چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

حالت شب

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

مطمئناً برای شما هم پیش آمده، افرادی را دیده اید که خیلی راحت با همه ارتباط برقرار می کنند، دوستان زیادی دارند و در روابط اجتماعی شان بسیار موفق اند و گاهی این موفقیت، راه را برای پیشرفت بیشتر در عرصه های مختلف باز میکند.فراموش نکنیم که ما در عصری زندگی می کنیم که ارتباطات، تأثیر زیادی دارد و داشتن نفوذ در میان مردم، به ما کمک زیادی می کند.

حال، جای این سؤال است که: چه چیزهایی می تواند در ارتباط ما با دیگران مهم باشند؟ به راستی در اولین برخورد، چه چیزهایی موجب جذب افراد و چه چیزهایی موجب دفع آنان می شود؟ در این مطلب سایت فارسی خوان، سعی می شود، تا آنچه را که در جذب مخاطب، موثر است، برشماریم و به شما توصیه می کنیم که حتما آنها را رعایت کنید.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۱) به ظاهرتان توجه کنید

ظاهر شما در ارتباط با دیگران، بی نهایت موثر است. شما هم بارها نظیر این جملات را به کار برده اید: «از ظاهرش معلومه که …»، «به تیپش می خوره که …»، «ظاهرا آدم …».این جملات که شما هم در مکالمات روزمره، از آن استفاده می کنید ، نشان دهنده این است که ظاهر افراد، در برقراری ارتباط با دیگران، فوق العاده موثر است. البته من هم با این جمله موافق هستم که نمی شود باطن انسان ها را از ظاهرشان فهمید و گاهی نیت انسان ها در قالب هیچ چیزی قرار نمیگیرد؛ اما فراموش نکنید که بخصوص در اولی ارتباط ها، شما نمی توانید به ذات آدم ها پی ببرید؛ پس مهم ترین، ابتدایی ترین و ساده ترین وسیله ای که برای شناخت به کار می رود و خیلی وقت ها هم کاملا درست از آب درمی آید، ظاهر افراد است.

همچنین بخوانید : چگونه دیگران را جذب کنیم

نیلوفر مهندس عمران است. او برای یک همکاری در پروژه ای با یکی از افرادی که به او معرفی شده بود، قراری گذاشت؛ اما نیلوفر به محض دیدن ظاهر طرف مقابلش، ناخودآگاه، حس بدی در مورد او پیدا کرد و این، باعث شد که این همکاری آغاز نشود. شاید طرف مقابل از توانایی و مهارت زیادی برخوردار بوده است، اما ظاهر نامناسب او، باعث شده است که نیلوفر او را فاقد این خصوصیات تشخیص دهد.فکر نکنید که داشتن ظاهر آراسته، همیشه محتاج وضع مالی خوب است؛ نیاز نیست برای یک ظاهر خوب، خرج زیادی کنید. حتی شما با داشتن یک دست لباس مناسب، می توانید ظاهر آراسته ای داشته باشید. کشیدن یک اتو به لباس ها و شستن و تمیز نگاه داشتن آنها، نیاز به هزینه چندانی ندارد و وقت زیادی هم از شما طلب نمی کند؛ اما می تواند معجزه ای در ارتباطتان با دیگران به وجود بیاورد.

به کفش هایتان هم توجه زیادی کنید، کشیدن یک دستمال خیس یا زدن واکس به کفش ها هم وقت زیادی از شما نمی گیرد؛ اما در آراسته بودن ظاهرتان کمک زیادی می کند.آخرین نتایج تحقیقات دانشمندان، نشان می دهد، افرادی که ظاهرشان برایشان مهم است، در اجتماع نیز از موفقیت بیشتری برخوردارند و بهتر می توانند به اهدافشان دست بیابند.فراموش نکنید که ما مسلمان هستیم و در تمامی روایات از ساده پوشی و در عین حال زیباپوشی و تمیزی لباس پیامبر، سخنان زیادی گفته شده است. انتخاب زیبای پیامبر اکرم(ص) در رنگ های آرام بخش و در عین حال، شاد، پاکیزگی و تاکیدشان بر تمیزی، می تواند الگوی مناسبی برای همه افراد جامعه اسلامی بخصوص جوانان باشد.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم-صدای شما

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۲) صدای شما

صدا، ابتدایی ترین وسیله برای برقراری ارتباط با دیگران است. تاکنون به لحن صدای خود توجه کرده اید؟ صدای شما از دید دیگران چگونه است؟وقتی با دیگران به طور حضوری و یا پای تلفن صحبت می کنید و یا حتی هنگامی که در یک نشست گروهی حضور دارید، یاد بگیرید از صدایتان به عنوان وسیله ای غنی و پر طنین استفاده نمایید.

همچنین بخوانید : چگونه دیگران را جذب کنیم

همچنین بیاموزید تا با صدایتان توجه آنها را جلب کنید و نگذارید، صدایتان سدی بر اعمالتان شود. صدای شما اصلی ترین وسیله برای ارسال پیام شما به حساب می آید و مانند وسیله نقلیه عمل می کند.تحقیقات نشان داده است، هنگامی که دیده نمی شوید، مثلا وقتی با تلفن صحبت می کنید، ۸۴ درصد از اعتباری که شما در گفتگو کسب می کنید، ناشی از تن صدا، زیر و بم صدا و طنین صداست.

ظرفیت انتقالی صدا خیلی بیش از آنچه که می پنداریم است. ما از تن صدای افرادی که از پشت تلفن می شنویم، در همان چند لحظه اول، می توانیم مسائل زیادی را استخراج کنیم. به افرادی که خوب آنها را می شناسید، تلفن زده، به طرز الو گفتن آنها توجه کنید. به احتمال قوی، با شنیدن همان یک کلمه می توانید حالت های آنها را حدس بزنید.چهار بخش اصلی صدا عبارت اند از: آرامش، تنفس، بلندی و طنین صدا هر یک از این اجزا را می توان به وسیله تمرین به گونه ای تغییر داد که بر اثر بخشی صدا افزوده شود.

توجه داشته باشید که همه این اصول با یکدیگر در رابطه هستند، تا به صدا ویژگی خاصی بدهند. تنوع صوتی، روشی موثر برای علاقمند کردن و درگیر شدن مخاطب به حساب می آید.صدای شما، باید بسته به نوع کلامی که می خواهید استفاده کنید، آهنگ مخصوص خود را داشته باشد. اگر تاکنون به سخنرانی های بزرگ توجه کرده باشید، می بینید که آهنگ صدا و کلام، بسته به موضوع سخنی که گفته می شود تغییر می کند. مثلا در یک سخنرانی، کلمات، محکم، قاطع و بلند ادا می شوند؛ چرا که مثلا می خواهد تا تاثیر شعاری که داده می شود به خوبی نمایان باشد.

همچنین بخوانید : چگونه دیگران را جذب کنیم

این موضوع را به خاطر بسپارید که هر کلمه، ارزش خاص خود را دارد؛ پس سعی کنید که تمامی آنها را درست ادا کنید. تلفظ اشتباه یک کلمه در جمع، ممکن است اسباب مسخره و ناراحتی شما را فراهم کند.نیمه بُریده و تند، صحبت نکنید! تند صحبت کردن، اثر کلام شما را از بین می برد. کسی به دنبال شما نیست. با آرامش تمام، آنچه را که می خواهید، به مخاطب انتقال دهید؛ حتی اگر کمبود وقت داشته باشد.

ادای پنج کلمه تاثیرگذار، بهتر از پانزده کلمه بدون تأثیر است (البته تند صحبت نکردن، به معنای کُند صحبت کردن، تا جایی که حوصله مخاطب را سر ببرید نیست!) به هر کلام، آهنگ مخصوص خود را ببخشید. کلمات، روحی دارند که نوع بیان شما، آنها را آزاد می کند. الفاظ، شکل ظاهری این کلمات اند؛ پس سعی کنید تا به روح کلمات نیز توجه شود.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۳) لبخند بزن

فقط یک روز در خیابان لبخند بزن! شاید کسی در انتظار معجزه ای از جانب خدا باشد! در دنیای متمدن و پر از هیاهوی امروز، داشتن چهره ای بشاش و لبخندی زیبا بر لب، می تواند تاثیر معجزه آسایی داشته باشد. مطمئنا دیگران ترجیح می دهند تا با افرادی خوش برخورد، معاشرت داشته باشند. چهره ای گرفته و عبوس، علاوه بر آن که روحیه خود شما را به شدت افسرده می کند، دیگران را از اطراف شما گریزان می نماید. یک لبخند ساده، هزینه چندانی ندارد، اما می تواند دوستان بسیار خوبی را برای شما پیدا کند.

تحسین واقعی و صادقانه برای روحیه دادن به افراد، ارزش بسیار بالایی دارد. لبخند می تواند اولین گام برای رسیدن به این تحسین باشد و مهربانی و صمیمیت شما را به دیگران انتقال دهد.دین مبین اسلام و ائمه اطهار نیز بر این مورد، تاکید کرده اند و حدیث نیز در این مورد می باشد.

امام صادق(ع) در مورد ارتباط با دیگران می فرماید:
«هر که به روی برادرش لبخند بزند، برایش حسنه ای خواهد بود».

در برخوردهایتان همواره گشاده رو باشید. حتی لبخند می تواند روز خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد. به دیگران ثابت کنید که هر جا احتیاج به کمک دارند، حضور دارید. بدین ترتیب، به طور حتم، افراد مورد نظر، پذیرای شما خواهند شد.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم-وارد دنیای دیگران شوید

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۴) وارد دنیای دیگران شوید

انسان ها در عین شباهت های فراوانی که در عادت ها، رفتار و گفتارهایشان دارند، دنیایی کاملا بیگانه و مختص خود را نیز در اختیار دارند. گاهی اوقات، ورود به این دنیا برای کسانی که از بیرون نظاره گرند، بسیار مشکل است. یکی دیگر از رمزهای ارتباط، ورود به این دنیا و چگونگی ورود به آن است. مطمئنا شما نیز نظرات و دیدگاه های خاص خود را دارید؛ اما فراموش نکنید که این، اجازه نمی دهد تا سایر دیدگاه ها را از یاد ببرید.

با در نظر گرفتن دیدگاه ها و نظرات شخصی دیگران، شرایط آنها را درک نمایید، علایق شخصی خود را کنار بگذارید و تمام فکر خود را متمرکز آنها کنید. تصور کنید که اگر جای آنها بودید، چه کاری انجام می دادید و یا این که عقیده شما چه بود؟ پس کار درست را که به سود آنهاست انجام دهید.

همچنین بخوانید : چگونه دیگران را جذب کنیم

محدود کردن دنیای ارتباطتان به آنچه تنها شما می پسندید، به سودتان نخواهد بود. برای مثال اگر شما از سبک کلاسیک در هنر، لذت می برید، نمی توانید سایر افراد را به دلیل این که مثلا سبک مورد علاقه شما را دوست ندارند، طرد کنید. اگر به علایق و انتظارات دیگران احترام بگذارید، اشتیاق آنها برای نزدیک شدن به شما بیشتر می شود.همیشه به خاطر داشته باشید که مهم ترین عامل برای جذب دیگران، این نیست که چقدر به اشخاص، نزدیک هستید و یا مثلاً رابطه خونی دارید، و یا این که کارهای چشمگیری انجام می دهید و چه کسی هستید. اگر رفتار شما برای دیگران، رضایت بخش نباشد، مسلّماً ارتباط خوبی نخواهید بود.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۵) خوب گوش کنید

ارتباط باید به صورت دو طرفه باشد باید اجازه صحبت کردن به طرف مقابل بدهید شما واقعا میخواهید گوش دهید زمانی که افراد دیگر صحبت می کنند؟ گوش دادن به عنوان یک کلید ارتباطی برای بهتر شدن ارتباطات کمک می کند. همیشه منتظر این نباشید که نوبت شما بشود تا صحبت بکنید ،بسیاری از مردم درباره فهم بین گوش دادن و شنیدن سردرگم هستند اگر می خواهید مهارت های ارتباطی خود را بهبود ببخشید نحوه گوش دادن را یاد بگیرید .

وقتی شخص مقابل صحبت می کند سعی کنید با دقت به حرف هایش گوش کنید و همچنین بدن خود را به سمت او به جلو یه خورده خم کنید که کار باعث می شود که آن فرد احساس کند که شما خیلی خوب به او توجه می کنید و همچنین کار های انجام دهید که باعث شود او احساس کند که او برای شما شخص مهمی است.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم-تمرین کنید

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ۶) تمرین کنید

ممکن است با افرادی روبرو شوید که به نظر برسد نمی توانید ارتباط برقرار کنید. ممکن است بحث مشترکی نداشته باشید و یا فرد متقابل تمایل به برقراری‌ ارتباط نداشته باشد اما تلاش را متوقف نکنید. هر چه بیشتر در این موقعیت ها قرار بگیرید، برقراری ارتباط‌های بعدی برایتان راحت‌تر خواهد شد. افرادی که دارای روابط اجتماعی قوی هستند فورا می توانند زمینه های مشترک را پیدا کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. ممکن است به نظر برسد این مهارت احتیاج به تلاش برای یادگیری ندارد اما با کمی تمرین قادر خواهید بود در هر زمان، با هر فردی ارتباط برقرار کنید. بار بعد که در صف خرید و یا مهمانی بودید حتما از نکات گفته شده برای شروع صحبت استفاده کنید و روابطتان را توسعه دهید و آخرین حرف همیشه همین بوده کار نیک از پر کردن است.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

 1. سلام

  گوش دادن خیلی مهمه وقتی به حرف های طرف مقابل توجه نکنی اونم به شما توجه نمی کنه.
  مطلب خوبی بود مرسی از زحماتتون.

  موفق باشید

 2. خیلی ممنون از مطالب مفیدتون

 3. ممنونم از مطالب خوبتون

 4. سپاس گذارم
  خیلی مفید بود مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام