تاریخچه تاتو یا خالکوبی

حالت شب

تاریخچه تاتو یا خالکوبی: کلمه تاتو از به معنای نقاشی و روح است. عمل تاتو که به دوران ماقبل تاریخ بازمیگردد، یک شکل از دکوراسیون دائمی است که راهی برای بیان فردیت و هویت فرد است. قدیمی‌ترین خالکوبی متعلق به مردی مومیایی شده از آمریکای جنوبی مربوط به مومیایی‌های چینکورو است. در واقع جایی که الان شمال شیلی و جنوب پرو قرار دارد. روی لب بالایی این مومیایی سبیل نازک مدادی خالکوبی شده بود. برای آشنایی بیشتر با این تاریخچه با فارسی خوان همراه باشید.

تاریخچه تاتو یا خالکوبی ۱) گرایش به خالکوبی در گذشته

آینوها (مردم بومی ژاپن)‌ به‌طور سنتی روی صورت خود تاتو می‌کنند. امروزه تاتو روی صورت در میان قبایل شمال آفریقا، مائوری‌های نیوزیلند و آتایال‌های تایوان نیز شایع است. خالکوبی بویژه در اقوام پلینزی (مجموعه جزایری در اقیانوس آرام)‌ و برخی گروه‌های قومی در تایوان، فیلیپین، برنئو، جزایر منتاوی، آفریقا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، اروپا، ژاپن، کامبوج، نیوزیلند و میکرونزی رواج داشت و اکنون هم دیده می‌شود.

در برخی فرهنگ‌ها زنان معمولا برای زیباتر شدن اقدام به خالکوبی می‌کردند و برخی دیگر به دلایل خرافی مانند بیشتر شدن مهر شوهر، خوشبختی و دور کردن چشم بد این عمل را انجام می‌دادند. خال‌های زیباکننده معمولا بوته گل یا گنجشک زیر گردن یا تک خال روی چانه و میان دو ابرو بود. همچنین هنر خالکوبی با جامعه و فرهنگ بومی‌های بسیار قدیم آمریکا بویژه مردم جزایر پلینزی و هاوایی عجین شده بود.

آنها برای انجام تاتو از اجسامی مانند استخوان یا سنگ‌های برنده استفاده می‌کردند و طرح‌ها را روی گوشت بدنشان با بریدن پوست و گوشت می‌کشیدند و محل جراحت‌ها را با دوده و چربی حیوانات یا رنگ‌های طبیعی پر می‌کردند. دلایل بسیاری برای انجام خالکوبی در این قبایل وجود داشت. در حقیقت قبایل مختلف به وسیله تاتو علامت‌هایی در بدنشان می‌گذاشتند تا هویت و قبیله‌ای که به آن تعلق داشتند، مشخص شود.

تاریخچه تاتو

آمریکایی‌های بومی نیز مفاهیم سری و معنوی در برخی از خالکوبی‌ها می‌دیدند و برایشان بسیار مقدس بود. بسیاری از مردم آن دوره بر این باور بودند که با این خالکوبی‌ می‌توانند با قدرت و نیروهای ماوراء‌الطبیعه در ارتباط باشند. حتی برخی از مردم برای این‌که به قدرت حیوانات قدرتمند دست پیدا کنند، تصویر آن حیوان را روی بدن خود خالکوبی می‌کردند.بیشتر مردان قبایل نیز پس از برنده شدن در جنگ با دشمن با خالکوبی‌های گوناگون روی بدن خود قدرت و پیروزی‌شان را به رخ دیگران می‌کشیدند.

گاهی اوقات هم این خالکوبی‌ها برای تعیین هویت فرد پس از مرگ در جنگ یا حادثه‌ای هولناک صورت می‌گرفت. در برخی قبایل نیز زنان و مردان متاهل خالکوبی می‌کردند تا متاهل بودنشان مشخص شود. بعدها خالکوبی در جامعه پلینزی نشان‌دهنده وجهه اجتماعی آنها از نظر سلسله مراتبی بود و بلوغ جنسی، دودمان و رتبه فرد در جامعه را مشخص می‌کرد. تقریبا هرکس در جامعه پلنیزی خالکوبی داشت، تا این‌که سال ۱۷۹۷ خالکوبی بشدت قدغن شد، اما سال ۱۹۸۰ دوباره پدیدار و فقط شش سال بعد خالکوبی با ابزارهای سنتی که غیربهداشتی بود، ممنوع شد.

از طرفی در برخی قبایل بومی زنان مجبور بودند تاتو کنند تا در نظر قبایل همسایه، زشت به نظر بیایند. این کار موجب می‌شد کمتر گرفتار آزار و اذیت آنها شوند. به طور مثال قبیله آپاتانی‌ها در کشور هند زنان خود را مجبور به تاتو می‌کردند. در حقیقت خط ضخیم آبی رنگی از پیشانی تا بالای نوک بینی‌شان کشیده و شش خط باریک هم روی چانه‌شان خالکوبی می‌شد. جراحت‌های ناشی از این خالکوبی هم باید عفونی می‌شده تا خالکوبی‌ها بزرگ‌تر و واضح‌تر دیده می‌شدند.

این رسم تا دهه ۷۰ همچنان ادامه داشت و سپس توسط دولت به دلیل غیرانسانی بودنش ممنوع شد. هنوز هم می‌توانید زنان کهنسال آپاتانی بیابید که چنین خالکوبی‌هایی روی صورتشان دارند.

تاریخچه تاتو یا خالکوبی ۲) ممنوعیت تاتو

خالکوبی در دوره‌های مختلف به دلایل گوناگون دچار ممنوعیت شد و گاهی در فرهنگ‌های مختلف به آن به چشم تحقیر نگریسته می‌شد.در دوران امپراتوری روم، دست سربازها را برای این‌که نتوانند هنگام جنگ فرار کنند، خالکوبی می‌کردند. از طرفی گلادیاتورها و برده‌ها نیز خالکوبی می‌شدند.

معمولا روی پیشانی‌شان می‌نوشتند: من فراری هستم، مرا دستگیر کنید. برده‌هایی را هم که به مکان‌های دیگر صادر می‌کردند روی بدن‌هایشان می‌نوشتند: مالیات پرداخت شد، اما در دوران کنستانتین، تحت تاثیر دین مسیح، خالکوبی قدغن شد.

تاریخچه تاتو

امروزه بیشتر کشورهای غربی دیگر به تاتو به‌عنوان پدیده‌ای تحقیرآمیز و بد نگاه نمی‌کنند، اما این عمل هنوز در بسیاری از کشورهای آسیایی پسندیده نیست. به‌طور مثال خالکوبی در ژاپن بشدت مذموم است و حتی وجود کمترین مقدار جوهر زیر پوست افراد نشان‌دهنده طبیعت مجرمانه بودن آنهاست.درواقع منشاء احساس بد امروزه مردم ژاپن نسبت به خالکوبی به دلیل وجود سازمانی خلافکار به سبک مافیا به نام «یاکوزا» است که در دنیای زیرزمینی خودشان دست به فعالیت‌های مجرمانه می‌زدند.

در حال حاضر نیز در شهر اوزاکا کارمندان نباید خالکوبی کنند و اگر هم خالکوبی دارند، باید با لباس مناسب آن را بپوشانند و حتی تشویق به برداشتن آنها می‌شوند. درواقع سال ۲۰۱۲ وقتی یک مقام اوزاکایی با نشان دادن خالکوبی‌اش به یک بچه مدرسه‌ای او را ترسانده بود این ممنوعیت به وجود آمد. در این کشور افرادی که تاتو دارند، نمی‌توانند بدن تاتو شده‌شان را در بیشتر اماکن عمومی نشان دهند و معمولا مکان‌های مهم از ورود این افراد جلوگیری می‌کنند.

این قوانین حتی در مورد خارجی‌ها و جهانگردان نیز اعمال می‌شود. حتی نام هنرمندانی که هنر خارق‌العاده‌شان را با خالکوبی در معرض نمایش می‌گذارند، مترادف با یاکوزاست. این مافیای ژاپنی از هیچ جرمی مانند فروش مواد مخدر، فحشاء و قماربازی تا رشوه‌گیری سیاسی و خلاف‌های اداری رویگردان نبود.

درواقع یکی از معروف‌ترین خالکوب‌های ژاپنی زمانی عضو باند یاکوزا بوده و بعدها دست از خلافکاری برمی‌دارد و به هنرش می‌پردازد. در چین هم مردم، خالکوبی را بسیار بد می‌دانستند. در دوران قدیم، مقامات چینی به منظور تنبیه، صورت مجرمان را خالکوبی می‌کردند یا برده‌ها با خالکوبی از دیگر مردم مشخص می‌شدند و به همین دلیل خالکوبی در چین مفاهیمی منفی پیدا کرده بود.

تاریخچه تاتو یا خالکوبی ۳) نسل جدید تکنولوژی تاتو

نسل جدید تاتو

کمپانی Chaotic Moon Studios مستقر در تگزاس، اخیرا” اعلام کرده‌است که در حال آماده کردن tech tattoos هستند. ابزار زیست‌سنجی تقریباً دائمی که می‌توانید آن‌ها را روی پوست‌تان تاتو کنید. این ابزار تمام کارآیی‌های یک ردیاب فیتنس را همراه با زیبایی هنرهای بدنی دارد. در تاتو، میکروکنترل ATiny85 داده‌ها را از سنسورهای دما توسط رنگ الکترو رسانا دریافت و ذخیره می‌کند. همچنین یک حسگر نور محیط وجود دارد که LED های آن در فضای تاریک روشن می‌شوند و برخلاف دستبندهای تناسب اندام، می‌توانید علاوه بر مچ دست در هر جای دیگری از دست خود نصب کنید.

اریک اسنیدر، تکنولوژیست خلاق در Chaotic Moon می‌گوید: کارایی این ابزار بسیار فراتر از ردیاب فیتنس بوده و چیزی است که شما می‌توانید سالی یکبار آن را در بدن‌تان کاربگذارید. همه‌چیز کنترل شده (مثل یک کلینیک) و برای پزشک‌تان هم فرستاده شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد، او با شما تماس می‌گیرد.  از نظر تئوری این تکنولوژی می‌تواند اطلاعاتی فراتر از سلامتی را هم دربرگرفته و برای تعیین موقعیت مکانی فرد هم مورد استفاده قرار گیرد، ضمنا یک کیف پول مجازی است و با سیستم خانه و اتومبیل هم ارتباط و هماهنگی دارد.

اما اگر باز کردن در پارکینگ و یا ردیابی کالری با فشار بازوی‌تان به‌نظرتان اسباب زحمت است، نگران نباشید؛ این تاتوها کاملاً قابل برداشتن هستند. تکنولوژی بازهایی که منتظرند هرچه زودتر دست‌شان به این ابزار برسد، مجبورند کمی منتظر بمانند چون بنابه اعلام Chaotic Moon، این کمپانی درحال کارکردن روی پیش‌نمونه‌ها و طرح‌های بزرگی است تا این محصول را روانه بازار کند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام