معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr

معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr

حالت شب

یکی از بلاگرهای تیم فارسی خوان قبلا در صفحه شخصی خود در فضای مجازی درباره معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr معتقد بود که فیلم برداری و  تصویربرداری با آموزش خوب رابطه پایاپایی دارند، امروز که در فارسی خوان قصد داریم درباره نحوه فیلم برداری ycbcr صحبت کنیم خالی از لطف نیست که سری به بلاگر قدیمی خودمان بزنیم تا بهتر بتوانیم درک درستی از انواع فیلمبرداری و پردازش رنگ در تصویر و ویدیو داشته باشیم. تصویربرداری به روش YUV از مهمترین روش های فیلم برداری است.

معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr

حقیقت این است که در روش فیلم برداری YUV این قاعده برای فضای آنالوگ استفاده میشود؛ در حالی که در روش فیلمبرداری ycbcr برای تصویربرداری های دیجیتال استفاده میشود. لذا با توجه به کاربرد آن به معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr میپردازیم.

در فضای رنگ موجود در تصویر رنگهای اصلی نقاشی از هم جدا میشود.

همچنین بخوانید : کروماکی چیست

سیستم یا زیرساخت فضای رنگ، روشیست که به آسانی هر رنگی از رنگ دیگر تمیز داده میشود، که برای این منظور تمام صفحه را به خانه های بسیار ریزی  تقسیم بندی کرده ایم که ما آنها را تحت عنوان پیکسل میشناسیم. هر پیکسل یک رنگ جداگانه را نشان میدهد.

معرفی روش تصویربرداری YUV

این روش درواقع از رنگ نمونه برداری میکند. این کار را به دو دلیل انجام میدهد:

  1. تنظیم پردازش رنگ در تصویر و ویدیو بخاطر حساسیت چشم انسان به رنگ
  2. کاهش حجم فایل و پهنای باند

معرفی روش تصویربرداری و فیلم برداری YUV

سپس نمونه برداری طبق دو کمیت فام رنگ، و درجه روشنایی رنگ است. همچنین فام رنگ در دو بعد تعریف میشود لذا مشخصه هر نمونه از رنگ به صورت یک عبارت که شامل سه عدد است، نشان داده میشود. مثلا ۴.۱.۱ و یا ۴.۲.۰ ؛عدد اول تعداد ستونهای روشنایی را معرفی میکند که با j علامت گذاری میشوند. دو مولفه بعدی a و b هستند که به ترتیب بیانگر فام های افقی و عمودی موجود در هر ردیف هستند.

پردازش رنگ تصویر و ویدیو در فیلم برداری

این پردازش رنگ با توجه به نمونه برداری که در قبل گفته شد به این گونه است که هرچه مقدار مولفه ها درشتتر باشد قاعدتا درجه حساسیت بیشتری دارد؛ در نتیجه طیف رنگی بیشتری را در برگرفته و تصویر کیفیت بهتری دارد. یعنی مثلا YUV:4.4.4 رزولوشن بالاتری نسبت به YUV:4.2.2 دارد.

تفاوت عمق رنگ را در نحوه فیلمبرداری ycbcr زیر بهتر میتوان توضیح داد.

پردازش رنگ تصویر و ویدیو

شاید در مسابقه ها دیده باشید که سوال این است اولین فاکتور در عکاسی نور است.

لذا میتوان نتیجه گرفت که درخشندگی رنگ بیشتر توجه را جلب میکند. این موضوع با این حقیقت که چشم انسان به و روشنایی رنگ بیشتر حساس است تا خود رنگ مطابقت دارد.

معرفی انواع نرم افزارهای تبدیل نحوه فیلمبرداری ycbcr

نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند که کیفیت های مختلف فیلم را بهم تبدیل میکنند.

  1. Xvid4PSP
  2. Hybrid
  3. Handbrake
  4. Mixpad
  5. Cyberlink
  6. PowerDirector

از جمله مهمترین نرم افزارهای تبدیل هستند.

برای معرفی نحوه فیلمبرداری ycbcr نرم افزارهای حرفه ای تری نیز وجود دارند که برای سطوح مختلف کار بکار برد میشود اما نرم افزارهای نام برده در بالا ساده و قابل فهم برای کارهای نسبتا سبک پیشنهاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام