شکلات تلخ

حالت شب

شکلات تلخ

شکلات تلخ، که به نام شکلات سیاه نیز شناخته می شود، از کره کاکائو به جای کره ی شیری ساخته شده است. حاوی سطح بالایی از کاکائو است، حدود ۶۰ تا ۹۹ درصد. کاکائو حاوی آنتی اکسیدان های فنلی بیشتری نسبت به اکثر غذاها است و محتوای کاکائو در این شکلات ها پر از آنتی اکسیدان است.هرچه میزان کاکائو در یک شکلات بیشتر باشد، غنی تر و کمی تلخ تر خواهد شد. طعم خشک و نیمه شیرین این شکلات برای عدم وجود جامدات شیر در آن است در عوض حاوی وانیل و برخی از امولسیفایر های دیگر است ؛در ادامه ی مطلب برای شناخت علت ها و راهکارها با فارسی خوان همراه باشید.

شکلات تلخ ۱ ) خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی

شکلات تلخ تعدادی از مزایای شگفت انگیز مانند کاهش فشار خون، مبارزه با استرس اکسیداتیو، بهبود سلامت قلب، جلوگیری از سرطان، تنظیم سطح کلسترول، بهبود توانایی شناخت و بسیاری موارد دیگر را به همراه دارد ؛ غنی از آنتی اکسیدانی است که باعث مراقبت از مو و پوست می شود.

 خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی -ترکیبات مغذی شکلات تلخ

خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی – ترکیبات مغذی شکلات تلخ

شکلات غنی از آنتی اکسیدان ها است، مانند پلی فنل ها و فلاونوئیدها.
کالری، قند و محتوای چربی اش بستگی به نوع شکلات تلخی دارد که انتخاب می کنید.
یک منبع غنی از مواد معدنی مانند منگنز، منیزیم، آهن و مس است.
سایر ترکیبات مغذی موجود در شکلات، فسفر، پتاسیم، ویتامین K، B-12 و A سلنیوم و کلسیم هستند.

خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی – غنی از آنتی اکسیدان ها

شکلات تلخ یک آنتی اکسیدان قوی است این آنتی اکسیدان ها واقعا رادیکال های آزاد و دیگر مولکول های خطرناک را که ممکن است خطرات بالقوه برای سلامتی را ایجاد کنند و باعث بیماری هایی مثل سرطان، پیری زودرس و بیماری های قلبی می شوند را نابود می کنند.

همچنین بخوانید : خاصیت خرما

خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی – شکلات تلخ برای مبارزه با رادیکال های آزاد

این شکلات حاوی بیشترین مقدار فلاونوئیدها و پلی فنل ها است، حتی بیشتر از شراب و چای. به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند و مواد سمی زیست محیطی را از بدن انسان خارج می کند.

خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی – شکلات تلخ برای جلوگیری از سرطان

ترکیبات فلاونوئیدها و آنتی اکسیدانی موجود در شکلات تلخ نیز توانایی های پیشگیرانه سرطانی دارند اما تحقیقات بیشتری در این زمینه ادامه دارد.

خواص شکلات تلخ برای سلامت و زیبایی – آندورفینها را آزاد می کند و خلق و خو را بهبود می بخشد

خوردن یک تکه شکلات خوشمزه احتمالا می تواند سطح استرس را کاهش دهد، با تحریک تولید اندورفین که موجب احساس خوشحالی شود، کار می کند. علاوه بر این، شکلات های تلخ مختلف حاوی محرک هایی نظیر تئوبرومین و کافئین هستند که محرک اصلی در کاهش افسردگی هستند.

شکلات تلخ- شکلات تلخ برای بهبود سلامت قلب

شکلات تلخ ۲) شکلات تلخ برای بهبود سلامت قلب

با داشتن ۶۵% کاکائو غنی شده از پلی فنول در شکلات تلخ و دیگر آنتی اکسیدان ها مانند کاتچین ها و پلی فنل ها، می توانند به کاهش فشار خون و خطر بیماری های قلبی کمک کنند.مصرف این شکلات انعطاف پذیری شریان ها را حفظ می کند که از خطر حملات قلبی و سکته مغزی جلوگیری می کند. حتی مصرف کم این شکلات سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد.

شکلات تلخ ۳) عوارض جانبی شکلات تلخ

اگر چه شکلات تلخ دارای مزایای سلامتی شگفت انگیزی است، اما مصرف بیش از حد از هر چیزی می تواند به داشتن عوارض جانبی منجر شود، حتی اگر آن یک خوراکی معجزه آسا باشد.

عوارض جانبی شکلات تلخ – کافئین بالا از مضرات شکلات تلخ

شکلات تیره، کافئین بیشتری نسبت به سایر شکلات ها دارد. مصرف آن در مقادیر زیاد ممکن است موجب اضطراب، اسهال، عصبانیت و کم آبی شود.

عوارض جانبی شکلات تلخ – کاکائو به میزان بالا

میزان کاکائوی بالا در این شکلات می تواند باعث بیماری های مختلفی طود، مانند بیماری پوست، یبوست و سردرد میگرنی. همچنین می تواند باعث تهوع و گاز شود.

عوارض جانبی شکلات تلخ – مضرات مصرف زیاد شکلات تلخ در بارداری

مصرف زیاد این شکلات در زنان باردار به شدت ممنوع است، زیرا ممکن است باعث تحریک زودرس، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد شود.

شکلات تلخ ۴) سایر عوارض جانبی شکلات تلخ عبارتند از

۱-تپش قلب
۲- سندرم روده تحریک پذیر
۳- پوکی استخوان
۴- فشار خون بالا
۵- گلوکوم
۶- اختلالات خونریزی

شکلات تلخ- درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ

شکلات تلخ ۵) درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ

سطح سروتونین در این شکلات می تواند به عنوان یک ضد افسردگی موثر عمل کند. شکلات تلخ حاوی سروتونین است که دارای ویژگی های تقریبا یکسان ضد افسردگی می باشد.

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ – شکلات تلخ برای جلوگیری از سکته مغزی

خوردن شکلات تلخ نه تنها بدن را آرام می کند، بلکه عروق خونی را انعطاف پذیر تر نیز می کند.  عملکرد سلول های اندوتلیالی که سلول های خونی را تشکیل می دهند را افزایش می دهد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بی شماری را کاهش می دهد و از سکته مغزی جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید : خاصیت نیش زنبور عسل

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ – شکلات تلخ برای مراقبت از پوست

ترکیبات بیولوژیکی و فلاونول این شکلات در افزایش هیدراتاسیون پوست، به جلوگیری از آسیب خورشیدی و بهبود جریان خون به پوست کمک می کند.

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ – شکلات تلخ برای مراقبت از مو

با داشتن خواص ضد التهابی شگفت انگیز و افزایش جریان خون به مو، این شکلات می تواند رشد مو را تقویت کند، و از عفونت پوست سر و ریزش مو جلوگیری کند.

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ – افزایش استقامت از خواص شکلات تلخ

با افزایش میزان متابولیسم بدن، شکلات تیره کمک می کند تا سطح انرژی شما افزایش یابد و در نتیجه باعث استقامت می شود.

درمان افسردگی از خواص شکلات تلخ  – شکلات تلخ برای تقویت بینایی

با بهبود دادن جریان خون بهتر به مغز، شکلات تیره نیز در بهبود دید موثر است.

شکلات تلخ ۶) فواید وخواص شکلات تلخ

شکلات تلخ از فواید و خواص فراوانی برخوردار است و البته مصرف زیاد آن می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد، از خواص شکلات تلخ می توان به بهبود سلامت قلب، کاهش فشار خون، درمان کم خونی و افسردگی و مراقبت از پوست اشاره کرد.

شکلات تلخ، به شکلاتی گفته می شود که میزان کاکائو اضافه شده به آن بسته به میزان ماده خشک تا ۷۵درصد رسیده و میزان شکر آن بسیار کم است؛ به این معنا که اصل عمده مخلوط اولیه شکلات، کاکائوست. شکلات تلخ یا سیاه از نوع ۲۰ درصدی آغاز می شود. این نوع شکلات خیلی تلخ و رنگ آن هم خیلی تیره نیست. این حد تیرگی پایه شکلات است و در نمونه های مرغوب شکلات، نیم درصد به نیم درصد حد تیرگی شکلات افزایش می یابد تا به ۹۷ درصد می رسد.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام