سندرم تخمدان پلی کیستیک

حالت شب

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا نشانگان تخمدان پرکیستی شایع‌ ترین اختلالات غدد درون‌ریز (آندوکرینوپاتی) در زنان و شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری می‌باشد. نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدان‌های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته‌است.

زنان مبتلا به این بیماری علایم شایعی مانند اختلالات قاعدگی (به خصوص خون‌ روش گاهگاهی (الیگومنوره))، علایم هیپرآندروژنیسم مانند پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه، ریزش مو و نازایی دارند. شیوع چاقی و دیس‌لیپیدمی در مبتلایان به PCOS بیشتر از زنان سالم می‌باشد. ۴۰ درصد زنان مبتلا، دچار چاقی مفرط و ۷۵ درصدشان نازا می‌باشند. با فارسی خوان همراه باشید تا شما را در مورد این بیماری مهم آگاه سازیم.

علل سندرم تخمدان پلی کیستیک

در این بیماران، کارکرد تخمدانها طبیعی نیست و هورمون تستوسترون بیش از حد تولید میکنند. تستوسترون هورمون مردانه است ولی در زنان نیز وجود دارد. بصورت طبیعی، تخمدان زنان مقادیر اندکی از آنرا ترشح میکنند ولی در سندرم تخمدان پلی کیستیک تولید آن افزایش می یابد. حدود یکبار در ماه، تخمدان زنان ساختمانی را میسازد که تخمک نارس یا فولیکول نام دارد.

علل سندرم تخمدان پلی کیستیک

همچنان که فولیکول رشد میکند، هورمون آزاد میکند، سپس تخمک رسیده را آزاد میکند، به این روند تخمک گذاری میگویند. ولی در زنان مبتلاء به سندرم تخمدان پلی کیستیک، تخمدانها به جای تولید یک تخمک رسیده، تعداد زیادی فولیکول ریز میسازند، تعادل هورمونها بهم میخورد، تخمک گذاری ماهانه انطور که انتطار میرود اتفاق نمی افتد. پزشکان نمی دانند که چرا این اتفاق برای برخی زنان رخ میدهد. در ادامه برخی علل سندرم تخمدان پلی کیستیک را شرح میدهیم.

انسولین بسیار بالا

انسولین، هورمونی تولید شده در پانکراس است که اجازه می دهد سلول ها از شکر، برای انرژی اولیه بدن استفاده کنند.اگر سلول های شما به اثر و عملکرد انسولین مقاوم شوند، سطح قند خون می تواند افزایش یابد و بدن شما ممکن است، انسولین بیشتری تولید کند.انسولین بسیار بالا ،می تواند تولید آندروژن را افزایش داده و سبب مشکل در تخمک گذاری شود.

همچنین بخوانید : دلایل کبودی بدن

التهاب درجه پایین

این اصطلاح برای توصیف تولید گلبولهای سفید خون، برای مبارزه با عفونت استفاده می شود.تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به PCOS، یک نوع التهاب درجه پایین دارند که باعث تحریک تخمدان های پلی کیستیک می شوند و در نتیجه باعث افزایش تولید آندروژن ها می شود که می تواند منجر به مشکلات قلب و رگ های خونی شود.

وراثت
تحقیقات نشان می دهد که، ژن های خاص ممکن است به PCOS مرتبط باشند.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

علائم و نشانه های PCOS ،اغلب از اوایل اولین قاعدگی در سن بلوغ ایجاد می شود. گاهی PCOS در سن های بالاتر پیشرفت می کند، مثلا با چاقی و افزایش وزن پدیدار می شود ، نشانه و علائم های PCOS، متفاوت است. نازک شدن مو، موهای زائد صورت و صدای بم تر، می توانند در پسری با سن جوان مشکلی نباشند، اما اگر این خصوصیات در یک زن وجود داشته باشد، نشانه ای از PCOS می باشند.

PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک، یک اختلال تعادلی هورمونی است، که حتی به شدت زنان را تحت تاثیر قرار می دهدبیایید در ادامه به علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک نگاهی بیاندازیم.

برخی از علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک pcos
افزایش موی زائد در صورت ، سینه، شکم ،انگشت شست یا انگشتان پا

کاهش قابل توجهی در اندازه سینه ها

کلفت شدن صدا

ریزش مو

ظاهر شدن آکنه

افزایش ناگهانی وزن

درد مزمن لگن

اضطراب و افسردگی

ناباروری

پریودهای نامنظم

سیکل های قاعدگی نامنظم، طولانی یا خیلی کم، شایعترین علامت PCOS هستند.برای مثال، ممکن است کمتر از نه دوره سیکل قاعدگی در سال داشته باشید، بیش از ۳۵ روز بین دوره ها و داشتن دوره های غیرطبیعی شدید و سنگین (خونریزی).

آندروژن زیادی

سطح بالای هورمون مردانه می تواند نشانه های فیزیکی، مانند : موهای زائد زیاد صورت و بدن (هیرسوتیسم) و گاهی اوقات آکنه و طاسی سر مردان، داشته باشد.

همچنین بخوانید : هپاتیت ب و منشا آن

تخمدان پلی کیستیک

تخمدانهای شما بزرگ می شوند و دارای فولیکولهایی هستند که دور تخمک ها را احاطه می کنند در نتیجه، تخمدانها به طور مرتب، عملکرد مناسب خود را نمی توانند داشته باشند. علائم و نشانه های pcos ،معمولا اگر چاق باشید، شدیدتر می شوند.

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

جهت تشخیص PCOS روش مشخص و اختصاصی وجود ندارد و تشخیص آن بر اساس علائم بالینی و سونوگرافی داده می شود. آزمایش خون برای بارداری و آزمایشات هورمونی (هورمون پرولاکتین ، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) ) نیز توصیه می شود. وجود علایمی مانند نامنظم بودن سیکل قاعدگی، موی زاید، جوش صورت و ریزش مو با الگوی مردانه از جمله معیارهای تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک محسوب می شود.

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد

تشخیص و درمان زودهنگام PCOS می تواند به کاهش ابتلا به عوارض بلند مدت آن مثل دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و فشار خون بالا کمک کند. هرچه این اختلال زودتر تشخیص داده و درمان آن آغاز شود، پیشگیری از مشکلات مرتبط با آن آسان تر خواهد بود. اگر قاعدگی های نامنظم و موهای زاید روی بدن یا صورت یا آکنه دارید لازم است با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی سندرم تخمدان پلی کیستیک
ناباروری

دیابت بارداری یا فشار خون بالای ناشی از بارداری

سقط جنین یا زایمان جنین مرده

استاتو هپاتیت غیر الکلی: التهاب شدید کبدی ناشی از تجمع چربی در کبد

سندرم متابولیک: جمعی از شرایط از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا و میزان کلسترول یا تری گلیسیرید غیر طبیعی که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت را افزایش می دهد.

آپنه خواب

افسردگی، اضطراب و اختلالات غذا خوردن

خونریزی غیر طبیعی رحم

سرطان رحم پوشش (سرطان آندومتر)

چاقی با PCOS همراه است و می تواند عوارض این بیماری را بدتر کند.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

متأسفانه درمان قطعی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما بسیاری از مشکلات ناشی از آن را می توان کنترل نمود. با توجه به شدت و علایم PCOS راهکارهای درمانی زیر ممکن است توصیه شود:

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

  •  تغییر در شیوه ی زندگی
    کاهش وزن خصوصا در افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن می تواند بسیاری از پیامدهای مرتبط با PCOS از جمله مقاومت به انسولین را کاهش دهد.
  • دارودرمانی
    ممکن است یک سری از داروها جهت کنترل و کاهش پیامدهای این سندرم تجویز شود. قرص های ضدبارداری از جمله رایج ترین داروهایی هستند که برای تنظیم سیکل ماهیانه تجویز می شوند. همچنین ممکن است داروهای دیگری جهت کاهش رشد موهای زاید، آکنه و سایر علایم مورد استفاده قرار گیرند.
  • جراحی
    به عنوان یکی از راهکارهای درمان می تواند مطرح شود.

انواع سندرم تخمدان پلی کیستیک

در ادامه نگاهی اجمالی به چهار نوع PCOS می اندازیم:

۱. سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاوم در برابر انسولین

این نوع کلاسیک PCOS است، و همچنین شایع ترین آن مقصر در ایجاد نوع PCOS کلاسیک، مقاوم به انسولین است. هنگامی که بدن به انسولین پاسخی نمیدهد،قند خون نا متعادل می شود، انسولین بالا و لپتین مانع تخمک گذاری و تحریک تخمدان ها برای ترشح و تولید تستوسترون می شوند .

۲. سیستم های ایمنی مرتبط با PCOS

این نوع دوم PCOS به علت التهاب مزمن ایجاد می شود که می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته شده باشد. این التهاب ،مانع تخمک گذاری می شود و در گیرنده های هورمون اختلال ایجاد می کند، تحریک کردن آندروژن های غده فوق کلیوی مانند DHEA. زنانی که دارای سابقه خانوادگی هستند یا خودشان سابقه اختلالات ایمنی دیگری دارند، مانند مشکلات و شرایط خودایمنی، ممکن است بیشتر به این نوع PCOS ها مبتلا شوند.

۳. سندرم تخمدان پلی کیستیک ، قرص های عقب انداختن PCOS

این نوع از pcos ها احتمالا برای درمان، مورد علاقه من هستند، چرا که یک علت نسبتا واضح دارد و همچنین به یک درمان طبیعی پاسخ می دهد. برای اکثر زنان، یک دوره آهسته و کند پس از متوقف کردن قرص های جلوگیری از بارداری وجود دارد، که در طی شش ماهه به صورت عادی خود بر می گردد، اما برای بقیه این مدت می تواند سال ها طول بکشد و نیاز به درمان دارند.

۴.ا PCOS محیطی

نوع آخری و شاید ساده ترین انواع PCOS، شرایطی است که یک عدم تعادل محیطی (یا هورمونی) ،وجود دارد که مانع توانایی بدن در تخمک گذاری براساس برنامه منظم خودش می شود ، تشخیص این نوع PCOS، می تواند کمی از مشکل و پر از خطا باشد، اما زمانی که تشخیص داده شود، بیمار به درمان بسیار سریع پاسخ خواهد داد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک با روش های خانگی

لیستی از درمانهای خانگی برای کاهش سندرم تخمدان پلی کیستیک آورده ایم ،که البته این داروها همه نوع سندرم پلی کیستیک را درمان نمی کنند، بلکه در موارد شدیدتر، باید با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید.

ریشه شیرین بیان

کنترل علائم سندرم پلی کیستیک می تواند با استفاده از ریشه شیرین بیان انجام شود. شما می توانید یک قاشق چایخوری ریشه شیرین بیان خشک شده را داخل یک فنجان آب جوش ،بریزید سپس ،اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بجوشد و بعد ،این نوشیدنی را می توانید دو بار در روز استفاده کنید.

اسیدهای چرب امگا ۳

این چربی ها ،می توانند علائم پلی کیستیک را تنظیم کنند . غذاهایی که غنی از امگا ۳ هستند را ،به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. و یا می توانید روزانه ۳۰۰ میلی گرم از مکمل روغن کریل ،که حاوی امگا ۳ است را مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا 3

تخم کتان

تخم کتان، یکی دیگر از راه های درمان این کیست می باشد. کافی است که یک یا دو قاشق غذاخوری از تخم کتان تازه را در یک لیوان آب بریزید و این ترکیب را روزانه،به مدت چندین ماه بنوشید. همچنین می توانید، از این دانه در سوپ، سالاد و اسموتی های خود به خوبی ،استفاده کنید.

دارچین

دارچین، کنترل کننده خوبی برای علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد همچنین، می توانید دارچین را به عنوان مکمل ،۱۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنید و یا این که ،یک قاشق چایخوری دارچین را ،در یک فنجان آب داغ، بریزید و بنوشید . دارچین، برای مواد غذایی، مثل غلات ،بلغور جو دو سر ،ماست ،پنیر یا ساندویچ کره بادام زمینی ،بسیار مناسب است و کار پاکسازی را به خوبی انجام میدهند.

سرکه سیب

شما می توانید، علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شدید را با سرکه سیب کاهش دهید . در یک لیوان آب گرم ،یک قاشق چایخوری سرکه سیب خالص و فیلتر نشده را، اضافه کنید ، این اولین مایعی باشد که در صبح و ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی، میخورید.

زغال اخته

زغال اخته می تواند ،یکی از مهمترین عوامل کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. ۳ قاشق غذاخوری از دانه های زغال اخته را در یک فنجان آب بریزید و به مدت ۶ تا ۸ ساعت صبر کنید . سپس دانه ها را در بیارید و با عسل مخلوط کنید. این ترکیب را ،صبح ها قبل از هر چیزی میل کنید.و یا می توانید دو قاشق چای خوری از این دانه ها را ،۱۰ دقیقه قبل از هر وعده ی ناهار و شام میل کنید، این کار را چندین بار، در طول هفته انجام دهید.

این مطلب توسط تیم فارسی خوان جمع آوری و تکمیل شده است امیدوارم که از این مطلب استفاده کرده باشید.همچنین از شما همراه گرامی می خواهیم که برای پیشرفت این مطلب نظر خود را از بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید و با دیگر کاربران به تبادل نظر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟

09901528674

پشتیبانی در تلگرام