علت زود به دنیا آمدن نوزاد

حالت شب

علت زود به دنیا آمدن نوزاد

بدون شک، تمام خانم‌هایی که متوجه بارداری‌شان می‌شوند، از شنیدن این خبر خوشحال خواهند شد و ۹ ماه تمام با این حس و حال خوب زندگی خواهند کرد.گاهی اما این وضعیت ۹ ماه ادامه پیدا نمی کند و نوزادی که منتظرش هستند، خیلی زودتر از موعد به دنیا می آید. این تولد زودتر از موقع هم به جای این که باعث خوشحالی بیشتر پدر و مادر شود، آنها را نگران می کند و حتی ممکن است آنها مجبور شوند چند روزی فرزندشان را در بیمارستان بستری کنند.

البته عده ای هم هستند که نمی دانند نوزاد نارس به چه مراقبت هایی نیاز دارد و به همین دلیل، به این موضوع چندان توجهی نشان نمی دهند. در حالی که نوزادان نارس که زودتر از زمان تعیین شده به دنیامی آیند، در معرض مشکلاتی هستند که باعث می شود به مراقبت ها و توجه بیشتر هم نیاز داشته باشند.البته هر بچه ای که زودتر از موعد به دنیا بیاید، لزوما نوزاد نارس نیست و هر نوزادی که هنگام تولد وزن کمی داشته باشد هم در این گروه قرار نمی گیرد.نوزادانی که پیش از کامل شدن ۳۷ هفته بارداری به دنیا می آیند، در گروه نوزادان نارس قرار می گیرند..برای اشنایی بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

علت زود به دنیا آمدن نوزاد ۱) کدام مادران در معرض زایمان زودرس قرار دارند

در مواردی به دلیل ناهنجاری‌های رحمی، مادر قدرت نگهداری جنین را تا زمان معمول ندارد. در حال حاضر نیز با توجه به روش‌های باروری مصنوعی، به دلایل مختلف مادران قدرت کمتری در نگهداری جنین تا پایان ۹ ماه دارند و در نتیجه شیوع نارسی نوزاد بالا می‌رود.

پرستاران شیفت شب علاوه بر اینکه از نظر جسمی و روحی دچار ضربه می‌‌شوند، متاسفانه نسبت به سایر زنان شاغل، بیشتر در معرض خطر بروز زایمان‌های زودرس و سقط جنین هستند. عواملی همچون شب کاری، استرس شغلی و تماس با داروها، علاوه بر تاثیرات منفی بر جنین، احتمال زایمان زودهنگام را در پرستاران افزایش می دهد.

علت زود به دنیا آمدن نوزاد - زود به دنیا آمدن نوزاد، چه دلایلی دارد

علت زود به دنیا آمدن نوزاد ۲) زود به دنیا آمدن نوزاد، چه دلایلی دارد

در مورد کودکان نارس یا کودکانی که قبل از پایان رسیدن دوره ی ماندنشان در شکم مادر یعنی قبل از ۲۸۰ روز متولد میشوند ،.کودک باید مدت مشخصی در شکم مادر بماند تا به دنیا بیاید.ولی اگر قرار باشد که همین دوره ی نه ماهه نیز به زیر ۷ ماه مخصوصا ۶ ماه برسد ، مسائل و مشکلاتی از نظر فیزیکی و روانی برای کودک به وجود می آید.

کودکانی که بعد از ۷ ماهگی متولد می شوند تقریبا تا پایان سال اول و یا دوم بیشتر عقب ماندگی و یا عقب افتادگی را جبران می کنند ، بنابراین جایی برای نگرانی نیست .اگر دو یا یک ماه یا هر چند هفته ای که زودتر متولد شدند ، تحت نظر و کنترل پزشک متخصص باشند و با رعایت اصولی که توصیه می شود ، پدر و مادر میتوانند فرزندشان را به سلامت از این مرحله و دوران بگذرانند.

علت زود به دنیا آمدن نوزاد ۳ ) دلایلی که کودکان نارس متولد می شوند

برخی اوقات به خود مادر مرتبط است ، که فرزندش را از یک حدی به دلایلی نمیتواند نگه دارد. به همین علت برخی اوقات ، توصیه هایی برای چند هفته و یا چند ماه آخر حاملگی به او داده می شود که یکی از آنها ، استراحت کامل و یا حرکت نکردن است. بنابراین اگر این اصول رعایت نشود و یا نکات مورد توجه قرار نگیرد ، فرزند میتواند زودتر متولد شود.

دوم خود کودک است که در شرایط و وضعیتی قرار می گیرد که به ناچار به دنیا می آید و در نتیجه زودتر از موعد معین به تولد خودش دسترسی پیدا می کند. آمار نشان می دهد که در جوامع و کشورهای مختلف بین ۵% تا ۱۰% کودکان زودتر از حد معین یا موعد مقرر به دنیا می آیند.دلیل اصلی و اساسی خارج از کنترل مادر و خود جنین ، کیسه ی آب است که پاره می شود.

بنابراین گرچه بلافاصله خطری کودک را تهدید نمی کند ، اما تولد زودرس او را اجتناب ناپذیر می کند.مورد بعدی بیماری های خاص مادر است که پیدا میشود و پزشک معالج تشخیص می دهد که اگر جنین را هم چنان نگه دارد ، این بیماری میتواند آسیب شدیدی به جنین بزند.بنابراین پیشنهاد به تولد زودرس او می شود که از طریق جراحی این کار صورت می گیرد

موردی که متاسفانه در کشورهای فقیر پیدا می شود ، کمبود غذایی مادر است . اگر مادر به اندازه ی کافی غذا استفاده نکند ، این خطر وجود دارد ، چون به فرزند خودش غذای لازم را نمی دهد ، در حقیقت طبیعت و یا کودک تصمیم می گیرد که غذایش را از بیرون برای خودش فراهم و تهیه کند و در نتیجه زودتر از حد معین به دنیا می آید و معلوم است که چنین بچه هایی معمولا با آسیب های شدیدی همراه هستند.گرفتاری دیگر مشکلی است که برخی از اوقات جفت به وجود می آورد.

بنابراین گرچه مادر و نوزاد یا جنین هر دو راحت و آسوده هستند ، اما اشکالات جفت سبب می شود که چاره ای جز تولد زودهنگام نباشد.بالاخره بیماری زردی و یا یرقان است ، که کودک میتواند در شکم مادر به آن مبتلا شود و چاره ای جز تولد زودرس نباشد.

علت زود به دنیا آمدن نوزاد-مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد

 

علت زود به دنیا آمدن نوزاد ۴) مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد

این نوزادان که زودتر از زمان تعیین شده به دنیا می آیند، با مشکلاتی هم مواجه خواهند بود و به همین دلیل به مراقبت های بیشتری نیاز خواهند داشت. با توجه به این که ممکن است تمام سیستم های بدن این نوزادان تکامل پیدا نکرده باشد، پس از تولد با مشکلات متعددی روبه رو خواهند شد و به همین دلیل والدین باید توجه بیشتری به سلامت آنها داشته باشند.

مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد – مشکلات تنفسی، قلبی و مغزی در نوزادان نارس

وقتی می گویند نوزادان نارس دچار مشکلات متعددی خواهند شد، منظور این نیست که هر نوزاد نارسی با تمام این مسائل دست به گریبان است. بلکه ممکن است بعضی ها این شرایط را تجربه کنند و بعضی های دیگر هم هیچ مشکلی نداشته باشند، اما با توجه به اهمیت موضوع لازم است نسبت به تمام این مسائل آگاه باشید و اطلاعات لازم را به دست آورید تا بتوانید از فرزندتان بخوبی مراقبت کنید.یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند برای نوزادان نارس پیش بیاید، مشکلات تنفسی است که چون ریه این بچه ها هنوز کامل نشده با چنین اختلالات و مشکلاتی متولد خواهند شد.

بنابراین بسیاری از این نوزادان به دستگاه تنفس مصنوعی یا تزریق ماده ای به نام سورفکتانت نیاز خواهند داشت تا ریه شان را باز نگه دارد.و مشکلاتی  معمولا در قلب نوزادانی که به صورت نارس متولد می شوند، ممکن است سوراخی وجود داشته باشد که به مرور زمان بسته می شود، ولی در همان ابتدا می تواند مشکلاتی برای آنها فراهم کند و به همین دلیل به مراقبت های دقیق تر نیاز دارند. علاوه بر اینها، با توجه به این که عروق مغزی در این بچه ها هنوز به طور کامل بافت همبند ندارد، مستعد خونریزی است و  نوزادان، یکی از مشکلاتی که با آن روبه رو هستند، احتمال خونریزی های مغزی است.

مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد – تغذیه صحیح برای کاهش مشکلات گوارشی

همان طور که گفته شد، سیستم های مختلف بدن این نوزادان ازجمله سیستم گوارشی با مشکل روبه روست و  به دلیل این که سیستم گوارشی این بچه ها هنوز تکامل پیدا نکرده و حرکات روده شان ضعیف است، احتمال دارد مشکلاتی مانند عدم تحمل خوراکی نیز برایشان پیش بیاید.در نتیجه ممکن است این بچه ها بخوبی هم تغذیه نشوند که شیوه تغذیه نوزادان نارس بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

در صورتی که این بچه ها به کمک شیر مادر تغذیه نشوند و از همان ابتدا برای تغذیه شان از شیر خشک استفاده کنند، عفونت و التهابی در جدار روده هایشان به وجود خواهد آمد. به همین علت وقتی این نوزادان در بیمارستان بستری هستند، تغذیه باید با شیر مادر و به مقدار بسیار کم شروع شود.سرعت افزایش مصرف شیر مادر هم نباید خیلی زیاد باشد. به طوری که به ازای هر کیلوگرم وزن بدن اجازه نداریم بیشتر از ۲۰ سی سی شیر را افزایش دهیم.

مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد – مراقب عفونت ها باشید

این بچه ها زودتر از موقع به دنیا می آیند و برای همین طبیعی است سیستم ایمنی شان هم با مشکلاتی روبه رو باشدآنتی بادی هایی که در برابر عفونت ها از بدن محافظت می کند، اواخر دوره بارداری از جفت رد می شود و نوزادان نارس به دلیل تولد زودتر از موقع، این آنتی بادی ها را از مادر دریافت نمی کنند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن شان ضعیف خواهد بود. به همین دلیل این بچه ها بخصوص در ماه اول پس از تولد مستعد بروز عفونت هستند. تولد زودتر از موقع، علاوه بر مشکلاتی که گفته شد باعث می شود کلسیم، قند، الکترولیت ها و املاح مورد نیاز از مادر به کودک کمتر برسد و در نتیجه آنها مستعد کمبود کلسیم و قند نیز خواهند بود.

از طرف دیگر، کبد این نوزادان و آنزیم های کبدی شان هم هنوز کامل نشده و در نتیجه باعث می شود پس از تولد و بخصوص طی ماه اول دچار زردی شوند.این بچه ها نمی توانند درجه حرارت بدن شان را کنترل و آن را حفظ کنند. همچنین چون سطح بدن نسبت به وزن شان بیشتر است، میزان حرارت زیادی را از دست خواهند داد. به همین دلیل هم توصیه می شود از همان بدو تولد، آنها را در محیطی گرم و مناسب قرار دهید تا از اتلاف گرما پیشگیری شود.

با تاکید بر اهمیت معاینات چشم پزشکی نوزادان نارس خاطرنشان می کندبستری بودن در بیمارستان، اکسیژن گرفتن و بروز عفونت ها ممکن است به ایجاد مشکلات بینایی برای این نوزادان منجر شود و به همین دلیل این بچه ها بعد از این که مشکلات اولیه شان برطرف شد، حتما باید در ماه اول تولد از نظر سلامت چشم نیز بررسی شوند.

مشکلات زود به دنیا آمدن نوزاد – نوزادان نارس، کودکان سالم

خیلی ها فکر می کنند نوزادان نارس نمی توانند زندگی طبیعی داشته باشند، در حالی که متخصصان می گویند اگر مراقبت های اولیه نوزاد بدرستی انجام شود، این بچه ها بدون مشکل می توانند زندگی کنند. وقتی این نوزادان در بیمارستان بستری هستند، مراقبت های لازم برای آنها انجام شود و زمانی که مرخص می شوند نیز از نظر تغذیه ای به آنها توجه داشته باشید؛ به این ترتیب که چون مستعد بروز التهاب روده هستند تغذیه باید با شیر مادر شروع شده و افزایش شیر هم نباید بیشتر از ۲۰ سی سی به ازای هر کیلوگرم باشد.

شاید شیر مادر به تنهایی برای این نوزادان کافی نباشد که در این صورت باید براساس نظر پزشک از مواد مورد نیاز به عنوان تغذیه کمکی استفاده کرد تا نیازهای نوزاد تامین شود. همچنین برای بچه هایی که در زمان مناسب به دنیا می آیند، معمولا مصرف مکمل آهن از شش ماهگی شروع می شود، اما برای نوزادان نارس باید خیلی زودتر از این مکمل ها استفاده کرد.با این که هر چقدر سن جنینی پایین تر و وزن نوزاد کمتر باشد، احتمال روبه رو شدن با این مشکلات نیز بیشتر است، هر چه مراقبت های اولیه در نوزادی بهتر صورت گیرد، بروز چنین مشکلاتی هم به حداقل می رسد.

بنابراین نوزادان نارس باید معاینات مرتب با فاصله زمانی کمتر داشته باشند و توصیه می شود از مشاوره های کاردرمانی نیز کمک بگیرند.زمانی که این بچه ها شروع به وزن گیری می کنند، مشکلات شان هم کمتر می شود و انتظار می رود تا حدود دو سال و نیم به رشد طبیعی بچه های هم سن و سال شان برسند.

علت زود به دنیا آمدن نوزاد-عوامل موثر دیگری هم هست

 

علت زود به دنیا آمدن نوزاد ۵) عوامل موثر دیگری هم هست

مثلا عفونت‌های دهان و دندان در زنان، احتمال زایمان زودرس را تا هفت برابر بیشتر می کند که تحقیقات نشان داده است، انتقال سریع عفونت‌های دهان و دندان به جنین، باعث زایمان زودرس می شود. قرار گرفتن زنان غیرسیگاری در معرض دود دخانیات و به ویژه دود سیگار در دوران حاملگی، باعث کاهش وزن نوزاد و زایمان زودرس می‌شود.همچنین مواجهه با دود دخانیات در دوران حاملگی می‌تواند باعث تاخیر در رشد درون‌رحمی و سقط ناگهانی جنین شود.

برای کاهش خطر زایمان نوزاد نارس نیز باید مورادی را رعایت کرد؛ مثلا در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با این افراد گفتگو کند می‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمایت و نقش پدر نیز در کاهش این اضطراب‌ها و نگرانی‌ها بسیار تاثیرگذار است.

برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت بارداری، کنترل دقیق موارد این بیماری و پرهیز از تصمیم‌گیری شتاب‌زده برای ختم بارداری را در موارد خفیف پره‌اکلامپسی نوعی مسمومیت بارداری توصیه می‌کنیم.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام