سلامت چشم

حالت شب

سلامت چشم

چشم حساسترین و عجیب ترین عضو بدن است، به طوری که دنیای بزرگی در این عضو بسیار کوچک و زیبا جای گرفته و نشانه ای ازعظمت خالق هستی را به تصویر می کشد.هر کدام از چشم ها توسط شش عضله ظریف به جهات مختلف حرکت می کنند. اسامی این عضلات بستگی به عمل و نقش آنها در حرکت کره چشم دارد؛ مثلاً عضله مستقیم فوقانی، چشم را به سمت بالا حرکت می دهد و عضله مایل تحتانی چشم را به طرف بالا و داخل حرکت می دهد. بسیار جالب است که حرکات این عضلات ظریف در هر دو چشم به طور هماهنگ و همزمان انجام می شود.

چشم از قسمتهای مختلف و لایه های متعدد تشکیل یافته است که هر کدام به نوبه خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. هیجانات، احساسات و عواطف هر موجود را می توان در چشمانش جستجو کرد و با نگاه کردن در چشم و نحوه نگریستن فرد می توان دریافت که آن موجود و مخصوصا انسان در حال ترس و وحشتزده است یا چشمانش مملو از شادی و شعف می باشد و یا پر از محبت و دوستی است.مواظبت از چشمها از بدو تولد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به محض اینکه نوزاد به دنیا می آید و چشم به جهان می گشاید، به منظور مراقبت از چشمها و پیشگیری از آلودگی میکروبی از قطره نیترات نقره ۱% استفاده می شود. اگر در این مورد سهل انگاری صورت بگیرد، خطر عفونت چشم و حتی کوری وجود دارد.

سلامت چشم ۱) مراقبت از چشم

برای اینکه بیشتر از چشمان خود مراقبت کنیم، باید به چند علامت بیشتر توجه کنیم. این علایم هشدارهایی هستند تا ما به فکر چشمهایمان باشیم. این علایم کدامند؟

مراقبت از چشم ها-قرمز شدن چشمها

مراقبت از چشم  ۱)قرمز شدن چشم

یکی از علایم مهم شروع ناراحتی یا بیماری چشم، قرمز شدن آن است. علل و عوامل مختلفی مثل اجسام خارجی، تحریکات محیطی، التهاب و عفونتهای میکروبی و ویروسی، ضربه ها و حتی تومورها باعث قرمز شدن چشمها می شوند. قرمز شدن چشم ناشی از پرخون شدن مخاط ملتحمه، سفیدی یا صلبیه چشم می باشد. اگر عروق مژه ای و مویرگهای بسیار ظریف چشم به علل فوق تحریک شوند، در این قسمتها پرخونی به وجود می آید و گاه با مالیدن چشمها این وضعیت شدت گرفته و اثرات نامطلوبی بر بینایی می گذارد.

مراقبت از چشم ۲) درد چشم

درد چشم علامت شایعی از وجود بیماری چشم است و باید این علامت را جدی گرفت. علل درد چشم نیز شامل عفونتها و التهابات، تحریکات ناشی از اجسام خارجی و مواد شیمیایی و ضربه های مستقیم و غیر مستقیم به کره چشم می باشد. تومورهای داخل جمجمه نیز می توانند باعث سردرد و چشم درد شوند. بیماریهای چشم مثل آب سیاه یا گلوکوم و افزایش فشار داخل کره چشم هم باعث ایجاد درد می شوند.

سلامت چشم ۲) نکات مهم درمورد سلامت و بهداشت چشم

۱ـ شستن دست و صورت با آب و صابون بعد از انجام کارهایی که باعث آلوده شدن دستها می شود. در صورت کثیف بودن دستها، از مالیدن چشم با دست جدا خودداری شود.
۲.استفاده از حوله و دستمال
۳ـ خودداری از شنا و شستشو در استخرها و آبهای آلوده
۴ـ استفاده از نور کافی در موقع مطالعه
۵ـ به کودکان و سایرین آموزش لازم داده شود تا با رعایت فاصله مناسب برنامه های تلویزیون را تماشا کنند.
۶ـ از نگاه کردن به منابع نورانی بخصوص خورشید خودداری شود.
۷ـ برای تشخیص بیماریهای چشم، عیوب انکساری و بخصوص تنبلی چشم باید حتما کودکان را قبل از سنین مدرسه مورد معاینه قرار داد.

 سلامت چشم ۳) راههای حفظ سلامت چشم

برای حفظ سلامت چشم از پرخوابی و بی خوابی باید پرهیز کرد همچنین کثرت نزدیکی جنسی به سلامت چشم آسیب وارد می کند و باید توجه کرد که از حرکت در دود و غبار پرهیز شود.افراط در مطالعه خط های ریز و نگاه کردن به اشیای براق، روشنیها و سفیدی ها برای چشم مضر است و برای حفظ صحت چشم از خوابیدن به پشت پرهیز شود.

سلامت چشم-چکاپ مرتب چشم توسط متخصص چشم

سلامت چشم ۴ ) چکاپ مرتب چشم توسط متخصص چشم

اکثر مشکلات جدی بینایی محصول بیماری های چشمی مثل انحطاط ماکولا وابسته به سن، کوری تدریجی، رتینوپاتی دیابتی و آب مروارید می باشد. خیلی مهم است که این بیماری ها زود تشخیص داده شوند و درمان آنها نیز فوراً آغاز گردد.و برای تشخیص، مهم است که هر شش ماه یکبار مورد چکاپ مرتب قرار گیرید. یک متخصص چشم خوب می تواند حتی قبل از ظاهر شدن علائم، مشکل را تشخیص دهد.

محافظت کامل از چشمانتان امری بسیار مهم است و خیلی هم دشوار نیست. همه چیز به خودتان بستگی دارد-سعی کنید به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید، از عینک های آفتابی در بیرون از منزل و از عینک های محافظ در مواقع لزوم استفاده کنید. با رعایت این نکات می توانید از بینایی خود تا حد زیادی مطمئن شوید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام