رفتار مناسب با نوجوانان

حالت شب

برای بررسی رفتار مناسب با نوجوانان باید ابتدا بدانیم که نسل انسان با توجه به پیشرفتهای علمی بشر رو به تغییرات و تکامل دارد و این عمل به سرعت در حال انجام است و اصلا نمیتوانیم نوجوانان این دوره را با دوره های پیشین یا دوره های بعدی مقایسه کنیم . تربیت کردن بچه ها دغدغه پدر و مادر هاست آنها نمیتوانند نوجوانی خودشان را با این دوره مقایسه کنند و نقطه مشترکی بین خودشان و بچه هایشان پیدا کنند.

مشاوران برای چگونه با نوجوانان رفتار کنیم بر این عقیده هستند که برای پیدا کردن زبان مشترک با آنها ابتدا باید آنها را به همین صورت بپذیریم و ابتدا تغییر در خود تغییر رفتار ایجاد کنند تا بعد در آنها ایجاد تغییر رفتار شود و در برابر شما مقاومت نکنند و بین شما و نوجوانتان ایجاد همدلی و رفاقت کند . تیم فارسی خوان میخواهد امروز در مورد رفتار مناسب با نوجوانان و چگونه با نوجوانان رفتار کنیم با شما صحبت کند .

با رفتار مناسب آنها را از عشق سرشار کنید

بچه ها وقتی به سن نوجوانی میرسند ذهنشان منفی گرا میشود .

ذهنیت منفی در آنها ایجاد یک حالت تدافعی و جبهه گرفتن در مقابل بسیاری از کارها میشود. نوجوانان پیش داوری منفی میکنند و در مقابل خانواده احساس حقارت و بچه بودن به آنها دست میدهد .

رفتار مناسب با نوجوانان

پدر و مادر باید آنها را درک کنند و به افکار آنها احترام بگذارند و با محبت به آنها این افکار منفی را از آنها دور کنند . نوجوانان به آغوش گرم خانواده و گفتن کلمات محبت آمیز نیاز دارند ، شاید این کلمات از نگاه پدر و مادر ها بدیهی به نظر برسد ولی نمیدانید که این کلمات نوجوان سرشار از آرامش و عشق میکند.

امام صادق (ع) فرمودند: « در مورد همکیشان گنهکار خود جز خوبی و نیکی چیزی نگو و از خداوند توفیق هدایت آنان را بخواهید.» (تحف العقول، ص ۳۰۲)

بچه ها در این سن علاقمند به گذراندن اوقات زندگیشان با دوستانشان هستند ولی در مواقع خطر و اضطراب دوباره با آغوش خانواده برمیگیردند پدر و مادر باید در این شرایط بجای سرزنش با محبت با آنها رفتار کنند تا فشار روحی روی آنها کاسته میشود .

برای ابراز علاقه میتوانید از جملات زیر استفاده کنید

 • سبب افتخار منی
 • عاشقتم
 • بهترینی برای من
 • تو برای من هدیه الهی

به نوجوان احترام بگذارید

احترام سن نمیشناسد و هر کسی به احترام نیاز دار ، پس احترام بگذارید تا مورد احترام قرار گیرید.

هر انسانی علاقمند به احترام است و از احترام گذاشتن و مورد احترام قرار گرفتن لذت میبرد این موضوع هم در مورد پدر و مادر ها و نوجوانان صدق میکند .

احترام به نوجوان
نگاه مهربان، ارزش دادن به شخصیت و رفتار خوش، بهترین شیوه ارتباط با اوست.

پدر و مادر به نوجوانشان احترام بگذارند تا احترام متقابل از او دریافت کنند و این یک احترام متقابل است . احترام به نوجوان سبب موفقیت او در جامعه میشود و طرز برخورد آنها در جامعه را ارتقا میبخشد . پس پدر و مادر ها باید سعی کنند قدرشناس کارهایی که نوجوانان برایشان انجام میدهند باشند و با آنها با کلمات احترام انگیز و با صدای ملایم صحبت کنند این احترام سبب افزایش علاقه و استحکام بین روابطشان میشود

چند نکته در رابطه با اخترام به فرزندتان

 •  با ایشان لجبازی نکنید
 • خواسته خودتان را بر ایشان تحمیل نکنید
 • خطاها و لجبازی و مخالفت های ایشان، را نادیده بگیرید
 •  در بین جمع و فامیل، شخصیت او را حفظ نمایید
 • جوانتان را موجودی بی خاصیت معرفی نکنید

به نوجوانان پاداش دهید

سعی کنید برای انجام کارهای خوب پاداش در نظر بگیرید و در مقابل خطا فرصت در نظر بگیرید.

انسان همیشه به دنبال جست و جو است و به دنبال پیدا کردن چیزهای جدید و تجربه های نوین طبق تحقیقات صورت گرفته نوجوان دوست دارد خود یک چیز را تجربه کند و آن را بدست آورد .

نوجوانان از تجربه های جدید نترسانید بلکه آنها را تشویق کنید و با این وجود این مطلب را به آنها بفهمانید که شجاعت و تجربه به این نیست که به دنبال کار های احمقانه و خطرناک نروند .

نوجوان باید تشویق شود و در بدست آوردن تجربه های خوب مورد حمایت قرار گیرند ولی اگر به دنبال تجربه خطرناک هستند آنها را مورد تنبیه قرار ندهید بلکه به آنها فرصت دوباره بدهید چون اگر مورد سرزنش و تنبیه قرار بگیرند میتواند نتیجه خوبی در بر نداشته باشد و تنبه را مشاوران توصیه نمیکنند.

 •  پاداش ها و امتیازها باید بلافاصله پس از رفتار مطلوب باشد
 • از پاداشها و امتیازهای متفاوت استفاده شود
 • تناسب بین رفتار درست و پاداش فراموش نشود
 • دادن پاداش قبل از انجام رفتار اشتباه است

نوجوانان را مناسب درک کنید

پدر و مادر باید نوجوانانشان را با نوجوانی خودشان مقایسه کنند، شرایط نوجوانان امروزی چندین برابر سختتر در نظر بگیرند.

بچه ها در این دوره دچار ذهنیت منفی میشوند و نسبت به اطرافیان خود سست و سر به هوا میشوند .

مبند دل به حیاتی که جاودانی نیست
که زندگانی ده روزه زندگانی نیست

بدرفتاری
برای متوقف کردن بدرفتاری، از پاداش استفاده نشود ،زیرا این موضوع رشوه دادن است و به کودک می آموزد که با بدرفتاری و توقف آن می توان به پاداش رسید

والدین باید آنها را درک کنند و همچنین لازم است در این دوره با آنها هم دردی و هم دلی بیشتری داشته باشند در صورتی که با دقت به حرفای آنها گوش فرا دهند و به ایده و افکار آنها احترام بگذارند و برایشان ارزش قائل شوند .

اگر به درد و دل آنها گوش ندهید:

آنها سراغ دیگری میروند و حرف هایشان را با آنها درمیان میگذارند که تاثیرات منفی در زندگی آنها بگذارد

آشنا کردن نوجوانان با قانون

قانون را باید از بچگی آموخت چون خانواده اولین جامعه ای است که در آن حضور داریم .

باید قانون گذاری و احترام به قوانین از داخل خانه آغاز شود والدین باید برای خانواده و خانه قوانینی ایجاد کنند و همه اعضای خانواده را ملزم به اجرای قوانین بکنند به این صورت که برای هر اعضای حانواده مسئولیت و وظایفی تعریف شود و برای انجام و عدم انجام وظایف خود باید پاداش و تنبیه هایی در نظر بگیرند

چگونه با نوجوانان رفتار کنیم

نوجوانان باید قوانین را بشناسند و به آنها احترام بگذارند تا زمانیکه وارد جامعه میشوند ، بتوانند به قوانین جامعه احترام بگذارند و حد مرز خود را مشخص و به آنها احترام بگذاریم

تو قانــونی هــمان قانــون از مــی تــا به نــی جــاری
چه جامی در چه کف دیدی که جانت را به کف داری

نوجوانان را باید راهنمایی کرد

نوجوانان کم تجربه هستند و نیازمند راهنمایی و کمک ما هستند پس آنها را حمایت کنیم .

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط توسط محققان و روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که مغز انسان تا ۳۰ سالگی رشد میکند و طی این مدت به دنبال یادگیری و تجربه است به همین دلیل است بزرگتران بهتر میتوانند شرایط را کنترل کنند و بر اوضاع مسلط شوند .

رفتار با نوجوانان
آشنا نبودن نسل جدید با آفت ها و آسیب های اجتماعی باعث کم شدن ارزش های اخلاقی و در مقابل، موجب پیروزی دشمنان فرهنگی و رواج خلاف و حرام در جامعه می شود.

پس بنابراین از والدین انتظار میرود در تصمیمگیری و برنامه ریزی به نوجوانان کمک کنند و آنها را راهنمایی کنند ، پدرومادر در این شرایط تجربه و درک بیشتری دارند .

 • به فرزندتان بیاموزید شهروند مسئولی باشد
 •  به آنها توضیح دهید چرا ارزشها مهم هستند
 •  همیشه راست بگویید
 •  پر پرواز کودکتان را نچینید
 •  وقتی مرتکب خطایی شدید به آن اعتراف کنید
 •  در روش زندگی‌تان کمی بیشتر مراقب محیط زیست باشید
 •  تمجید خود را دقیق بیان کنید
 •  در برابر بی‌احترامی فرزندتان قاطعانه عمل کنید
 • به او بگویید آدم خوب کیست

نوجوانی دوره حساس از زندگی انسان میباشد از زندگی انسان میباشد که انسان نیاز به توجه و درک از طرف نزدیکان خود است . انسان در این دوره دوست دارد مورد احترام و تکریم خانواده خود قرار گیرد. ذهن انسان در این دوره پر است از افکار مختلف که حس بد بینی نسبت به بقیه در آنها ایجاد میکند. تیم فارسی خوان درباره رفتار مناسب با نوجوانان و چگونه با نوجوانان رفتار کنیم صحبت کرد. امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید . امیدواریم ما را در بخش نظرات یاری بفرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام