علت وجود ماه گرفتگی روی بدن

حالت شب

چنین اثری را اثبات نکرده اند و این خرافه در بسیاری از کشور ها رنگی ندارد اما با وجود این هنوز برخی فرهنگ ها پدیده علت وجود ماه گرفتگی روی بدن و تاثیر آن بر زن باردار را جدی می گیرند و معتقدند ماه گرفتگی سبب ایجاد لکه ای بد شکل روی پوست کودک می شود که همان طور که گفته شد شواهد علمی این ادعا را پشتیبانی نمی کنند.لکه های ماه گرفتگی بعد از تولد ممکن است به مرور کم رنگ، محو، پررنگ یا بزرگ شوند.

همچنین بخوانید : علت خورشید گرفتگی

این لکه ها انواع مختلفی دارند، آن ها را در رنگ های مختلف تشخیص می دهیم و از لحاظ بافتی ممکن است صاف یا برآمده باشند.تقریبا تمام لکه های مادرزادی از این قبیل بی خطرند و دردی ندارند اما اگر شما یا فرزندتان از این لک ها دارید خوب است با متخصص پوست مشاوره ای داشته باشید تا از وضعیت آن اطمینان کامل کسب کنید.بعضی از لک ها ناشی از ازدیاد رنگدانه های پوستی هستند و گروهی دیگر، از رگ های خونی در هم تنیده منشا گرفته اند. هنوز مشخص نیست چرا برخی بچه ها این لک ها را دارند و چرا خیلی ها آن را ندارند.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن -علت ماه گرفتگی

بیشتر پدرمادر ها با دیدن این لک ها روی پوست فرزندان شان نگران می شوند که مبادا خطری فرزندشان را تهدید کند.باید گفت اکثر این لکه ها بی خطرند و نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند. گروهی دیگر از این لک ها را گروه کوچکی از لک های ماه گرفتگی درمان فوری می طلبند چرا که گسترش آن ها سبب مشکلات تنفسی، شنوایی و حرکتی می شود. لک هایی هم که در اندام های داخلی شکل می گیرند باید هرچه سریع تر درمان شوند. برای دانستن مطالب بیشتر با فارسی خوان همراه باشید.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن ۱) علت ماه گرفتگی

در هر صورت اگر فرزندتان دچار این لک علت ماه گرفتگی است نگرانی خودتان را به او منتقل نکنید و اجازه ندهید واکنش های متعجب و بی مورد دیگران فرزند انتان را سراسیمه کند. حتما هم به فرزندتان بیاموزید که این لک هیچ مشکلی ندارد یا با زبان کودکانه بگویید که خدا آنقدر تو را دوست داشته که این نشان را به تو داده. اگر لک بزرگ تر شد، خونریزی کرد یا درد گرفت حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن-علت بروز لکه های پوستی  در ماه گرفتگی8

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن ۲) علت بروز لکه های پوستی

علت ایجاد این ضایعات پوستی اختلالات ژنتیک در شکل گیری عروق زیرپوستی است. والدین این کودکان معمولا علائمی از اختلالات پوستی ندارند و الزامی ندارد که مثلا پدر یا مادری خود این مشکل را داشته باشد تا فرزندی مبتلا از آنها متولد شود.از نظر ظاهری این اختلالات عروقی عموما صورت بیمار را درگیر می کند، گرچه احتمال درگیری هر نقطه ای از بدن علت بروز لکه های ماه گرفتگی نیز وجود دارد. میزان بروز بیماری بین یک تا دو درصد است. در ناحیه صورت انتشار ضایعات در مسیر عصب سه قلو است.

همچنین بخوانید : علت خورشید گرفتگی

در ناحیه صورت، لکه ها به تدریج ضخیم تر می شوند و برجستگی های بادکنکی شکل عروقی و دیگر اختلالات عروقی نیز ظاهر می شوند و کم کم منطقه درگیر بزرگ تر و زمخت می شود. استخوان ها بزرگ تر از سمت مقابل شده و دندان درآوردن نیز زودتر رخ می دهد و اگر گستردگی ضایعات به اندام های بیمار (دست ها یا پاها) رسیده باشد، این اعضا ممکن است بزرگ و ضخیم و بدشکل نیز شوند.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن ۳) انواع ماه گرفتگی

همانژیوم اطفال که اسامی دیگر آن انواع ماه گرفتگی ماه گرفتگی توت فرنگی شکل ویا ماه گرفتگی موی رگی می باشد جنس آن از سلولهای آندوتلیال عروق می باشد که تکثیر سریع پیدا کرده واین عارضه را ایجاد می نماید بنا براین در زمره تومورهای خوش خیم به حساب می آید .این نوع ماه گرفتگی درموقع تولد موجود نیست ودرروزهای بعدازتولد پیدا می شود وپس از یک دوره رشد سریع دچار پس رفت وسپس محو می گردند دوره رشد تا یک سالگی ادامه دارد واز هجده ماهگی دور ه پس رفت شروع می شود.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن - انواع ماه گرفتگی1

 در سی درصد موارد درسه سالگی ودر هفتاددرصد موارد درهفت سالگی ودر صد درصد موارد تا دوازده سالگی محو می شوند اما این محو شدن کامل نیست ویادگاری ازآن به صورت جوشگاه روی پوست باقی می ماند . عوارض عمده این نوع ماه گرفتگی غیرازاسکارعبارتند از زخمی شدن ، خونریزی ، فشار براعضای مجاور که من جمله دراطراف چشم می تواند سبب بسته شدن پلکها وتنبلی چشم وسرانجام کوری گردد.

که منطقه وسیعتری را می پوشاند وگاهی هم اندازه آن متوسط می باشد.این نوع ماه گرفتگی می تواند سطحی ویا عمقی ویا مجموعه ای از سطح وعمق را گرفتار کند . ماه گرفتگی هایی که دریک طرف صورت ویا اطراف سوراخهایی مانند چشم بینی ، دهان ویا نواحی تناسلی مقعدی ویا روی ستون فقرات باشند عوارض موضعی بیشتری دارند .ماه گرفتگی هایی که متعدد باشند همراه با ماه گرفتگی اعضای داخلی مانند کبد هستند ودراین صورت همراهی آنها با کم کاری تیروئید هم شایع است

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن ۴) دلیل اصلی ماه گرفتگی 

 دلیل اصلی ماه گرفتگی از وجودخالهایی به صورت لکه های قرمز یا آبی یا بنفش درروی پوست که گاهی هنگام تولد وگاهی روزهای اول بعداز تولد پیدا می شوند . برخی بر این باورند که لکه های پوستی موسوم به ماه گرفتگی دارای جفت هستند و با ضایعه هایی همچون ماه گرفتگی در اثر نگاه کردن مادر باردار به ماه و انتقال آن به جنین اتفاق می افتد در حالیکه این تصورات کاملا بی پایه و بی اساس بوده و هیچ مبنای علمی ندارند.

علت وجود ماه گرفتگی روی بدن۵) تاثیر ماه گرفتگی

گاهی این نوع ماه گرفتگی همراه با نقایص متعدد دیگری است که نمونه آن سندرم است . دراین سندرم علاوه برماه گرفتگی نقص فضای خلفی مغز و آئورت وقلب وچشم واستخوان جناغ با هم در طفل وجود دارد . دونمونه دیگر از ماه گرفتگی اطفال و می باشند .

در هنگام تولد توده عروقی بزرگی وجود دارد که به سرعت پس رفت کرده واز بین می رود . در توده عروقی هنگام تولد موجود است ولی هرگز پس رفت نمی کند وتا آخر عمر باقی می ماند . نمونه هایی ازاین نوع  تاثیر ماه گرفتگی به اسامی همانژیوآندوتلیوم کاپوزیفرم و همراه با عارضه خطرناک می باشند که حاصل تله افتادن وتخریب پلاکتها وکاهش تعداد آنها و عیب انعقادخون کشنده می باشد .

همچنین بخوانید : علت خورشید گرفتگی

ماه گرفتگی حاصل از نقایص عروقی مختلف شریانی وریدی ویا لنفاوی ویا ایجاد شنتهای شریانی وریدی این دسته از ماه گرفتگی ها هم درهنگام تولد وجود دارند ومتناسب بارشد طفل رشد می کنند وهرگز از بین نمی روند . دونمونه ازاین نوع ماه گرفتگی که درآن وریدها نقص مادرزادی دارند به نام های ومافوسی سیندرم می باشد که درآن مویرگهای سیاهرگی ولنفاوی همراه با اختلال غضروف دردست وپا داریم . نمونه دیگر این نوع ماه گرفتگی بیماری اوسلروبرراندو وآتاکسیاتلانژیکتاتیکا می باشد .

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام