نحوه طراحی اتاق کودک

حالت شب

نحوه  طراحی  اتاق  کودک

هدف ما از طراحی اتاق کودک اینه که بنویم به نحوی وسایل فانتزی خوشرنگ واسباب بازی های زیبایی رو داخل اتاق بچینیم که کودکمان از عشق و علاقه ای که پدر ومادر نسبت به او دارند خوشحال بشه.تا بتونه به هرنحوی که دوست داره بازی کنه ولذت ببره. با فارسی خوان همراه باشید تا در پیدا کردن بهترین نوع طراحی اتاق نوزاد با نیازهای سال های اولیه زندگی و فضایی برای رشد و شکوفایی استعدادهای مهمان تازه وارد به شما کمک کند.

۱۰ راز  طراحی اتاق کودک

۱.انتخاب اتاق کودک
اتاق کودک: شاید شما جزو آن دسته از عزیزانی هستید که به زودی یک مهمان تازه وارد به جمع صمیمی خانواده شان اضافه می شود و کم کم درحال تدارک دیدن فضای زندگی جدید او هستید. پیدا کردن بهترین طراحی اتاق کودک مناسب با نیازهای سال های اولیه زندگی و فضایی برای رشد و شکوفایی استعدادهای مهمان تازه وارد شما قطعا آسان نیست،

۲.انتخاب رنگ اتاق کودک
پیش از انتخاب هر وسیله ای باید به انتخاب رنگ اتاق کودکتان فکر کنید. برای انتخاب رنگ معمولا به جنسیت کودک توجه می شود به طور مثال رنگ های صورتی و گلبهی برای دکوراسیون اتاق کودک دختر و رنگ های آبی و تم خاکستری بیشتر برای دکوراسیون اتاق کودک پسر انتخاب می شود، اما توجه داشته باشید که برای سال های اولیه زندگی کودکتان انتخاب رنگ به جنسیت زیاد بستگی ندارد.

انتخاب گهواره اتاق کودک

پس از انتخاب رنگ نوبت به انتخاب گهواره مناسب برای اتاق کودک  می رسد. توجه داشته باشید که رنگ گهواره ی شما تا حد زیادی بستگی به رنگ غالب فضای اتاق کودک شما دارد اما چون رنگ های انتخابی این فضاها معمولا ملایم است انتخاب انواع رنگ سفید و شیری برای گهواره ها بسیار مناسب است.

طراحی اتاق کودک

انتخاب صندلی ننویی اتاق کودک

وقتی کودکی به دنیا می آید به حضور نسبتا مداوم مادر در سال های اولیه زندگی خود نیاز دارد بنابراین بهتر است فضایی را برای حضور بی دغدغه ی مادر در نظر بگیریدو این فضا شامل یک صندلی ننویی و پوف مقابل آن می شود که با کمک آن ها می توانید ساده تر مراتب آسایش دلبندتان را فراهم کنین.

فضای تعویض کودک

همان طور که گفته شد در طراحی اتاق کودک باید به نیازهای اولیه ی او بیشتر توجه کنید، به طور مثال در نظر گرفتن فضایی برای تعویض کودک شاید در بسیاری از طراحی ها در اولویت نباشد اما باید در اولویت قرار گیرد و بخش مناسبی از اتاق کودک به این فضا اختصاص داد. این فضا می تواند روی دراور مخصوص لباس های او باشد و یا یک میز شلف مانند باشد که سایر لوازم نوزاد را روی آن قرار دهید.

طراحی اتاق کودکان دو قلو

اگر مهمانان تازه وارد شما دو قلو هستند پس فضا را باید برای هر دو آن ها آماده کنید همان طور که در تصویر می بینید به خوبی فضا را برای هر دو کودک تدارک دیده اند انتخاب یک رنگ ملایم مناسب برای دکوراسیون اتاق نوزاد پسر و دختر اگر جنسیت فرزندان متفاوت است.باید مانند تصویر هوشمندانه باشد و دیزاین اتاق نوزاد باید به صورت قرینه صورت گیرد تا شرایط آسایش برای هر دو کودک فرآهم شود.

انتخاب نورپردازی اتاق کودک

با انتخاب یک نورپردازی ملایم و منحصر به فرد می توانید فضای آرامش بخش و رمانتیکی برای کودک دلبندتان فراهم کنید. تلفیق این نور پردازی در اتاق کودک با یک پرده ی حریر می تواند آرامش تاثیر گذاری را برای خواب دلبندتان فرآهم کند.

مناسب بودن کف اتاق کودک

کودکان دوست دارند هنگام بازی روی زمین بخزند. بهتر است کف اتاق را فرش کنید که از پا، زانو، دست و سایر قسمت‌های بدنش محافظت کند. حتی می‌توانید به جای فرش، از تشک‌های لاستیکی مخصوص کف اتاق کودک استفاده کنید.اتاق کودک در شب نباید بیش از حد تاریک باشد، بنابراین بهتر است از چراغ‌خواب استفاده کنید. چراغ‌خواب‌های متنوعی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف برای کودکان وجود دارد. حتی می‌توانید از نوع ساده‌ی آن استفاده کنید و خودتان آن را برای اتاق کودکتان تزئین کنید.

اتاق کودک

تزئین اتاق کودک

برای تزیین اتاق کودک از عکسهای خودش استفاده کنید.عکس‌های مورد علاقه‌ی کودکتان را روی دیوار یا هر جای مناسب دیگر نصب کنید. عکس‌هایی را که در تعطیلات، در مدرسه یا در روزهای خاصی از او گرفته‌اید به انتخاب خودش در اتاقش قرار دهید.برای دیوار از ترکیب رنگ و کاغذدیواری استفاده کنید. از رنگ‌های روشن و شاد برای دیوار استفاده کنید. بخشی از دیوارها را با کاغذدیواری و پوستر تزئین کنید. می‌توانید از همان شیوه برای تزئین کمدها نیز استفاده کنید. به جای کاغذدیواری می‌توانید از نقاشی نیز استفاده کنید.

موضوع نقاشی‌ها می‌تواند گل، اتومبیل مسابقه و هر چیزی باشد که کودک به آن علاقه دارد.از پارچه‌های مناسب در اتاق‌ کودک استفاده کنید.بهتر است پارچه‌های مورد استفاده در اتاق‌خواب کودک مانند روتختی، ملافه‌ها و بالش با زمینه‌ی اتاق هماهنگ باشد. روکش صندلی راحتی و پرده‌ها نیز با زمینه‌ی اتاق مطابقت داشته باشند.

 تزئین سقف اتاق کودک را هم مدنظر قرار دهیداز وسایل تزئینی درخشان با زمینه‌ی تاریک در سقف استفاده کنید. می‌توانید از طرح ماه و ستاره استفاده کنید. به این ترتیب، کودک هنگام خواب از تماشای آنها لذت می‌برد و با آرامش می‌خوابد. سقف اتاق کودک را به نسبت سن و شخصیتش طراحی و تزیین کنید. البته قبل از این مرحله، طراحی و اجرای سقف کناف و کاذب انجام می شود و شما بعد به سراغ نورپردازی و تزیین آن می روید.

 زمانی که می خواهید برای طراحی اتاق کودک خود تصمیم بگیرید حتما استفاده از قفسه و وسایلی که مکعبی شکل هستند را نیز در نظر داشته باشید که اسباب بازی، کتاب و لوازم متفرقه دیگر را در آنها قرار دهید.

آموزش کودک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همیشه باید در مرکز توجه‌تان قرار بگیرد. بنابراین در طراحی اتاق کودک، سعی نکنید فقط به جنبه تفننی و زیبایی آن اهمیت دهید. در کنار وسایل تزئینی. کتاب‌ها و اسباب‌بازی‌های آموزشی‌اش را نیز قرار دهید. با این کار، کودک هم آموزش می‌بیند و هم تفریح و سرگرمی خواهد داشت.همیشه بیشتر والدین دوست دارند تا فرزندشان در کنار آموزش رسمی، یکسری مهارت‌ها و آموزش‌های دیگری را هم فرا‌گیرد.

فضاهای خلاقانه در اتاق ایجاد کنیداتاق کودک باید فضاهایی داشته باشد که وسایلش را در آنها بگذارد. جاهای مختلفی از اتاق را در نظر بگیرید و هر بخش را به یکی از وسایلش (اسباب‌بازی، لباس، کتاب و نظایر آن) اختصاص دهید. این فضاها باید طوری انتخاب شوند که در دسترس کودک باشند. به او آموزش دهید پس از هر بار استفاده از وسایلش آنها را به جای خود برگرداند. نحوه‌ی سازمان‌دهی وسایلش را به او یاد بدهید.

درست است که دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند تا حدودی برای او آرامش و شادی به ارمغان بیاورد، اما آنچه از همه‌چیز برای یک کودک مهم‌تر است، عشق و محبت شماست. یادتان باشد برای موفقیت لازم نیست لذت زندگی کردن را فراموش کنید. حتی با وجود کار سخت و مشغله‌ی فراوان، باید بیشترین زمان ممکن را به کودکان‌تان اختصاص بدهید. آنها بیش از هر چیز به علاقه و توجه شما نیاز دارند.

طراحی

تخت خواب در طراحی اتاق کودک

شاید امروزه با وجود تنوع گسترده ای که در رنگ، اندازه، ارتفاع و سبک تخت کودک وجود دارد، انتخاب یک گزینه مناسب برای فرزندمان کار بسیار سختی به حساب آید. آیا هر کدام که گران تر بود قطعا انتخاب بهتری نیز هست؟قطعا تخت خواب هایی که نرده های محافظتی دارند بهترین گزینه به حساب می آید که در تمام قیمت ها هم قابل خریداری است. اگر در وهله اول می خواهید امنیت تخت خواب شما تامین شود پیشنهاد ما این است که آن را رو به روی در اتاق قرار دهید.

لوازم تخت خواب و بالشت اتاق کودک

همانطور که درباره تخت خواب ها در طراحی اتاق کودک اشاره شد، لوازم آن نیز دارای تنوع گسترده ای در هزینه و قیمت هستند. در ابندا ممکن است که از خود بپرسیم که آیا لازم است این همه برای خرید لوازم خواب و بالشت هایی فانتزی خرج کنیم؟ جواب ما هم مشخص است؛ قطعا نه. فرزند شما هیچگاه به تخت خوابی که لایه های بسیار زیادی دارد و یا بسیار گران قیمت است احتیاج ندارد. به جای این کار می توانید از لایه ها و پارچه هایی نرم و لطیف و طرح و رنگ هایی جذاب و زیبا استفاده کنید.

بعد از اینکه از غیر سمی و غیر مشتعل بودن پارچه های انتخابی خود مطمئن شدید، مهم ترین کار بررسی تناسب موجود بین سبک و استایل لوازم و عملکرد آنها و علاوه بر آن طرح ها و رنگ های آنها است که باعث سلامت، آرامش، امنیت و احساس بسیار خوبی برای فرزند شما می شود.سعی کنید از پارچه و لوازم تخت خوابی استفاده کنید که با درست قرار گرفتن خود جزو عناصر دکوراتیو اتاق شما به حساب بیایند. قنداق های رنگی ای که در درون سبد قرار می گیرند.

نکته: قفسه هایی که روی دیوار نصب می شوند برای دکوراتیو کردن فضا بسیار مناسب هستند مخصوصا در زمانی که اتاق شما کوچک است. پس می توانید با کمی سلیقه و هنر این قفسه ها را بچینید تا نمایی زیبا و جذاب به دکوراسیون اتاق خود ببخشید. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که می توانید این قفسه ها را بر اساس دکوراسیون خود و رنگی که انتخاب کرده اید نیز تنظیم کنید.

جزییات سفارشی در طراحی اتاق کودک

اینکه اتاق کودک خود را بر طبق سلیقه خود طراحی کنید هم فضای اتاق را بسیار خاص و ویژه خواهد کرد و هم اینکه بسیار خاطره انگیز خواهد شد. حتی تصور این که فرزند کوچک شما دستان رنگی اش را بر روی دیوار بزند و به آن طرح دهد هم بسیار لذت بخش خواهد بود. این را نیز بدانید که اگر که بخواهید کمی خاص تر عمل کنید ممکن است مقداری هزینه بیشتری برایتان داشته باشد.سعی کنید گزینه ای را برای خاص تر کردن اتاقتان انتخاب کنید که به مرور زمان هم قابل استفاده و جذاب باشد.

کودک

پنجره در طراحی اتاق کودک

پنجره عنصر بسیار مهمی در طراحی اتاق کودک به حساب می آید چرا که در میزان نور و تاریکی که بر خواب کودک نیز بسیار موثر است تاثیر می گذارد. معمولا پرده های نخی در صورتی که نور را به طور کافی حفظ کنند انتخاب خوبی به حساب می آیند چرا که هم قیمت مناسبی دارند هم نظر افراد را به سمت خود جلب می کنند. اگر هم نه می توانید از پرده های کرکره ای نیز استفاده کنید. گزینه دیگری که پیش روی شماست ممکن است کمی گران قیمت تر نیز باشد و آن استفاده از پرده هایی است که نور بیشتری را جذب کرده، فضا را تاریک تر می کنند و یا منقش هستند. پرده های رومن هم برای اتاق کودک شما انتخاب خوبی هستند.

تشک اتاق کودک

اگر پول خود را برای خرید تخت فرزند خود صرفه چویی کرده اید باید بگوییم که بهتر است آن را برای خرید یک تشک مناسب صرف کنید. تشک فرزند شما گزینه بسیار مهمی به حساب می آید چرا که حداقل برای سه سال قابل استفاده خواهد بود. پس بهتر است پول خود را برای چیزی سرمایه گذاری کنید که برای فرزند کوچک و نوپای شما بسیار اهمیت دارد.

نکته
به دنبال روکشی برای تشک خود باشید که نرم و ضد آب باشد. چنین چیزی نه تنها از تشک محافظت می کند بلکه تخت را هم گرم، نرم و راحت تر خواهد کرد.

یک تشک خوب باید دقیقا هم سایز تخت فرزند شما و چسبیده به آن باشد و نباید بین تخت و تشک شکافی وجود داشته باشد. به دنبال تشکی باشید که از استحکام کافی برخوردار بوده و برای ستون فقرات فرزند شما مشکلی ایجاد نکند. ویژگی های حائز اهمیت دیگر برای تشک مناسب پوشش ضدآب، چریان هوا و عدم استفاده از مواد سمی آن است. اگر بودجه شما کافی و مناسب است هم می توانید به دنبال تشکی باشید که ویژگی های مثبت بیشتری از آنچه که گفته شد داشته باشد.

میز تعویض اتاق کودک

شاید لازم شود که با صرف کردن هزینه ای میز تعویضی مناسب برای اتاق کودک خود تهیه کنید. پس در این هنگام حتما به راحتی و امنیت میز و هم چنین ارتفاع و فضایی کافی برای قرار دادن وسایل در آن باید دقت کنید. میز تعویض مناسب علاوه بر ویژگی هایی که گفتیم باید استحکام و پهنای کافی برای تعویض پد کودک را داشته باشد. ارتفاع کاربردی به معنای ارتفاع راحتی است که برای دست، گردن و کمر شما مناسب و راحت باشد. هر چیزی که ارتفاع بسیار کم یا بسیار زیادی داشته باشد می تواند چالش بوجود بیاورد.

و در نهایت، فضای نگهداری بهینه و قابل دسترس زمانی که در ابعاد کوچک در روبروی شما قرار داشته باشد، بهترین حالت را دارد. کشویی که به راحتی باز شود و قفسه ای که در مکان مناسب قرار گرفته باشد برای نگهداری پوشک کودک شما مناسب است و به راحتی تعویض آن صورت خواهد گرفت. زمانی که یک میز تعویض پوشک انتخاب می کنید، به دنبال وسیله ای باشید که آنچنان وابسته به سن نباشد. بعد از اینکه کودک شما رشد کرد، این میز که قفسه و کشو نیز دارد، می تواند به عنوان کمد استفاده شود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام