روستای ماخونیک

حالت شب

منطقه ماخونیک در خراسان جنوبی ست که از مناطق جالب و دیدنی ایران است. بزرگترین آبادی این منطقه روستای ماخونیک است که احتمالا نام ماخونیک به شکل ماد+خونیک بوده است که رفته رفته به این نام در آمده است. تیم فارسی خوان امروز به شما میگوید که علت شهرت این روستا چه بوده است.

روستای ماخونیک

روستای لی لی پوت ایران، روستای آدم کوتوله ها و روستای کتاه قامتان ایران همگی از نامهاییست که برای این منطقه بکار میبرند. این مهمترین دلیل معروف شدن این روستا است.

اما شگفتیهای دیگری نیز دارد که خاص مردم این منطقه است.

معماری روستای ماخونیک

از لحاظ معماری روستایی خانه های این روستا بهم فشرده اند و بافت متراکمی دارد.

درب ورودی خانه های روستای ماخونیک کوتاهتر از حد معمول و خود خانه های در سطح پایینتر از زمین بنا شده است. بگونه ای که برای ورود به خانه باید کاملا کمر خود را خم کرده و نیز خود خانه در گودالی به متراژ خانه بنا شده. احتما به دلیل اینکه این منطقه سردسیر است، سریعتر گرم شود.

مصالح بکار رفته در خانه ها سنگ و هیزم است.

روستای منطقه ماخونیک

موقعیت جغرافیایی ماخونیک

روستای ماخونیک در ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

از جهتی دیگر این روستا در فاصله‌ی ۷۸ کیلومتری شرقی شهر سربیشه در استان خراسان جنوبی و در مسیر جاده‌ی سربیشه به روستای درح قرار دارد.

برخی عادات مردم روستا

این مردم تا چند دهه پیش گیاه خوار بودند. یعنی اصلا گوشت مصرف نمیکردند

تلویزیون را شیطان میپنداشتند و معتقد بودند تلویزیون جادوگر است.

اصلا سیگار نمیکشند.

قامت کوتای مردم روستای ماخونیک

این مردم از حدودا ۳۰۰ سال پیش از افغانستان وارد ایران شدند و در این منطقه سکونت کردند و سالهای سال به دور از چشم بقیه زندگی میکردند. از آنجا ارتباط چندانی با دنیای بیرون نداشتند ازدواجهای فامیلی بین آنها رواج داشت و همچنین تغذیه مناسبی نداشتند.

دانشمندان بر این معتقدند که این دو عامل موجب شده قامت ای مردم حداکثر ۱۴۰سانتیمتر باشد.

ویدیوی روستا ماخونیک

اما به تازگی با تغذیه بر پایه سالم و مقوی بودن و همچنین افزودن مکمل ها غذایی مانند قطره و قرص آهن و نیز فرهنگسازی مناسب در خصوص ازدواج، شاهد رشد بهتری در نسل جدید این مردم هستیم.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام