حیوان خرس تنبل

حالت شب

با توجه به علاقه انسان به شناخت موجودات کره زمین امروز میخواهیم در مورد یکی از آنها که این حیوان خرس تنبل نام دارد صحبت کنبم. برای همین تصمیم به گردآوری اطلاعات مختصر و مفیدی برای شما مخاطبین گرامی گرفتیم، در همین راستا بخش علمی مجله فارسی خوان این مقاله را برای شما عزیزان منتشر میکند به امید اینکه مورد قبول شما مخاطبان عزیز قرار گیرد و بتواند مطلب جدیدی به دانسته های قبلی شما اضافه کند تا رضایت شما مخاطبان واقع گردد.

معرفی خرس تنبل

خرس تنبل! این حیوان پشمالویه، ژولیده و کثیف!! از نوع پستانداران است که شاید اکثر شما مخاطبین گرامی با شنیدن نام تنبل به یاد تنبل درختی بیفتید، اما خرس تنبل با تنبل درختی متفاوت است. البته که هر دوی آنها بخاطر تنبلی زیادی که دارند تشابه دارند اما در شکل اندازه و محل سکونت و دیگر ویژگی های جانوری متفاوت میباشند. خرس تنبل یا خرس لبدار گونه ای از خرس بومی جنگل های هند، نپال، پاکستان، بنگلادش و سریلانکا میباشد. و البته از این بابت که خرس تنبل هم با پنجه های خمیده اش به شاخه ها آویزان میشود و تکان نمیخورد با تنبل درختی عادتی مشابه دارد.

معرفی خرس تنبل

ویژگی های ظاهری این حیوان عبارتند از:

 1. اندازه خرس تنبل بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی متر است
 2. داشتن پشم بلند و پر پشت.
 3. پوزه‌اش روشن و بلند، بینی‌اش سیاه و لبهایش بی‌مو است.
 4. در رنگ های قهوه ایی تیره با ته رنگ سرخ و سیاه وجود دارد.
 5. وزن نر این حیوان بین ۸۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم و ماده آن بین ۵۵ تا ۹۵ کیلوگرم است.
 6. ویژگی بارز شناختن این خرس پشم های روشن به شکل هفت بر روی سینه ان است.
همچنین بخوانید : حلزون حیوان شگفت انگیز

باید این را هم گفت که این ریخت برای این گونه خرس نتیجه فرگشت و موریانه خواری است. ینی در طی زمان و نسل های متعدد برای یافتن غذای خود به مرور شکل صورت این حیوان تغییر کرده و به شکل کنونی رسیده است. این حیوان ناخن های بلند و استخوان های پای پر توانی دارد که برای کندن زمین از آن استفاده میکند.

عادت های خرس تنبل

در این بخش میخواهیم برخی از عادت های این حیوان به ظاهر ترسناک را بازگو کنیم که شاید در انتهای مطالعه این بخش نظر بهتر و دقیق تری نسبت به این حیوان پیدا کنید، و بتوانید بهتر از قبل آن را بشناسید.

عادت های خرس تنببل

خرس های تنبل جز حیوان های منزوی میباشند و خیلی در مکان های قابل دیدن ظاهر نمیشوند، و اصولا حیوانی شب گرد میباشد و در طول روز بیشتر به استراحت میپردازد،از آنجا که این حیوانات منزوی هستند اغلب به تنهای به سراغ غذا میروند و شب هنگام با صدای خرناس و خرخری که از خود درمی آورند به جست و جوی غذا میپردازند. نکته دیگر در مورد این حیوان این است که برخلاف باور عمومی که چون خرس است گوشت خوار باید باشد اما برخلاف آن غذای این گونه خرس حشرات به ویژه موریانه و میوه تازه است.

دوران بارداریشان ۶تا۷ ماه است و خرسها کودک خود را در لانه‌های زیر زمینی به دنیا می‌آورند.

بچه‌ها اغلب پشت مادرشان حمل می‌شوند، این خصوصیت خرس های تنبل است که در میان خرس‌ ها منحصر به‌ فرد میباشد. خرسهای تنبل جزء حیوانات آسیب‌ پذیر تلقی می‌شوند چرا که محیط زندگیشان رو به نابودی است و از طرفی به خاطر رفتار خشن انسان ها شکارشان زیاد است و یا در نمایش از آنها استفاده میکنند.

چگونگی تغذیه خرس های تنبل

همان طور که گفتیم غذای خرس های تنبل گوشت نیست بلکه عمدتا از مورچه ها و موریانه ها است.

خرس های تنبل با به کارگیری روشی بسیار خوب این حشرات را از زمین خارج میکنند. ابتدا پنجه های بلند و منحنی شکل آنها برای رسوخ به لانه های تپه مانند که گاهی به سختی سنگ است استفاده می‌شود. و بعد زمانی که راهی باز شد، آنها خاک اضافی را کنار زده و با صدای زیاد، حشرات را از میان سوراخی که بین دندان‌های جلویشان قرار دارد مک می‌زنند. برای این کار آنها سوراخ بینی خود را بسته و از لب‌هایشان مانند یک لوله‌ یه خلأ استفاده میکنند. و بدین شکل از این حشرات تغذیه میکنند.

و البته آنها بجز حشرات از انواع میوه ها و گلها مثل انبه، انجیر و آبنوس نیز تغذیه میکنند.

خرسهای تنبل حتی ممکن است از یک درخت برای انداختن کندوی زنبور عسل بالا بروند. آنها از خوردن این عسل روی زمین لذت میبرند. این عادت باعث شده است که این خرسها به نام خرس عسل هم معروف شوند.

نکات جالب درمورد خرس تنبل

در این بخش میخواهیم نکات جالب و مهمی در مورد این حیوان بیان کنیم و توضیحات ارائه شده در این مقاله را تکمیل کنیم، و این حیوان تنبل را بیشتر بشناسانیم.

مراقب باشید!
اگر گونه های حیوانات منقرض شوند حیات انسان نیز به خطر می افتد

این نکات عبارتند از:

 1. متوسط عمر این حیوان ۴۰ سال است
 2. در هنگام احساس خطر بر روی دو پا می ایستد تا مهاجم را بترساند
 3. جای پنجه پاهایش با جای پای آدمیزاد تشابه زیادی دارد
 4. قد آنها حدود یک متر و ۸۰ سانتیمتر است
 5. به خرس لب دار نیز آنها را میشناسند و معروف هستند
 6. متاسفانه جز گونه های در خطر انقراض هستند

در این مقاله سعی شد که به معرفی خرس تنبل پرداخته شود که خود شمال عادت های خرس تنبل چگونگی تغذیه و نکاتی دیگر درمورد این حیوان بود که هدف اصلی افزایش آگاهی مخاطبان و ارائه مطالب جدید و خواندنی برای شما عزیزان بود.امیداوریم توانسته باشیم در این مقاله رضایت شما همراهان گرامی را جلب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام