علت خورشید گرفتگی

علت خورشید گرفتگی هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت‌هایی از کره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند.دید خورشیدگرفتگی از فضا به صورت نقطه تاریکی روی زمین هنگامی رخ می‌دهد که زمین و ماه  و خورشید به ترتیب در یک خط راست یا تقریباً در یک خط راست قرار بگیرند و این شرایط تنها در زمان مقارن یا محاق ماه ممکن است برقرار شود.

گرفتگی کلی خورشید، یکی از منظره‌های بسیار زیبای طبیعت است.آشنایی با علت خورشید گرفتگی با فارسی خوان همراه باشید.

علت خورشید گرفتگی ۱) انواع خورشید گرفتگی

اغلب خورشید گرفتگی ها جزئی هستند.به طور متوسط، حداقل ۲ و حداکثر ۵ خورشید گرفتگی در هر سال به وجود می آید.
خورشید گرفتگی کامل به طور متوسط هر ​​یک و نیم سال اتفاق می افتد.طولانی ترین خورشید گرفتگی کامل حدود هفت و نیم دقیقه طول می کشد.این عاقلانه نیست که به طور مستقیم به یک خورشید گرفتگی کامل نگاه کنیم. به طور مستقیم نگاه کردن در هنگام خورشید گرفتگی کامل می تواند باعث کوری کامل شود.

انواع خورشید گرفتگی – خورشید گرفتگی حلقوی

هنگامی رخ می‌دهد که از سطح زمین اندازه ظاهری ماه کوچکتر از اندازه ظاهری خورشید دیده شود. در این وضعیت، در مکان‌هایی از کره ‌زمین که به خط واصل مرکز خورشید و مرکز کره ماه خیلی نزدیک هستند، تنها حلقه پر نوری از خورشید دیده می‌شود و درون حلقه کاملا تاریک دیده می شود.

انواع خورشید گرفتگی – خورشید گرفتگی کلی

هنگامی رخ می‌دهد که از سطح زمین اندازه ظاهری ماه اندکی بزرگ تر از اندازه ظاهری خورشید دیده شود. در این وضعیت، در مکان‌هایی از کره‌ زمین که به خط واصل مرکز خورشید و مرکز کره ‌ ماه خیلی نزدیک هستند، تمام سطح خورشید توسط روی تاریک ماه پوشانده می‌شود.

انواع خورشید گرفتگی – خورشید گرفتگی جزئی

در مکان‌هایی از سطح کره زمین که از خط واصل مرکز خورشید و مرکز ماه دور هستند، امکان رؤیت گرفت کلی یا گرفت حلقوی وجود ندارد. در چنین نقاطی دو قرص خورشید و ماه هم مرکز دیده نمی‌شوند و در نتیجه روی تاریک ماه، تنها قسمتی از قرص خورشید را می پوشاند که به این حالت گرفت جزئی می گویند.و انواع خورشید گرفتگی نیز می باشد.

علت خورشید گرفتگی ۲) ویژگی های خورشید گرفتگی

خورشید گرفتگی کامل زمانی رخ می دهد که ماه، خورشید و زمین همگی کاملاً در یک خط قرار می گیرند.ماه، بین خورشید و زمین است و به طور کامل جلوی خورشید را سد می کند.در یک خورشید گرفتگی کامل لازم است عوامل بسیار زیادی هماهنگ باشند. لازم است ماه اندازه و فاصله مناسبی از زمین داشته باشد.خورشید گرفتگی در ماه نو اتفاق می افتد.

البته خورشید گرفتگی در هر ماه نویی اتفاق نمی افتد.کسوف و خسوف زمانی رخ می دهند که خورشید در گره قرار می گیرد. اگر خورشید در گره باشد و ماه هم ماه نو باشد  ویژگی خورشید گرفتگی رخ می دهد.

علت خورشید گرفتگی ۳) خطر نگاه کردن به خورشید گرفتگی

هرگز در طول خورشید گرفتگی بدون محافظ چشم به طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید و البته عینک آفتابی محافظ چشم به حساب نمی آید. بینندگان واقعی خورشید از عینک های آفتابی ای استفاده می کنند که هزاران بار تیره تر از عینک آفتابی عادی هستند. و خطر نگاه کردن به خورشید گرفتگی تنها زمانی می توان با چشم غیر مسلح به خورشید گرفتگی نگاه کرد که جلوی خورشید به طور کامل توسط ماه سد شده باشد. اگر هر بخشی از خورشید پوشیده نشده باشد و تنها بخشی از خورشید گرفته شده باشد به محافظ چشم نیاز است.

حتی اگر یک هلال کوچک از خورشید در آسمان باقی بماند.این هلال می تواند یک سوختگی هلالی شکل در پشت چشم به جا بگذارد. همان طور که خورشید گرفتگی کامل یک سوختگی گرد به جای می گذارد. نباید فکر کرد که نگاه سریع امن است. در واقع، این نگاه های کوچک سریع به هم اضافه می شوند و انباشته می شوند تا نقطه ای که پشت چشم تان آسیب می بیند. مراقب باشید که عینک های قلابی خورشید گرفتگی خریداری نکنید.

علت خورشید گرفتگی ۴) چگونه خورشید گرفتگی را رصد کنیم

خورشید گرفتگی را می توان تنها در حدود نیم درصد سطح زمین مشاهده کرد؛ یعنی در منطقه ای که تحت پوشش سایه ماه است. این پدیده در کل دو یا سه بار در سال رخ می دهد.از لحاظ تئوری حداکثر مدت زمان خورشید گرفتگی ۷ دقیقه و ۳۳ ثانیه است.حداکثر مدت زمان خورشید گرفتگی ۲ دقیقه ۴۶ ثانیه خواهد بود.چند روز قبل از وقوع خورید گرفتگی، به مکان مورد نظرتان بروید و مطمئن شوید که خورشید را بخوبی رصد می کنید. فراموش نکنید که رصد خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح بسیار خطرناک است.

در طول تاریخ خورشید گرفتگی همواره مورد توجه اقوام و ملل مختلف بوده است. اغلب تمدنهای کهن خورشید گرفتگی را پدیده‌ای شوم می‌پنداشتند و درباره آن اعتقادات خرافاتی داشتند. چینی ها عقیده داشتند که هنگام خورشید گرفتگی اژدهایی خورشید را می‌بلعد. در بسیاری از فرهنگها خورشید گرفتگی بلایی آسمانی پنداشته می‌شده است. مردم هند در حلال گرفتگی خود را تا گردن در آب فرو می‌کردند و اعتقاد داشتند که با این کار به خورشید کمک می‌کنند تا در برابر اژدها از خود دفاع کنند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.