چند روش شعبده بازی

حالت شب

چند روش شعبده بازی

افراد زیادی خبر ندارند که شعبده بازانی که کارهای معجزه آسا انجام داده و باعث می شوند دهانمان از شگفتی باز بماند همه انسان هایی شکاک بوده و به ماوراء طبیعه اعتقاد زیادی ندارند. اگر چه آن ها نیز انسان هایی عادی هستند اما با ترفندها و شعبده بازی های خود تماشاگران بسیاری را به سالن های مخصوص این کار کشانده و آن ها را برای ساعاتی سرگرم و البته شگفت زده می سازند.

بسیاری از این شعبده بازان کارهای خارق العاده ای انجام می دهند؛ کارهایی از قبیل دو نیم کردن اشخاص یا زنده به گور کردن آن ها و البته کارهایی بسیار عجیب تر. بدون شک همه این کارهای باور نکردنی با یک حقه انجام می گیرد و در این مطلب فارسی خوان قصد داریم راز این حقه ها را به شما بگوییم.

درآوردن سکه از پشت گوش

یکی از معروف ‌ترین تردستی ‌ها که همیشه با وجود ساده بودن، هنوز هم سرگرم کننده و جالب است، بیرون آوردن سکه از پشت گوش است. در این شعبده مشهور، مجری بعد از نشان دادن دست‌ های خالی، یکی از حضار داوطلب را به روی سن احضار می‌ کند. بعد از بیان کلمات عجیب و در حالی که انگار یک ورد جادویی بر زبان می ‌آورد، سکه کوچکی را از پشت گوش یا گردن تماشاگر بیرون می ‌آورد.

زمانی گفته می‌ شد که این دو نفر یعنی مجری و تماشاگر احتمالا با هم آشنا بوده اند و تماشاچی از قبل سکه‌ای را در یقه پیراهنش پنهان کرده است. اما وقتی تماشاچیانی از وسط سالن، آن هم در حالی که پیراهنشان بدون یقه بود، به روی صحنه آورده شدند، هیچ کس به جز شعبده باز‌ها نمی ‌توانست درباره راز این شعبده حرفی به میان بیاورد. حالا ما این راز مهم را با شما در میان می‌ گذاریم.

درآوردن سکه از پشت گوش

در این شعبده، معمولا شعبده باز یک انگشتر به دست دارد که به رنگ پوستش است و دیده نمی‌ شود. پشت این انگشتر یک سکه کوچک جاسازی شده است. این سکه در یک فضای خالی که از قبل در انگشتر جادویی قرار داده شده، جاسازی می‌ شود به نحوی که برای آزاد کردن آن فقط یک فشار کوچک به انگشتر یا آزاد کردن ضامن کافی است.

البته هر شعبده بازی یک راه برای دور زدن این راز دارد. برای مثال ممکن است کسی سکه را پشت دست دیگرش یا در آستینش گذاشته باشد. چون این شعبده خیلی قدیمی است و بسیاری از شعبده باز‌ها از آن اطلاع دارند، روش‌ های جدیدی برای غافلگیر کردن تماشاچی ‌ها ابداع شده که عموما لو نرفته اند، اما تردستی اصلی همانی است که برایتان شرح دادیم.

پنهان کردن اشیای غول پیکر

هر چند در طول سال ‌هایی که از ابداع این شعبده گذشته، روش ‌های جدیدی برای اجرای آن ابداع شده که راز تمام شان هنوز فاش نشده است، اما یک اصل ثابت در شعبده پنهان کردن مجسمه آزادی وجود دارد. آن هم به خطا انداختن مردم با استفاده از تعداد زیادی آینه است که در جا‌های درست قرار گرفته اند. این آینه ‌ها نور را طوری بازتاب می‌ دهند که انگار جلوی مجسمه به طور کامل پوشیده شده است.

همچنین بخوانید : آموزش سوت زدن

مکانیزم دقیقی که باعث می‌شود این آینه‌ ها با سرعت و در عرض چند دقیقه بالا بیایند و مجسمه را بپوشانند هنوز لو نرفته، اما هر چند وقت یک بار، محاسباتی که تعداد آینه‌ ها، محل قرارگرفتن آن ‌ها و زاویه جایگذاری آینه‌ ها را مشخص می‌ کند، پیشنهاد می‌شوند. به خاطر پرخرج بودن آزمایش این روش‌ ها، همه چیز فعلا در حد محاسبه روی کاغذ است.

تبدیل کردن یک شخص به شخص دیگر

در این نمایش، شعبده باز در درون یک کیسه فرو می رود و دستیار او در آن را می بندد. سپس شعبده باز در درون یک صندوق قرار می گیرد و دستیار در آن را قفل می کند. دستیار روی صندوق می ایستد ، شنل تیره ای را در مقابل خود و صندوق قرار می دهد و ناگهان شنل افتاده و با شعبده باز روبرو می شویم. سپس او قفل صندوق را باز کرده، گره کیسه را باز کرده و همه می بینند که دستیار او معمولاً با یک لباس متفاوت در درون کیسه قرار دارد.

در واقع در کیسه شعبده باز یک راه خروجی وجود دارد که معمولا یک زیپ است و می توان به راحتی آن را از داخل باز کرد. دستیار روی لبه ی صندوق می ایستد اما پنل بالای صندوق به راحتی باز می شود. وقتی که دستیار شنل را بالا می گیرد شعبده باز از کیسه و صندوق بیرون آمده و شنل را می گیرد و به جای او دستیار وارد کیسه می شود. او در آن جا لباس یا ظاهرش را عوض می کند. در واقع این دو هر چقدر که این کار را با هماهنگی و سرعت بیشتر و بهتری انجام دهند نتیجه کار بهتر و خارق العاده تر خواهد بود.

تبدیل کردن یک شخص به شخص دیگر

کشیدن دست و پا

در این شعبده بازی معمولاً دستیار را در درون یک جعبه بسیار بزرگ قرار داده و تنها دست و پا و سر او بیرون باقی می ماند و شعبده باز دست و پای او را در جهات مختلف می چرخاند به نحوی که فکر می کنید اعضای بدن او از هم جدا شده اند. در واقع وقتی که شعبه باز در جعبه بزرگ را باز و بسته می کند که ثابت کند چیزی در درون آن وجود ندارد، دو دستیار دیگر از در پشت جعبه وارد می شوند و دست و پاهای خود را در سوراخ هایی که برای آن ها تعریف شده قرار می دهند.

همچنین بخوانید : قانون ۱۰ ۹۰

تمامی این دستیاران از لباس و آرایش مشترکی استفاده می کنند. در واقع دو دستیار اضافی دست و پاهای خود را نشان می دهند و دستیار اصلی که در ابتدا تماشاگران او را دیده اند تنها سر خود را در سوراخ مربوطه نگه داشته و روی یک صندلی می نشیند.

غیب کردن لیوان و سکه

یکی از مشهورترین شعبده‌ هایی که در کلاس ‌های شعبده بازی آموزش داده می‌ شود مربوط به غیب شدن لیوان است. در این نمایش، شعبده باز یک لیوان را بیرون آورده و آن را جلوی چشمان تماشاچی ‌ها می‌گیرد، بعد هم در حالی که آن را با پارچه ‌ای می ‌پوشاند ناگهان آن را غیب می‌ کند. یک شعبده شبیه این هم وجود دارد که در آن، شعبده باز یک شیء کوچک مثلا سکه یا توپ را در چند لیوان پنهان کرده و آن را بعد از چند بار چرخاندن غیب می‌کند، آن هم در حالی که به نظر نمی ‌رسد دستش با میز یا لیوان در تماس است.

او لیوان‌ ها را بر می‌ دارد تا داخل و بیرون آن ‌ها را به تماشاچی ‌ها نشان بدهد، اثری از توپ یا سکه نیست. برای آنکه تماشاچی ‌ها بیشتر شگفت زده شوند، شعبده باز کتش را هم بیرون آورده و با پیراهن آستین کوتاه جلوی شان ظاهر می‌ شود تا نشان بدهد که در لباسش چیزی را پنهان نکرده است. پس سکه کجاست. تمام راز روی میز شعبده باز قرار گرفته است. یک سوراخ بسیار کوچک به اندازه سکه، توپ یا لیوان، بر روی میز ایجاد شده.

غیب کردن لیوان و سکه

زمانی که شعبده باز ادعا می‌کند لیوان غیب شده، درواقع این دریچه را باز کرده و شیء مورد نظرش را به داخل روزنه هدایت کرده است. اما چطور چنین چیزی ممکن است در حالی که او حتی دستش به میز نخورده، پای شعبده باز را فراموش نکنید. در زیر پای او یک پدال قرار گرفته که دریچه کوچک را باز و بسته می‌کند، آن هم درحالی که همه حواس تماشاچیان به دست شعبده باز یا اطراف صحنه برای پیدا کردن دستیار او معطوف شده است.

بلعیدن شمشیر

این شعبده بازی خارق العاده کمی با بقیه متفاوت بوده و به مهارت شعبده باز بستگی دارد. در این نمایش، شعبده باز یک شمشیر را در حلقوم خود فرو برده و می بلعد. در واقع در این شعبده بازی تمرکز اصلی و کامل بر روی این نکته است که شمشیر در مسیری خاص پیش رفته تا به ارگان های داخلی آسیبی وارد نکند. حلق و نای باید در یک خط راست قرار گیرند و بدین ترتیب شمشیر در مری فرو می رود. شعبده باز برای مهارت در این نمایش باید تمرینات زیادی انجام دهد.

بلعیدن شمشیر

خواندن ذهن تماشاچی

شعبده باز درجمع تماشاگران اعلام می کند که می تواند درمورد انتخاب تماشاچیان پیشگویی کند. شعبده باز پنج عدد مدادرنگی با رنگ های مختلف را درمشت خود می گیرد و ازیک داوطلب می خواهد که یکی از مدادها را انتخاب ورنگ آن را با صدای بلند اعلام کند. شعبده باز به غیر ازمداد انتخابی ،چهار مداد دیگر را یکی یکی از داخل مشت خود بیرون می آورد و می گویید من ازقبل می دانستم که شما این رنگ مداد را انتخاب می کنید.

سپس مشت خود را باز کرده و مداد انتخابی را نشان می دهد که یک تکه مقوا به آن وصل شده و روی آن نوشته شده ،شما این رنگ را انتخاب خواهید کرد. شعبده باز قبل از اجرا، یک تکه مقوا را که رویش نوشته شده است (شما این رنگ را انتخاب خواهید کرد) به وسیله کش اسکناس به دور همگی مداد ها گره می زند.

همچنین بخوانید : راز موفقیت انسان

هنگام نمایش مجموع مدادها را طوری در مشت خود قرارمی دهد که تکه مقوا به چشم نخورد. بعد از انتخاب مداد توسط تماشاچی، شعبده باز با مهارت و ظرافت چهارمداد دیگر را یکی یکی از مشت دست خود بیرون می آورد. با این حساب فقط مداد انتخابی می ماند و تکه مقوایی که به آن وصل شده است.

غیب شدن کبوترها

در این نمایش، شعبده باز یک یا دو کبوتر را در داخل یک جعبه قرار می دهد اما وقتی جعبه را باز می کند هیچ کدام از کبوترها در داخل جعبه نیستند. جای این کبوترها کاملاً امن بوده و جای نگرانی نیست. در واقع در داخل در این جعبه یک فضای خالی سری وجود دارد که کوچک و غیرقابل دیدن است اما کبوترهای می توانند برای مدتی در داخل آن باقی بمانند.

فرو کردن سوزن در پوست

در این نمایش، شعبده باز با استفاده از یک سوزن پوست دست خود را سوراخ می کند. اما لازم نیست که برای این شعبده بازی خارق العاده وی خود را گرفتار درد و زخمی شدن کند. حقه بسیار ساده تری وجود دارد. در واقع شعبده باز پوست خود را سوراخ نمی کند. او لایه ای از یک ماده آرایشی ساخته شده از چسب لاستیکی را روی دست خود می ریزد و مقداری نیز خون در سوزنی که در واقع توخالی است ریخته می شود و پس از فرو کردن سوزن در داخل لایه چسب خشک شده از سوراخ های ریزی که در آن تعبیه شده خون بیرون می ریزد.

پول نصف می ‌شود یا مداد

تردستی با پول یکی از پرطرفدارترین و در عین حال ساده ‌ترین شعبده ‌هایی است که در تمام دنیا شکل می ‌گیرد. در این نمایش، شعبده باز یک اسکناس را برداشته و یک مداد را در دست دیگرش می‌ گیرد. در این مرحله، شعبده باز به مردم وعده می ‌دهد که می ‌تواند اسکناس را به حالت اولش برگرداند. بعد هم در عرض چند ثانیه، در حالی که تماشاچیان هنوز مبهوت و حیرت زده اند، دلار سالم را مقابل چشم شان می ‌گیرد.

پول نصف می ‌شود یا مداد

همیشه راه‌ هایی برای این که آن‌ها بیشتر شگفت زده و مبهوت شوند، وجود دارد. یکی این که اسکناس را پیش و پس از اجرای نمایش در اختیار چند تماشاگر می ‌گذارند تا از اصل و سالم بودن اسکناس مطمئن شوند. زمانی که شعبده باز ادعا کرده اسکناس بریده شده، درواقع دو تکه مداد را از هم جدا کرده است. تنها کار مهم او این است که مداد را در حالی قرار می‌ دهد که با استفاده از خطای دید، تماشاچی به اشتباه افتاده و فکر می ‌کند اسکناس نصف شده است،

در حالی که در اصل، مداد نصف شده بود. شعبده باز‌های خبره در این باره یک توصیه مهم هم دارند؛ به جای مداد از خودکار استفاده نکنید، چون کارگذاشتن آهنربا در آن خیلی دشوار است و ممکن است دست تان رو شود. البته اگر جوهر خودکار کار دست تان ندهد. این شعبده یکی از تردستی‌ های معمول در کلاس ‌های شعبده بازی است، اما اگر تازه کار هستید، اسکناس را فراموش کنید و از کاغذ به جای آن استفاده کنید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام