اسباب بازی مناسب بچه ها

حالت شب

باید به بازی کودک نیز والدین توجه کنند و از اسباب بازی مناسب بچه ها با سن کودک استفاده کنند. اتاق کودکان شامل جورچین های زیبا و عروسک ها و حیوانات پولیشی هست که ممکن است باعث خوف کودک شود.بچه از بعضی از این عروسکها میترسد. خصوصا آنهایی که وقتی کوکشان میکنی​ آواز میخوانند و راه میروند.

اسباب بازی و بازی های کودکانه شخصیت کودک را شکل میدهد و تمایلات و احساسات او تا حد زیادی متاثر از بازی است..برای داشتن اسباب بازی مناسب برای بچه ها فارسی خوان نکات و راه هایی برای شما دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

اسباب بازی مناسب بچه ها ۱) ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها

متأسفانه بسیاری از والدین گمان می کنند که ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها فقط برای تفریح و سرگرمی کودکان درست شده اند و بسیاری از سازندگان اسباب بازی نیز به جنبه های تجاری و مصرفی اسباب بازی ها پرداخته اند و از این نکته مهم غافلند که کودکان خردسال در سنینی که با اسباب بازی های خود به بازی سرگرم می شوند، شخصیت و فکر آنان نیز در این مرحله از زندگی شکل می گیرد.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی مناسب سن کودک

مطابق علایق و توانایی های ذهنی و رشدی کودک باشد. نه آنقدر سخت و پیچیده باشد که کودک عاجز از بازی با آن شود و نه آنقدر ساده و آسان باشد که علاقه کودک را از بین برده و در او ایجاد خستگی نماید.به لحاظ فیزیکی به گونه ای ساخته شده باشد که به راحتی در دستان کودک قرار گرفته و اسباب بازی باید همواره مناسب سن باشدبه طوری که کودک آن را با کمال میل بپذیرد.در حقیقت چون خواسته ها و تمایلات کودکان به لحاظ فیزیولوژی و روانشناسی در سنین مختلف فرق می کند.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها- اسباب بازی باید چنان باشد که ذهن کودک را برانگیزد

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی برای ذهن کودک

اسباب بازی هایی که به طور کامل ساخته شده و کودک کار کمتری بر روی آنها انجام می دهد اسباب بازی های کوکی قوای فکری کودک را بلااستفاده می گذارد و کودک را که میل به کاوشگری و کنجکاوی دارد و سعی می کند اسباب بازی را قطعه قطعه کند تا میل درونی اش را ارضا کند، دلسرد می کند.

لگوها و قطعات ساختمان سازی که اسباب بازی باید ذهن کودک را برانگیزد با آن چیزهای مختلفی می تواند بسازد، جعبه کفش، جعبه مقوایی بزرگی که می تواند داخل آن بنشیند و ادای قایق سواری، هواپیمارانی، اتومبیل رانی و غیره را در بیاورد،گل رس، شن و خمیر بازی که با آنها دست به آفرینش، خلاقیت و نوآوری می زند، می تواند چیزهای گوناگونی بسازد، هر طور که دلش می خواهد به آنها شکل بدهد، خراب کند و دوباره بسازد.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی نزدیک واقعیت کودک

کودک از راه اسباب بازی باید به واقعیت نزدیک باشد.مثلاً قیچی برای بریدن، سوزن برای دوختن، خمیر بازی برای شکل دادن اجسام واقعی و تخیلی و ورزیدگی دست و انگشتان، انواع مدادها و وسایل رنگ آمیزی برای شناخت رنگ ها، انواع پازل ها، لگوها و وسایل پیچ و مهره ای که به هماهنگی بین حرکات چشم و حرکات ظریف دست کمک کند.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – رشد و پرورش مهارت و توانایی  بدنی کودک 

اسباب بازی مطلوب علاوه بر پرورش قوای ذهنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، خلاقیت و رشد و پرورش مهارت ها و توانایی  بدن کودک استعداد باید توانایی کودک را در زمینه استفاده از اعضای بدن رشد دهد.کودک را به سوی خلاقیت و نوآوری سوق می دهد.در هر سن و سالی اسباب بازی مناسب همان سن را برای آنان تهیه کنیم تا موجب رشد عقلی و شخصیت آنها شود.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی کنجکاو کودک

لذت بیشتری ایجاد می کند و مناسب تر است. کودکان آن چیزی را که لمس کنند، ببینند و بشنوند بیشتر از آن لذت می برند تا چیزهایی که فقط مشاهده کننده آن باشند.اسباب بازی کنجکاو کودک خوب می تواند تصورات و تخیلات کودک را گسترش بخشد و میل کنجکاوی و اکتشاف را در او پرورش دهد.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی های مناسب  کودک

با دست آنها را بپیچاند، بچرخاند، خم کند، ببرد قطع کند، رنگ آمیزی کند یا علامت بگذارد، اسباب بازی های مناسب که به طریق های مختلف بتوان از آن استفاده کرد.گل رُس، شن، خمیر بازی، لگوها و قطعات ساختمان سازی، وسایل پیچ کردنی، نقاشی با آبرنگ، نقاشی انگشتی یا با مداد شمعی و مداد رنگی بیشتر دارای چنین خصوصیاتی هستند و کودک فعال است و می تواند بر روی آنها کار کند و تغییراتی که ایجاد می کند مشاهده نماید.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها -اسباب بازی ها باید مستحکم و آنقدر با دوام باشند که کودکان مدت طولانی با آنها کار کنند

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اسباب بازی های مستحکم 

از نظر ظاهر جذاب و زیبا باشند تا کودکان با اصول طراحی آشنا شوند، دارای تنوع و قابلیت تغییر داشته و در فعالیت های آموزشی گوناگون مورد استفاده قرار گیرند. اسباب بازی های مستحکم و متناسب با جنس، ذوق و علایق کودک باشد. در زمینه نقش جنسیت در انتخاب بازی به وسیله کودکان باشد.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای بچه ها – اندازه اسباب بازی متناسب با قد

 اسباب بازی به اندازه ای کوچک نباشد که کودک آن را به زحمت ببیند مثلاً سوراخ های دانه های رنگی آنقدر ریز نباشد یا طول دانه ها آنقدر زیاد نباشد که نتوانند نخ را از انتهای آن بیرون بکشند، یا سر نخ آنقدر شُل نباشد که به داخل سوراخ دانه تسبیح نرود. همچنین اندازه اسباب بازی متنناسب با قد آن اندازه بزرگ نباشد که قدش به آن نرسد مثلاً وقتی عروسکی برای دخترتان می خرید به اندازه ای باشد که او بتواند آن را روی پای خود دراز کرده و برای آن لالایی بگوید و یا به صورتی انعطاف پذیر باشد که بتواند به آن لباس بپوشاند و با آن بازی کند.

اسباب بازی مناسب برای بچه ها ۲) اسباب بازی سن های مختلف

۱- بدو تولد تا ۶ ماهگی کودکان از بدو تولد تا ۶ ماهگی قادر به استفاده چندانی از دست های خود نیستندجهان را از طریق بینایی، شنوایی و لامسه خود تجربه کنند. در این سن دوست دارند صورت اشخاص را از نزدیک نگاه کنند و اشیا متحرک، خوش رنگ و صدا دار را ترجیح می دهند.


۲- بدو تولد تا ۶ ماهگی کودک در این سن می تواند مفاهیم ساده را به خاطر بیاورد و خودش، اجزای بدنش و افراد آشنا را می شناسد. او از اشیا مختلف خوشش می آید و آن ها را وارسی می کند، داخل ظروف می گذارد.
۳- ۷ تا ۱۲ ماهگی فرزندتان در این سن و سال چون بر راه رفتن مسلط شده است، دوست دارد دنبال شما راه بیفتد و کارهای تان را تقلید کند. همچنین با توانایی صحبت کردن و درک بعضی از کلمات و مفاهیم از گوش دادن به داستان ها لذت می برد.اسباب بازی مناسب برای سن های مختلف می باشند.

 اسباب بازی مناسب برای بچه ها ۳) نکات مهم انتخاب اسباب بازی

۱- اسباب بازی که باز و بسته می شود.
۲- اسباب بازی های ضربه زدنی، مثل چکش یا طبل.
۳- اسباب بازی هایی که حرکت را تشویق می کند، مثل ماشین هایی که به دنبال بچه کشیده می شود.
۴- اسباب بازی ایی که ایستادن و راه رفتن را تشویق می کند، مثل واگنی پر از مکعب.
۵- کتاب های ساده که دارای عکس ها و کلماتی مرتبط با آن است.
۶- اسباب بازی های موزیکال مثل طبل ها و تکان دادنی ها.
۷- معماهای پیچیده تر و نکات مهم انتخاب اسباب بازی بچه ها باشد.

 اسباب بازی مناسب برای بچه ها -اسباب بازی مناسب برای بچه های پیش دبستانی

 اسباب بازی مناسب برای بچه ها ۴) برای بچه های پیش دبستانی

۱- پازل ها و بازی های حل مسئله امروزه پازلها و بازیهای حل مسئله در اشکال و ابعاد مختلف به وفور در بازار یافت می شوند. کیفیت و طراحی آنها نیز روز به روز بهتر و متنوع تر می شود.قدرت تمرکز، تفکر خلاق و منطقی را در کودکان افزایش داده و کودکان را وادار به تفکر می کنند.
۲- لگوها قطعاتی هستند که کودکان از طریق متصل کردن آنها به یکدیگر، اشکال مختلفی را می سازند.لگوها به تفکر، ابتکار و خلاقیت کودک کمک بسیاری می نمایند.
۳- تخته سیاه یا وایت بردتخته سیاه یا وایت برد یکی از انعطاف پذیرترین اسباب بازی مناسب برای بچه های پیش دبستانی است برای رشد خلاقیت کودکان بسیار مفید هستند. کودک از طریق تخته سیاه یا وایت برد، نوشتن و نقاشی کردن را تجربه کرد.

اسباب‌بازی وسیله‌ای برای بازی‌کردن است که به‌طور معمول به‌وسیلهٔ کودکان و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دررشد و شکوفایی استعدادهایشان به آنان کمک می‌کند.وسایل متعددی به عنوان اسباب بازی تولید می‌شوند اما از هر وسیله ای هم نمی‌توان به عنوان اسباب بازی استفاده کرد. هر اسباب بازی باید استاندارد باشد نه فقط اسباب بازی و آرم استاندارد آن کشور یا قاره بر روی بسته یا خود وسیله حک شده باشد تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام