آداب غذا خوردن در رستوران

حالت شب

امروزه در دنیا، روابط اجتماعی یکی از اصول و شرایط پیشرفت در هر زمینه‌ای می‌باشد. برخورداری از روابط صحیح، رعایت اصول ادب و نزاکت اجتماعی، آداب غذا خوردن در رستوران، ارتباط کلامی و حتی راه رفتن، خندیدن و بسیاری از رفتارهای روزانه نه تنها برای فرد و مجموعه ارزش به حساب می آید.

بلکه توجه به آن ضروری و واجب نیز هست.یکی از مهمترین رفتارها، آداب غذا خوردن است که در تمامی روابط فردی تا روابط دیپلماتیک مهم و ضروری بوده و مورد قضاوت قرار می‌گیرد.برای دانستن آداب غذا خوردن در رستوران با فارسی خوان همراه باشید.

آداب غذا خوردن در رستوران ۱) آداب غذا خوردن 

همه ما تا حدودی با آداب صحیح غذا خوردن آشنایی داریم. در فرهنگ ما صحبت نکردن با دهان پر، تند نخوردن غذا، گرفتن دست مقابل دهان هنگام سرفه کردن وآداب غذا خوردن از نشانه‌های ادب است. صرف غذا در رستوران‌ها، به خصوص رستوران‌های مجلل آداب خاص خود را دارد که با رعایت کردن این آداب می‌توانیم تجربه بهتری از صرف غذا در یک رستوران داشته باشیم.

آداب غذا خوردن در رستوران ها که باید بدانیم - با گارسون مودب باشید.

آداب غذا خوردن در رستوران ها که باید بدانیم – با گارسون مودب باشید.

اولین و مهم ترین نکته ای که باید در هنگام حضور در یک رستوران مجلل رعایت کنید با گارسون مودب باشید این است که با در هنگام صحبت با گارسون و سایر خدمه رستوران ادب را رعایت کنید و متین و موقر حرف بزنید. این هم نشانه ادب و شخصیت شماست و هم باعث می‌شود خدمت بهتری به شما ارائه شود.

آداب غذا خوردن در رستوران ها که باید بدانیم – همیشه لباس شیک و آراسته به تن کنید

داشتن ظاهر زیبا و شیک باعث می‌شود نفوذ شما بیشتر شود. پاتریسیا نپیر فیتزپاتریک کارشناس آداب معاشرت نیویورک می‌گوید آقایان باید همیشه لباس شیک وآراسته به تن کنید حین صرف غذا در رستوران کت و شلوار یا حداقل ژاکت یا کت بر تن داشته باشند. همچنین خانم ها باید کت و دامن یا کت و شلوار بر تن داشته باشند. بر تنداشتن لباس رسمی باعث جدی تر شدن فضای حاکم بر قرار شام و مجلل تر جلوه کردن ان می‌شود.

آداب غذا خوردن در رستوران ها که باید بدانیم – وسایلتان را روی میز نگذارید

در تمام جمع هاچه دوستانه و چه رسمی وسایلتان را روی میز نگذارید  این نکته یکی از مهم ترین آداب است که باید رعایت شود. میز سرو غذا باید شامل غذا و ظروف باشد نه وسایل شخصی افراد. این کار برای هم نشینان شما و حتی گارسون نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

آداب غذا خوردن در رستوران ها که باید بدانیم – ابتدا میهمان سفارش دهد

در تعارفات ما ایرانی ها این اتفاق کاملا متداول است. بهتر است.ابتدا میهمان سفارش دهد به وضوح از گارسون و خدمه رستوران بهترین خدمات را برای میهمانتان بخواهید. برای مثال به گارسون بگویید لطفا بهترین پیش غذا را برای میهمان من بیاورید.

آداب غذا خوردن در رستوران ۲) نکاتی درباره آداب غذا خوردن

درخانه‌های کوچک امروزی و رستوران‌های رنگارنگی که به دلیل دادن بهترین سرویس با هم رقابت می‌کنند، دیگر کمتر کسی زحمت پخت چند نوع غذا و مهمانداری را به خود می‌دهد. اما با وجود این، برای افرادی که گاهی مرز صمیمیت و رسمی بودن را نمی‌شناسند، رعایت کردن تمامی نکاتی درباره آداب غذا خوردن رستوران رفتن آسان نیست. اگر شما هم از برخی از این آداب بی‌خبرید، نگران نباشید.

نکاتی درباره آداب غذا خوردن -  قاشق، چنگال، کارد

نکاتی درباره آداب غذا خوردن –  قاشق، چنگال، کارد

قاعده استفاده ازقاشق و چنگال  کارداین است که آن را با دست چپ بگیرید. اما ممکن است گاهی لازم باشد بدون آنکه از کارد یا قاشق استفاده کنید، با چنگال غذا بخورید. مثل زمانی که سالاد میل می کنید یا خوراکی هایی مثل سیب زمینی سرخ کرده می خورید.در اکثر مواقع، چه هنگام صرف غذای ایرانی و چه غذای فرنگی، یادتان باشد که چنگال در دست چپ شما قاشق یا کارد را همراهی می کند.

نکاتی درباره آداب غذا خوردن – دهان خوب، دهان بسته است

مطمئنم که این توضیح، توضیحی اضافی است. بطور قطع همه می دانند یکی از زشت ترین کارها هنگام صرف غذا جویدن آن با دهان خوب دهان بسته است. اما کاری که اینهم بدتر است صحبت کردن با دهان پر از غذاست. البته میز شام فرصت خوبی برای تبادل افکار و گپ زدن است. اما فقط زمانیکه دهان شما خالیست یا آنقدر غذای کمی در دهان تان است که مانع از راحت صحبت کردن تان نمی شود.

نکاتی درباره آداب غذا خوردن – ریز ریز کردن غذا ممنوع

به همان نسبت که برداشتن تکه های حجیم و بزرگ غذا عملی زشت و دور از ادب است خرد کردن غذا به قطعات خیلی کوچک و بقول معروف ریز ریز کردن غذا ممنوع آن نیز کاری غلط است. وقتی غذا را از اندازه نرمال آن کوچکتر می کنید دو پیام را به میزبان تان منتقل می کند اول اینکه غذا چندان قابل خوردن نیست و دوم اینکه من مایلم به جوجه ها غذا بدهم.

نکاتی درباره آداب غذا خوردن – غذا یا شور است یا بی نمک

هر کس ذائقه ای خاص خودش دارد. بسیار طبیعی است که شما بعضی غذا یا شور است یابی نمک را نپسندید اما خیلی غیرطبیعی است که در یک میهمانی به بغل دستی تان از شفته بودن برنج یا سفت بودن گوشت خورش شکایت کنید. در اینصورت این طور بنظر می رسد که تنها هدف شما از آمدن به چنین میهمانی ای صرف غذا بوده است. در رستوران نیز بدون آن که دیگران را با سرو صدا از وضعیت بشفاب تان مطلع کنید به آرامی گارسن را بخواهید و از او درخواست کنید غذایتان را عوض کند.

آداب غذا خوردن در رستوران -غذاهایی را که شما مجاز هستید با دست بخورید

آداب غذا خوردن در رستوران ۳) غذاهایی را که با دست میخورند

 غذاهایی را که با دست میخورندتکه نان، بلال، گوشت دنده ها، صدف و خرچنگ خوراکی، مرغ سوخاری، ساندویچ، میوه‌های کوچک، شیرینی، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و پیتزا.
۱- اگر نمی‌دانستید چگونه باید غذایی را میل کنید بهتر است به دیگران نگاه کنید.
۲ -کارد، چنگال و قاشقی را که استفاده کرده‌اید مجدداً روی میز قرار ندهید بلکه آنها را روی بشقاب بگذارید.
۳ -هنگام صرف غذا خم نشوید و صورت خود را به سمت غذا نبرید بلکه غذا را توسط قاشق و چنگال به سمت دهان خود ببرید.
۴ -اگر قاشق و یا کارد و چنگال شما به زمین افتاد آن را بردارید به پیشخدمت بدهید و تمیز آن را درخواست کنید.

حضور در رستوران با آدابی همراه است که بهتر است رعایت شود؛ به ویژه اگر در یک مهمانی کاری یا مراسم رسمی باشیم و پرستیژ نقش حیاتی داشته باشد. در عین حال، در آشنایی‌ها نیز رعایت آداب، چهره بهتری از طرفین نشان می‌‌دهد. اکنون آداب غذاخوردن در رستوران را مرور می‌کنیم.. بدون شک غذا خوردن حتی در یک میهمانی ساده، معیار بسیار مهمی برای قضاوت در رابطه با شخصیت فردی و اجتماعی یک انسان است. آیا تا بحال از غذا خوردن فردی، در مورد او را قضاوت کرده‌اید؟ مخصوصاً وقتی بار اول بیرون می‌روید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام