موفقیت در آزمون استخدامی

حالت شب

موفقیت در آزمون استخدامی

سال ها درس خوانده اید و امروز با نگاه به گذشته و رنج ها و صبوری هایی که داشته اید را به یاد می آورید،حال تنها یک چیز شاید بتواند آن همه مرارت و سخت کوشی را جبران کند و آن استخدام و مشغول شدن به شغل دلخواه و مرتبط با رشته تحصیلیتان است چیزی که در این سال ها شاید بیش از هر مورد دیگری جوانان تحصیل کرده را آزار داده.

البته از حق نگذریم بسیارند افرادی که جز دلخوشی به مدرک تحصیلی شان که بعضا از یک دانشگاه متوسط بوده و در مدت تحصیل نیز جز وقت گذرانی و هدر دادن هزینه های هنگفت هیچ گذشته ای را در ذهن خود نمیبینند و اکنون نیز بسیار عجیب و غریب دولت و ساختار کار و استخدام را زیر سوال برده بدون اینکه لحظه ای منطقی در پیش وجدان خویش تنها شوند و ببینند از رشته ای که در آن تحصیل کرده اند چه چیزی می دانند.در این مطلب فارسی خوان میخواهیم نکات مهم برای موفقیت در آزمون استخدامی را عنوان کنیم.

آزمون کتبی

معمولا آزمون ها دو قسمت دارند : سوالات عمومی و سوالات تخصصی که شما برای ماندن در کورس رقابت تخصصی ها ، باید حداقل ۶۰ درصد سوالات عمومی را بدست بیارید.

آزمون کتبی

دروس عمومی

دروس عمومی در آزمونهای استخدامی از اعتبار ویژه ای برخوردار است ، لذا یکی از عوامل مهم در بالا رتبه در بین داوطلبین ، وجود سوالات عمومی می باشد، برای مطالعه دروس عمومی خواندن کتابهای عمومی در دوران دبیرستان بهترین منبع برای این نوع سوالات می باشد ، پس شما می توانید دروس عمومی دوران دبیرستان خود را مرور کنید و موفقیت چشمگیری در سوالات عمومی داشته باشید.

دروس تخصصی

نمره ی دروس تخصصی زمانی بررسی میشود که شما در دروس عمومی ، نمره حد نصاب را کسب کرده باشید ، لذا برای خواندن و آماده شدن در سوالات تخصصی ، توصیه می شود که هر فرد با توجه به گرایش و رشته خود ، جزوه ها و کتابهای دانشگاهی رشته خود را مطالعه بفرماید ، زیرا بهترین منبع برای آزمونهای دولتی همین جزوات و کتب دانشگاهی دوران دانشگاه می باشد. پس آنها را خیلی خوب نگه دارید برای روز مبادا .

چگونه تست بزنیم

تست زنی چه در کنکور و چه در آزمون های استخدامی واقعا پیشنهاد می شود برای آشنایی با سوالات و بالا بردن سرعت حل سوالات ، لذا برای اینکار باید از سوالات کنکور ارشد استفاده کنید. فرض کنید که شما دارای مدرک کارشناسی هستید و در یک آزمون استخدامی شرکت نمودخه اید ، لذا برای اینکه سرعت تست زنی شما بالا برود ، می توانید از سوالات کنکور ارشد استفاده نمایید که یک راه حل بسیار کاربردی می باشد.

با دنبال کردن این روشها ، می توانید از رقبای خود سبقت بگیرید. داوطلبان گرامی ، برای بهتر شدن سطح کیفیت مطالعه شما ، سعی کنید نمونه سوالات آزمونهای قبل را نیز مطالعه بفرمایید و همچنین در هنگام مطالعه ، سعی نکنید که سوالات را حفظ کنید ، بلکه سعی کنید موضوع آن مطلب را درک کنید تا اگر هر نوع سوالی از آن طرح شد ، شما بتوانید به راحتی پاسخگوی آن باشید ، پس حفظ نکنید ، بلکه سعی کنید که مطلب را درک کنید.

نحوه حل سوالات کامپیوتر

برای اینکه بخواهیم سوالات کامپیوتر را به بهترین شکل پاسخ دهیم ، چند روش کاربردی وجود دارد ، اول اینکه اگر شما برای مطالعه زمان ندارید و فرصت شما کم است ، بهترین کار این است که نمونه سوالات کامپیوتر آزمونهای سالهای قبل را مطالعه بفرمایید، این یک روش کامل عملی است.

سوالات هوش در آزمونهای استخدامی

برای سوالات هوش ، منبع خاصی وجود ندارد ، لذا شما داوطلب گرامی باید همان لحظه بر اساس هوش و آمادگی خود به این سوالات پاسخ دهید ،لذا قبل از آزمون ، چندین نمونه سوال از سوالات هوش را حل کنید تا نحوه طرح سوالات را فرا بگیرید.

مصاحبه ی حضوری

مصاحبه ی حضوری

موفقیت در مصاحبه با داشتن اطلاعات خوب و کافی درمورد کار مورد نظر شروع میشود. باید کارفرما، الزامات شغلی و پیشینه کسی که با شما مصاحبه خواهد کرد را خوب بشناسید. هرچه بیشتر تحقیق کنید، اطلاعات بیشتری به دست آورده و بهتر به سوالات مصاحبه کننده بهتر پاسخ خواهید داد. منابع اطلاعاتی شما میتواند وبسایت آن شرکت، موتورهای جستجوی اینترنتی، ابزارهای تحقیق و شبکه ارتباطات شما باشد.

نکات مهم برای موفقیت در آزمون استخدامی

پس از ابتدایی‌ ترین مراحل جست‌ و جوی شغل ،آزمون استخدامی و ارسال رزومه، در گام بعدی مصاحبه‌ ها آغاز می‌شوند. کارجویان در رشته‌ های مختلف با توجه به نوع توانایی‌ ها و تخصص‌ ها برای مصاحبه به شرکت متقاضی دعوت می‌شوند. در جریان مصاحبه هر شرکت و سازمان از الگویی خاص برحسب دستورالعمل و قوانین خود استفاده می‌ کند.

برخی از مدیران ومصاحبه‌ کنندگان برای ارزیابی و شناسایی مهارت‌ ها و توانمندی‌ های کارجویان به جز آزمون کتبی در مرحله شفاهی و به طور عملی نیز عملکرد کارجویان را می‌ سنجند تا ضمن انتخابی شایسته خلاقیت‌ ها و ویژگی‌ های منحصر به فرد کارجویان را نیز بشناسند و بهترین فرد را برای احراز پست‌ های کلیدی سازمان برگزینند.

از این منظر، ارزیابی مهم‌ترین مرحله در جریان اشتغال محسوب می‌ شود. در واقع عبور از این مقطع، استخدام کارجویان و تداوم همکاری آنان را به همراه خواهد داشت.

برنامه ریزی

برای آغاز مصاحبه باید طرح و برنامه داشته باشید. تصمیمات لازم برای اجرای طرح‌ های اشتغال را با یادداشت برروی یک دفترچه و ارائه لیست اهداف شروع کنید. خطوط تولید جدید، افزایش کارمندان، افزایش بهره وری با مدیریت اجرایی جدید، آغاز صادرات، گسترش نمایندگی‌ ها و هزاران طرح اقتصادی دیگر بدون یک برنامه منظم امکان پذیرنیـست.

پس با افکار و ابداعات جدید، تطبیق دانش و مهارت با طرح‌ ها و محصولات نوین، بهره وری را افزایش دهید. یکی از خواص مهم یادداشت برداری، الگویی است که طی چندین مرحله آزمایش و خطا و تئوری‌ های مختلف به‌دست آمده است. این طرح حاصل تلاش خود شماست و پشتوانه‌ای علمی برای اهداف بلند مدت تلقی خواهد شد.

پیگیر باشید

یکی از نکات بسیار مهم در استخدام این است پس از انجام مصاحبه پیگیر باشید. بسیار پیش آمده در برخی شرکت ها بعضی افراد از سوی کار فرما مناسب شناخته می شوند اما شماره تماس شان را گم می کنند. رزومه شان ناپدید می شود و یا اسمشان را با دیگری اشتباه می گیرند. باور کنید خود کارفرما ها هم از این اتفاقات شاکی می شوند اما هر از چند گاهی پیش می آید به همین دلیل توصیه ما به شما این است که پس از مصاحبه حداقل یک بار برای پیگیری نتایج آن تماس بگیرید.

پیگیر باشید

بچه پر رو نباشید

اعتماد به نفس داشتن در مصاحبه استخدامی یک امر ضروری است اما حواستان باشد در نظر مدیر عامل شرکت یک موجود خودخواه و بی هنر جلوه نکنید چرا که در این صورت اگر تنها انسان با مهارت در این زمینه باشد هم فایده ندارد از استخدام خبری نخواهد بود.

تفاوت قائل شدن بین ذوق زدگی و مشتاقی

هنگام مصاحبه استخدامی باید به کارفرما بقبولانید که برای پذیرش در آن موقعیت شغلی مشتاق هستید و خوشحال می شوید به تیم کاری ایشان بپیوندید در عین حال باید دقت کنید ذوق زده به نظر نرسید و این توهم در مدیر شرکت ایجاد نشود که هیچ جایی حاضر به استخدام شما نیست. پس هیچ گاه از موضع ضعف برخورد نکنید و سعی کنید موفقیت های پیشین و نحوه عملکرد خودتان را به بهترین شیوه ممکن ارائه کنید.

آگاهی و مهارت نسبت به مشاغل مختلف

عرصه کسب و کار امروزه در حصار تخصص‌ ها و دانش فارغ‌ التحصیلانی است که با انتخاب صحیح در راستای مهارت و استعداد خویش گام برداشته‌ اند و با کسب تجربه از میدان رقابت سربلند بیرون آمده‌اند. هر چقدر در این عرصه کارآزموده‌تر و ماهرتر باشید، فرصت‌ های اشتغال بهتر و مناسب‌ تری را کسب خواهید کرد.

در واقع هر شغلی مصائب و مشکلات خاص خودش را داراست اما آنچه در این میان حائزاهمیت است، تجربه‌ اندوزی و تبدیل چالش‌ ها به فرصت‌ ها خواهد بود. آگاهی، مطالعه و مشاوره با کارشناسان می‌ تواند بسترهای مناسبی را برای تحصیل و اشتغال کارجویان فراهم کند. در واقع باید در ابتدا مشاغل مختلف را بررسی کنید و نیاز بازارکار را نیز بشناسید. سپس شغلی را برگزینید که متناسب با رشته تحصیلیتان نیز باشد.

تحقیق کنید

اعتماد به نفس داشتن خوب است اما این به معنی آن نیست که چشم بسته و بدون تحقیق پا به مصاحبه استخدامی بگذارید شما می بایست از هر طریق ممکن در مورد شرکت و سوابق کاری مجموعه ای که داوطلب استخدام در آن هستید اطلاعات بدست آورید. گاهی همین اطلاعات ساده موجب برتری شما بر سایر داوطلبین خواهد شد.

واقع بین باشید

ایده آل گرایی آن هم در شرایط سخت کنونی فقط باعث می شود در وضعیت بیکاری و بلا تکلیفی بمانید، بهتر است کمی توقعات خودتان را پایین بیاورید و سعی کنید سازش و همکاری بیشتری نشان دهید.

واقع بین باشید

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام