اریگامی چیست

حالت شب

اریگامی چیست

اریگامی (به ژاپنی: 折り紙) یا (هنر کاغذ و تا) یکی از کاردستیهای محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. هدف این هنر آفریدن طرح‌ های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی (تا کردن کاغذ) است و تمام مدل‌ های کاغذ و تا را دربردارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند.

اریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌ کند، ولی همین تاها می ‌توانند به روش ‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند. برای آشنایی بیشتر با هنر ارگامی با فارسی خوان همراه باشد.

تاریخچه اوریگامی

تاریخچه اریگامی

اگرچه زمان تولد اولین اریگامی به صورت دقیق مشخص نیست، ولی به صورت امروزی می‌ توان اولین رد پای آن را در سال های ۱۶۹۰ میلادی پیدا کرد. یعنی درست همزمان با پیدایش و توسعه صنعت کاغذ سازی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، چین و ژاپن. در برخی از اسناد تاریخی وجود ماکت‌ های کاغذی در چین را به عنوان نسل اول اریگامی درنظر می ‌گیرند. با این حال، اعتقاد عمومی بر این است که ژاپنی‌ ها این هنر را توسعه دادند.

وجه تسمیه

کلمهٔ “Origami”متشکل از دو کلمهٔ “ori” و “gami” است، که”ori” به معنای “folding”و “gami” تغییر یافتهٔ کلمهٔ “kami” به معنای “paper” است. بنابراین اریگامی اندیشه و هنر تا دادن کاغذ یا صفحاتی از جنس پلاستیک، فلز و مواد دیگر (برای خلق شکل‌ های مختلف، می ‌باشد.

همچنین بخوانید : مینی ربات های جاسوسی

این شکل ‌ها تعداد زیادی ازحیوانات، پرندگان، ماهی ‌ها، وسایل بازی، وسایل دکوری، شکل‌ های هندسی و اشکالی در ارتباط با گرافیک، معماری، صنعت و … را شامل می ‌شوند. اریگامی طیف بسیار گسترده‌ای را در بر می‌ گیرد، از کودکان پیش دبستانی تا اساتید دانشگاه. تمام مردم می ‌توانند از آن لذت برده و با خلق طرح‌ های جدید به تاریخ اریگامی بپیوندند.

کاربرد اریگامی

اوریگامی در ابتدای پیدایش بیشتر کاربرد تزیینی و مصرفی داشت. به طوریکه در فستیوال‌ ها و جشن های مختلف برای هدیه به راهبان به صورت گلهای زیبا مورد استفاده قرار می ‌گرفتند. همچنین استفاده از آن به عنوان یاد بود در مراسم مذهبی از جمله مراسم تطهیر کاربرد گسترده‌ای داشت. به مرور زمان استفاده از اریگامی در معاشرت های اجتماعی رواج پیدا کرد. به طوریکه برای تزیین هدیه ‌ها در مراسم عروسی و یا تهیه یاد بود در مراسم تدفین مورد استفاده قرار می ‌گرفت.

تهیه پروانه ‌های نر و ماده یکی از بارزترین جلوه‌های استفاده از آن در مراسم جشن ازدواج میان ژاپنی ها می‌ باشد. امروزه نیز به دلیل استفاده از کاغذ های قابل بازیافت در ایجاد انواع اریگامی، از آن به عنوان نماد محیط زیست یاد می ‌شود. همچنین کاربرد آن در کیهان شناسی، ریاضیات و مهندسی نیز در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است. طراحی بروشور نیز یکی از کاربردهای خلاقانه از این هنر است. در ادمه به بررسی بیشتر فواید و کاربردهای اریگامی میپردازیم

کاربرد اریگامی در کیهان شناسی

سال ها دانشمندان از تلسکوپ های فضایی و زمینی در کنار یکدیگر بهره برده اند، زیرا راکت ها قادر نیستند تلسکوپ های فضایی با سایز تلسکوپ های زمینی را به فضا پرتاب کنند. راه حل جدید یافته شده، fold کردن تلسکوپ فضایی و پرتاب آن به فضا است. “Eyeglass تلسکوپ ساخته شده به این“ روش است. کشتی ‌های فضایی نیز هم اکنون به همین روش تا شده، به فضا پرتاب می ‌شوند.

کاربرد اریگامی در کیهان شناسی

آموزش مفاهیم

اریگامی برای کودکان مهد کودک و پیش دبستانی عمدتا بر آموزش مفاهیم پایه مانند اشکال هندسی و تقویت مهارت و ماهیچه های کوچک دست ها تاکید دارد، و مفهوم تقارن و چگونگی تبدیل یک شکل دو بعدی به سه بعدی به طور ضمنی به کودک آموزش داده می شود. این مفاهیم در عین سادگی پایه بسیاری از آموزشها از جمله ریاضیات، علوم مهندسی و تکنولوژی در سال های بعد محسوب می شود.

تقویت هوش کودک

اریگامی ترکیبی از هنر و علم است و به نوعی به هر دو نیمکره مغز مربوط می شود. ساخت اریگامی به هر دو دست نیاز دارد به همین دلیل تمرین اوریگامی ورزش مغز محسوب می شود و با توانمند کردن هر دو نیم کرده مغز، به حل مسائل پیچیده کمک می کند. اوریگامی در عین اینکه در پرورش هوش بچه ها مفید است، برای کودکان استثنایی و با بهره هوشی کم هم قابل استفاده است.

همچنین بخوانید : رفتار جالب دلفین ها

بهبود صبر و پیگیری کودک

اوریگامی به کودکان شکیبایی و صبر، پایداری و پیگیری و خلاقیت را یاد می دهد. با ساختن اریگامی و تاکردن های پی در پی کاغذ طبق الگو و نقشه ، بچه ها یاد می گیرند که تا پایان مراحل ساخت، صبور باشند و کار را پیگیری کنند و به طور عملی درک می کنند که اشتباه کردن، فرایندی طبیعی در روند انجام کار است.

کاربرد اریگامی در ریاضیات

رابطهٔ عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است، اما به عنوان مثال به حل مسأله سه قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می کنیم، که سا‌ل ها ذهن ‌ها را درگیر کرده بود و بالخره بیست سال پیش با روش اریگامی حل شد. آموزش مفاهیم هندسی و ریاضی مانند تبدیل شکل مربع به مثلث با یک تا، آموزش مفهوم تقارن و مسائل پیچیده تر تا سطح دانشگاه از طریق اریگامی قابل آموزش است. اوریگامی به جذاب کردن تدریس درس ریاضی و هندسه کمک می کند.

کمک به هماهنگی چشم ها و دستها

در اریگامی لازم است دست ها و چشمها با هماهنگی کامل با هم کار کنند و این یک مهارت مهم در دسته بزرگی از مهارت هاست از نواختن ساز گرفته تا رانندگی و …

کاربرد اریگامی در ریاضیات

تقویت مهارتهای اجتماعی

همچنین اریگامی می تواند به صورت یک فعالیت گروهی در جمع خانواده و با حضور اعضای خانواده و یا در کلاس درس انجام شود و باعث تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نزدیک شدن اعضای خانواده و کلاس درس شود.

پرورش خلاقیت کودک

ساخت اریگامی مانند بازی با لگو برای کودکان است و خلاقیت کودکان را پرورش می دهد. همان طوریکه که در ساخت یک قلعه با لگو، بلوک های لگو با الگوی خاصی کنارهم قرار می گیرند تا قلعه درست شود، در اوریگامی هم یک تکه کاغذ به دفعات و به شکلهای مختلف تا می شود تا شکل های مجسمه کاغذی به دست آید.

کاربرد اریگامی در زندگی روزمره

Origami Folding نقشه‌ های جغرافیایی یا مثلا نقشهٔ سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اریگامی می‌ توان به عنوان مثال تمام قسمت‌های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد. به قول “تاکتوشی نوجی ما” مدرس دانشگاه “کیوتو”و استاد اریگامی تئوری اریگامی را می ‌توانیم برای همه چیز استفاده کنیم، زیرا همه جا هست.

کاربرد اریگامی در زندگی روزمره

او مردم را در حالی تصور می‌ کند که در مبل ‌های تاشو خود نشسته‌اند و در هنگام زلزله، خانه ‌های آن ‌ها به جای فرو ریختن، فقط مقداری تا می شود. نوجیما با استفاده از اصول اریگامی، در حال کار روی طرحی است که استفاده از انرژی در ماهواره‌ ها را بهینه می‌ سازد. “آچیرو هاگیوارا” دانشمند ژاپنی، در حال پیدا نمودن راهی است که قسمت تاشونده ‌ای در خودروها ساخته شود تا انرژی تصادف به جای تخریب، در آن قسمت‌ ها جذب شود.

روش ساخت اریگامی

در ساخت اریگامی معمولاً از یک قطعه کاغذ با ابعاد مختلف استفاده می ‌شود. به طور کلی نوع کاغذ مورد استفاده می ‌بایست نازک، صاف و مقاوم باشد و ترجیحاً هنگام تا کردن دچار تغییر شکل نشود. همچنین می توان از کاغذهای رنگی متناسب با موضوع مورد نظر استفاده نمود.

همچنین بخوانید : فواید زبان بدن

زمینه اصلی ساخت اریگامی را یک کاغذ مربعی با ابعاد مختلف تشکیل می‌دهد. سپس خلاقیت سازنده باعث می ‌شود که مدلی سه بعدی از تصویر ذهنی ایجاد شود. بهتر است که برای تا کردن کاغذ از میز استفاده شود. بدین ترتیب، خط تا از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام