تکنولوژی نرم افزار

حالت شب

نرم افزار یکی از قسمت های اساسی کامپیوتر به شمار می رود. که در اصل سخت افزار کامپیوتر را به کار می گیرد و تکنولوژی نرم افزار یا به عبارت دیگر رابط بین کاربر و سخت افزار را، نرم افزار می گویند.نرم افزار در حقیقت، جان و روح یک کامپیوتر است که به سخت افزار هویت و شناسه می بخشد.نرم‌افزار جزء غیرقابل‌ لمس‌ سیستم کامپیوتر است‌. نرم‌افزار برنامه‌ها و داده‌هایی‌ است‌ که‌ به‌ کامپیوتر فرمان‌ می‌دهد که‌ چه‌ عملی‌ را انجام‌ دهد. با فارسی خوان با تکنولوژی نرم افزار آشنا شوید.

انواع تکنولوژی نرم افزار

نرم افزار انواع و اقسام مختلفی دارند که از معروفترین آن ها می توان انواع تکنولوژی نرم افزار های سیستمی و کاربردی را نام برد. سیستم عامل(operating system) معروفترین نوع نرم افزارهای سیستم است که مدیریت منابع سیستم را بر عهده دارد.

سیستم عامل ارتباط بین کاربر و اجزاء سخت افزاری و نرم افزاری دیگر نرم افزارهای کاربردی که روی سیستم نصب میکنیم پس از روشن شدن کامپیوتر سیستم عامل، اولین نرم افزاری است که در حافظه رم لود می شود و بدون آن نمی توان از بقیه نرم افزارهای کاربردی که روی کامپیوتر نصب شده است، استفاده کرد.

 نرم افزارهای پایه(Programming Software) 

نرم افزارهای پایه

این دسته از نرم افزارها، یکی از انواع معمول، شناخته شده و مورد علاقۀ کاربران در میان نرم افزار های کامپیوتری است .نرم افزار  پایه در قالب ابزار بوده و به برنامه نویس در نوشتن برنامه های کامپیوتری کمک می کند. برنامه های کامپیوتری مجموعه ای از دستورات منطقی هستند که برای یک سیستم کامپیوتری، وظایف خاصی را انجام می دهند . ابزارهایی که به برنامه نویسان در ایجاد یک سیستم کامپیوتری کمک می کنند، شامل ویرایشگر متن ، کامپایلرها و مترجم ها ست.

نرم افزارهای سیستمی

این گونه از نرم افزارها به راه اندازی و اجرای سخت افزار رایانه ای و سیستم رایانه، کمک می کنند. نرم افزارهای سیستمی به سیستم های عامل، درایورها، سرورها و برنامه های جانبی سیستمی(utilities) گفته می شود. نرم افزار سیستمی به یک برنامه نویس کاربردی در خصوص جداسازی و انتزاع زبان برنامه نویسی از سخت افزار، حافظه، و سایر اجزاء مرکب درونی یک رایانه، کمک می کند تا خودش را درگیر زبان ماشین نکند. یک سیستم عامل، برای کاربرها، با یک پلت فرم، امکان اجرای برنامه های سطح بالا را فراهم می آورد.

نرم افزار بدافزارها 

بدافزار، اشاره به هر گونه نرم افزار مخرب داشته و یک طیف وسیع تر از نرم افزارهایی را در بر می گیرد که به هر شکل، تهدیدی برای امنیت رایانه می باشند. ابزارهای تبلیغاتی مزاحم، جاسوس افزارها، ویروس های رایانه ای، کرم های رایانه ای، اسب های تروجان و یا ترس افزارها، مصادیق نرم افزار بد افزار مخرب می باشند. ویروس های رایانه ای، برنامه های مخربی است که به تنهایی قادر به تکثیر خود بوده و از یک سیستم رایانه به رایانۀ دیگر در محیط شبکه و یا اینترنت گسترش می یابند.

 ابزارهای تبلیغاتی مزاحم(Adware) 

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم نرم افزارهایی هستند که با استفاده از آن، تبلیغات اینترنی در فضای مجازی ، اجرا یا دانلود می شوند. برنامه نویسان، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را به عنوان وسیلۀ تولید درآمد خود طراحی می کنند. آنها، اطلاعات کاربر، مانند وب سایت هایی را که وی اغلب بازدید می کند و صفحاتی که به عنوان صفحۀ مورد علاقه، ثبت کرده را استخراج می کنند. تبلیغاتی که به عنوان پاپ آپ در صفحۀ سیستم نمایش شما ظاهر می شوند، ناشی از برنامه های تبلیغاتی مزاحم هستند که شما را ردیابی می کنند.

نرم افزار انبار گردانی 

این نوع از نرم افزار به یک سازمان در ردیابی کالاها و مواد خود بر اساس کیفیت و کمیت کمک می کند. توابع مدیریت موجودی انبار شامل نقل و انتقالات انبار داخلی و ذخیره سازی می باشد. نرم افزار انبار گردانی کمک می کند تا یک سیستم شرکت در سازماندهی موجودی و بهینه سازی جریان کالا در سازمان خود بهتر عمل کرده و در نتیجه این امر به بهبود خدمات به مشتریان منجر می شود.

نرم افزار پشتیبان و بازیابی اطلاعات

یک نرم افزار پشتیبان و بازیابی اطلاعات ایده آل، ویژگی هایی فراتر از کپی ساده از فایل های داده را فراهم می کند. این نرم افزار اغلب، نیازهای کاربر را در خصوص تشخیص موارد و زمان پشتیبانی و حمایت برنامه ها، برطرف می کند. نرم افزارهای پشتیبان و بازیابی، سازمان مندی اصلی فایل را حفظ کرده و هرگونه بازیابی آسان از اطلاعات پشتیبانی شده را ممکن می سازد.

تکنولوژی نرم افزارهای تحت وب 

نرم افزارهای تحت وب ، نرم افزارهایی هستند که بر روی بستر اینترنت یا اینترانت عرضه می شوند ، به عبارت دیگر نرم افزارهای تحت وب بر روی یک شبکه اطلاعاتی اجرا می شوند .این خصوصیت منجر به یکی از ویژگی های برتر نرم افزارهای تحت وب می شود  در واقع گستردگی اجرای نرم افزار با گستره شبکه یکی می شود. یعنی تا هرجایی که شبکه شما بزرگ شد ،نرم افزار شما نیز در دسترس قرارخواهد گرفت. در واقع مفهوم گستردگی را در نرم افزارتحت وب ، می توان با سیستم قابلیت دسترسی نیز معادل قرار داد.

تکنولوژی 

تکنولوژی 

تکنولوژی می تواند به عنوان یک وسیله، برنامه یا روندی تعریف شود که باعث پیشرفت و بهبود جنبه های مختلف زندگی هر روزه ما شود. مثلا اتومبیلی که شما استفاده میکنید و شما را هر روز به محل کارتان می برد نمونه ای از این تکنولوژی هاست یا اینترنت. که در کل باعث افزایش سطح کیفیت زندگی  شده است. حال این تکنولوژی مزایا و معایبی دارد که در اینجا اشاره ای به آنها خواهیم داشت.

مزایا تکنولوژی 

قبل از به وجود آمدن اینترنت برای برقراری ارتباط با کسانی که کنار ما نبودند و در مکانی دیگر زندگی می کردند معمولا از تلفن استفاده می شد یا اینکه اگر قصد فرستادن مطلب و نوشته ای را برای آنها داشتیم از پست و فرستادن نامه استفاده میشد. بعد از معرفی اینترنت و ظهور این تکنولوژی ما این توانایی را پیدا کردیم که متن ها و نوشته های خود را به صورت الکترونیکی یا اینترنت به همدیگر بفرستیم و دیگر وابستگی به ارسال نامه از طریق پست کمتر شده است.نیز مزایا تکنولوژی می باشند.

معایب تکنولوژی

متاسفانه با آمدن تکنولوژی، دریافت و فرستادن نامه ها به صورت الکترونیکی یا از طریق اینترنت ، ابزاری برای سواستفاده گر ها و هکرها به وجود آمده است که برنامه ویروسی و بدافزارها را در اینترنت پخش کنند. بدافزارها در فایل ها و در ایمیل هایی که فرستاده می شود مخفی می شوند و میتوانند برای سیستم کامپیوتر و لپ تاپ شما ایجاد مشکل کرده و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.و فرصتی برای هکرها و کلاهبرداران اینترنتی فراهم می کند تا با داشتن این اطلاعات با احساسات شما بازی کرده یا به افشای اطلاعات شخصی شما از کاربران سواستفاده کنند.نیز معایب تکنولوژی می باشد.

در واقع هدف از گرایش نرم‌افزار کامپیوتر، آموزش و پژوهش در زمینه زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم‌ها می‌باشد.ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌،اصول‌ طراحی‌ و ساخت‌ کامپایلرها، اصول‌ طراحی‌ پایگاه‌ داده‌ها، پروژه‌ آزمایشگاه‌ سیستم‌ عامل‌، پروژه‌ آزمایشگاه‌ پایگاه‌ داده‌ها، شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌، مهندسی نرم‌افزار، تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌ها، پروژه‌ نرم‌افزار،شامل می باشند.امروزه‌ یک‌ مهندس‌ کامپیوتر اگر علاقه‌مند به‌ کار باشد، هیچ‌وقت‌ با مشکل‌ بیکاری‌ روبرو نمی‌شود.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام