طراحی لباس

حالت شب

طراحی لباس

برای اینکه طراح لباس شویم چه چیز هایی لازم است؟طراحی لباس شکلی از هنر است که به ساخت لباس و دیگر اکسسوری های مورد نیاز افراد اختصاص دارد. این هنر شامل فرآیندی بسیار دقیق از انتخاب یک طرح تا مراحل پایانی دوخت و ارائه لباس است. این حرفه به دو بخش اصلی تقسیم می شود : ۱-دوخت سفارشی ۲-پوشاک آماده.

 طراحی لباس ۱) وسایل مورد نیاز برای طراحی لباس 

طراحی لباس-وسایل مورد نیاز طراحی لباس

برای کشیدن علامت های ظریف و سطحی مدادی با نوک سفت انتخاب کنید (مدادهای H بهترین هستند) که به راحتی پاک میشوند. علامت هایی که با این مدادها کشیده میشوند در کاغذ فرورفتگی ایجاد نمی کنند که برای رنگ کردن عکس کمک کننده است.پاک کن با کیفیت و کاغذ ضخیم نیز موارد مهمی هستند که اگر میخواهید طرح اولیه شما حرفه ای به نظر برسد باید داشته باشید. اگر مداد مناسبی نداشته باشید، طرح اولیه شما یک طرح درجه دو است. به یاد داشته باشید بجای اینکه مداد را سفت روی کاغذ فشار دهید، علامت های بسیار کمرنگ بکشید.استفاده از خودکار توصیه نمیشود، زیرا نمی توانید علامت هایی که کشیده اید را پاک کنید همچنین ماژیک های رنگی، جوهر و رنگ برای طراحی لباس تان نیاز دارید.

 طراحی لباس  ۲) نکات مهم در آموزش طراحی لباس

توجه به این نکته ضروری است که در کنار آموزش طراحی لباس برای موفقیت در رشته هایهنری باید از پشتکار نیز برخوردار بوده و همواره به دنبال کسب تجربه بیشتر در این زمینه باشید؛زیرا تمرین کردن به صورت ادامه دار و روزانه، در پیشرفت شغلی و حرفه ای شما در رشته طراحی لباس بسیار تأثیر گذار می باشد.برای این کار باید روزانه زمانی را برای تمرین آموخته هایتان سپری کنید و به این ترتیب با گذشت زمان، در رشته طراحی مد و لباس بهمهارت برسید.در آخر مدرک معتبر ، مورد تایید قوه قضاییه و قابل ترجمه ارائه خواهد شد ؛که چه برای عزیزانی که قصد مهاجرت دارند و چه کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند بسیار پرکاربرد خواهد بود .

  طراحی لباس  ۳) شیوه ی کاری طراحی لباس

طرحی لباس-شیوه های طراحی لباس

طراحان لباس علاوه براینکه به شکل‌های متفاوتی کار می‌کنند، به طرق متفاوتی نیز طراحی می‌کنند.بعضی ایده ی اولیه ی طرح خود را روی کاغذ پیاده می‌کنند در حالیکه بعضی دیگر با آویزان کردن پارچه بر روی فرم ابتدایی لباس، طرحی را که می‌خواهند تصور می‌کنند و برخی نیز به کمک نرم‌افزارهای کامپیوتری طرح لباس مورد نظرشان را ترسیم می‌کنند.زمانی که طراح به طور کامل از تناسب و هماهنگی پارچه‌ها راضی باشد با یک طراح الگو حرفه‌ای مشورت می‌کند تا طرح اولیه را روی کاغذ یا از طریق نرم‌افزارهای کامپیوتری کامل کند.آنها پس از اطمینان از ابعاد اولیه، یک نمونه از لباس میسازند تا روی تن یک مدل واقعی تست شود و از درست بودن اندازه و ابعاد آن در عمل هم مطمئن شوند.

 طراحی لباس  ۴) تحصیل و آموزش طراحی لباس

تعداد زیادی مدارس تخصصی هنر و طراحی شناخته شده و معروف در دنیا وجود دارند که کارشناسی طراحی مد و فناوری طراحی مد ارائه می‌دهند، بعضی از کالج‌ها دارای دوره ی کارشناسی ارشد مد نیز هستند.

به عنوان مثال
میلان : مؤسسه ی مارانگنی، Istituto Marangoni
ایتالیا : پلی مدا، Polimoda
لندن : کالج مد لندن، London College of Fashion
انگلستان : دانشگاه برایتون، University of Brighton
فرانسه : مد آرت، Mod’Art

 طراحی لباس ۵)فرآیند طراحی لباس

– جنس پارچه: باید متناسب با نگاه، احساس و روحیات اغلب مشتریان انتخاب شود. در انتخاب جنس پارچه همچنین باید شرایط آب و هوایی و فصلی نیز مورد توجه قرار گیرد. صدها نوع گوناگون از پارچه در دسترس طراحان قرار دارد.
– چاپ پارچه : در طراحی لباس، رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ و طرح پارچه باید متناسب با فصل انتخاب شود.
– تزئینات روی لباس: مانند گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و..

– الگو : این مورد ساختار اصلی لباس را شکل می دهد. به همین علت طراحی الگو از اهمیت خاصی برخوردار است و اساساً نقشه قطعاتی است که با دوخته شدن به هم لباس را به وجود می آورند.
– اندازه گیری: از مهم ترین موارد در این حرفه اندازه گیری است. بدست آوردن الگوی درست نیز با اندازه گیری دقیق نسبت مستقیم دارد.

ایده های ذهنی در رابطه با طراحی لباس را ارائه داده و آن ها را بر روی کاغذ ترسیم کنید.با استفاده از همین ایده های اولیه، الگوی مناسب را بکشید و از روی آن شروع بهدوخت لباس کرده و یا طرح مورد نظر را برای تولید کنندگان پوشاک ارسال کنید ودر مرحله آخر از طریق فروش طرح های خلاقانه و ابتکاری خود به کسب درآمد بپرداید.البته ممکن است در ابتدا تصور کنید که پیمودن مراحل اشاره شده در بالا کاری آساناست، اما تنها با آموزش صحیح و اصولی طراحی مد و لباس و کسب مهارت و تجربه بیشتردر این زمینه می توانید به موفقیت برسید و طراحی های لباس خلاقانه و بی نظیری را برای ارائه به مشتریان تهیه کنید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام