میان وعده کودک در مدرسه

حالت شب

یکی از موضاعات مهمی که والدین نباید از آن غافل شوند میان وعده کودک در مدرسه است زیرا میان وعده علاوه برتاثیر بسیار مثبتی که بر کارایی ذهنی کودک دارد بر رشد آن نیز تاثیر گذار است. میان وعده اگر به صورت مناسب انتخاب شود جایگزین خوبی برای هله هوله هایی میشود که کودک در مدرسه میخورد.

تیم فارسی خوان قصد دارد شما را با میان وعده ها و اهمیتشان آشنا کند با ما همراه باشید.

مفهوم میان وعده کودکان مدرسه

میان وعده کودک در مدرسه به معنای قرار دادن خوراکیهای مفید و سالم در کیف بچه ها است. که برای تامین انرژی مورد نیاز کودک در خارج از منزل توسط والدین انجام میشود.

اهمیت میان وعده در مدرسه

میان وعده کودکان در مدرسه اهمیت زیادی دارد زیرا یک رژیم غذایی مناسب برای سلامت جسم و ذهن کودکان است.

یک میان وعده سالم باعث می شود که کودک ما علاوه بر رفع گرسنگی اش، به سراغ مواد غیر بهداشتی مانند چیپس و پفک که بسیار جذاب هستند و سلامت آنها را به مخاطره می اندازد نروند. پس والدین باید در انتخاب میان وعده کودکان در مدرسه بسیار دقت کنند تا چیزی را انتخاب کنند که هم سالم و خوشمزه باشد و هم کودک با میل و اشتها آن را بخورد و سیر شود.

میان وعده هایی که انرژی زیادی دارند ولی ازنظر تغذیه ای کم ارزش هستند و بجز تامین میزان انرژی و بر طرف کردن حس گرسنگی کارایی دیگری ندارند و کمکی به برآورده شدن سایر نیازهای رشد و سلامت کودکان نمی کنند بسیار نامناسب هستند. استفاده از مواد غذایی مفید و مناسب در میان وعده ها،  نیازهای  رشدی و سلامت تغذیه ای دانش آموزان را تامین می کنند.

متخصصین تغذیه معتقدند تعیین ترکیب میان وعده کودک باید از نظر تامین پروتئین و ویتامین باشد. چون کودک در مرحله رشد بیولوژیکی قرار دارند پس باید نسبت به تامین شاخص های تغذیه ای حساسیت ویژه ای داشته باشیم تا در روند رشد اختلالی به وجود نیاید.

میان وعده کودکان

نقش موثر میان وعده های کودکان در یادگیری

یادگیری دروس مختلف در مدرسه به عهده مغز است. یعنی یادگیری و درک مطالب رابطه مستقیم با کارایی مغز دارد، اگر مغز مواد غذایی مورد نیازش را دریافت کرده باشد راندمان و کارآیی آن بالا میرود و نتیجه عکس آن هم صادق است.

انرژی مغز از گلوکز تامین میشود بنابراین اگر کودک نتواند غذای مغزش را از میان وعده تامین کند در یادگیری دروس با مشکل مواجه میشود. متاسفانه گاهی برخی از کودکان که شیفت صبح هستند بدون خوردن صبحانه به مدرسه میروند چون یا دیشب دیر خوابیده اند یا صبحها، میلشان به صبحانه نمیکشه. والدین این کودکان باید مواظب باشند که صبحانه اصلی ترین وعده غذایی بشمار میرود و با دادن میان وعده مناسب در مدرسه یا همان تغذیه در مدرسه که جایگزین صبحانه می شود به تغذیه کودکان کمک کنند.

پیشنهاد فارسی خوان
ترکیب میان وعده باید بخشی از ترکیب صبحانه باشد تا بالانس تغذیه ای فیزیولوژی بدن کودک (دانش آموز) رعایت شود.

گنجاندن یک خوراکی سالم و مغذی در برنامه ی غذایی روزانه کودکان در مدرسه می تواند بر کارایی حافظه کوتاه مدت، میزان توانایی یادگیری و به دنبال آن پیشرفت تحصیلی آن ها تاثیر مثبت داشته باشد.

کارایی

بهترین میان وعده کودک

میان وعده های مختلف و سالم فراوانی برای انتخاب وجود دارد که شما میتوانید برای دلبندانتان انتخاب کنید. از این موادغذایی سالم میتوان به صورت زیر نام برد.

 • میان‌ وعده های سالم که با لبنیات همراه باشند
 • شیر به همراه کیکهایی که در منزل تهیه میشود.
 •  بیسکویت های سبوسدار بدون کرم و شکلات
 • میوه های خشک شده و برگه ها مثل توت خشک و کشمش، برگه زردآلو …
 • میوه ها و سبزیجات تازه
 • تنقلات و آجیل
 • هله هوله هایی مناسب مانند پف فیل، ژله که خودتان در خانه درست میکنید.
 • غذاهای خانگی مانند کوکو سبزی، سیب زمینی آبپز، ماکارونی و …
 • ساندویچ های متنوع: ساندویچ نون و پنیر و سبزی، نان و پنیر ، خیار و نان ، پنیر و گوجه فرنگی و…

 

کودک در مدرسه

بدترین میان وعده کودکان

متاسفانه گاهگاهی شاهد این ماجرا هستیم که والدین به هر دلیلی نتوانسته اند به فرزندشان وعده غذایی مورد نیاز را بدهند و بجای آن پول به فرزند میدهند و فرزند هم به دور از چشم والدین مواد غذایی ناسالم میگیرد و این مواد ناسالم مشکلات بهداشتی به بار می آورند، در زیر به برخی از این مواد اشاره میشود.

 • خوردن مداوم شیرهای طعم دار و نوشابه های گازدار به دلیل اسانس و شکر زیاد
 • بستنی های یخی و یخمک‌ که شیر ندارند و سرشار از اسانس و رنگ های مصنوعی هستند.
 • غذاهای آماده، سس مایونز و نوشابه های گازدار
 • مواد خوراکی مثل انواع پفک، چیپس، شکلات، شیرینی
 • کیک و کلوچه های صنعتی به دلیل فقدان مواد فیبری و شکر زیاد
 • ساندویچهای سوسیس، کالباس، همبرگر آماده
 • پیتزا

در پایان مطلب یادآور میشویم که میان وعده کودک در مدرسه باید سالم و مقوی باشد و باعث بالابردن کارایی حافظه یا همان قدرت یادگیری بالا در کودکان شود. البته میان وعده ها نباید باعث چاقی و بهم خوردن سلامت کودکان خارج از منزل بشوند.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید. همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام