در محیط کار به چه نکاتی باید توجه کرد

حالت شب

در محیط کار به چه نکاتی باید توجه کرد

این مطلب شامل همه باید و نباید هاییست که باید در محیط کار رعایت کرد. این کافی نیست که فقط یاد بگیریم چه کارهایی خوب است انجام دهیم. در مقایل کارهای و رفتارهایی وجود دارند که ابدا نباید در محیط کار انجام داد. آداب معاشرت، بازتاب چشم انداز کلی رفتار شما در نگاه دیگران است و هر جایی هم آداب معاشرت مخصوص به خود را دارد. محل کار هم یکی از مکان هایی است که رعایت آداب معاشرت و احترام به شرایط آن اهمیت زیادی دارد. با فارسی خوان همراه باشید.

رعایت حد و حدودها و احترام به حریم ها همواره شما را از خطرات و اتفاقات بد مصون می دارد و از طرفی احترام دیگران را نیز به دنبال دارد. در این گزارش درباره رفتارها و نکاتی با شما صحبت می کنیم که اگر در محل کار رعایت کنید، احترامتان نزد همکاران و بالادستی هایتان بسیار بیشتر می شود.

نکات مفید برای محیط کار

از زدن عطرهایی با بوی تند خودداری کنید

استفاده از عطرهایی با بوی تند، بویژه از سوی مردان مورد استقبال قرار می گیرد، اما خوب است بدانید که خیلی وقت ها بوی تند عطر شما، باعث آزار دیگران می شود و مشام همکارانتان را اذیت می کند. با توجه به اینکه در محل کار، در محیطی بسته حضور دارید و بوی عطر به سادگی در فضای اطراف پخش می شود و همکارانتان نیز به راحتی می توانند بوی آن را حس کنند، جهت جلوگیری از نارضایتی آنان از عطرهایی با بوی تند استفاده نکنید.

محیط کار

صدای خود را بیش از حد بالا نبرید

فضای بسته محیط کار نیاز به صدای بلند یا داد زدن ندارد. اصلا حرف زدن با صدای بلند در چنین محیطی صورت خوشی ندارد و باعث نگاه سرزنش آمیز دیگران می شود. به عنوان نمونه اگر می خواهید در مورد موضوعی با یکی از همکارانتان که در فاصله نسبتا دوری از شما قرار دارد، صحبت کنید، یا از تلفن استفاده کنید یا نزد او بروید یا از امکاناتی چون مسنجر استفاده کنید.

میز کار خود را تمیز نگه دارید

یکی از مهمترین نکاتی که معمولا مورد غفلت کارکنان یک اداره یا نهاد واقع می شود، تمیز نگه داشتن وسایل و ابزارهایی است که در اختیار دارند. هر روز وقتی کارتان تمام می شود، سعی کنید وسایل روی میز کارتان را مرتب سر جای خود بگذارید و کاغذهای باطله یا زباله های دیگر را توی سطل زباله بیندازید. اخم نکنید! این کار زیاد وقت شما را نمی گیرد.

هر چیزی را بروز ندهید

یکی از هنرهای هر فرد شاغل این است که بین محیط کار و محیط خانوادگی و به دنبال آن مشکلات هر یک از این دو محیط تفکیک قائل شود. برای هر کسی، در هر شرایطی و با هر کیفیتی درد دل نکنید و حد و حدود خود در محل کار را نگه دارید تا از مشکلات احتمالی ناشی از آن در امان باشید.

محیط کار

از خوردن غذاهای تند و پرادویه بپرهیزید

از خوردن غذاهایی که باعث می شود بوی بدی از دهانتان به مشام برسد، به ویژه در محیط کار به شدت بپرهیزید، غذاهای پرادویه، تند یا حاوی موادی چون سیر باعث می شوند بعد از غذا که با همکارانتان همکلام می شوید، آنها از شما فرار کنند. خوردن پیاز با غذا هم اصلا توصیه نمی شود!

چه کارهایی را نباید انجام داد

محل و محیط کار هم مثل هر جای دیگر قوانین و شرایط خاص خود را دارد. با رعایت این شرایط و قوانین از بروز اشتباهات و مشکلات آتی جلوگیری کرده و محیط کاری امن و آرامی را برای خود و همکاران فراهم کنیم. وقت استراحت، نهار و به طور کلی فعالیت‌هایی که در محل کار مجاز به شمار می‌آیند، حد و حدودی دارند. شما نباید با پرداختن بیش اندازه به این مسائل باعث ایجاد مشکلاتی برای سایر همکاران در محیط کار شوید.

زندگی و کار در محیط اداری

جدایی از رعایت قوانین و شرایط آن اداره، نیاز به رعایت نکات خاص و ظریفی در ارتباط با همکاران است که عدم رعایت و توجه به آنها شما یا سایر همکاران را دچار مشکل خواهد ساخت. توجه و رعایت نکات زیر به شما در فراهم ساختن یک محیط خوب و دوستانه در محیط کار کمک خواهد کرد. قبل از هر چیز لباس شما باید مناسب محیطی که در آن کار می‌کنید باشد. از پوشیدن لباس‌های نامناسب با رنگ‌های جیغ اجتناب کنید.

محیط کار

پوشیدن لباس‌های تنگ و کوتاه

پوشیدن لباس‌های تنگ و کوتاه  نه تنها شرایط کار را بر شما سخت خواهد کرد، بلکه تحمل فشار تنگی لباس برای ساعت‌های طولانی برای سلامتی شما خطرناک است. لباس‌های فرم و یک شکل بهترین نوع لباس برای محل کار است. از عطر تند در محیط کار استفاده نکنید. استفاده از خوش‌ بو کننده‌های بدن، یک ضرورت است. با این وجود زدن عطر‌های تند که باعث اذیت و آزار همکاران در محیط کار است، خودداری کنید.

به عطری که میزنید دقت کنید

عطر‌های ملایم و ارام بخش بهترین گزینه هستند و هیچ ضرروتی برای استفاده از این همه عطر‌های تند (بخصوص ادکلن‌های مردانه) برای خوش بو کردن بدن نیست. آرایش کردن هم در محیط کار برای خودش حد و حدودی دارد. بعضی از افراد با چنان آرایشی به سر کار می‌روند که گویی به یک عروسی دعوت هستند. رعایت این نکته بسیار ضروری است. آرایش شما در محیط کار نباید به هیچ عنوان جلب توجه کند. وقار و منش خود را با این نوع رفتار زیر سوال نبرید.

محیط کار

به گونه‌ای ساده و راحت برخورد کنید.

حد و حدود خود را بشناسید و آن را رعایت کنید. رفتار‌های مشکوک و پنهانی، صمیمیت بیش از اندازه، شوخی‌های زننده، طعنه زدن‌ها، قهر کردن، نگاه‌های مرموز و خیره و… همه باعث ایجاد شبه و شایعاتی در باره شما خواهند شد. بهتر است، راحت، صریح و آشکارا برخورد کنید تا از ایجاد هر گونه شبه و شایعه جلوگیری کنید. شایعه پراکنی و از بدگویی پشت سر سایر همکاران دست بر‌دارید.

بدون شرح
هر آنچه را که می‌شنوید بدون توجه و تحقیق در باره صحت و درستی، آن را تکرار و پخش نکنید.

درباره رفتار‌های به ظاهر مشکوک، قضاوت و پیش داوری نکنید. به طور کلی سرتان به کار خودتان باشد و بس. چهره و رفتار شما در محیط کار باید شاد و آرام باشد. محیط کار جای ناله کردن، نشان دادن خشم و غم نیست. مشکلات خارج از اداره به اداره و کارکنان آن مربوط نیست. اینکه همکاران شما مجبور هستند هر روز چهره عبوس و ناله‌ و شکایات شما را بشنوند، کار پسندیده‌ای نیست. شما باید بتوانید مشکلات روحی یا جسمی خود را کنترل کنید.

شاید فکر می‌کنید با این کار توجه و محبت آنها را به خود جلب می‌کنید، ولی اینگونه نیست. شما تنها حوصله همکارانتان را سر برده و باعث می‌شوید آنها از شما دوری کنند. هنگام کار تولید سر و صدا نکنید یعنی به عادت با انگشت روی میز نزنید. یا وقتی در حال فکر کردن هستید، در یک محیط بسته راه نروید. توجه کنید که هنگام راه رفتن پاشنه کفش‌تان صدا ندهد و… همه اینها، منجر به بهم ریختن اعصاب و پرت شدن حواس سایر همکاران خواهد شد.

محیط کار

هنگام صحبت با تلفن صدای خود را کنترل کنید.

حتما، سعی کنید صدای شما و تلفن شما مزاحمتی برای همکاران بوجود نیاورید. این روزها، با پیشرفت تکنولوژی همه افراد به غیر از تلفن‌ روی میز اداری یک یا دو تلفن همراه با زنگ‌های مختلف نیز با خود دارند … بهتر است، در صورت امکان وقتی تلفن همراه‌تان زنگ می خورد به جای دیگری رفته یا حداقل آرام صحبت کنید تا مکالمه شما باعث اذیت و آزار بقیه کارکنان نشود. هیچ کس در محیط کار مجبور به شنیدن مکالمات شخصی یا اداری شما بخصوص داد و فریادهای شما نیست… وای به روزی که تلفن همراه فردی بر روی میز جا مانده و فرد برای خوردن ناهار یا انجام کاری رفته باشد.

فقط تصور کنید! مانند دزد گیر‌های ماشین‌ها که دائما آژیر می‌کشند و کسی برای قطع آن اقدام نمی‌کند… فکر می‌کنید، وقتی باز می‌گردید، دیگر اعصابی برای سایرین باقی مانده باشد؟!

در صورت امکان پشت میز کاری خود از غذا خوردن، خودداری کنید.

این مسئله قبل از هر چیز به سلامتی شما لطمه وارد می‌سازد. بعد سر و صدای ناشی از خوردن و نوشیدن شما باعث حواس پرتی کارکنان در حال کار می‌شود. برای خوردن غذا حتما به ناهارخوری یا اتاقی که برای این کار تدارک دیده شده است، بروید، تنبلی نکنید. از وسایل الکترونیکی و غیر الکترونیکی اداره برای امور شخصی استفاده نکنید.

وسایل اداره برای ضرورت کاری شما در اختیار شما قرار داده‌اند. درست نیست که از آنها برای نیاز‌های شخصی استفاده کنید. هنگام کار با کامپیوتر، سعی کنید صدای بلند‌گوی کامپیوتر خود را کم کنید. حتی صدای کیبورد خود را هنگام تایپ کردن کنترل کنید. آرام تایپ کنید. نیازی نیست مشکلات خود را بر سر این کلید‌های بی جان به کوبید. این صدا نیز در محیط کاری آرام، ایجاد تشنج می کند.

نکته آخر اینکه بعضی از افراد شناخت و درک درستی از محیط کار ندارند. آنها فضای کار را با خانه شخصی خود اشتباه گرفته و هر کاری که دلشان می‌خواهد، انجام می‌دهند. آنها از نصب تابلو‌های بی ربط گرفته تا جابجا کردن وسایل اداری، عدم راعایت نظافت، ریخت و پاش‌های بی‌حساب و…انجام داده و حسابی محیط کار را آشفته می‌سازند. باید به اینگونه افراد گفت؛ اینجا اداره است در چار چوب قوانین و ضوابط کاری، نه اتاق شخصی افراد.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام