکان برای انتخاب نوع پوشش است.

نه عجیب و غریب پوشیدن اگر قرار است  پیروز میدان باشید بهتر است در یک مصاحبه کاری پیروز باشید و فردی موفق جلوه کنید از همین حالا این توصیه‌های کارشناسان روابط انسانی را آویزه گوش‌تان کنید. آنها می‌گویندیک فرد موفق رنگ‌های مرده نمی‌پوشد، کفش‌های مرتب و تمیز می‌پوشد، در عطر و آرایش زیاده‌روی نمی‌کند، طلا و جواهرات زیادی از خودش آویزان نمی‌کند، موهایش همیشه مرتب است و دست‌کم دوبار در روز ظاهرش را در آینه چک می‌کند.

باید برق بزند

بدیهی است در اولین برخورد انتخاب کفش هم آداب خودش را دارد. خانم‌ها بهتر است به کفش‌های پاشنه‌دار فکر کنند البته نه کفش‌هایی با پاشنه‌های باریک ۷ سانتی در این شرایط کفش‌هایی با پاشنه‌های پهن و بلندی حدودا ۵ سانت مشروط بر آنکه سروصدای زیادی راه نیندازند معمولا انتخاب‌های مناسب‌تری هستند. یادتان باشد خانم باشید.

یا آقا باید به انتخاب کفش‌هایی فکر کنید که در عین حال کفش باید برق بزند وآراسته باشند در آنها احساس راحتی کنید به خصوص خانم‌ها نباید این‌طور به نظر برسد که کفش‌شان مانع راه‌رفتن‌شان است. اگر با کفش‌های پاشنه‌دار هم میانه‌ای ندارید دست‌کم به کالج‌ البته از نوع رسمی‌اش فکر کنید.

خانم‌ها بایدفکر پوشیدن کفش‌های عروسکی را از سرشان بیرون کنند و آقایان هم فکر پوشیدن کفش‌های کتانی راواکس را هم فراموش نکنید چون تمیزی کفش شما همانقدر مهم است که سبک و مدل آن. کفش شما در اولین برخورد همیشه باید برق بزند فرقی هم نمی‌کند که خانم باشید یا آقا.

اسپرت نپوشید

اسپرت نپوشید

در اولین برخوردها باید رسمی بپوشید. لباس‌های شسته‌رفته و بدون حواشی اضافه وقتی سبک لباس پوشیدن رسمی را برای خودتان انتخاب می‌کنید به طرف مقابل‌تان نشان می‌دهید که قواعد بازی را بلدید. البته هستند افرادی که معتقدند بهتر است در یک مصاحبه کاری خود واقعی‌تان را نشان دهید یعنی اگر اهل اسپرت پوشیدن هستید با همان لباس اسپرت همیشگی سرقرار حاضر شوید تا نشان دهید چقدر آدم راحتی هستید و از پس سخت‌ترین کارها هم به همان راحتی برمی‌آییداما اشتباه نکنید

احترام گذاشتن به آداب و قواعد پوشش یعنی احترام قائل شدن برای موضوع مصاحبه و فرد مصاحبه‌کننده. بدون شک شما با تمام علاقه‌ای که برای پوشش اسپرت قائلید با یک جفت کفش کتانی در یک مراسم عروسی حاضر نمی‌شویداز آن مهم‌تر اینکه قرار نیست شما با مصاحبه‌کننده یا طرف قراردادتان به گردش بروید.

همچنین بخوانید : طراحی لباس

همان‌طور که گفتیم لباس شما قبل از اینکه شروع به حرف زدن کنید خیلی‌ چیزها را راجع به شخصیت‌تان لو می‌دهد. شک نکنید خانم‌ها یا آقایانی که قرار است با شما مصاحبه کنند افرادی بسیار ریزبینند. حالا کافی است شما در برابر این خانم‌ها و آقایان دقیق با یک دست لباس اسپرت حاضر شوید تا آنها قبل از گوش دادن به حرف‌های شما با خودشان بگویند این کاره نیست، نفر بعدی. و  بهتر است لباس اسپرت نپوشید.

این بار باید تیره بپوشید

شکی نیست که پوشیدن لبا‌س‌هایی با رنگ‌های شاد،تند و تیز تاثیر بسزایی در روحیه شما دارد اما وقتی یک موقعیت استثنایی مثل یک قرا داد کاری در میان است باید دست‌کم برای چند ساعت مصاحبه هم که شده ماجرای رنگ‌های شاد را فراموش کنید. مسئله این است که خوشبختانه یا متاسفانه رنگ‌های تیره در همه‌جای دنیا نشان جدیت هستند به همین دلیل است که در مراسم مهم همه سراغ این رنگ‌ها می‌روند تا نشان بدهند چقدر ماجرا را جدی گرفته‌اند.به دلیل همه آنچه که گفتیم شما در یک مصاحبه کاری باید بروید.

سراغ رنگ‌های تیره یا نسبتا تیره تا نشان بدهید کاملا جدی و مصمم هستید. مثلا اگر در یکی از همین روزهای سرد زمستانی یک قرار مصاحبه دارید  این بار باید تیره بپوشید یا می‌توانید به رنگ قهوه‌ای  هم فکر کنید. قهوه‌ای رنگی است گرم و تاثیرگذار که هم برای مانتوی خانم‌ها جواب می‌دهد و هم کت‌وشلوار آقایان. فقط کافی است کمی سلیقه به خرج بدهید و مانتوی قهوه‌ای‌تان را با یک شال سبز هماهنگ کنید. آقایان هم می‌توانند به یک شال‌گردن ظریف سبز یا پیراهن سبز فکر کنند.

شق‌و‌رق دست بگیرید

شق‌و‌رق دست بگیرید

انتخاب کیف‌های شق‌و‌رق به شما کمک می‌کند تا ظاهری رسمی‌تر و در عین حال دقیق و منظم‌تر داشته باشید. بنابراین بهتر است سراغ کیف‌های که فرم ثابتی ندارند نروید. کیف شما هرچه شقورق‌تر باشد به ظاهر رسمی شما جلوه بهتری می‌دهد. انتخاب کیف‌های چرم معمولا هم در مورد خانم‌ها جواب می‌دهد و هم آقایان. کیف‌های چرم طرح دیپلمات معمولا انتخاب خوبی برای آقایان هستند. خانم‌ها هم می‌توانند سراغ کیف‌های دسته کوتاه بروند که این روزها روی کار آمده‌اند و اتفاقا ظاهری کاملا رسمی هم دارند. وشما هر چقدر کیفتان را شق ورق دست بگیرید  ظاهر بهتری خواهید داشت.

ساعت را فراموش نکنید

در اولین برخورد بهتر است به جای رفتن سراغ زیورآلات عجیب و غریب به یک ساعترسمی درست و حسابی فکر کنید. استفاده از دستبندهای پر زرق و برق و حتی انواع چرمی آنها در مورد آقایان آنقدر در ظاهر شما تاثیرگذار نیست که استفاده از یک ساعت مچی رسمی را فراموشنکنید بستن یک ساعت چرمی روی دست‌تان علاوه بر اینکه ظاهرتان را رسمی‌تر به تصویر می‌کشد نشان می‌دهد شما فردی دقیق و به غایت وقت‌شناس هستید.
ابریشم‌های چهارگوش
در یک ظاهر رسمی شسته و رفته، روسری انتخاب مناسبی برای خانم‌هاست. یک روسری ابریشم با طرحی ساده و نه‌چندان شلوغ و البته هماهنگ با رنگ مانتوی شما، شما را به هدف‌تان می‌رساند.
اما اگر با روسری پوشیدن میانه‌ای ندارید هم جای نگرانی نیست فقط لازم است در انتخاب شال‌تان کمی دقت کنید. شال انتخابی شما بهتر است یک شال ابریشم باشد، یادتان باشد شال‌های نخی و حریر معمولا شق‌ورق روی سر نمی‌ایستند بنابراین نمی‌توانند شما را به ظاهر رسمی دلخواه‌تان برسانند. وبهتر است از شال یا روسری ابریشم های چهار گوش استفاده کرد.
لباس مناسب فصل
لباس مناسب برای هر فصل ویژگی‌های خاص خود را در زمینه‌ی جنس، وزن، رنگ، اندازه و سایز دارد؛ ویژگی‌هایی که جدا از سلیقه، سبک شخصی و شرایط کلی کار و زندگی، برای تمام افراد یکسان است.اگر قصد دارید برای تابستان امسال پوشاک مناسب تهیه کنید و یا به دنبال هماهنگ کردن لباسهای خود برای استقبال از روزهای گرم هستید، ویا روز های سرد هستید به دنبال لباس مناسب آن فصل باشید.
ست لباس
ست لباس
برای اینکه بتوانید یک ست جالب که نشان‌ دهنده‌ی جسارت‌تان است برای خودتان خلق کنید، نگاهی به این تصویر بیندازید و از آن الهام بگیرید. همه چیز این ست لباس اسپرت، در خدمت یک تیپ غیر رسمی اما جذاب است. از اسنیکرز گرفته که داشتنش برای هر دختری واجب است تا پیراهن جین که می‌تواند با دکمه‌های باز روی تی شرت قرار بگیرد و از طریق لایه لایه شدن، تیپ‌تان را زیباتر نشان دهد. سعی کنید برای زیر پیراهن جین، تی شرت ساده‌ای انتخاب کنید که تک رنگ باشد. اگر هم دوست داشته باشید می‌توانید سراغ مدل‌های نوشته‌دار بروید که مد روز هم هستند. بهترین روش این است لباس ست بپوشید.
مشکی پوش و اسپرت
چه کتانی مناسب ورزش داشته باشید و چه کتانی روزمره، به راحتی می‌توانید دست به کار ساختن یک ست لباس اسپرت یا نیمه اسپرت شوید. در این ست ما از یک جفت کتانی روزمره آلدوی مشکی استفاده کرده‌ایم که طرح زیبایی دارد و برای خانم‌های سخت پسند مناسب است. در ادامه یک تاپ نخی ساده‌ی ورزشی یا حتی یک تاپ نیمه رسمی غیر ورزشی را با کت تک زنانه همراه کنید. بعد از لگی استفاده کنید که رسمیت بیشتری داشته باشد، چون لگ ورزشی در کنار کت نیمه رسمی زنانه زیبا نمی‌شود.
درنهایت کیف زنانه شیک‌تان را در دست بگیرید و نگاهی به خودتان در آینه بیندازید. تیپ نیمه رسمی شما که با استفاده از کفش اسپرت‌تان ساخته شد، آماده است. ومعمولا لباس مشکی لباسی رسمی وجدیست ومیتوان این رنگ را باهر چیز اسپرت پوشید.
رنگ مناسب فصل
تغییر رنگ در تابستان فقط به خاطر مد سال و یا تناسب آن با طرح‌های تولیدکنندگان نیست. هیچ تولید‌کننده و یا طراح مدی، محصول خود را بدون توجه به نیازهای فصل روانه بازار نمی‌کند. بنابراین حتی اگر به پوشیدن لباس‌های رنگی و یا روشن عادت ندارید سعی کنید در تابستان به سبک این فصل عمل کنید.
این انتخاب نه تنها میزان عرق کردن شما را کاهش می‌دهد بلکه به لحاظ روانی نیز احساس گرمی هوا و خفگی را در شما از بین خواهد برد پیشنهاد می‌کنیم تا جایی که شرایط و سلیقه‌ی شما اجازه می‌دهد، به رنگ‌های تابستان پایبند باشید. ورنگ مناسب این فصل رابپوشید.
سایز پوشاک مناسب
بدن ما در طول فصل تابستان کمی متورم تر از فصل‌های دیگر سال است. این موضوع به ویژه در پاها بیشتر از نقاط دیگر احساس می‌شود. بنابراین اگر قصد خرید برای این فصل را دارید، به کفش‌های نیم تا یک سایز بزرگ‌تر و لباس‌های کمی آزادتر فکر کنید.وبهتر است سایز پوشاک مناسب برای راحتی بدن خود خریداری کرد.
 سایز پوشاک مناسب
 لباس جین
وجود بعضی چیزها در کمد خانم‌ها واجب است، این‌ها همان چیزهایی هستند که در دنیای مد و لباس به عنوان Basics یا المان‌های پایه‌ای شناخته می‌شوند. یکی از بیسیک‌هایی که باید در کمد خانم‌ها باشد تاپ و بلوز سفید ساده است.
برای داشتن استایلی که در این تصویر می‌بینید تاپ یا بلوز ساده‌ی سفیدتان را از کمد دربیاورید و آن را کنار اسپرت‌ترین شلوار جین زنانه تان قرار دهید که رنگی از خانواده‌ی آبی دارد. یک جفت اسنیکرز قرمز با یک کیف به همین رنگ می‌تواند استایل دختر ورزشکار را برای شما بسازد. استایلی که در آن راحت باشید و بتوانید آزادانه فعالیت کنید اما لزوما هم راهی باشگاه نشوید. ومیتوان لباس جین را بابقیه لباسها ست کرد.
نکاتی درباره لباس 

معمولاً جنس‌های پنبه‌یی، کتان و نخی برای فصل تابستان بسیار توصیه می‌شوند اما جنس ابریشم نیز بر خلاف باور عموم، جنس مناسب فصل تابستان است. یک لباس ابریشمی، مواد مصنوعی ندارد و این تنفس پوست شما را زیاد و حساسیت آن را به لباسی که می‌خرید، کمتر می‌کند.

جنس پارچه‌ لباس
مهم‌ترین نکته برای جنس لباس‌های تابستانی این است که پوست شما در آن به راحتی نفس بکشد. موضوعی که برای انواع پوشاک یعنی رسمی و اسپرت، شلوار، مانتو و یا حتی کفش نیز عمومیت دارد. در هر صورت تابستان فصل پوشاک سبک است؛ یکی از  دلایلی که باعث می‌شود شما در طول یک روز گرم از به تن کردن لباس پشیمان نشوید و احساس خستگی کمتری کنید.
وزن نهایی لباس
 هرچند که ابعاد برش لباس نیز خواه ناخواه بر وزن لباس اثر می‌گذارد. اگر معمولاً لباس اسپرت به تن می‌کنید می توانید نگران این موضوع نباشید اما وزن لباس رسمی شما در این فصل بسیار مهم است. اگر شغلی دارید که باید لباس رسمی به تن داشته باشید و یا برای شرکت در یک جلسه و یا مراسم مجبور به پوشیدن کت و شلوار در تابستان هستید، به وزن نهایی لباس خود فکر کنید. در هر حال اینکه به دلیل گرما مجبور شوید کت تان را به دست بگیرید و یا با وجود داشتن کت وشلوار رسمی، آستین‌های پیراهن‌تان را بالا بزنید جلوه‌ی خوشایندی نخواهد داشت.
لباس محل کار
این تیپ برای ادارات و محل کار رسمی استفاده می‌شود و بسته به محیط کاری شما و شرایط اجتماعی محل زندگی شما کاملا متفاوت است. برای  محیط کار لباس محل کار شما باید لباسی انتخاب کنید که پوشیدگی مناسب داشته باشد و در عین مرتب بودن و زیبا بودن راحت هم باشید. اما برخلاف تصور عموم، لباس مناسب محیط کار لزوما از مدافتاده و غیرشیک نیست. ترکیب شیک شلوار مشکی زیبا با مانتوی شیک و اکسسوری‌های مناسب می‌تواند عالی، مدروز و جذاب باشد.
لباس محل کار
لباس کوکتل
لباس کوکتل در دسته لباس‌های رسمی برای مهمانی‌های نه چندان بزرگ قرار می‌گیرد و در واقع تعریفی از نوعی لباس مجلسی زنانه است که قد آن تا زانو است و همرا با کفش پاشنه بلند پوشیده می‌شود. چنین لباسی در مهمانی‌هایی که در کنار رسمی بودن جنبه دوستانه هم دارند استفاده می‌شود. از آنجایی که لباس کوکتل بهتر است در بقیه قسمت‌ها پوشش کامل داشته باشد و توصیه می‌شود از رنگ‌های جذاب و با تزئین کافی و نه زیاد انتخاب شود. اگر مطمئن نیستید چه نوع لباسی برای این مهمانی‌ها مناسب است یک لباس مشکی ساده کوتاه انتخاب کنید.

 لباس رسمی زنانه

یکی از رسمی‌ترین انواع لباس مجلسی بلک تای Black Tie است که نمی‌توان تعریف دقیق و جامعی برای آن ارائه کرد. چنین معمولا لباسی بلند است و روی زمین کشیده می‌شود اما گاهی برخی از لباس‌های کوکتل را هم می‌توان در این دسته قرار داد. لباس بلک تای ساده و با برش ظریف و زنانه تهیه می‌شود و محدودیتی در رنگ آن وجود ندارد.اگر کمی از بلک تای به سمت لباس غیررسمی زنانه متمایل شویم به لباس‌های بلک تای دلخواه می‌رسیم. این لباس‌ها نسبت به بلک تای معمولی راحت‌ترند و محدودیتی در فرم و بلندی ندارند.
بهترین مثال برای این نوع لباس رسمی لباس‌هایی است که ستارگان سینما برای مراسم اسکار می‌پوشند و مدل‌های جالب و خلاقانه‌ای را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد.بلک تای تابستانی همان طور که از نامش پیداست مخصوص فصل گرم است.
همچنین بخوانید : طراحی لباس
بهترین انتخاب برای یک عروسی زیبای تابستانی است. این نوع لباس‌ها سبک، بلند و از جنس نازک و نرم هستند و با جواهرات کم و کوچک استفاده می‌شوند. همراه بلک تای تابستانی نباید از دستکش مجلسی استفاده کرد.رسمی‌ترین نوع لباس  رسمی زنانه وایت تای White Tie نامیده می‌شود.
شاید شرایط پوشیدن چنین لباسی برای هر کسی پیش نیاید اما این لباس را در مهمانی‌های بزرگ مثل مجالس سلطنتی و مهمانی‌های رقص اعیانی می‌پوشند. وایت تای حالتی سنتی دارد و تا حد زیادی یادآور قصه‌های شاهزادگان است اما محدودیت زیادی در شرایط انتخاب این لباس وجود ندارد.
این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام